0* Voorzichtig optimisme over bevolkingsgroei I Ladies'Circle zoekt sponsors bejaardenuitje Budget: rSymposium én circus-i RANDSTAD EDITIES 0? I Stadsblad Supergrap Zomerzegels weer te koop Eerste paal Gildeweg Grasbranden JStadsomroep |van start VANDAAG: Neptunus bezoekt zeekadetkorps Openstelling ruine natuurramp in het klein Schiedamse atleet verkoopt z'n loop Kennismaking met cricket in de wandel Lad Met Ik be wil ik wèT Cursief op de Atari Bachkoor Holland op de plaat wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND V HIJDAG 3 APRIL 1987 NR. 28 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 dat ovef 1986 nog een be drag van ruim 2,5 miljoen gulden openstond. In meer dan de helft van de gevallen gaat het om ge- SCHIEDAM Het gemeentelijk woning- beheer gaat huurders met betalingsachter stand strenger aanpakken. De huisbaas aan de Noord vest heeft een deurwaarder in de arm genomen om huurders die het niet zinnen niet een achter- zo nauw nemen met de maandelijkse stor- stand van een jaar of lan tingstermijn, te dwingen hun financiële êer- verplichtingen na te komen. Het woningbedrijf wil ook de datum waar op de huur moet worden voldaan, vervroe gen. Tot nu toe werd het geld aan het eind van de maand overgemaakt. Door de beta lingsdatum te vervroegen naar het begin van de maand, krijgt het woningbeheer een beter overzicht. De sterke stijging die zich in 1983, 1984 en 1985 voordeed, is gestopt. De cijfers laten ook zien dat niet alleen gezinnen vaak moeite hebben de huur tijdig te gireren. Ook bedrijven die ruimte huren van de gemeen te, staan voor soms behoorlijke bedragen in het krijt. Hoe groot de achterstand precies is, blijft bij het huidige betalingssysteem nogal onduidelijk. „Sle pers" - mensen die de gi rokaart een maandje later invullen - slippen op die manier door de controle en bouwen een achter stand op die ze na een paar maanden niet meer kunnen inhalen. De gemeentelijke huisbaas heeft deze maatregelen aangekondigd nadat uit de boeken was gebleken Het woningbedrijf moef steeds vaker betalingsregelingen treffen. Maar in feite wordt daarmee het probleem ver schoven, want veel huishou dens zijn niet in staat hun schuld af te lossen. Soms slaagt een „schoningsaktie", soms loopt de achterstand ook na herhaalde aanmaningen en pogingen een regeling te tref fen alleen nog maar verder op. Woningbeheer werkt momen teel aan een lijst van gevallen waarin ontruiming als onver middellijk wordt gezien. Uit het overzicht dat het ge meentelijk woningbeheer in maart publiceerde, blijkt dat de totale huurachterstand i 1986 niet verder is opgelopen. SCHIEDAM De vlag hangt nog niet uit, maar door de groei van de Schie damse bevolking vo rig jaar met 271 man nen en vrouwen zijn de ambtenaren op het stadskantoor wel in een lichte overwin ningsroes geraakt. Voor het eerst sinds 1970 hoefde de afde ling burgerzaken de boeken nu eens niet met een rood cijfer af te sluiten. Chris Zij develd, de wethouder die al jaren roept dat alleen huizen bouwen de neerwaartse spi raal kan doorbreken, zag zijn politiek ein delijk bekroond met een klein succesje. Maar gezien de erva ringen, blijft het opti misme gematigd. Na de massale leegloop die de stad heeft ge teisterd blijft voorlo pig het spreekwoord van kracht dat een zwaluw nog geen len te maakt. Want de eerste maand van 1987 was al meteen weer minder hoopgevend: toen verloor Schiedam 26 inwo ners. En als de uitbreiding van de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven door gaat, kan door de woning bouw in Spaland een dikke streep worden gehaald, met alle kwalijke gevolgen voor de bevolkingsgroei van dien. De stijging van vorig jaar is vooral te danken aan het feit dat zich meer mensen in Schiedam vestigden dan er naar andere gemeenten vertrokken. Er kwamen zoveel nieuwe inwoners bij, dat zelfs het opvallend hoge sterftecijfer (dat mo gelijk veroorzaakt werd door de strenge winter) kon worden opgevangen. Aan de andere kant wer den er in 1986 ook meer kinderen geboren. Ook dat cijfer (een toename van zestien procent ten opzich te van 1986) was hoopge vend, want het geboortecij fer, afgezet tegen het sterf tecijfer, leek de laatste ja ren in snel tempo te gaan doorzetten. Door huizen te bouwen en jonge gezinnen de kans te geven zich in Schiedam te vestigen lijkt het keerpunt te zijn bereikt. Lijkt - want de afdeling sociografie (de „bevolkingsplanners" van het stadhuis) stelde zichzelf deze week in het openbaar de vraag of een herhaling van de leegloop wel voor komen kan worden. Een gemiddelde van 500 nieu we woningen per jaar bou wen, zoals de gemeente sinds 1983 heeft gepres teerd, is tenslotte niet eeu wig vol te houden. De bemanningsleden van de H. M. Schiedam kregen onder meer taarten in hartjesvorm gepresenteerd Schiedam heeft weinig ruimte meer voor extra woningbouw. SCHIEDAM Hoewel de wijk langzaam maar zeker vol begint te raken, is de woning bouw in Woudhoek Noord nog niet voltooid. Gisteren ging aan de Gildeweg opnieuw een eer ste paal de grond in, dit keer voor 56 premiehuurwoningen. Het startsein werd gegeven door H. Brokerhof, voorzitter van de woningbouwvereniging Schiedam. Met dit complex wordt deel- plan 2B2 afgesloten, dat in to taal 170 huurhuizen omvat. De 3 en 4 kamerwoningen gaan gemiddeld 509 gulden per maand aan huur doen. VL AARDINGEN Maandag omstreeks 17.25 uur is in de Holy, nabij de Robert Schu- manring de 14-jarige M. V. uit Vlaardingen, op heterdaad be trapt bij het in de brandsteken van gras. Aan het bureau be kende de jongen dat hij reeds meerdere malen (ongeveer 10 keer) grasbrandjes gesticht had. Deze brandjes die zich in de maanden februari en maart hadden afgespeeld moesten al len geblust worden door de brandweer. Tegen de jongen is een proces-verbaal opgemaakt ter zake baldadigdheid. De ou ders van de jongen zijn van het gebeuren in kennisgesteld een onderzoek wordt ingesteld of er nog meer kinderen be trokken zijn bij de „brand stichtingen". SCHIEDAM De aktie zo- merpostzegels 1987 start op dinsdag 7 april. N. H. C. Ha mers, direkteur van het hoofd postkantoor Schiedam zal om 9.30 uur in het kantoor aan de Lange Nieuwstraat de eerste zomerzegels kopen. De Stichting Comité voor de Zomerpostzegels stelt zich ten doel door middel van de ver koop van zomerpostzegels en andere artikelen projekten op het gebied van volksgezond heid, welzijn en cultuur te hel pen realiseren. De postzegels hebben dit jaar als onderwerp „monumenten van bedrijf en techniek". De serie bestaat uit drie zegels. De ontwerper van de Zomerpost zegels is Reynoud Homan uit Amsterdam. Voor de postzegelverzamelaars zijn er in beperkte oplage maximumkaarten en speciale eerste-dag-enveloppen te koop. De zegels zijn ook verkrijgbaar in de postkantoren aan de Mgr. Nolenslaan en aan het Bachplein. SCHIEDAM Serviceclubs waren in het - niet eens zo grijze - verleden een exclusieve aangelegenheid voor heren. De emancipatie- golf heeft daar verandering in gebracht: de dames die bij hoge uitzondering hun echtge noot naar diens „vriendenkring" mochten vergezellen, hebben zelf een genootschap op gericht. In Schiedam is sinds enige tijd een af deling van de Ladies' Circle aktief. De twintig leden stellen zich ten doel de vriendschap, verdraagzaamheid en een positieve levens houding te bevorderen. Na afronding van een aantal kleine servicepro- jekten staat Ladies' Circle Schiedam nu voor haar eerste grote projekt: het organiseren van een ge zellig dagje uit voor een aantal eenzame Schiedam se bejaarden. Het uitje zal plaatsvinden op zaterdag 13 juni en er zullen een 45-tal bejaarden worden uitgenodigd. De selectie vindt plaats in overleg met alle Schiedamse huis artsen, die door middel van een brief zijn verzocht kandidaten voor te dra gen. Het belooft een fees telijke dag te worden; op het programma staat on der meer een bezoek aan Avifauna in Alphen a/d Rijn. Om aan de fondsen te komen, die benodigd zijn voor de orga nisatie van deze dag, verricht ten de dames diverse werk zaamheden ten behoeve van bedrijven van enkele echtge noten. Er werden en worden tegen geldelijke vergoeding hand- en spandiensten ver richt; winkeliersverenigingen werden aangeschreven met het verzoek de dames te wil len inhuren voor promotie-ak- tiviteiten. Verreweg de belangrijkste stap op het „fundraising" gebied werd gezet in de maand sep tember van het vorige jaar, op de Mijnenveger H. M. Schie dam. Tijdens een informele ontmoeting tussen een van de dames en de commandant van de H. M. Schiedam, Peter van der Oest, raakte enthousiast over de doelstellingen en plan nen van de Ladies' Circle. Dit resulteerde in een toezegging om het serviceprojekt te spek ken met een bedrag van 2.000,De Circle wilde dit aanlokkelijke aanbod alleen accepteren op voorwaarde dat de gelegenheid zou worden ge boden op 21 september de ge hele bemanning van het schip door de dames is verrast met een uitgebreide maaltijd, door de dames zelf in het kombuis klaargemaakt en aan boord geserveerd. Met deze 2.000 is Ladies' Circle Schiedam een eind op weg, maar de begroting voor de bejaarden-uitstap is nog niet rond en de Circle zoekt naar sponsors, die bereid zijn het goede voorbeeld van de H. M. Schiedam te volgen en een bedrag beschikbaar te stellen, waarbij de dames uiteraard be reid zijn een tegenprestatie te leveren, zoals vorig jaar aan boord van de HMS Schiedam. De kontaktpersoon van de La- dies' Circle Schiedam is me vrouw A. van de Leur-Moor- en, telefoon 4266036. NIEUW! HEEL SCHIEDAM EN OMGEVING HUURT VOORTAAN VEILIG EN BETROUWBAAR! 1 SCHIEDAM Op zater- dag 4 april zal de Stadsom- E Eroep Schiedam (SOMS) E Ehaar eerste uitzending verzorgen. Via de 94.1 E MHz van het kabelnet zal E vanaf die datum wekelijks E op zaterdagmiddag tussen E half vier en half zeven een E drie uur durend informa- E tief programma worden E uitgezonden. In deze eerste uitzending E zullen de diverse SOMS- medewerkers/sters aan E het luisterpubliek worden E voorgesteld en meer ver- E tellen over de program- E E ma's die zij verzorgen. Ij E Speciale gasten in deze E openingsuitzending zijn jj E Mevr. Renskers-Maas, pre- Esidente van het plaatselijk E E Comité Zomerzegels, en de heer Hertog, voorzitter E E van de Ziekenomroep E Schiedam. E De SOMS kan haar uitzen- E E dingen aanvangen dankzij E E het feit dat zij gebruik kan E maken van de faciliteiten van de Ziekenomroep aan de Korte Haven. De bestu- E ren van de Stadsomroep jj en die van de Ziekenom- g roep bereikten onlangs jj overeenstemming over sa- jj E menwerking die het ge- E E bruik van deze faciliteiten E regelt. E t Nieuwe Huurachterstand loopt in miljoenen I* SlV SCHIEDAM Onder het saaie bruine uniform van de stadhuisbodes zit een humoristische inborst ver borgen. De vijf steunen en toeverlaten van het college zijn op de hoogte van alles wat er rondgaat op de zes de etage van het stadskan toor, waar burgemeester en wethouders zetelen. Ze weten dus dat Chris Zij develd zo nu en dan tot een huzarenstukje in staat is. Dat het door hem geïn troduceerde biogas voor auto's een één april-grap was, wisten ze gelijk. Voor de lol besloten ze het nieuwtje uit te voeren in de praktijk. De bode bestelbus, waarin anders de poststukken worden vervoerd, werd voorzien van een keurige witte toiletpot en een groot aanplakbiljet. Uiteraard hadden de twee gelegenheidsmonteurs, A. •ÜÈi-:. Gerrets en M. van Dam daar eerst ontheffing op het politiebureau voor aan gevraagd. Ook daar kon men de zon wel in het wa ter zien schijnen. Het offi ciële papier werd keurig in orde gemaakt, compleet met stempel en handteke ning van een hoge funktio- naris. Woensdag werd de eerste proefrit gemaakt tot groot plezier van de voor bijgangers. „Maar als ik ooit echt bio gas zou moeten tanken, dan stapte ik van de auto af en werd ik meteen bin- nenbode," vertelt A. Ger rets. „Een beetje lastig toch, om met een knijper op je neus te rijden. Bij Budget rent a car! Want Budget Schiedam biedt u 'n ongekend assortiment personenauto's en bestelwagens. Gegarandeerd de nieuwste modellen. Technisch betrouwbaar. En dat alles voor eert prijs die uw dagje of weekendje uit niet al te duur maakt! Standaard profiteert u altijd van de vele Budget-voordelen: De nieuwste modellen. Gegarandeerd niet ouder dan 9 maanden Standaard all-risk verzekerd Altijd uitgerust met luxe radio Keus uit verschillende tariefgroepen Ruim assortiment merken en typen Bel voor nadere informatie of reservering met: ront a rar rent a car van Deventerstraat 15, 3029 AW Schiedam, Tel. 010 -4266755* SCHIEDAM Terwijl de eerste paal voor een ver pleeghuis in Maassluis is geslagen, viert verpleeg huis Driemaasstede van 6 tot en met 11 april haar ei gen feestje naar aanleiding van het tienjarig bestaan. De feestweek in het teken *fc- gjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiië flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill van een grotere toenade ring tussen verpleeghuis en omwonenden kent twee hoogtepunten, namelijk een circusvoorstelling in een tent achter de Drie maasstede (8 april, aanvang 19.00 uur) én een braderie op zaterdag 11 april. Vanaf 10.00 uur staan er veertig kramen in de tuin. Met oude ambachten, zoals Hindelopen- en Assendelft schilderen. De Driemaasstede organi seert ook een symposium over het marktgericht den ken in het kader van mar keting. Het symposium is onder andere bestemd voor artsen, maatschappelijk werkenden, kruisvereni gingen, GGD's, RIAGG, bejaardenoorden en andere soortgelijke instanties. (9 april, aanvang 14.00 uur).

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1