Kelderkoud... de beste /mmmztmmfmmm,. Jonge Notaris symbool van nieuw élan Met oog voor detail RANDSTAD EDITIES Stadsblad JUBILEUM AANBIEDINGEN KADO van Dalen Feestgedruis rond geboorte modeeüQPPen schoenen unieke schilderijen 1%7 en iedere stoffenklant een mooi b.v. oen bruids- stoffenklant krijgt een GEVULDE NAAIMAND t.w.v. f65,- kado 1 Van DoorvmaaU'n Ruine open voor publiek Tessa de Loo in Videocafé Muzikaal weekend in Passage Jaren '60 in Podium VVD wethouder Luub Hafkamp aan het woord i Eindelijk strijdlust bij SVV i 75 jaar Verwayen wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 f Het interieur van De Tweelingh". SCHIEDAM Toevallige voorbijgangers op de Noordvest hebben het al gemerkt: er hangt daar meer in de lucht dan de lente alléén. De sfeer van vroeger kon je altijd al proeven in dat verstilde hoekje naast Molen De Vrijheid. Maar nu ruikt het er ook weer naar Schiedams gouden eeuw. Stiekem, maar wel steeds vaker gingen vooral oude re stadgenoten hun neus achterna op zoek naar de herkomst van die geur. Slechts de stugge volhouders slaagden erin de bron te achterhalen. Want juist tij dens deze laatste kritieke fase waren pottekijkers minder welkom dan ooit. De Uto hield de deuren hermetisch gesloten. Al in '85 werd in het diepste geheim achter de gevel van de aangrenzende melkzuurfabriek een nieuw tijd perk gestart. Met uit heel Europa bijeengegaarde materialen werd stap voor stap een 19e eeuwse bran derij/distilleerderij nagebouwd. De bedoeling was om daarin met historische middelen een revolutio nair nieuw produkt te bouwen. In de nieuwe branderij/distillerderij kan per acht uur 330 liter Jonge Notaris geproduceerd worden Eerbetoon De Jonge Notaris is méér dan de droom van de jongste generatie van distillateurs John Vlek en Dick Jansen voor "De Tweelingh" 1 pak tulbandmeel 10 J Stoeien De Jonge Notaris: symbool van een nieuwe bloeiperiode zonder nare bijsmaak De nieuwe fles én de twee klassieke modellen waaruit hij is samengesteld Trend Waarborg Handwerk mm T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospeeialisten 1 mSut SCHIEDAM Vooral de nasmaak van „De Jonge Notaris" is iets bijzonders. Volgens kenners kan ze wedijveren met die van de beste whiskey's en cognacs. Anderen roemen weer het volle aroma, dat te danken is aan het zorgvuldig zélf branden van de granen. Iets wat de Schiedamse distillateurs bijna een eeuw lang uit prijsoverwegingen aan anderen hebben over gelaten. De basis-ingrediënten mais rogge en mout - worden gemalen in molen „De Vrijheid". Zodat het vervaardigen van de nieu we borrel van het prille begin tot het verlokkende eind puur een plaatselijke aangelegenheid is. En... schat thuis, hoeft de nieuwe jenever ook niet koud te zetten. Zoals iedere kwaliteitsdrank, smaakt De Jonge Notaris het best op keldertemperatuur. Door overkoeling zouden juist de natuurlijke fragiele smaak- en geurstoffen lamgeslagen worden. Stadgenoten kunnen - on danks het feit dat „De Tweelingh" nog niet offi cieel is geopend - zélf gaan uitproberen. Veel slijters uit eigen stad hebben van af maandag een aantal flessen „Jonge Notaris" in huis. Onder hen ook Van Harmeien op de Oranje straat, die ter gelegenheid van de komst van deze langverwachte enige echte een complete feest-etalage heeft ingericht. De prijs van 1 liter Jonge Notaris zal rond de 32 gulden lig gen. SCHIEDAM De ge boorte van „De Jonge Notaris" wordt met het nodige feestgedruis om geven. Landbouwminis ter Brackx in eigen per soon komt op 15 april aanstaande de nieuwe Schiedamse branderij- /distilleerderij „De Tweelingh" op de Noord- vest openen. Hans van der Sloot heeft ter gele genheid van het tot stand komen van de borrel - die voor het eerst sinds 20 jaar het stadszegel als waarborgmerk mag voe- P<J I ren - „Het echte Schie damse jeneverboek" ge schreven. In dit 127 pagina's tellen de werkstuk beschrijft Van der Sloot de geschie denis van de populaire drank van de Branders- stad in het algemeen en die van distilleerderij de Uto en de familie Jansen in het bijzonder. Het ge heel is verlucht met aar dige anekdotes, zoals een verhaal van Carmiggelt, en voorzien van zorgvul dig gekozen illustraties. Mede dankzij de authen tieke koperen omslag had de direktie van het jonge bedrijf geen pas sender relatie-geschenk kunnen bedenken. Voor al omdat iedere fles Jon ge Notaris die „De Twee lingh" verlaat zorgvuldig moet worden bijgeschre ven in een register, dat onder gemeentecontrole staat. De branderij/distilleer derij kan dus geen hele flessen van haar nieuwe borrel als kadootje gaan uitdelen. Daar staat te genover, dat belangstel lenden wél mogen ko men kijken hoe de enige echte Schiedam-borrel wordt gemaakt. De deu ren van De Tweelingh staan, als de officiële opening achter de rug is, wagenwijd open. Lief hebbers kunnen vanaf een speciaal aangelegde ballustrade het hele ver werkingsproces volgen. En... uiteraard achteraf proeven in een sfeervol proeflokaal, dat vol staat met authentieke voor werpen uit het rijke brandersverleden. Infor matie over rondleidingen door deze nieuwe plaatse lijke attractie is te ver krijgen bij de Uto op de Noord vest 93. WOENSDAG 25 MAART 1987 NR. 25 39e JAARGANG Ewf Het A Nieuwe Gouden toekomst voor historische borrel Naarmate de tijd verstreek, steeg de spanning. De ketel was er, compleet met glim mend gepoetste helm. Een vak bekwame, inmiddels 80-jarige, kopersmid had de in Frankrijk opgediepte distilleerkolommen net op tijd in orde weten te krijgen. Zeker zoveel moeite kostte het om de houten fusten vanaf de zolder van de Uto door een gat in het dak heen in „De Twee lingh" - zoals het dochterbe drijf in wording al snel gedoopt werd - te takelen. Zelfs de fles, een samensmel ting van een aantal authentie ke klassieke modellen, stond strak en zwart te wachten op haar inhoud. De naam ervan was al op de etiketten gedrukt: De Jonge Notaris. Het enige dat nog ontbrak was de drank zelf. Het was met name het slotstuk van de hele operatie, dat haar initiatiefnemers John Vlek en Dick Jansen - directie leden van de Uto - slapeloze nachten bezorgde: „Zonder dat we wisten wat er uit zou komen, hadden we er verschrikkelijk veel geld en energie in gestoken. Je kunt de beste apparatuur hebben, maar je eigen vakmanschap bepaalt het uiteindelijke resultaat. Bij het eerste stoken kwam de moutwijn al gelijk heel mooi uit de ketel. Ze was niet vlak- gestookt. Je kon de granen er nog helemaal in terug proeven. Maar dan moet je gaan blenden naar je eigen smaak. Maanden lang hebben we gesleuteld tot dat we ineens wisten: verdomd, dit is 'm." Op dat moment kwam méér uit, dan de droom van de jong ste generatie distillateurs. Voor het eerst in tachtig jaar heeft Schiedam weer eën borrel, die het officiële stadszegel met de handtekening van de burge- meisjesschoen in de maten 27 t/m 39 v.a. 89,95 SCHIEDAM Broersvest 33c, teL: OIO - 4269029 Ook vestigingen in Den Haag - Leiden Rotterdam - Delft - Naaldwijk en 's-Gravenzande Een paatprijsje 800 gram angstig royaal gevuld van 4.50 voor"Ta I w gruttarij Molen „de Walvisch" Westvest 229, Schiedam. Elke middag geopend van 13.30-17.30 uur. Zaterdags van 10.00-13.00 uur. meester en de gemeentesecre taris mag voeren. De kromge bogen bronzen brandersknecht voor de Korenbeurs, lijkt, als eerste officiële eerbetoon, de sombere dagen van het Zwarte Nazareth meteen voorgoed af te sluiten. De Jonge Notaris moet het symbool worden van een nieuwe bloeiperiode zon der nare bijsmaak. De grondslag voor deze om wenteling in de jeneverindus trie werd eigenlijk al een jaar of vijftien geleden gelegd. In 1972 ging Vlek, een befaamd fabrikant van sterke drank in Delft, een fusie aan met Her man Jansen, telg van een min stens zo vermaard Schiedams distillateursgeslacht. Allebei maakten ze al een prachtige jenever (Vlek en Louter Kabouter) maar met zijn tweeën wilden ze vanuit de vernieuwde Uto de strijd aanbinden met toenmalige top merken Bols en Bokma. De sa menwerking wierp al snel vruchten af in de vorm van Sonnema Fryske Graenjene- ver. John Vlek: „Die werd groots geïntroduceerd en sloeg met een aan. Uiteraard was het een neutrale jenever, want net als iedereen kochten we onze alco hol in - die brandden we dus niet zelf. Alleen was de smaak wél zachter dan die van ande ren. Dat hadden we bereikt door met de grondstoffen te stoeien. Door de allerbeste graanalcohol als basis te nemen - en niet de veel goedkopere uit suikerbieten gestookte me lasse - en door er ingrediënten volgens onze gezamenlijke fa milie-recepten aan toe te voe gen, kregen we een prima pro dukt." De triomf duurde maar kort. De concurrentie verlaagde zijn prijzen en bovendien boden als paddestoelen uit de grond schietende drankensupers vage merken tegen bodemprijzen aan. De Uto kón en wilde daar niet aan meedoen. De Schie dams/Delf tse combinatie bleef op de bres staan voor kwaliteit en die krijg je nu eenmaal niet voor een appel en een ei. Toen in 1977 de regering de ac cijns op sterke drank nog eens verhoogde, was de groei van de Fryske er definitief uit, al bleef ze een stabiel aantal fans hou den. Om de markt te verove ren zocht Uto naar andere we gen. Het was de „oude" inmid dels overleden Herman Jansen, die het baanbrekende idee lan ceerde: Jongens, jullie moeten terug naar de basis. „Mijn vader riep ai jaren op zijn eigen wat schuchtere wijze overigens, dat de jenever niet meer was, wat ie geweest was," vertelt Dick Jansen. „Diep in ons hart wisten we best dat hij gelijk had. Hij was 88, maar al tijd bezig met zijn vak. Je kon nog feilloos op zijn intuïtie af gaan. Alleen konden we het ons financieel niet veroorloven om zo'n ambachtelijk produkt te gaan maken." Begin 80-iger jaren kwam de kentering. De consument be gon minder, maar wel beter te eten en te drinken. Het werd in alle opzichten mode om voor gezondheid en dus kwaliteit te kiezen. Een trend die zich niet beperkte tot de warme bak kers. Ook drinken, werd meer dan gewoon alcohol in je lijf gieten. Eindelijk was de tijd rijp voor een klassieke jenever, gestookt van de allerbeste grondstoffen. Dick Jansen: „Allemaal leuk 'en aardig, maar als we het doen, dan moeten we het goed doen, zeiden we tegen elkaar. En zo kwamen we op het Schiedam-zegel, want een bete re waarborg is er niet. Daarbij kwamen een aantal praktische problemen kijken. We moesten helemaal volgens de voorschriften van rond de eeuwwisseling te werk gaan en zie anno 1987 nog maar eens zo'n complete inrichting bij el kaar te krijgen. De ketelbouwers en kuipers zijn nagenoeg uitgestorven, om maar eens wat te noemen. Ook de gemeente zag er scherp op toe, dat aan alle eisen zo zorg vuldig mogelijk werd voldaan. Het is toch al iets heel bijzon ders als een burgemeester in deze tijd zijn goede naam op een drankfles wil zetten. Van het begin af aan is Scheeres bij het hele proces betrokken ge weest en net als wij werd hij steeds enthousiaster. We hebben dan ook alle mede werking gekregen." Dat het al lemaal gelukt is is misschien voornamelijk te danken aan de achtergrond van de twee distil lateurs. John Vlek werd iedere schoolvakantie de kuiperij in- geschopt om mee te helpen. En ook Dick Jansen moest het be drijf van top tot teen leren kennen. „Als jochie van vier hielp ik al mee de metalen hoepels te schilderen van de fusten. Het enige overigens, dat ik me daarvan herinner, is dat mijn kleren vies werden en dat ik WH&N Wij helpen direktltl Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Vorkoop-hwwMopënt Ook norm wasmochirm on koolknton thuis ontzettend op mijn falie kreeg. De flessen vullen heb ik helemaal nooit onder de knie kunnen krijgen. Iedere keer opnieuw stroomde de jenever over de vloer. Ik heb nu ook de grootste be wondering voor de etiketten- plaksters, die de flessen Jonge Notaris afwerken. Al doen we nog zo ons best, dat zegel krij gen we nooit zo netjes over de dop geplakt. Dat is allemaal handwerk, ja. Het model dat de glasfabriek voor onze nieuwe jenever heeft ontworpen is zo levensecht, dat er deukjes in zitten. Ze kunnen dus niet on der een machine." En dat laatste is gelijk al teke nend voor de zorgzaamheid waarmee dit hele ambachtelij ke projekt op poten is gezet. Als teeners moesten Dick en John met lede ogen aanzien hoe het hele Schiedamse verle den letterlijk en figuurlijk werd gesloopt, Dankzij de felle aktiebereidheid van juist die generatie is er nog iets van de Brandersbuurt overeind geble ven. Het zal het tweetal genoe gen doen dat ze als bedaagde dertiger en veertiger met De Jonge Notaris dat karwei af hebben kunnen maken. Zaterdag a.s. verkoop-expositie in de Blauwe Brug Bachplein 590 te Schiedam Zie ook de advertentie in de vrijdageditie Het u: fllLUVvL Vt

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1