SKKT Nieuwe Zijdeveld lanceert nieuw energieprojekt t uman TAXI - 4.151122 zBudget: RANDSTAD EDITIES ft «js Stadsblad 99 de zomer in 't hoofd Jeugdige molenfan ^_en publicatie van Klok moet zaterdagnacht één uür vooruit NIEUW! BUDGET RENT A CAR NU 00K IN SCHIEDAM! v DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI VANDAAG: Bedrijfsschool Wilton houdt open dag Orkestrale '87 vuurproef muziek verenigingsleven Horeca toernooi '87 op 7 juni Fietscross seizoen zondag van start Seat Marbella een succes Ontwerp een sieraad Wedstrijd voor THUISKRANT kinderen wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 27 MAART 1987 NR. 26 39e JAARGANG 7~7r7- kantoor: Broersvest 125, oplage 39.135 SCHIEDAM Een automotor die op koemest loopt - een aantal jaren geleden was het nog science fiction, en hooguit een obsessie voor overdreven milieubewuste zonderlingen. Maar dankzij de technische vooruitgang én de Schiedamse ervaring met energieprojekten is biologische brandstof niet langer film, maar werkelijk heid. De gemeente gaat haar hele wagenpark geschikt maken voor een nieuwe supergoedkope „benzine". Aan de basis van deze unieke operatie, die volgens een voorlopige schatting enkele honderdduizenden guldens per jaar kan opleveren, staat wederom Chris Zijdeveld, de Schiedamse wethouder die tot ver buiten de lands grenzen aanzien verwierf met zijn minimum-energie- woningen, warmtekrachtinstallaties, energetische re novaties van scholen en woonblokken en zijn isolatie maatregelen op grote schaal. Koemest Chris Zijdeveld Bode-auto Deze week hebben we Het mag dan een vuilnisauto zijn, straks rijdt hij op milieuvriendelijk biogas ajjULM 3 DOLLE MEUBELDAGEN BIJ BOUMAIM Nieuwe, overtollige magazijn-voorraden gaan voor dwaze prijzen weg. Kom snel! SCHIEDAM Al jaren treden de voormannen van D'66, CPN en PSP/PPR in Schiedam op als „gezwo ren kameraden". Ze zitten in de gemeenteraad broe derlijk zij aan zij en worden vaak wat al te gemak kelijk op één hoop geveegd als „Klein links". In de landelijke politiek gaapt een diepe kloof tus sen de dynamische volgelingen van Hans van Mier- lo en de bevlogen rode welzijnswerkers. Plaatselijk is het één hechte club die de creatieve zakelijkheid van de eersten naadloos combineert met de sociale bewogenheid van de laatsten. Adri Reijnhout kan zich best voorstellen, dat dat op de buitenwereld wat vreemd overkomt. „Maar de situatie hier in de stad is zo, dat we onwillekeu rig naar elkaar toe worden getrokken," zegt de fraktievoorzitter van D'66. „Alle drie hebben we de zorg voor de sociaal zwakkeren hoog in het vaandel staan, al heb ik een hekel aan die uitdrukking. Ons gevoel voor rechtvaardigheid is hetzelfde en dat spoort met elkaar. Toch hebben we elk ons eigen verhaal." "x Adri Rijnhout VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUR0TAX SCHIEDAM DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER Tennisballen Boekhuis den Draak f Biosuper" voor gemeente-auto's Dat zijn visies niet beperkt konden blijven tot de bouw wereld, maar vroeg of laat ook zouden overslaan naar de auto-industrie zat er altijd al in. Als verwoed doe-het-zelver probeerde Zijdeveld ooit zijn VW-tje energiezuinig te ma ken, een ingreep die alléén mislukte omdat automotoren in die tijd nog enkel door (loodhoudende) benzinesoor ten konden worden aangedre ven en niet door vloeibare gas sen. De komst van LPG bracht daar verandering in. Die vin ding zette de deur naar de in troductie van nog schonere brandstoffen wijd open. De biogasinstallatie die Zijde veld volgende week in ge bruik neemt is ontworpen naar een voorbeeld in Gronin gen. Vooruitstrevende boeren in het noorden van het land gebruiken de mest van hun vee om daar via een vergis tingsproces gas uit te produce ren. Het gaat hierbij om met haangas, een belangrijk be standdeel van het in verreweg de meeste Nederlandse huis- houdens gebruikte aardgas. Na een speciale bewerking kan dit gas in een vloeistof worden omgezet die nagenoeg dezelfde eigenschappen heeft als LPG. De openbare nutsbe drijven aan de Van Heekstraat hebben een voormalige be- zinkkelder als vergistingstank ingericht: Dit wordt het toe komstige „pompstation" voor het rollend gemeentelijke ma terieel. Koemest is in de omstreken van Schiedam echter een schaars artikel geworden sinds het ene agrarische bedrijf na het andere moest sluiten. Daarom wordt nu gebruik ge maakt van een andere grond stof. Men realiseerde zich in Schie dam dat het eigen stadskan toor waar dagelijks 500 men sen werken voldoende grond stof kan leveren voor een veelbelovende vergistings- proef mits het watergehalte kon worden teruggebracht. Na uitgebreid experimenteerwerk slaagden de openbare nutsbe drijven en de dienst gemeente werken er in het toiletspoel- systeem zo te modificeren dat ook aan die voorwaarde kon worden voldaan. Wat ontbrak was een continue afnemen van het geproduceer de gas, dat immers het gehele jaar door wordt geproduceerd. Een oud Gronings experiment bracht uitkomst. Men slaagde er in Groningen in een deel van het gemeentelijk wagen park te laten rijden op aardgas en dat is (zie eerder) in hoge mate gelijk aan biogas. Schie dam wist de hand te leggen op een Groningse ombouwinstal- latie en nadat het geprodu ceerde biogas op de juiste druk was gebracht bleek de ge meentelijke bode-auto er uit stekend op te rijden. Woensdagmiddfag om twee uur neemt Zijdeveld de in stallatie bij de nutsbedrij ven in gebruik. Hij zal dan ook een ritje maken in de bode-auto om de nieuwe brandstof persoonlijk te tes ten. waarmee we deze Maartse mode maand afsluiten. Dat doen we met: strand- en badkleding. Onder- en nachtmode. Zonnebrillen en zonne(brand)1ips. Sportkleding en koffernieuws. En een bezoek aan de schoonheids specialiste. Zo zorgen we voor een zonnig, opgewekt slot van een unieke modepresentatie: vier weken lang mode voor iedereen in 'UW THUISKRANT. SCHIEDAM „Ik ben jeugdclown van Vlaardin- gen. Ik ben tien jaar en zou graag een act willen doen op het Molenfeest". Dat schrijft Pepijn (achter naam niet bekend) aan de Werkgroep Schiedamse Molendagen, die op 9 mei het Groot Schiedams Mo lenfeest organiseert. Pepijn wil met zijn optre den geld inzamelen voor de wederopbouw van Schiedam's vijfde stadsmo- len De Palmboom. „Ik kan goochelen, op mijn hoofd staan en grappen maken", aldus de jeugdige enthou siasteling, die overigens „wel graag een goochel- doos wil hebben", om zijn plannen ten uitvoer te brengen. De werkgroep is van plan Pepijn de ge vraagde trukendoos be schikbaar te stellen en de jeugdige straatartiest uit te nodigen. Hij krijgt dezer dagen een nette brief van de organisatoren in de na- buurstad. „Erfpacht is melkkoe van Schiedam" Usselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingseveer) Tel010-4508033 Reijnhout erkent onmiddellijk, dat deze „ménage a trois" niet helemaal in blinde liefde ge sloten is. Er zitten ook prakti sche kantjes aan de verbindte- nis. Hoewel hij die een bijko mend voordeel noemt en geen doel op zich: „Als je als „kleintje" puur voor je eigen parochie preekt, dan kom je niet ver. Bovendien is het als één of twee mans-frak- tie ondoenlijk alle onderwer pen echt grondig uit te diepen. Om op niveau de partijen aan de macht tegenspel te kunnen bieden hebben we dus de ta ken verdeeld. En daardoor springen we er, vind ik, in de oppositie uit. Het CDA doet ook z'n best wel, maar wij zeg gen het duidelijker. Het is aan klein links te danken dat er niet nog meer binnenskamers gebeurt." Als beleidsmedewerker op de afdeling Volkshuisvesting van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) heeft Adri Reijnhout onder andere het erfpachtbeleid op zijn bordje gekregen. Een logisch gevolg van zijn da gelijks werk, dat hem bij de vorige verkiezingen geen win deieren legde. Zijn felle kri tiek op de grondpolitiek van het VVD/PvdA college lever de hem een forse stemmen winst op, goed voor een twee de D'66 zetel in de raad. Sinds dien is de strijd er alleen nog maar heviger op geworden. Dat mondde tijdens de begro tingsbehandeling uit in een ongewoon heftige woorden wisseling tussen burgemeester Reinier Scheeres en Reijnhout. In de laatste raadsvergadering werd er iets minder persoon lijk, maar zeker zo scherp ge debatteerd over hetzelfde hete hangijzer: de geheime erf pachtsnota. Scheeres zou dat raadselachtige beleidsplan in het geniep uitsluitend toege speeld hebben aan de PvdA, het nest waar hij zelf uitkomt. De vrede tussen Scheeres en jou was toch weer getekend? Is die zaak nu nog niet uit de we reld? „Ik vind persoonlijk, dat er nü iemand in het college moet zeggen, dat kan niet jongens. Dan kom ik vanzelf bij de bur gemeester terecht. Tenslotte is altijd de opvatting gehanteerd dat hij boven de partijen moet staan. Daar is wel wat in ver anderd nu Scheeres een eigen portefeuille heeft gekregen, maar ik zou toch als ik hem was een iets andere invulling aan het burgemeestersambt geven. Ik durf dan ook nog steeds te zeggen, dat er een loopje wordt genomen met de democratie en dat er uiterst onfatsoenlijk is gehandeld. Als twee partijen het dagelijks bestuur van een stad uitmaken en ze polsen hun eigen achterban, is dat prima. Maar staat er iets op papier dan moeten alle fjtak- ties daar kennis van kunnen nemen. Zij moeten voor de de finitieve besluitvorming een afgewogen oordeel kunnen vormen. Al in '85 verzocht ik het colle ge via een motie, een nota te maken. Die motie is met alge mene stemmen aangenomen. De belofte van Scheeres om die nota nog vóór de verkie zingen aan te bieden, is nooit waargemaakt. Nu staat er ein delijk wat op schrift en weet nog niemand waar hij aan toe is. En daar hebben vooral de mensen in de Woudhoek recht op. Want die hebben de lasten op hun nek gekregen." Je hoort anders vaak zeggen, dat die het wel lijden kunnen? „Complete onzin. Echt rijke mensen wonen daar niet. Er staan alleen al veel premie A woningen, waar je met poen niet eens inkomt. De voor vechters voor erfpacht binnen de PvdA wonen ondertussen op eigen grond. Maar waar het mij om gaat is rechtsongelijk heid. Nieuwkomers kunnen de erfpacht voor 50 jaar afkopen. Mensen die er al zitten, hangt een zwaard van Damocles bo ven het hoofd. Hoe de perio dieke aanpassingen uitvallen is altijd onzeker. De erfpacht wordt tenslotte als melkkoe gebruikt. Bovendien is het sy steem om de canon (huurprijs van de grond) te bepalen, vol strekt verouderd. Nu zit je met het gekke verschijnsel dat de grondprijs daalt en de erfpacht is verhoogd." Mooi gezegd, maar hebben jouw ideeën geen rampzalige gevolgen voor de gemeente kas? „Dat kan ik me wel voorstel len. Wij hebben geen man kracht om de financiële gevol gen precies uit te rekenen. Dat is een taak voor het college. Maar ik zeg vooraf al dit: dat je nooit iemand anders teveel moet laten betalen omdat je zelf niet uitkomt. Zeg je A, dan moet je ook B zeggen. En dus elders op zoek gaan naar de dekking. Helaas worden principes door de huidige coa litie nog maar zelden van stal gehaald." De PvdA heeft toch juist de naam, een beginselvaste partij te zijn? „De PvdA heeft hier al veel te lang de macht gehad. Althans, zo voelen ze het zelf. Als. het goed is, dan onderhoud je in tensief kontakt met je kiezers, die die macht tijdelijk aan je overgedragen hebben. Bewo nersverenigingen en dergelij ke zijn vaak prima graadme ters van wat er leeft onder de bevolking. Als je daar regel matig je oor te luisteren legt, dan kun je na vier jaar ieder een recht in de ogen kijken. Maar de PvdA hier houdt al leen rekening met de wet van de grote getallen. Tegenover kleine partijen heb ben ze een houding van: ach, jullie zijn lastig, jullie hebben het niet gehaald en dus hoe ven we niet naar jullie te luis teren. Nou daar ben ik het niet mee eens. Partijen moeten met elkaar het beleid uitstippelen in samenspraak met de bevol king. Kun je onder dit soort omstan digheden de erfpachters nog enige hoop geven op verlos sing uit de financiële ellende? „We mogen tot nu toe niet ge polst zijn, we zitten niet voor de vorm mee te praten. Ligt die erfpachtsnota eind van de maand niet op tafel dan dien ik een initiatiefvoorstel in om de discussie aan te zwengelen. Als het zo doorgaat worden de erfpachts inkomsten voor Schiedam, wat die van het aardgas zijn voor Nederland. En dat mag nooit gebeuren. Het is hopen, dat er binnen de PvdA en de VVD positieve krachten zitten, die ons zullen steunen." Dan is er misschien geen vuil tje aan de lucht. De PvdA staat immers bekend als zeer beginselvast? De socialisten hebben hier veel te lang aan het roer ge staan. Landelijk zie je dat alle CDA'ers sleutelposities bekle den, het Schiedamse ambtena ren- apparaat is zo langzaam aan een PvdA- bolwerk ge worden. Begrijp me goed, die mensen zijn allemaal be kwaam en mogen van mij blij ven zitten. Maar het is wél de hoogste tijd, dat die partij eens op zichzelf teruggeworpen wordt. Voor Klein Links valt er in ieder geval voorlopig nog heel wat zendingswerk te verrichten." ZIEKENFONDS GAK DETAM 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN TEL.4370733 f tins a 3 stuks Oranjestraat 15, Schiedam SCHIEDAM Komend weekend gaat de zomertijd weer in, al zou je het aan het weer nog niet zeggen. Het zal dan ook best wat moei te kosten in het begin om te wennen aan dat volle uur vroeger uit de veren. Vooral voor al diegenen, die dat extra licht 's avonds willen benut ten en overijverig aan het jog gen en trimmen slaan. In ieder geval is dat omzetten van de klok een teken, dat het mooie weer niet echt ver meer kan wezen. Hoewel één zo'n zwaluw natuurlijk nog geen lente maakt. Een gezegde dat stamt uit de tijd van onze ver re voorouders, die gewoon uit zichzelf hun dagindeling al aanpasten aan de seizoenen. De zonnewijzers waar zij het mee moesten doen, reageerden daar automatisch op. Best lek ker makkelijk, want als het moment daar is, is het iedere keer opnieuw puzzelen of je die wijzers nu vóór of terug moet zetten. Daaraan dacht papierknipkun- stenares Dicky van den Akker waarschijnlijk ook, toen ze de wisseling van winter- naar zo mertijd op de hierbij afgedruk te manier in beeld bracht. Jan de Hartog signeert a.s. vrijdagavond vanaf half 7 zijn boeken bij 'f winkelhart van Vlaardingen. Voortaan huurt u nu ook in Schiedam veilig, betrouwbaar èn voordelig uw personenauto en bestelwagen. Voor uw dagtochtje. Een verhuizing. Uw vakantie. Of uw weekendje uit. Budget heeft voor elk doel een passende wagen klaar staan! Bovendien profiteert u altijd van de heldere Budget-voordelen: De nieuwste modellen. Gegarandeerd niet ouder dan 9 maanden Standaard all-risk verzekerd Altijd uitgerust met luxe radio Keus uit verschillende tariefgroepen Ruim assortiment merken en typen Bel voor nadere informatie of reservering met: ront a rar rent a car van Deventerstraat 15, 3029 AW Schiedam, Tel. 010 - 4266755

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1