Nieuwe iviaas van ae vleest oanKiert zo jaar 1 [„Rondje molen" afgelast Betaalde fietsenstalling voor centrum verloren RANDSTAD EDITIES Vechtpartij als voorgerecht Stadsblad 49tB$ 7.95 I AG: Emancipatie krijgt formeel gestalte Novotel start familie- lunch Jozefschool brengt musicals Hollandiaan laat DWS kansloos VCS wint streekvolleybal Smullen geblazen in Passage Theater Echte mannen in De Teerstoof wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 8 APRIL 1987 NR. 29 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 1 TT 1 J1 1 1_ Als je met zijn allen voor het kiekkastje gaat zitten dan kun je het wel schudden SCHIEDAM/VLAARDINGEN Om zijn pols draagt hij een simpel gouden horloge, de herinne ring aan een van de ontroerendste momenten uit zijn carrière. Klaas van de Geest kreeg het kado van zijn „eigen mensen", zoals hij zijn complete perso neel van hoog tot laag steevast noemt. De medewerkers van de Bondsspaarbank verrasten hem er mee tijdens het feestje ter gelegenheid van zijn tienjarig direkteur schap in Schiedam in '86. Bij uitzondering was dit nu eens niet zo'n verplicht ge baar van ondergeschikten jegens hun baas. Zelfs de minst betaalde part-timer had er met veel plezier zijn steentje aan bijgedragen. Zo'n man heeft waarschijnlijk alles al. Maar we wilden persé laten merken, hoe aardig we hem vin den," merkte een lid van de schoonmaakploeg des tijds kort en bondig op over het geschenk. Hoezeer Klaas van de Geest aanvoelde wat de bedoeling was, blijkt wel uit het feit dat de tranen hem in de ogen sprong. Die emotionele reaktie ty peert de man die 1 april op de kop af 25 jaar geleden zijn intrede deed bij de spaarbank. Hij heeft het uiterlijk van een snelle Amerikaanse manager. Zelf noemt hij zich „nog net geen dictator maar wel uiterst zakelijk en behoor lijk eigenwijs." Maar ieder een die met hem te maken heeft gehad, roemt zijn ge voel voor humor, z'n ge zelligheid en zijn vrijgevig heid. Cijfert jesgebied Muffe geur Snow-wash spijkerbroeken Cars spijkerbroeken i Klaas van de Geest: vanaf de dag dat ik in Schiedam begon, heb ik me er thuis gevoeld. Dagobert Duck "Mijn werk is mijn hobby. Als ik het niet meer leuk vond dan stopte ik meteen." SCHIEDAM Er staan welgeteld 10 fietsen en drie brommers in de be waakte fietsenstalling naast de Hema. Joop Stouthandel heeft op de drukste dag van de week: de marktdag slechts 44 bonnetjes uit zijn blocnote gescheurd. Opbrengst 33 gulden. „Magertjes", mompelt de fietsenoppasser, terwijl hij de spaarzame geldstukken door zijn vingers laat rin kelen. Stouthandel speelt dan ook met het idee de tent in het centrum te slui ten. Want voor een nega tief inkomen verder wer ken is zinloos, meent hij. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Vfdoospocialisten Joop Stouthandel met zijn fietsenstalling tussen de trambaan en de Hema. Vinger Groenoord Tennisballen DOMME MENSEN!!! VILLERIUS SPORTS dan de centen" „Eerst de mensen „Het één sluit het ander niet uit. Zo doe ik er alles aan om te zorgen dat de hele ploeg het hier naar zijn zin heeft. Ik wil dat iedereen 's morgens met plezier binnenkomt. Mede daardoor is het ziekteverzuim bij ons gedaald tot ver onder het landelijk gemiddelde." Toch is Van de Geest de eerste om toe te geven dat hij wel de gelijk voor een frisse wind zorgt in het van oudsher wat conservatieve bankierswereld je. Bij zijn komskjn Schiedam, nu elf jaar terug, organiseerde hij al in de eerste week een kennismakings-barbeque. Daar was de tuin van het hoofdkan toor aan de Lange Nieuwstraat nog nooit voor gebruikt. Maar het werkte wel: „Ik had een meisje gevraagd bij de Chinees de sateh-saus in te slaan. Belt ze wat verlegen op: meneer, wilt u me alstu blieft met de auto komen ha len. Uit angst om tekort te ko men had ze zoiets als een 50-li- tervat besteld. Ik plaag haar daar nu nog mee. Maar het ijs was gebroken, we wisten wat we aan elkaar hadden." Klaas van de Geest heeft nooit bewust voor het bankwezen gekozen. Hij werd er ruim 30 jaar geleden simpelweg door z'n pa gedumpt: „Ik vertikte het om te studeren en daarom zei mijn oude heer, jongen ik weet wel een baantje voor je. Zo kwam ik als jongste bedien de terecht bij de Rotterdamse bank in Amersfoort. Nou, na twee maanden had ik het be keken, ik wilde graag verder leren. Alleen kon ik het toen wel in de avonduren gaan doen. Achteraf bezien was dat zo kwaad nog niet. Je doet een hoop extra kennis op als je zo langzaam aan omhoog klau tert." Het kan eigenlijk geen toeval zijn dat Klaas van de Geest, nadat hij aan diploma's op cij- fertjesgebied gehaald had, wat er te halen viel, bij de bank met de „S" terecht kwam. Al was dat aanvankelijk nog bij de accountantsdienst. „De Bondsspaarbank is nooit een deftige meneer geweest, maar altijd een gewone jongen. Hij werd in 1820 opgericht voor dienstbodes en arbeiders. Sociale voorzieningen waren er toen niet. Je had alleen de kerk. Dit was dé manier om beetje bij beetje een appeltje voor de dorst te sparen. Onze admini stratie mag dan volledig geau tomatiseerd zijn, we zijn nog steeds ingesteld op veel kleine bij- en afschrijvingen." Had een ander zich misschien behoorlijk op dood spoor gezet gevoeld, Klaas van de Geest kwam pas echt in zijn element toen hij als administrateur een klein filiaal mocht gaan run nen in het afgelegen Purmer- end. „Dat was een verrekte leuke uitdaging, een fantastische bo dem om iets te bereiken. We begonnen met z'n tweeën, één kantoor en een obligo (spaarte goed) van één miljoen gulden. Hoogstraat 120 Schiedam vanaf 59.90 (gebleekt, strak) m A AA vanaf 79.90 nu 49>VU 100% hoogwaard pOLVESTERRD Na vier jaar was dat bedrag verzesvoudigd en stonden er drie bijkantoren." Ook in Schiedam gingen de be drijfsresultaten na zijn benoe ming als direkteur in '76 met sprongen omhoog. Van de Geest erkent bescheiden dat op zijn minst een gedeelte van die successen te danken is aa. menselijke aanpak. Een persoonlijke benadering overigens, die niet alleen gold voor het personeel, maar voor al ook voor de klanten. Het hoofdkantoor en de filialen werden verbouwd en sfeervol ingericht. Het voor banken zo stereotype marmer en de loket ten met glazen wanden ver dwenen: ervoor in de plaats kwamen gezellige zitjes. De muffe geur van bankbiljetten maakte plaats voor die van versgezette koffie. Belangrijker is misschien nog wel, dat de bank met de ,,S' een steeds belangrijker plaats is gaan innemen in het Schie damse. Zonder deze „notabel tegen wil en dank" zou het plaatselijk verenigingsleven en het feestgebeuren er heel wat minder florissant voorstaan. Oneerbiedig wordt Klaas van de Geest in die kringen wel eens aangeduid als het gulle tweelingbroertje van Dagobert Duck. Zelf kan hij daar harte lijk om lachen: „Toch zijn we het tegendeel van een liefdadige instelling. Heel in het begin werd ik wel eens voor té zakelijk uitge maakt. Als ik een bedrag schenk, dan moet daar wat te genover staan in de vorm van een advertentie in een clubblad of een spandoek bij een wed strijd Die mentaliteit heb ik nu eenmaal, dat is de aard van het beessie." Klaas van de Geest mag dan het principe, voor wat hoort wat, huldigen, als het om zijn eigen tijd gaat, let hij minder „op de kleintjes". Van tal van besturen - van de VVV, het dierenasiel tot scho lengemeenschappen - is hij lid of voorzitter. En dat zijn geen bijbaantjes die hij alleen in naam vevult. Hij steekt er ook zeeën van tijd in, zonder winst of verlies zorgvuldig tegen el kaar af te wegen: „Vanaf de dag, dat ik in Schie dam begon, heb ik me er thuis gevoeld. Dan raak je langzaam aan bij alles wat er rondgaat betrokken. Dit is een stad waar verschrikkelijk veel inzit. Ai- leen, als je met zijn allen voor het kiekkastje gaat zitten, dan kun je het wel schudden. Je moet er tegenaan. En daar ben ik inderdaad met veel plezier bijna dag en nacht mee bezig. Mijn werk is mijn hobby. Als ik het niet meer leuk vond, zocht ik gelijk wat anders. Tot nu toe vind ik het in ieder ge val zo gezellig dat ik nooit er gens weg te slaan ben. 8 8 Althans volgens mijn familie. Misschien ben ik uiteindelijk helemaal niet geschikt als bankier." glIMIIUIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIimHNIIUlIHMHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË SCHIEDAM De werkgroep Schiedamse Molendagen heeft §een veelbelovend programma-onderdeel laten vallen. Het e= „rondje molen" waarbij iemand - vastgebonden aan een mo- E lenwiek - een spectaculaire ronde zou maken, gaat niet door. e De stunt wordt bouwtechnisch te gevaarlijk geacht. Het idee van de werkgroep om vrijwilligers op wieken het E Schiedamse luchtruim te laten doorklieven, is vanaf het be- E gin omstreden geweest. Enerzijds was duidelijk dat de „acro- E E batiek" op zaterdag 9 mei veel mensen zou trekken; ander- E zijds is het veiligheidsaspect bij de voorbereiding steeds bo- E E venaan gezet. De afgelopen weken hebben de deskundigen binnen de stich- ting De Schiedamse Molens, waaronder de molenaars zelf, zich verdiept in de uitvoeringsdetails. Zo vroeg men zich af 5 of de sterkte van de heklatten van de wieken voldoende zou s E zijn, als daar iemand op 43 meter hoogte zou hangen. Een an- dere vraag was of de molenwieken bij weinig of geen wind E nog wel in beweging komen, als je er iemand van gemiddeld E 75 kilo aan vastbindt. Er ontstaat dan een onbalans in het E wiekenkruis van ruim duizend kilogram-meter- (het gewicht E van een mens maal de wieklengte). E „Niet doen" luidde de conclusie, die inmiddels is overgeno- E E men door de organisatoren van het evenement. SCHIEDAM Een groep van vijftien personen, die lekker uit eten wilde gaan in café de Amstelbron raakte verzeild in een vechtpartij in plaats van aan een gedekte tafel. Zonder enige reden schold een vrouwelijke gast met een slokje teveel op, de feestgangers uit. Omdat het antwoord haar niet zinde, vroeg ze telefonisch haar partner, die thuis zat, om hulp. Die snelde gelijk naar de Am stelbron, met het vaste voorne men het een en ander op eigen wijze recht te zetten. De eet- gangers, in de meerderheid qua aantal, namen dat niet en ver kochten de man, een 40-jarige stadgenoot, een paar rake klap pen. Met een gescheurde lip en wat lichte verwondingen werd hij vervolgens afgevoerd naar het Schielandziekenhuis. GELDIG IN DE FILIALEN VLAARDINGEN PAPENDRECHT BOLNES-RIDDERKERK SCHIEDAM-KETHEL ZEVENKAMP Toen Joop november '86 start te, lagen de kaarten nog uiterst gunstig. Niet minder dan 110 klanten per dag. Ambtenaren kwamen langs en zeiden: „Nou Joop, jij draait hier effe leuk." Maar toen het met de zaak bergafwaarts ging zag je ze niet meer. Ze hebben de boot een flinke zet gegeven en nu moet ik maar zien hoe ik op de kant terugkom," omschrijft Stout handel de gang van zaken. Als belangrijkste oorzaak van het klanten verlies geeft Joop Stouthandel de fietsenrekken naast de Hema op. „De onbe taalde fietsenstalling," sist hij. Stouthandel kijkt vanuit zijn caravan precies op de weerloze fietsen en brommers. Daar kwamen de Schiedammers - moeilijk voor drie kwartjes te vangen - al snel achter. De be waarder geeft na enige aarze ling ook toe met de oogjes bui ten zijn territorium te dwalen en niet zonder succes. „Ik heb al acht fietsendieven in de kraag gegrepen. Maar van de mii ,t», i «in "IJ H®ip®fl QfrvVCIIII Telefoon 4260778-4733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Vmtwf lm vt fhpmtht Ook voof uw wuumchum §o kootkuton eigenaars kreeg ik nog geen bedankje. Het liefst zie ik als nog 50 gulden tegemoet." Behalve naar de onbetaalde fietsenstalling wijst Stouthan del ook met beschuldigende vinger naar de gemeente. Die zou volgens hem financieel in gebreke blijven. „Ik krijg als het goed is 300 gulden per maand. Maar ik zie niets, ter wijl de vaste kosten, zoals 75 gulden precario en 125 gulden elektriciteit zich opstapelen." Om de getallen kracht bij te zetten zwaait de fietsenbewaar- der driftig in het rond met de door de gemeente opgestelde exploitatiebegroting. Op de vraag wat de gemeente zou moeten doen wil hij voor het centrum niet verloren gaan, daar heeft Joop allang over nageacht. „Geen vaste kosten meer betalen en die 300 gulden op mijn rekening. Dan blijf ik." Voor de zomer heeft de oppas ser al zijn plannen gemaakt. Dan vertrekt hij naar zwem bad Groenoord. Goed voor 40 klantjes per dag. Maatregelen trof hij reeds: het plaatsen van een twee meter hoog hek. „Maar de gemeente zag dat niet zo zitten," verklaart Stout handel. „De omwonenden op een afstand van 600 meter zou den er last van hebben." Ook deze maatregel betekent voor de bewaarder van de stalen ros een schadepost van 250 gulden. Joop Stouthandel voelt wel aan waar de wind vandaan komt. „Ik ga weg bij de Hema en daarom ben ik niet meer wel kom bij het zwembad. Gewoon sarren." tins S 3 stuks Oranjestraat 15, Schiedam Zie ook adv.pag. die nog steeds denken dat Villerius Sports duur is! Wi| verkopen gewoon topmerken voor degenen die dat willen, maar ook gewoon lekkere goedkope dingen voor die dat willen' Voelt u zich niet aangesproken, kom dan eens gezellig kgken bi) Broersveld 127. Schiedam. P- Het MUiium FilvUrfv

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1