sBudget: 00K DE ONDERKANT VAN UW AUTO SCHOON! euro-wash SHd nn t ui De onvermoede geschiedenis van de kleine burger Bouman jfc hade aanuwauto DRIES RANDSTAD EDITIES Stadsblad Uitslag verkiezingen in cijfers NIEUW! BUDGET RENT A CAR NU OOK IN SCHIEDAM! "s-Gravelandseweg408 Reggae in Underground Vrouw in beeld De zomer in 't hoofd Informatiemiddag verzorgingstehuizen gaat niet door Kies DrieslDa's pas oaMeer dan ioo Slaap- en Tienerkamers. S V. x/1-/- <r i VANDAAG: Goeman Borgesiusschool vecht voor eigen bestaan Mooiste theepotten van Nederland in Schiedam Spanning en sensatie op sportpark Nieuwe toyota Camry Jarig op 10 april? Paastienertoer kadol Hans Schreuder houdt van onze huid Borduur een 'Delfts blauw' klokje wekelijks met 7i edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 20 MAART 1987 NR. 24 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-47 oplage 39.135 SCHIEDAM Er is waarschijnlijk nooit zoveel over winnen of verliezen gepraat als afgelopen woensdag. Alleen ging dat in de meeste gevallen niet over de verkiezingen, maar over voetbal. Ook in Schiedam bleek Ajax sterker te trekken, dan de Pro vinciale Staten. Overdag al werd er volop gewed over de uitslag van de Europacup-wedstrijd. Slechts 60% van de inwoners van de Brandersstad toog naar de stembus. En dat was helemaal wat de heren poli tici zó verwijtend voorspeld hadden. Alleen waren de plaatselijke bestuurderen, toch wat onverwacht, zélf totaal niet geïnteresseerd in het wel en wee van hun provinciale collega's. Zorgwekkend Modderen pekel hebben een vernie tigende uitwerking op de onderzijde van uw auto. Bij Eurowash wordt de onderkant automatisch bij iedere wasbeurt onder druk schoongespo- ten. Zodat het agressieve pekel geen kans krijgt! x - - - - - - - - I SCHIEDAM Om Hans van der Sloot iets nieuws te vertellen over Schiedam moet je van goede huize komen. In de zestiger jaren schreef hij een compleet boek over zijn woonplaats. Het water- en jenever-verleden van de Brandersstad heeft hij daarna nog eens apart uitgespit en op schrift gesteld in lekker leesbare werkjes. Zijn grote kracht was altijd om uit een sta pel dorre geschiedkundige feiten het ware leven van vroeger te distilleren. Daarom gaf de Kruisvereniging hém ook de op; dracht een jubileumboek samen te stellen. In mei bestaat deze welzijnsinstelling precies tien jaar in haar huidige (gefuseerde) vorm, die binnenkort ook weer gaat verdwijnen. In plaats ervan komt één gro te regionale organisatie. Alle reden, vond het be stuur, om op dit tweede kruispunt nog eens terug te blikken tot het prille begin in 1920. Vuil Deze week: (speciaalzaken 1 ONDER 1 DAK. Argeloosheid Liefdadigheid Welvaartsziekte Nieuwe Ajax - Verkiezingen: één nul De meesten kwamen woens dagavond niet eens naar zaal Irene waar zoals altijd de plaat selijke stand van zaken van minuut tot minuut werd bijge houden. Veel van degenen die er wél waren, vonden de klei ne kleuren-tv achter de bar in teressanter, dan het grote vide oscherm waarop de Schiedam- se stemmen werden bijgeschre ven. Vooral het CDA schitterde door afwezigheid. Slechts één raadslid van de Christendemo craten liet even zijn gezicht zien. Ook de VVD was wat mager vertegenwoordigd, al gaf in ieder geval voorman Verhulsdonk acte de présence. De PvdA stuurde wat meer af gezanten. Omdat die partij het grootste aantal raadsleden telt, is dat eigenlijk zo'n kunst niet. Bovendien is in het land der blinden éénoog nog altijd ko ning. Zelfs het college van B en W had tot een zeker tijdstip be zigheden elders. De wethouders Wiegman en Van Kleef hielden de eer van het belangrijkste plaatselijke bestuursorgaan nog een beetje hoog en verschenen bijtijds in Irene. Maar als je hen naar de score vroeg, ontstond er een Babylonische spraakverwar ring. Hoe vertaal je drie-één tenslotte naar de Provinciale Staten toe? De enigen, die zich echt serieus met het politieke strijdtoneel bezighielden, waren de verte genwoordigers van klein links, PSP/CPN/D'66. En Bart de Leede, fraktie-voorzitter van de PSP, is dan ook een van de weinigen in Schiedam die voortaan terecht mag klagen over de geringe belangstelling van het publiek voor dit soort verkiezingen. Hij maakte zich daar echter minder zorgen om, dan om de gemiddelde leeftijd van de stemmers: „Zelf heb ik de hele dag op een bureau op de Tuinlaan gezeten en daar viel het me op, dat de 20-, 30- en 40-jarigen het af lieten we ten. Alleen de allerjongsten, die voor de eerste keer mochten kiezen en de ouderen maakten gebruik van hun rechten. Ik vind dat heel zorgwekkend. Straks krijg je hier Amerikaan se toestanden. Dan kiest een klein, niet representatief ge deelte van de bevolking, de re gering." Bijzondere opwinding over de definitieve uitslag van de, Pro vinciale Staten-verkiezingen was bij niemand te bespeuren Ach, uiteindelijk was iedereen woensdagavond een beetje de overwinnaar. Tenslotte haalde Ajax voor het eerst in zeven jaar de halve finale van de Eu ropacup. Klein links nam de Staten verkiezingen wel serieus. Hier de vertegenwoordigers in de Raad van D'66 en helemaal rechts op de foto Bart de Leede voorman van de PSP. Voortaan huurt u nu ook in Schiedam veilig, betrouwbaar én voordelig uw personenauto en bestelwagen. Voor uw dagtochtje. Een verhuizing. Uw vakantie. Of uw weekendje uit. Budget heeft voor elk doel een passende wagen klaar staan! Bovendien profiteert u altijd van de heldere Budget-voordelen: De nieuwste modellen. Gegarandeerd niet ouder dan 9 maanden Standaard all-risk verzekerd Altijd uitgerust met luxe radio Keus uit verschillende tariefgroepen Ruim assortiment merken en typen Bel voor nadere informatie of reservering met: rent a car rent a car van Deventerstraat 15, 3029 AW Schiedam, Tel. 010 - 4266755" 3125 BK Schiedam Telefoon 010-437 05 77 Staten '87 OL S'82 07 K'86 Opkomst st. 31910 fo 60,5 /o 62,7 /O 82,2 CDA 7647 24,0 24,2 25,5 PvdA 15253 47,8 36,5 46,5 VVD 3625 11,4 17,7 13,1 D66 2221 7,0 8,4 7,3 PR/PS/CP 1604 5,0 9,4 3,1 SGP 354 1,1 1,3 0,8 RPF/GPV 487 1,5 1,9 1,2 SP 129 0,4 0,6 0,5 Groenen 227 0,7 EVP 42 0,1 0,1 SAP 21 0,1 0,0 CD 300 0,9 0,3 Overige 1,6 Zoals te zien valt op bovenstaand staatje is, ook in Schiedam, de invloed van de PvdA weer wat gestegen ten koste van het CDA en de VVD in vergelijking met de Kamerverkiezingen van vorig jaar maart (laatste rij rok Klein links (PPR/PSP/CPN) is vergeleken bij maart '86 wat geste gen. De opwinding van de heren op bovenstaande foto geldt de voetbal en niet de verkiezingsuitslagen. Van links naar rechts staan Eet Collee, voormalig CPN- raadslid,wet- houder onderwijs Hans van Kleef, Rob Lutz, beheerder zaal Irene en fractievoorzitter van de VVD Gerard Verhuls donk SCHIEDAM De Under ground doet het met reggae op zaterdagavond. De jongeren- kelder in de Jan van Avenne- straat heeft voor de 21e maart Stash The Loot gecontracteerd. Deze band brengt een combi natie van disco en reggae-mu- ziek. Aanvang optreden: 22.00 uur, zaal open 20.00 uur. Toegang 3,50. Kruisvereniging geeft jubileumboek uit Een beetje beducht dook Van der Sloot voor de zoveelste keer in de stoffige gemeente archieven. Tot zijn verrassing stuitte hij op de Korte Haven op materiaal van onschatbare waarde. „Ik trof er de onver moede geschiedenis van de kleine burger. Het is echt te gek om los te lopen. Wat ik verwachtte te vinden, zoals be langrijke bestuursbeslissingen, stond op kattebelletjes. Maar wél bijvoorbeeld is heel uitge breid bijgehouden hoeveel klompen, melk, eieren, plat- voetzolen en urinalen er wer den uitgedeeld en ook wat voor huwelijkscadeau een werk neemster zou krijgen. Dat is tekenend voor het ni veau waarop de kruisvereni ging zich altijd bevonden heeft: het was en is vón, vóór en mid den tussen de gewone mensen. En daarom ook is de historie ervan, die van Schiedam in een notedop. Alle spraakma kende gebeurtenissen vind je er direkt in terug. In 1918 stortten de branderijen en de glasblazerijen in en wer den in één klap 5000 mensen werkloos. Het lijden, maar ook het goeie fatsoen van de ge meenschap zie je nergens beter aan af, dan aan de onsjes vlees, die toen werden verstrekt." Hoe enthousiast hij er ook over vertelt, natuurlijk heeft Hans die „details-die-het-' m-doen" niet heleméól voor het grijpen. Om alles verantwoord en toch pakkend op een rijtje te krij gen, moet hij zich - gelukkig bijgestaan door Tineke de Boer 1^" Hans en Cocky van der Sloot en Tineke de Boer zijn al wekenlang aan het spitten in het archief. mei alles wat hel voorjaar voor haar aan mode Ie bieden heeft; kapsels, schoenen, lederen kleding, zelfmaakmode, sieraden, bruidsmode, lassen en het laatste optieknieuws. Volgende week: Bad- en strandkleding, zonnebrillen, sportmode en nog veel meer zomerse nieuwtjes. Hans van der Sloot n toch voordeliger. Met unieke prijsgarantie-regeling. IJsselmondselaan 175. Rotterdam-Oost "1EJUu 1 (Kralingseveer) Tel.: 010-4508033 Ru^jiupJAM en vrouw Cocky - worstelen door bergen troep: „Het is wat je noemt een vuil archief. Dat betekent niet, dat het zo vies is, maar letterlijk alles bewaard is gebleven. Zo zitten er pakken zegeltjes voor bloeddonors in en stapels stencils waar je niets aan hebt. Op zich is dat prima. De tijd is tenslotte de beste fil ter. Als dit pakweg 20 jaar geleden allemaal was uitgezocht, dan waren waarschijnlijk juist de aardigste dingen weggegooid. Uit die enorme kwantiteit kan ik nu kwaliteit halen, die écht historisch belang heeft. Het boek wordt dan ook heel wat dikker, dan we in eerste in stantie gepland hebben. Er zit een veel leuker en interessan ter verhaal in, dan ik zelf ge dacht had." Dat betekent, dat Hans van der Sloot de komende paar weken een nek-aan-nek race met de tijd zal moeten houden. Krap een maand geleden nog maar vroeg de Kruisvereniging hem een jubileumgeschenk in el kaar te zetten, dat op de dag van de verpleging, de 12e mei, gedrukt en al moest zijn. In zijn argeloosheid zei Hans snel ja. Nu is hij bijna dag en nacht bezig om die deadline te halen. In ieder geval staat de beginpe riode inmiddels op papier en heeft hij een aansprekende titel gevonden: „Zuster Barthelomé helpt ook de heidenen". Want hoewel er tot aan 1970 toe drie aparte kruisorganisaties waren in Schiedam - het wit/gele voor de katholieken, het groe n/oranje voor de gereformeer de en het algemeen gerichte groene - werd er met elkaar en niet teggn elkaar gewerkt. I „Het hoorde in die tijd gewoon zo, dat ieder geloof een eigen organisatie had. Wij noemen dat wat negatief „verzuiling", maar toen dat werd uitgevon den was het een nobel streven. De hulp die, die drie aparte in stanties gaven is van het begin af aan menselijk geweest en niet geloofsgebonden. De subsi- die-gevers zullen het wel nooit geweten hebben, maar het geld werd altijd op een gezellige manier doorgesluisd. Al moest het neutrale Groen Kruis haar spullen bijvoorbeeld wel ver plicht kopen bij de DES (Coöp eratie). Ook is het heel verheugend om te merken, dat liefdadigheid in het hele verhaal niet vóór komt. Van meet af aan was de opzet professioneel. Natuurlijk was er vaak een vraag naar geld, maar dat werd dan ge haald uit giften, subsidies, en bijdragen van de leden of er werd snel een kermis of zo in elkaar geflansd." De geschiedenis van de Kruis vereniging kent volgens Hans van der Sloot maar één wat saaiere periode. In de 50-iger en 60-iger jaren werd er meer bestuurd dan verzorgd. De wijkverpleegkundige, daarvoor nog vaak een reddende engel, werd een vrouw met een leren jas, die op de fiets eenzame zonderlingen bezocht. Een, nor maal mens kwam in dié tijd keurig in een bejaardentehuis of een ziekenhuis terecht: „Van die periode heb ik dan ook niet meer dan een overdreven per- fekt opgezette administratie te ruggevonden, toch een soort welvaartsziekte. Ik denk, dat de toekomst er weer uit zal gaan zien als het verleden. Het kruiswerk is de enige tak binnen de gezondheidszorg waar nog groei in zit. Zowel fi nancieel als funktioneel. Door alle bezuinigingen zijn de men sen veel meer op thuis aange wezen. De wijkverpleegkundi ge anno 1987 is weer net zo'n behulpzame duizendpoot als vroeger." Het jubileumboek zal door In- terbook International op de Lange Haven worden uitgege ven in een voorlopige oplage var. 1000 exemplaren. In de winkel zal het 19,50 gaan kosten. De leden van de kruis verenigingen - momenteel in Schiedam 11.000 (vooral jonge gezinnen en ouderen) hoeven er op vertoon van hun lidmaat schapskaart maar 12,50 voor te betalen. SCHIEDAM De infor matie-middag van de Raad voor het Ouderenwerk over de verzorgingstehui zen, die was gepland op 24 maart, gaat niet door. Om verschillende redenen heb ben de organisatoren beslo ten de bijeenkomst - die gehouden zou worden in dc „De 4 Molens" - naar een later tijdstip te ver schuiven. autorichtspecialist Bokelweg 100,3125 AD Schiedam, tel. 010 - 415 45 40. 5PAANSEPOLDER ookvoor Al uw reparaties met FOCWA garantie

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1