Nieuwe „Romeins" archivaris van der Feijst met de vut LET OP! è&/:ivan ''f wmwAYm vindt u op pagina 10. Mans van der Sloot Stadsblad naar i! nieuwe stek I Aktie zomerzegels van start Budget: ^üürBouman RANDSTAD EDITIES Vierduizend gulden voor bewoners St. Jozefcomplex De jubileum advertentie Compressor gestolen Programma Videocafé oaMeer dan ioo Slaap- en Tienerkamers. IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 10 APRIL 1987 NR. 30 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-47 oplage 39.135 Het zal zo'n jaar of driehonderd vijftig, vierhonderd zijn dat Guus van der Feijst, de inmiddels met de vut vertrokken gemeentearchivaris en ik elkaar zo onder hand kennen. De eerste kennismaking was met de kaart die Jacques de Gheyn in 1598 van Schiedam maakte en die nog steeds geldt als de meest komplete weergave van Schiedam aan het begin van de Gouden Eeuw. Daarna troffen we elkaar regelmatig in diverse tijd vakken. De Bataafse tijd hebben we deels gezamenlijk doorgebracht in de regentkamers van de stad, de on dergang van de Brandersstad is door beiden gevolg vanuit zijn kamer aan de Lange Haven waar hij als ar chivaris zetelde temidden van de frivole doch sleetse meubelen die eens hadden toebehoord aan burgemees-, ter Peek, een grote tafel uit de nalatenschap van een gemeentelijke dienst, een opgewekt krakende oude ra dio en een kastje vol met perkamenten boeken dat nooit openging en dat ook uitsluitend neergezet was vanwege de representatie. Van der Feijst is niet op decorum gesteld. Hij was dan ook de enige Nederlanse archivaris die konsekwent aange sproken werd met „de baas" en die dat noch leuk, noch afkeurens waardig vond. Net als een schildersbaas zijn werkplaats heeft de ar chiefbaas zijn archief, zal hij hebben gedacht. Meer hield hij zich bezig met wat het archief diende te doen en te zijn. In dat opzicht leek hij zich als mens ook altijd te verontschuldigen. Zel den gaf hij zijn persoon lijke mening (hoewel dat in de praktijk best meeviel, voor wie luiste ren wilde). Doorgaans verpakte hij deze in de vragen en eisen van het archief. En daarmee scoorde hij hoog. Geen enkele archivaris voor hem heeft zoveel be drijfsarchieven en deel verzamelingen binnen de deur gehaald als juist hij. Terwijl er onder zijn voorgangers toch zeer ai mabele lieden waren en bovendien nog goed van de tongriem gesneden ook. Geen enkele archi varis voor hem heeft ook kans gezien zoveel vertrouwen voor de dienst te kweken bij de ambtenaren. En geen archivaris voor hem - om de kroon maar even af te maken - heeft het gepresteerd om zo veel publikaties van an deren los te weken en te ondersteunen als hij. „Het archief vraagt erom begon hij dan altijd. Ook absoluut gemeten behoort Schiedam tot de steden die daardoor mogen bogen op een uitzonderlijk rijke historische produktie. Zelf veel geschre ven heeft hij niet. Wel is Guus van der Feijst betrokken ge weest bij een macht aan publi katies door anderen. Onder steunend, adviserend, corrige rend en als verschaffer van de noodzakelijke gegevens, op welk gebied Schiedam natio naal een grote naam heeft op gebouwd. Toch is enige bevlogenheid hem vreemd, zegt hij. Ook daarover kan men van mening verschillen, maar in zoverre heeft hij daarin gelijk, wan neer die bevlogenheid de ge dreven historicus wordt be doeld, die met brede gebaren en groot vertoon van theater anderen kond doet van zijn kennis.Toch was ook hij niet geheel vrij van de smetten die elke historicus nu eenmaal aankleven. De meesten van hen hebben de hebbelijkheid om zich ergens een tijdvak ei gen te maken en het gedrags patroon uit die tijd door te la ten sijpelen en hun eigen per soonlijkheid van vandaag de dag. Bij wijze van spreken be zitten deze historici een staca ravan ergens in de middeleeu wen of in de Franse tijd of achter het hof van Prins Mau- rits, waar zij hun vrije tijd doorbrengen als zestiende eeu- wers tussen de zestiende eeu- wers, zoals de eigenaar van een boot bijvoorbeeld zeeman is tussen de zeelieden zodra hij de deur van het kantoor ach ter zich heeft dichtgetrokken. Loftrompet Op die manier is Guus van der Feijst romein tussen de hollan- ders. Niet dat hij ooit in centu- SCHIEDAM Alle be woners van het St. Jozef complex, die wegens re novatie hun behuizing tijdelijk moeten verla ten krijgen een tege moetkoming in de kos ten van 4000 gulden. Die onverwachte verho ging met 1000,- is voor al te danken aan Klein Links. Al bij de begrotingsbehan deling van het afgelopen jaar, dienden de fractie- voorzitters van D'66/PSP/ CPN een motie in om de geraamde 3000 gulden op te trekken. Ondanks toe zeggingen van de PvdA bleef een definitief besluit daarvoor achterwege. Totdat Adri Reynhout (D'66) samen met Ulferd Bruseker (CPN) en Bart de Leede (PSP) deze week aankondigde de kwestie middels een initiatiefvoor stel in de RAad ter discus sie te zullen stellen maan dagavond. Wethouder van Kleef stuurde daarop prompt een briefje, waarin hij aankondigde het gevraag de bedrag te zullen geven. „Blij toe'zegt Reynhout, die zijn voorstel voor niets op schrift zette. „De bewo ners van het St. Jozefcom plex hebben zoveel ellende meegemaakt, dat ze een behoorlijke tegemoetko ming verdienen". rionspak over de Korte Haven heeft gewandeld of thuis zijn piepers met een pilum prikt, maar de tekenen zijn onmis kenbaar voor vakgenoten. Ook zonder deze te citeren klinkt soms Vergilius op de achtergrond wanneer Van der Feijst spreekt en ook de rede neertrant van Marcus Antoni- us is hem niet vreemd, zodat het altijd raadzaam is er even een papiertje bij te nemen, wanneer hij al te nadrukkelijk de loftrompet steekt. Het kan dan zijn dat hij venijnig kri tiek levert op datzelfde mo ment. In dat licht moeten ook zijn opmerkingen worden ge hoord over bevlogenheid en het feit dat hij zonder wee moed afscheid zegt te nemen van zijn archief. De hedendaagse Van der Feijst zal het best spijten dat hij nu verder als ambteloos burger door het leven gaat. Drieën twintig jaar archief gaan je niet in de kouwe kleren zitten. Zeker niet als dat drieëntwin tig jaar van onafgebroken op bouwen zijn geweest. De ro- meinse stoïcijn in hem verwis selt slechts de toga van de ambtenaar voor die van het emeritaat. Slechts de gekleur de slip zal aangeven aan welke funktie vroeger de zijne is ge weest. Die wat klassieke instelling was er ook één van de rede nen van dat hij, hoewel gods- geleerde van huisdit, nooit heeft kunnen (willen) door gaan op het gebied van de geesteszorg. Meer dan dominee voelde hij zich historicus. De rede trok hem wel. De kansel slechts ten dele. Dus werd het de archiefwe reld, waarin overigens de meest opvallenden in het vak een andere achtergrond heb ben dan de hogere archiefo pleiding. Dat heeft ook te maken met de aard van het beestje dat het beste in de funktie van archi varis gedijen wil. Niet de stu- diebol uit de familie, die stille tjes de wortels van zijn voor geslacht zoekt, is daar vooral op zijn plaats. Eerder het on verbeterlijke nieuwsgierige aagje dat rusteloos blijft door graven waar anderen de spa allang aan de kant hebben ge zet. Daarom ook ging het archief in Schiedam hem beter af dan de tijd die hij doorbracht op het Rijksarchief in Haarlem en waarover hij nooit met vreug de spreekt. Daar diende hij zich te bewegen langs gebaan de wegen. In Schiedam viel er meer te onderzoeken dan een mens redelijkerwijze kan overzien. Een taak die met zijn afscheid nog niet voor een klein deel is afgesloten. Hoe wel er ook is gepresteerd in onverdroten produktiviteit. Speelplaats En als er iets is dat Schiedam met zorg mag vervullen dan is het wel, hoe hierin verder te voorzien. De drieëntwintig jaar van Guus van der Feijst hebben veel losgemaakt. Tal loze vragen moeten nog wor den beantwoord, heel wat be schreven voordat we een goed overzicht krijgen over de ge schiedenis van deze stad en over die van een komplete in dustrietak. Eén van de grote verdiensten van een archivaris is immers dat hij door orde ning van z'n materiaal vragen weet op te roepen, die door hem of door anderen tot oplos sing kunnen worden gebracht. Geen funktioneraris die even een makkelijk verhaal ople pelt. Dat Schiedam daarin zal sla gen is een vraag waarop het antwoord mag worden afge wacht. Vanaf de eerste archi varis tot aan het nog redelijk verse exemplaar, waarvan de stad binnenkort officieel af scheid neemt, heeft Schiedam altijd een goede hand gehad in z'n keuze. En er is geen reden te veronderstellen dat hiervan wordt afgeweken. Integendeel zelfs. In alle bescheidenheid, die hem siert, heeft Van der Feijst weten te bereiken dat meer mensen dan ooit over tuigd zijn geraakt van het nut van het archief. Niet als speel plaats waar vrijblijvend leuke projekten worden onderno men, maar als onderzoekende ordenende dienst met een gro te werking en aantrekkings kracht op het publiek. Het geen ook in de Vergiliaanse traditie een prestatie mag he ten, een afscheid waardig, zo als Van der Feijst, zichzelve ook geheel in de lijn der ro meinen heeft toebereid. „Om vijf voor vijf', gTapte hij de dag voordat hij met de VUT ging, „doe ik mijn sleutels van mijn ring, over handig ?e, en wandel weg zonder nog eenmaal om te kijken." Een romeinse veld heer had het niet beter kun nen zeggen. En., verdraaid... hij deed het. Geen gezicht, zo op de Vlaardingerdijk, maar nie mand van de passanten na tuurlijk die het opviel. Hij wandelde heen als emeritus- gemeentearchivaris. Zonder om te kijken. Maar god weet, hoeveel moeite hem dat heeft gekost. éè&y&tfu&fcm-beschnjver bij uitstek door bilde stadsarbhi varn de Korte Heven. Dat is de reden, dat zijn boeken niet alleen lekker leesbaar, mmt:Pok historisch verantwoord zijn geworden. Alle feiten die Bads vermeldt in bijvoorbeeld zijn geschiedenis van de Mfiiedmse Waterleiding en die van de Kruisvereniging (die vjmneitkdft iiitkomt) kloppen tot op de dag Treffender dan Van der Sloot ook zal waarschijnlijk nie mand de mens échter- en het werk van Van der Feijst kun- tren neerzetten Voor het Nieuwe Stadsblad is het een hele eer, dat hij zijn verhaal over de vertrekkende gemeentearchivaris aan „De SCHIEDAM Oplettende voorbijgangers zal het niet ontgaan zijn: Het Nieuwe Stadsblad maakt aanstalten te verkassen. De affiche op de ramen van het kantoor aan de Broersvest spreekt duidelijke taal. Het pand van de krant staat te koop. Lezers en adverteerders die de wenteltrap achter de balie wel eens hebben beklommen zul len van de aanstaande verhui zing niet vreemd opkijken. De ruimte is zo krap bemeten dat de medewerkers en -sters er nauwelijks uit de voeten kun nen, laat staan de bezoekers. Deze thuiskrant van formaat heeft er de laatste jaren zoveel aan gedaan die naam waar te maken, dat het Stadsblad ei genlijk al veel eerder recht had op een grotere behuizing. Maar als je gewend bent in hartje stad te bivakkeren en voor zoveel Schiedammers een vertrouwd aanloopadres bent geworden, vind je niet snel een betere plek. Veel kranten verlaten tegen woordig het stadscentrum om een betonnen doos in een ver afgelegen industriepolder te betrekken. Het Nieuwe Stads blad wilde kost wat kost onder de mensen blijven. Een inten sieve speuraktie van alle be trokkenen naar „iets ge schikts" leverde niets op. Totdat een paar weken gele den een pand op de hoek Dam Oude Sluis vrijkwam, omdat de pianohandel die daar geves tigd was, elders werd onderge bracht. En dat was de kans waar het Stadsblad al zolang op gewacht had. Natuurlijk moet er binnen het een of ander worden ver bouwd, maar de ruimte om er wat van te maken is volop aanwezig. Bovendien is zo'n makkelijk bereikbare plek midden in het historisch cen trum góud natuurlijk. Het zal overigens nog wél even duren, voordat bezoekers en klanten van commercie en redaktie van het Stadsblad met hun ad vertenties verhalen en nieuw tjes naar de Dam moeten ko men! Als alles meezit valt de ver huizing begin juli. SCHIEDAM Hoewel de zomer nog niet begonnen is, heeft de PTT het voor touw genomen met de 48- ste uitgave van de zomer- postzegels. Voor deze ze gels, gewilde objecten bij filatelisten, betaalt men iets extra's. Dit bedrag komt ten goede aan vele honderden projekten op het terrein van maat schappelijk welzijn, volks gezondheid, cultuur en milieu. Jaarlijks gaat het om een saldo van 3 miljoen gulden. Stichtin gen en instellingen die in aan- merking willen komen voor een bijdrage, moeten zich wenden tot de commissaris der koningin in hun provincie. De zomerzegels vertonen ieder jaar weer een nieuw en inte ressant thema. Dit jaar de „museumindustrie". Met af beeldingen van een stoomge maal en een watertoren. In Schiedam bemannen leden van de Schiedamse Vrouwen raad de stands op het hoofd postkantoor en de bijkantoren Bachplein en Nolenslaan. Elk iaar „verdienen" zij met hun inzet een bedrag van gemid deld 18 duizend gulden. Vele Schiedamse instellingen, zoals de speel-o-theken Oost en Bachplein, zijn de dames nog steeds dankbaar. Behalve zomerzegels liggen er nog diverse, bijartikelen te koop. Hiervoor geldt een an dere financiële regeling als bij de zomerzegels. Indien voor meer dan 1000 gulden aan bij artikelen wordt verkocht, mo gen de dames éénderde deel schenken aan een instelling naar eigen keuze. Was het ver leden jaar het vogelasiel, dit jaar zal de zojuist opgerichte Stadsomroep Schiedam een fi nanciële opsteker krijgen. NIEUW! HEEL SCHIEDAM EN OMGEVING HUURT VOORTAAN VEILIG EN BETROUWBAAR! SCHIEDAM Vanaf een bouwterrein op de Marconiweg ter hoogte van de St. Jans- school is een compressor ter waarde van 29.000 gulden ge stolen. Het - omvangrijke - ap paraat, dat eigendom is van de Amstelveense firma Balm, stond achter een hekwerk. 10 Om binnen te komen hebben de daders het slot van die om heining geforceerd. SCHIEDAM Het Videocafé houdt zaterdag 11 april een thema-avond over horrorfilms. Er zullen diverse bloedstollen de dan wel de eetlust ontne mende films op video vertoond worden. De eerste banden starten om half negen. Toegang gratis voor donateurs. Donateur wor den kost 5,- per seizoen. Het adres: Stichting Filmclub Schiedam /Videocafé, gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. VANDAAG: Nieuwe troef Balletschool Tosca Balm Dans kent geen grenzen." Stichting werkt aan herstel Lange Haven SVV denkt aan zesde plaats f, Lancia Thema Drie weken duizend gulden aan bloemen te winnen fa*** wekelijks met 71 edities Schiedam verliest een veldheer Hans van der Sloot Guus van der Feijst '»*rrt n'AVl 'mh't Nog even en dan is deze Stadsblad-behuizing jeugdsenti ment Het historische hoekpand waarnaar het Stadsblad beqin juli zal verhuizen M 1 Bij Budget rent a car! Want Budget Schiedam biedt u 'n ongekend assortiment personenauto's en bestelwagens. Gegarandeerd de nieuwste modellen. Technisch betrouwbaar. En dat alles voor een prijs die uw dagje of weekendje uit niet al te duur maakt! Standaard profiteert u altijd van de vele Budget-voordelen: De nieuwste modellen. Gegarandeerd niet ouder dan 9 maanden Standaard all-risk verzekerd Altijd uitgerust met luxe radio Keus uit verschillende tariefgroepen Ruim assortiment merken en typen Bel voor nadere informatie of reservering met: ront a rar rent a car van Deventerstraat 15, 3029 AW Schiedam, Tel. 010 -4266755* Kwaliteitsmeubelen zijn toch voordeliger Met unieke prijsgarantie-regeling. Usselmondselaan 175. Rotterdam-Oost (Kralingseveer) Tel 010-4508033 SPECIAALZAKEN ONDER 1 DAK. De heer N.H.C. Hamers, direkteur van het hoofdpostkantoor koopt de eerste zomerzegels van de dames Y. P. Blok, M. Brokerhof, A. Renskers en H. Knook. j. U Nieuwe Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1