„Energie, recht door zee en terug naar de eenvoud" „Scyedam" over baarden en scheermessen 010-4451711* Vrouwen Advies Commissie zoekt vrijwilligers Gewijzigd zwemmen tijdens Paasdagen Langer haar TTaarimpoft 2e PAASDAG OPEN! imjohn kroes lAihülsta studio Een kopietje. dllLRC N B BANK i C29 SCHEPER Geen praktijk van 20 april tot 4 mei 4206611 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 APRIL 1987 PAGINA 3 SCHIEDAM Achternamen vinden ze niet belang rijk. Het gaat om de groep. Om de muziek. Muziek uit de jaren zestig: blues en rock roll. Dick, Nils, Martin, Piet en Walter vormen de zes weken oude band „Blue Smoke". Hun eerste optreden in Podium is een groot succes. Ze moeten een half uur eerder stoppen dan ge pland. Politie aan de deur wegens geluidsoverlast. Po dium raakt bijna de muziekvergunning kwijt voor een paar dagen. Dick, motorgek en representant van de ja ren zestig, vindt het niet erg. De Rolling Stones wer den ook bij hun eerste optreden van het podium ge haald. Dat belooft wat. Repertoire Naam Blue Smoke: Dick (drums), Nils (slaggitaar), Martin (sologitaar), Piet (bas), Walter (zang). SCHIEDAM Een kleine honderd jaar geleden werden aan iemand die onderwijzer wilde worden twee eisen gesteld. De kandidaat moest van redelijk volkse komaf zijn en een baard dragen. Geen keurig gekortwiekt ringbaardje dat heden ten dage in som mige kringen voor artistiek doorgaat, maar bij voor keur een lang, rafelig aangroeisel dat tenminste de hals en liefst ook nog een deel van de borst bedekte. Aldus toegerust, was een onderwijzer verzekerd van aanzien: hoe langer de baard, hoe geleerder de per soon. Of deze stelling in alle gevallen opgaat mag worden betwijfeld, maar afgaande op de herinneringen van Daan van der Zee werden de Schiedamse scholen aan het einde van de vorige eeuw bevolkt door man nen die nimmer het scheermes ter hand namen. In „Scyedam", het tijdschrift van de historische vere niging, publiceert Herman Noordegraaf opnieuw een fragment uit de memoires van Van der Zee. Deze christen-socialist, zelf ook voor het schoolmeester schap voorbestemd, belandde als jochie op de „tus- senschool" van meester J. C. Sander. Het Nieuwe Stadsblad Scheerclub Kiekjes VANAF 15 APRIL 1987 NIEUW TELEFOONNUMMER NMB BANK VLAARDINGEN langer haar met de nieuwe staarten A A50 vlechten Vlaardingen Hoogstr. 159 telefoon 010- 434 31 81 Schiedam Lange Kerkstr.17 telefoon 010- 426 82 89 P. VAN DIJK Reis- en caravanverzekering pleziervaartuigen van 11.00-17.00 uur diverse toonkamer-modellen slaapkamers, woonkamerkasten en bankstellen met élk duizenden guldens voordeel! Het zal er maar voor u bijstaan! Zie onze 300 mtr2 Studio. Donderdag 10 tot 17 en 19 tot 21 uur. Vrijdag en zaterdag 10 tot 17 uur. Singel 51 (Achter Broersvest) Telefoon 010-4267920 Schiedam 010 - 260199 lid focwa kantoortechniek Blue Smoke: nieuwe rockband in S'dam Dick (drummer): „We hadden die avond concurrentie van Herman Brood. Die trad op in Parkzicht. Toch hebben we gewonnen. De zaal zat vol. Plezierig publiek. Niet te wild. Niet te kalm. Schiedammers zijn kritisch. Afwachtend. Als ze je niet waarderen kun je ap plaus wel vergeten. We kregen die avond gelijk een aanbie ding van een manager om in Oud-Beijerland te komen spe len. Eerst een try-out en daar na waarschijnlijk op een festi val met bekende artiesten. Nee, de top-40 hoeven we niet te halen. Dat kost alleen maar geld. Of je moet Madonna he ten en je lichaam goed gebrui ken. Als je begrijpt wat ik be doel. Vroeger zat ik in „King- beat". We hebben eens met een nummertje op de eerste plaats gestaan in die top-40. Ik heb er zegge en schrijve bijna zeven gulden aan royalties aan overgehouden." Dick (drummer): „Er zijn maar weinig groepen die net zo spelen als op de plaat. Gol den Earring en Normaal. Die kunnen dat. De rest valt tegen. Neem zo'n concert van Bruce Springsteen. Improviseren is onmogelijk. Geen spontaniteit. De nummers zitten in een computer. Eén keer te lang doorgaan en alles gaat fout, want de programmeur snapt er niets van. Je kunt beter een plaat opzetten." Nils (slaggitaar): „Blue Smoke is een echte rockband. Ener gie, recht door zee. Terug naar de eenvoud. Door de loop der jaren zijn er verschillende stromingen ontstaan. Bijvoor beeld punk. Toch zie je dat al les terug gaat naar de oor sprong. Naar de rock roll. Er zijn maar drie goede bands in Schiedam. Op een inwoner tal van 70 duizend. Tien jaar geleden speelde iedereen maar raak. Dertig tot veertig bands zeker. Wist je een paar accor- den, dan had je gelijk een band. Wat zie je nu. Alleen de genen met talent en liefde voor muziek gaan door." Dick (drummer): „Ons grote voorbeeld is Mick Jagger. En in mindere mate Status Quo. Hun nummers spelen we snel ler of langzamer. Altijd onze eigen versie. Uiteraard schrij ven we ook zelf muziek. Blue Smoke is geen imitatieband. Niet alleen onze muziek is uit de jaren zestig, ook onze appa ratuur. Zoals buizenverster kers. Dure gitaren hebben we niet. Niemand hoort het ver schil tussen een gitaar van 200 of 2000 gulden. Ja, in de stu dio. Maar niet tijdens een op treden. Mijn mondharmonica kost vier gulden bij de Hema. Die manager uit Oud-Beijer land dacht dat het 80 gulden 'kostte. Hij stond met zulke grote ogen te kijken. „Blue Smoke" vind ik wel een leuke naam. Ik zei tegen een meisje dat ik een naam voor een nieuw op te richten band zocht. Ze zei gelijk Blue Smo ke. We roken overigens als ketters. Dus dat komt wel uit. Of we er later van willen le ven. Ik weet het niet. De meeste van ons hebben een baan en een overstap maken is tegenwoordig niet makkelijk. Gelukkig is er wel belangstel ling voor de zestiger jaren. Mensen zijn het consumeren van muziek zat. Ze willen luis teren en genieten." Onderwijzers en nooit naar kapper Mookhoek De klasseverschillen tussen de verschillende onderwijsinstel lingen kwamen toendertijd ook in het uiterlijk van de docen ten tot uitdrukking. De baard van meester Sander („het leek wel of de motten er in aan het 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MA THEN ESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 r BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Ame v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER. Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-86 werk waren geweest") hoorde in de armenafdeling thuis, die van de heer W. J. A. Kruijer daarentegen - Kruijer was hoofd van een christelijke school in de Plantage - was zo weelderig dat Sinterklaas er ja loers op zou worden. Aldus Van der Zee, die later ambtenaar werd en niet onder wijzer, theoloog of handelsrei ziger, zoals zijn omgeving voor spelde. Hij hanteert rake type ringen voor de orde der school meesters. De een is een „gesty- leerde doodbiddersfiguur", de ander (een leraar boekhouden) „even droog als de cijfers waar mee hij werkte." Toch heeft de latere Schiedam se wereldhervormer wel dege lijk eerbied voor de docenten stand. Hij kende die ook door en door; zijn vrouw was onder wijzeres en een groot aantal neven, nichten en ooms van Van der Zee stond voor de klas. Hij wist waar hij over sprak toen hij opmerkte: „Er zijn weinig kringen die een grotere invloed uitoefenen in onze gemeenschap. Nagenoeg allen zijn ze voortgekomen uit de volksklasse, ze staan met hun begrip zeer dicht bij de massa wier kinderen zij mogen opleiden in christelijke en maatschappelijke deugden. Zij zijn de dragers geworden van nieuwe denkbeelden over vooruitgang en sociaal besef." et zal geen toeval zijn dat Her man Noordegraaf uitgerekend in hetzelfde nummer van „Scy edam" K. Mookhoek ten tonele voert, de kapper die 55 jaar lang aan het Broersvest de schaar zette in baarden en kap sels. Schoolmeesters mochten er dan zelden verschijnen, aan klandizie had Mookhoek geen gebrek. Hij had alleen al zo'n vierhonderd klanten die enkel voor een scheerbeurt kwamen, sommigen slechts één, anderen wel vier maal per week. In dat gebruik kwam abrupt de klad tijdens de crisis van de jaren twintig. De gang naar Mook hoek werd te duur en velen schaften zelf een scheermes aan. Toen de kapperswinkel in 1965 dicht ging, was de scheer club geslonken tot drie oude heertjes. De Schiedamse middenstand was ook toen al sterk afhanke lijk van de economische ont wikkelingen. Vertoonden de statistieken een dalende lijn, dan ging automatisch de omzet omlaag, zoals kapper Mook hoek ondervond. Maar soms was persoonlijke ambitie de oorzaak van falend onderne merschap. In zijn vaste bijdra ge aan „Scyedam" neemt pren- tenkaartenkenner bij uitstek H. Kiela de lotgevallen van M. Hijmans onder de loep. Deze, eigenaar van de City Ba zar aan de Groenelaan, gaf an sichten uit van de mooiste kiekjes van Schiedam. Ze ver schenen in een oplage van rond de duizend stuks. Die for se aantallen kon Hijmans aan de straatstenen niet kwijt. In 1921 zat hij met een voorraad van 40.000 onverkochte kaar ten. Om zijn nering te kunnen voortzetten klopte hij bij de ge meente om subsidie aan. Of hij die kreeg vermeldt de historie niet. Wel dat er 65 jaar later grote vraag is naar Hijmans' befaamde ansichten. Verploegh Chasséplein 1, 3134 BZ Vlaardingen Postbus 105, 3130 AC Vlaardingen SCHIEDAM De Vrouwen Advies Commissie voor de Wo ningbouw (VAC) zoekt leden. Wie aan de verbetering van het woonklimaat mee wil werken, wat vrije tijd beschikbaar heeft, een cursus wil volgen en in Schiedam woont, kan zich aanmelden bij het secretariaat aan de Koekoekslaan 11, tel. 4715620. Na de Tweede Wereldoorlog werden in diverse gemeenten VAC's opgericht. Bij veel vrouwen heerste in die tijd onvrede over het feit, dat bij de bouw van een woning weinig reke ning werd gehouden met de wensen van de toekomstige be woners. Inmiddels is de VAC een landelijk erkende woonconsumptie- organisatie van vrijwilligsters. Zij adviseert opdrachtgevers, woningcorporaties, gemeenten en architecten over de prakti sche bruikbaarheid, de indeling van de toekomstige woning en de inrichting van de woonomgeving. SCHIEDAM In de Paasvakantie zijn de tijden van zwem men in zwembad Zuid gewijzigd. Hieronder zijn de dagen en tijden aangegeven waarop Zwembad Zuid geopend is: Maandag t/m vrijdag 07.00-11.45 uur Vrijzwemmen 12.00-13.00 uur Rustig zwemmen 13.00-15.30 uur Vrijzwemmen (niet op vrijdag) 19.00-20.30 uur Vrijzwemmen alléén op vrijdag 20.30-21.45 uur Vrijzwemmen, woensdag rustig zwemmen Zaterdag/zondag 10.00-12.45 uur Familiezwemmen 13.00-14.45 uur Vrijzwemmen 15.00-16.00 uur Rustig zwemmen Het zwembad is gesloten op de volgende dagen: Zondag 19 april (le paasdag) Maandag 20 april (2e paasdag) Donderdag 30 april (Koninginnedag) Vrijdag 1 mei is er van 10.00-16.30 uur Vrijzwemmen Burgelijke stand Schiedam Geboren te Schiedam: Jotis H„ z.v. Zapantoulis en de Jong Michelle M., d.v. Fransen en Roeling Albert C„ z.v. Scheer en Dei- num Michel, z.v. Hozeman en Steenbergen Suzanne, d.v. van Ettinger en Hoedemakers Annemieke C„ d.v. Bouman en Biever Nicolaas L„ z.v. Huigen en Mout Martine R„ d.v. Wetter en Foppen Mustafa, z.v. Gören en Gören Marloes, d.v., Kunst en Over de Vest Anouk V„ d.v. van den Heu vel en den Uijl Yasin, z.v., Demir en Demir Nick, z.v. Dijkshoorn en Post- huma Eveline, d.v., Lamphen en van Hagen Dominique H., d.v. Post en Volaart Ahmed, z.v. Yigit en Yigit Linda, d.v. Boller en Vogel Hüseyin, z.v. Sati en Sati Ondertrouwd te Schiedam: M. van Alphen, 24 jr. en W. van Gooi, 24 jr. F. Bleecke, 22 jr. en A. Janse, 22 jr. A. V. W. H. van Haeren, 27 jr. en M. J. Struijs, 26 jr. H. Herkelman, 27 jr. en H. M. Berger, 24 jr. M. M. Kerdel, 22 jr. en M. M. van der Horst, 21 jr. W. P. M. Mercx, 30 jr. en I. L. J. Op 't Broek, 29 jr. P. Morée, 25 jr. en J. Hartman, 24 jr. E. de Ruiter, 22 jr. en A. E. H. van Kempen, 24 jr. H. M. J. Smits, 25 jr. en M. C. Spuijbroek, 22 jr. Getrouwd te Schiedam: J. Lentink, 25 jr en R. Lange- veld, 20 jr. B. F. Dekkers, 40 jr. en J. van Brakel, 26 jr. H. A. C. van Stee, 25 jr. en W. Florentius, 25 jr. H. J. Brouwer, 33 jr. en P. M. Kras, 30 jr. F. M. A. Hussaarts, 24 jr. en J. M. Scheeffer, 25 jr. J. Moscou, 29 jr. en G. van Bladel, 25 jr. M. de Jong, 23 jr. en M. M. Louwerse, 23 jr. J. van Geijl, 50 jr. en A. Su- vaal, 49 jr. R. Foncke, 28 jr. en T. G. J. Reurling, 28 jr. G. G. Glazenborg, 35 jr. en G. A. C. M. Kalksma, 34 jr. Overleden te Schiedam: W. Detiger, vr. 90 jr., gew.m. P. de Boer G. Verhaas, vr. 69 jr., gew.m. J. Onwijn A. Poot, man 87 jr. C. Ouwendijk, man 66 jr. Wi: geh. geh. P. M. van Winden, vr. 86 jr., geh. gew.m. J. A. Verspeek P. van der Ent, man 87 jr. A. Ouweneel, man 61 jr. G. W. Ainsley, man 51 jr. N. Koekkoek, vr. 84 jr. C. J. W. van den Berg, vr. 55 jr Door middel van het unieke clip systeem zijn schuifspeldjes overbodig HUISARTS - Kasteelweg 2 WAARNEMERS: G. W. Kentie, Weide 2, tel: 4710219 M. Klinkum, R. de Beerenbroucklaan 16, tel: 4709873 I. S. Rombout-Liem, Smetanalaan 26. tel: 4712265 's Avonds via de boodschappendienst tel: Assurantie financieringsbureau Lange Haven 102 Vaartuigenverzekering: no-claim. tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremies mogelijk. Voorbeeld: Fiat Panda (668 kg) premie 75% no-claim WA 132.- Casco per jaar 197.- Opel Kadett (890 kg) premie 75% no-claim WA 183.- Casco per jaar 306.- Schiedam, telefoon 010-4262638. SCHIEDAM Hof van Spa- land in Schiedam-Noord wordt zo langzamerhand een klein paradijsje voor inbrekers. Dit weekend kreeg fotohandel Huize Brabant bezoek na slui tingstijd. Er verdween voor 25 duizend gulden aan video- en foto-apparatuur. Niet mee doorrijden, 1 maar snel langs WCC. 1 U krjjgt'n leenauto mee I Woermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- straat 15. I Schiedam Mainenesse- Kopiëren begint bij Datec. Of u nu veel weinig of juist heel veel kopietjes maakt, Datec heeft altijd het apparaat dat bij uw situatie past. Kopietjes maken van hoge kwaliteit wordt een fluitje van een cent. U kunt kopen of huren. En als u vragen of problemen hebt lost Datec die zó op. Want onze service afdeling is niet te kopiëren. Kom kijken en praten met Datec als u denkt aan kopiëren. Want die is echt thuis in kantoortechniek U vindt Datec in Vlaardingen, naast het Riagg gebouw. Datec, professioneel in: tekstverwerkers schrijfmachines personal computers printers rekenmachines afrekensystemen copiërs kantoormeubelen begeleiding en opleiding eigen technische dienst Westhavenkade 87, 3133 AV Vlaardingen telefoon (010) 460 14 66 (460 11 71) VERKOOP •verhuur onderhoud reparatie

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3