Saab 9000 Zweeds karakter behouden Zo werkt Fleurop iOSÏ WEST r Sj ESI r EXTRA Ook deze week weer bloemen kado Liefde op het eerste gezicht zonder „Engelse ziekte" IJ Michael maakt meester blij Mini-auto voor 25 kinderen De droom van iedere pop. Flitsende border hl' UW THUISKRANT - RANDSTAD-EDITIES TK.16.87 Rij -impressie van de Saab 9000 Prestaties, verbruik Wegligging Comfort interieur marketing ZUINIG STOKEN U 'UW THUISKRANT-Extraviert de lente! WEDSTRIJDBON- I II II I I II I Adres: j I I II Brie eeuwen na Willet naar Crm fwhap Devon Bekijk het Liefde Naar 't zin Pluche Theeketel Eigen weg Jonkies door Leo de Ruiter De Saab 9000 ontstaan uit de samenwerking met Fiat, Lancia en Alfa Romeo is wel het bui tenbeentje van het gezelschap. Qua lijn, inte rieur en techniek wijkt hij duidelijk wat af, maar ook qua modelkeuze. Is er bij de Fiat Croma een keuze uit oorspronkelijk 6 modellen, bij Lancia Thema 5 modellen en bij Alfa 164 naar het zich laat aanzien ook 5 modellen, de Saab 9000 kent er maar 2, een 9000i en een 9000i turbo. Wel zijn naast de handgeschakelde 5- bak versies, automaten leverbaar, maar dat geldt voor de Italianen ook. Een kleine keuze bij Saab, wat ook inhoudt dat we bij de moto ren gauw klaar zijn. Bij dit hoofdstuk komen zoals altijd de motoren in het geding. Saab heeft in haar 9000 serie de bekende 2.0 liter motor, hij meet exact 1985 cc en is er met en zonder turbo. Uiteraard ver schillen dan de vermogens, de koppels en de prestaties. We noemen eerst de 9000 i en dan de 9000i turbo, vermogen resp. 95 kW/130 PK en 129 kW/175 PK, koppel 170 en 273 Nm bei de bij 3000 toeren, toch forse verschillen, dat zien we ook weliswaar minder in de prestaties. De top ligt resp. op 190 en 220 km/u, de acce leratie van de 0-100 km/u in 10,5 sec. resp. 8,3 sec. Tot slot de verbruikcijfers van 90 km/u 1: 16,9 resp. 1:15,8, bij 120 km/u is dat al 1:12,5 en 1:11.3. Gemiddeld moet op nog hogere cij fers gerekend worden zeker als sportief gere den wordt, normaal rijdend moet 1:9 haalbaar zijn. De tankinhoud bedraagt 67 liter. De Saab 9000 heeft voor onafhankelijke wie lophanging via McPherson en achter een starre as met schroefveren, de wielbasis is 268 cm, de totale Ixbrxh 462x176x142 cm. De besturing is van het type tandheugel en bekrachtigd. Hij is vrij direct en nauwkeurig, een onderstuurka rakter is waarneembaar, de bediening is uiter aard licht, de bekrachtiging is wel snelheid-af hankelijk. De draaicirkel is 10.9 meter. De koersvastheid is positief zowel op de rechte weg als in bochten, er is geen hinder van zij wind of wegoneffenheden. Bochten worden pri ma genomen, de carrosserie heit wel iets over. De remmen met schijven rondom zijn goed, de remweg bij 100 km/u bedraagt 50 meter, er is vooralsnog geen ABS systeem leverbaar. De transmissie werkt soepel, de schakeling is pret tig, licht en kort, de koppeling werkt ook goed, de pedaalkracht is wat hoog. De Saab 9000 is een voorwielaandrijver. De wagen weegt rond de 1300 kg, mag 500 kg laden en 1500 tot 1600 kg trekken. Ook de Saab 9000 is als topklasse-wagen ui teraard heel comfortabel. De vering is soepel, de stoelen geven een royale zit en een prima steun, dat geldt ook voor de achterbank die licht geprofileerd is. Ruimte voor- en achterin is er voldoende, 5 personen kunnen gemakkelijk een plaats vinden en dan kan er ook nog heel wat bagage mee. Het interieur is netjes afge werkt en ook zeer compleet, de turbo-uitvoe ring is weer luxer dan de normale injectie-uit voering, maar beiden hebben veel accessoires standaard. Tot slot dan de geluidsproduktie, die valt alles mee al worden wel wat bijgeluiden gehoord veroorzaakt door een motordreun, de stuurbekrachtiging en de rijwind. De decibel meter gaf bij 100 km/u 68 dBA aan, bij 120 km/u was dat 71 dBA en bij 150 km/u 75 dBA. De Saab 9000 komt niet boven de 80 dBA. Al met al is de Saab 9000 echte topklasse en... uit Zweden! Comfortabel De Saab 9000 is het eerste model dat uit de samenwerkingskoker, projekt Tipo 4, tussen de Zweden en Italianen kwam rollen. De eerste van de beken de serie Saab 9000, Lancia Thema, Fiat Croma en Alta 164, in deze volgorde zijn de samenwerkingsmodellen ook op de markt gekomen. Saab beet in 1984 de spits af, zij bracht als eerste de 9000i Turbo op de markt, twee jaar later gevolgd door de 9000 i zonder turbo en dit jaar weer verder uit gebreid met een 9000 automaatversie. Wie alle 4 samenwerkingsmodellen be kijkt, ziet duidelijk overeenkomsten. De wagens zijn van eenzelfde bouw, dus eenzelfde klasse. Het zijn allen royale li mousines in toch wel het topklasse seg ment. Zeker geldt dat voor Saab, Lancia en later dit jaar komend de Alfa 164, de Fiat Croma hoort ook in de hoogste klasse thuis, maar kent qua uitrusting en prijs toch ook populaire versies. Wij hebben in deze autorubriek de Fiat Croma (december 1986) al uitgebreid aan een test onderworpen, de Lancia Thema kwam vorige week aan bod, nu is het de beurt aan de Saab 9000 en de Alfa 164 zullen we uiteraard behandelen zodra hij geïntroduceerd is. Wat direct opvalt bij de Saab 9000 is dat het Zweedse karakter geheel behouden is gebleven. De Saab 9000 is duidelijk een Saab, hij past volledig in de Saabserie bestaande uit de 90, 900 en dus de 9000. Niet alleen het uiterlijk is Saab-eigen, ook het interieur en de techniek. Het in terieur wijkt heel duidelijk af van de Itali aanse broertjes, het is iets gedistingeer der, duidelijk exclusiever, luxer en het dashboard revolutionairder. Dat laatste niet zozeer door computerachtige snuf jes of digitale apparatuur, integendeel Saab gebruikt nog volop analoge klok ken, maar de vorm is duidelijk ergono misch, het heeft alles de vorm van een cockpit en dat is Saab als vliegtuigfabri kant natuurlijk niet vreemd. Wat de techniek aangaat valt vooral de achter- wielophanging op, Saab gebruikt daar nog de starre as met schroefveren en schokdempers, vóór is het McPhersson In de eigen woonplaats een bloemtje bestellen voor iemand die misschien wel honderden kilometers verder woont. Hoe werkt dat nu? Hoe functioneert de Fleurop-organisatie, want we weten alle maal dat de bloemist niet zélf in z'n auto stapt om die verre bloemengroet te gaan bezorgen... De bloemist die uw opdracht krijgt voor bezorging van een bloemengroet in een andere gemeente (of zelfs ander land) geeft alle informatie door aan een colle ga van hem in de plaats waar de bloe men bezorgd moeten worden. Hij geeft ook uw eventuele wensen door en uiter aard hoe laat en waar het boeket be zorgd moet worden. Deze collega zorgt er dan voor dat uw opdracht perfect uit gevoerd wordt. Het uitwisselen van de informatie gebeurt meestal telefonisch, maar ook wel per telex of zelfs per com puter. Momenteel wordt in Nederland bekeken of het computersysteem ook hier kan worden toegepast. Vanzelfsprekend wil de bloemist die voor uitvoering van de opdracht zorgt ook betaald worden voor z'n diensten. De klant heeft echter afgerekend met zijn collega, die de opdracht heeft aan genomen. De verrekening tussen deze twee bloemisten loopt via het centrale verreken- en hoofdkantoor van Fleurop in Veenendaal. Hier worden per jaar ruim 1.000.000 bloemengroeten, die jaarlijks in Nederland worden verstuurd, administratief verwerkt. ÏT -X TJA, SOMS IS HET ERG MOEIL'JK OM JE DIEPSTE GEVOELENS OP ...MAAR AAN WIE ZAL IK HEM NOU EENS STUREN.. WAT ZITJE MOEIL'JK TE K'JKEN l IK HEB WAT PROBLEMEN MET DEZE LIEFDESBRIEF. PAPIER TE ZETTEN.... OCH, DAT VIND IK NIET ZO MOEIL'JK... OöA° Zijn moeder las en legde, Michael Kus- ters plakte en kleurde en staat nu hij met zijn hele vijf jaar en alle kinderen uit zijn klas op de foto. Hij won „UW THUISKRANTS" kinder- puzzelwedstrijd: „Win de Paashaas van je leven" en hoe dat afliep met die haas en Michael zie je op de foto. Daar reden de fotograaf en ik voor naar de R. K. Basisschool Pieter Bas in Ca- pelle aan den IJssel. Want het ook nog te winnen paasei dat je weg m o e s t geven) was voor een belangrijk man in Michaels prille leven, meester Fred van groep 1 op deze school aan de Dakotaweg. Nog een wens van Michaelde hele klas op de plaat, dus in de krant, met de (halve meter hoge!) paashaas en mees ter Fred Orvan er op. Voor de rest van de klas waren er 'UW THUISKRANT'-pennen en leuke stic kers. Niet alleen de Paashaas-winnaar maakte ik blij, maar ook nog 25 andere kinderen mag ik een pretje bezorgen. Die krijgen als troostprijs allemaal een pakje toege stuurd met daarin een mini-auto. „UW THUISKRANT" staat errop, maar dat wordt zelf wel gezien door: Bianca Oldenburger uit Brielle, Fred Wij man uit Bodegraven (was die leeftijd een grapje,Fred?), Jeantine Bontje uit Bos koop, Mirjam Blokland uit Capelle aan den IJssel, Wilantine van Es uit Delft, Mariska Stout uit Dordrecht, Wendy Snaterse uit Gouda, Marieke van Buur- en uit Hoogvliet, Marga Thomassen uit Hellevoetsluis, de broertjes Raymond en Ronald Boting uit Leiden, Yolanda Brus- sé uit Lisse, Petra Scholman uit Leid- schendam, Esmaralda Baas uit Maas sluis, Tamara de Brabander uit Poeldijk, Martin Herwig uit Papendrecht, Monique van Raay (bij haar tante) in Oud Beyer- land, Dennis van Driel uit Rotterdam, Zuluka Langenberg, ook uit Rotterdam, Edwin Slump uit Ridderkerk, Natasja Brand uit Schiedam, Eveline ter Hoedt uit Schoonhoven, Viona Lodder uit Voorburg, Inez den Hoedt uit Vlaardin- gen, Johan Faase uit Vogelenzang en Jessica Goedemans uit Zwijndrecht. Vooruit, voor „het oudste kind" dat meedeed, is er een "UW THUISKRANT" pen. Want de heer of mevrouw J. H. W. Rust zal met zijn of haar 78ste jaar wel niet meer met een speelgoed autootje gaan rijden...Kunt u de volgende keer nog eens meedoen via zo'n pen, want die kaart sprong er wel uit! Kleine en grotere mensen: leuk, dat jullie meededen en over een tijdje verzin ik wel weer wat, speciaal van en voor„JOUW THUISKRANT". systeem toegepast. De Italianen hebben rondom onafhankelijke wielophanging met schroefveren. Verder gebruikt Saab natuurlijk de eigen Saab motoren, de bekende 2 liter, de 1985 cc 4 cilinder-in- lijn. In de 9000 is hij er met benzine-in- spuiting zonder en met turbo, in tegen stelling tot de Italianen kent Saab geen dieseluitvoering. 6 april t/m 12 april 1987 week- totaal jaar •treef- streefverbr. verbruik verbruik v.a. 13-10-'86 500 m3 12 m3 393 m3 600 m3 15 m3 473 m3 700 m3 17 m3 554 m3 800 m3 20 m3 637 m3 900 m3 22 m3 716 m3 1000 m3 25 m3 799 m3 1100 m3 27 m3 880 m3 1200 m3 30 m3 961 m3 1300 m3 32 m3 1044 m3 1400 m3 35 m3 1127 m3 1500 m3 37 m3 1207 m3 1600 m3 40 m3 1290 m3 1700 m3 42 m3 1372 m3 1800 m3 45 m3 1454 m3 1900 m3 47 m3 1537 m3 2000 m3 50 m3 1619 m3 2200 m3 55 m3 1786 m3 2400 m3 60 m3 1952 m3 2600 m3 65 m3 2118 m3 2800 m3 70 m3 2280 m3 3000 m3 75 m3 2448 m3 3500 m3 88 m3 2864 m3 4000 m3 100 m3 3279 m3 4500 m3 113 m3 3696 m3 5000 m3 126 m3 4115 m3 5500 m3 138 m3 4531 m3 6000 m3 151 m3 4951 m3 Afgalopen week lag de buitentempe- ratuur ieta boven normaal, het waaide echter flink Weergegevent: Valkanburg Z.H. Berekaningamodal: GE Dan Haag X De poppen die dit huis hebben gezien, dromen er alleen nog maar van om ook in zo'n mooi en ruim huis te mogen wonen. Het is maar liefst 98 cm breed, 83 cm hoog en 68 cm diep. De plafondhoogte in de kamers is 38 cm, zodat lange poppen zich in dit droomhuis vrij kunnen bewegen... Omdat het huis naar alle kanten open is, kan er naar hartelust worden gespeeld. De woonkamer, badkamer en keuken zijn op de begane grond. Twee ruime slaapkamers op de eerste verdieping zijn bereikbaar via een ruime trap. Een tweede trap gaat naar het grote dakterras waar de poppen lekker kunnen luieren of een feestje kunnen geven- Het huis wordt gemaakt van wat vurehouten latten en een plaat triplex, de bouwtekening is kompleet met materiaallijst, bouwbeschrijving, trappen op ware grootte en verlichtings-instruktie. Aan de inrichting van het huis is erg veel zorg besteed. Er is een aparte tekening voor het meubilair (maar liefst zes bladen) waarop alle meubelen geheel op ware grootte zijn afge beeld. Daardoor is het gemakkelijk en veel goedkoper de meubelen zelf te maken. Informatie over accessoires zoals verlichting, serviesgoed e.d. wordt met de tekening meegezonden. De tekening van het huis kost 13,50 (bestelnr. 4025-RE), de tekeningen van het meubilair, bestelnr. 4026-RE, kost 22,50 en beide tekeningen sa men hebben als bestelnummer 2526-RE, de prijs daarvan is 29,50. De tekeningen kunnen apart of tesamen worden besteld door het betref fende bedrag over te maken op giro 3567600 t.n.v. Karweipost, De Meern, onder vermelding van het bestelnummer. Na ontvangst van de overboe king wordt het bestelde per omgaande toegestuurd. )XU](N|MMP Heel kort, heel simpel te verwerken in eigen programma's, deze flitsende border- rand. Toegezonden door R.M. van Hoesel uit Hoogvliet. Twee listings deze keer: een Spectrum- en MSX-versie: 1 REM ZX Spectrum 2 FOR f=0 TO 255 3 OUT 254,f 4 NEXT f 1 REM MSX 2 FOR f=1 TO 200 3 COLOR RND (-TIME) 16 4 NEXT f Reakties op of bijdragen aan deze pagina kunt u sturen aan redaktie UW THUISKRANT EXTRA Postbus 5825 2280 HV Rijswijk telefoon 070-190292 Uw wedstrijdbon (op een BRIEFKAART geplakt) moet - om mee te kunnen doen in deze tweede ronde - uiterlijk woensdag 22 april binnen zijn bij: redaktie 'UW THUISKRANT-Extra', Fleurop-moederdagaktie, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Drie weken lang geeft 'UW THUIS- KRANT-Extra' in samenwerking met Fleurop Interflora Nederland voor bijna duizend gulden bloemen kado! Degenen die de jury in maximaal 25 woorden we ten te overtuigen waarom juist hun moe der in aanmerking komt voor een bloe metje 'extra' met moederdag (en die moeder hoeft dan niet eens in Neder land te wonen, want Fleurop bezorgt in 130 landen bloemengroeten!) maken kans op één van die fantastische week- prijzen: Drie moeders die op de beste, leuk ste of meest ontroerende wijze (in maximaal 25 woorden) worden be schreven, krijgen drie maanden lang elke week een boeket bloemen t.w.v. 15,- thuisbezorgd; Tien moeders krijgen een boeket t.w.v. 25,- en Tien inzenders maken kans op een bloemenbon van 10,- om moeder eens extra te verwennen. I Mijn moeder komt in aanmerking voor zo'n bloemengroet, omdat: Jaarlijks worden in Nederland 50.000*/4.000.000*/1.145.482* bloe- I mengroeten uitgevoerd door Fleurop. Naam: I I Postcode/Woonplaats: Telefoon:I I doorhalen wat niet van toepassing Is. FeeI English. Just for a couple of days, perhaps for a week and if you are lucky, for a few days more. Daar is geen woord Hollands bij, ik weet het. Doch als u dit voor één keer in Blad Zij niet volgen kunt, dan schrijf ik (ook voor één keer) eens niet voor een slordige paar miljoen le zende THUiSKRANTERS, maar in feite voor hen, die een rede lijk mondje Engels buiten de ei gen deur spreken. Anders ga je je goeie Hollandse geld een klein beetje via Engelse ponden en pennies weggooien wanneer u zou ingaan op de te verwach ten uitnodiging „come (het Kanaal) over and see us". „Us"in Devon, een verrukkelijk stukje Great Britain in het met een vriendelijk klimaat geze gende Zuid Westen van Enge land. Daarvoor draaien op het ogen blik de toeristische motoren namelijk al warm voor wat een Hollands-Engelse happening moet worden met als kapstok de oversteek naar en landing in Engeland van Willem III, in 1988 driehonderd jaar geleden. 'William of Orange' anno 1688, wordt een 'hot item' voor het hele Graafschap van Devon anno heden. Dat brok geschiedenis en wat we daar volgend jaar van mer ken, gaan we zeker de komen de tijd in een aantal van onze bladen niet uit de weg. „Kom het nu alvast een beetje bekijken met zoveel historische aanknopingspunten in Zuid- Holland" was de afgelopen week via een Engeland specia list, toeroperator „Unitravel", de uitnodiging. Dit aan mensen uit de Nederlandse reiswereld en net geen handvol journalis ten als eerste stap op de weg naar een stukje Engeland-Hol- land-lang-zal-Oranje-leven- promotie. En wij erbij als 't even kan. Nu heb ik niet zoiets als de 'En gelse ziekte' en een anglofiel durf ik me al evenmin te noe men. Maar je zou het worden als je daar naar toe gaat! Schoongewassen, vriendelijk, Engeland op z'n puurst, een machtig brok toch makkelijk te behappen natuur, een afwisse lende kuststrook met wegge stopte baaien of open stran den, een konsewkent gevolgde architectuur, ook bij de cotta ges... dat was liefde op het eerste ge zicht. En dan had je nog niet eens je school-Engels hoeven „up" te „brushen". een rubriek voor vrouwen en andere mensen... Doe je dat wel, dus raak je aan de praat met de bevolking hier, dan houdt het bij zo'n opper vlakkige liefde niet op. Niet omdat je toevallig een toe rist bent met (wie weet) een paar centen op zak, maar om dat je hun gast wilt zijn, probe ren ze 't je naar je zin te ma ken. Dat niet door zich uit te sloven of knipmessend de deur voor je open te houden. Ge woon door zichzelf te blijven met een standvastige vriende lijkheid en een plezierige vorm van beleefdheid, je het gevoel gevend „one of them" te zijn. En dat met een dak boven je hoofd, waarvan je soms denkt Ralph Browne Drie Hollandse reisburo me dewerksters bij een kerk in het Engelse Tiverton met van links naar rechts Eveline Boender, Ilse Valentin en Lia Moers hier heeft de tijd toch even stil gestaan. Zeg maar 'old fashioned' tegen heel wat hotels of pensions in allerlei prijsklassen, die we met manager Ralph Browne van 'Unitravel' ook uitgebreid van binnen bekeken. Bijna overal gebloemd tapijt, waar je ook liep en dat vaak niet op z'n rustigst. Bloemetjes op het behang en rozen op de douchegordijnen. Van zoetrose schemerlampen bij wijnrood pluche met dat Tuschinki-effekt keek ik ook al gauw niet meer op. Soms zei het 'au' tegen je ogen. Het is niet om op afstand aar dig te gaan zitten doen tegen onze gastheren, van bestuur ders af tot toeristische kop stukken toe, als ik nu stel zo'n onderkomen vaak plezieriger te vinden dan modern gestroom lijnde en voorspelbare hotelka mers. Met (vaak) televisie op je kamer en overal de elektrische water ketel klaar om er zelf je eigen instant koffie en vooral je 'En glish tea' te maken, voelt zo'n stapje in de tijd terug met het comfort van nu best lekker aan. Om je modische uiterlijk hoef je je in de country vaak al hele maal niet te bekommeren. Met iets klassiekerigs zit je op voor hand gebeiteld. Buiten die bepluchte hotels: kastelen, kerken, een prachtige kathedraal (in Exeter), originele pubs en inns, ouderwetse gras- duin-winkeltjes, musea, een eeuwenoud „House" hier of een nog oudere „Mill" daar- ...haal er ook je historische en culturele hart maar op. Wie zou er eigenlijk belangstel ling hebben voor zo'n tussen doortje - nu, in het „William of Orange" jaar of daarna - voor dit door nog niet zo veel bui tenlanders bezochte stuk van Engeland. De Britten zelf hebben vele de cennia lang met name deze Zuidwest kust ontdekt. Honder den onderkomens van vijf ster ren hotels af tot alleen maar bed and breakfast of caravans toe, laten het je kilometers lang zien. Met de palmbomen-stad Torquay en de je helemaal in palmende havenplaats Brixham als meest bekend. Het antwoord kreeg ik uit ons eigen „UW THUISKRANT"-ver- schijningsgebied via enkele mee op studiereis zijnde insi ders van verschillende reisbu- reau's en/of organisaties. Van Herman Simmelink, mede verantwoordelijk voor het run nen van de twee reisbureau's „Europa Express" in Hellevoet- sluis( van waaruit destijds toen nog Stadhouder Prins Willem van Oranje vertrok!) hoor ik, dat er een ontwikkeling aan de gang is, richting individuele va kanties. Op bescheiden schaal weliswaar, maar de tendens is er. „Heel langzaam zie je een ver schuiving naar dat meer indivi duele. De toerist is mondiger aan het worden. Men trekt er niet meer allemaal 'en masse' op uit. Vergeet ook niet, dat er een tweede, zelfs een derde ge neratie vakantiegangers is ont staan, voor wie het spit al is af gebeten en die nu soms liever een eigen weg zoeken. Wat vaak mede door hun opleiding mogelijk is. Dit in algemene zin. Heb je het over Engeland en wil men niet (meer) groepsgewijs naar Londen, spreek je de taal - dat vind ik zonder meer een voorwaarde - dan kan voor rustzoekers, wandelaars, cul tuur- en historisch geïnteres seerden deze streek zonder meer zijn bekoring hebben. Een auto lijkt me een must voor mensen, die het links rijden niet uit de weg gaan en een beetje willen avonturen. Want dat kun je hier als je een stukje speci fiek Engeland wilt zien." -Wat spreekt u zelf het meeste aan-? „De Moors (een beschermd na tuurpark) vind ik ronduit prach tig. Voor een echte strandva- kantie moet je hier, vind ik, niet zijn. Wel kun je coast en coun try kombineren". -Welke plaats zou u mensen aanbevelen als ze het u zouden vragen-? „Brixham. Een alleraardigst plaatsje met een gezellige ha ven. Vandaar uit kun je dan De von gaan verkennen.". Office manager van een van Broere reisbureau's, Eveline Boender te Krimpen aan den IJssel, gelooft er niet in, dat je iemand „naar Engeland toe kunt praten. Men komt al ge richt binnen. Is meestal al En geland minded. Kent men dit gebied nog niet, dan kun je na zo'n studiereis uit eigen erva ring zeggen wat ze te wachten staat. Iets oudere mensen, dertigers, meer nog veertigers en wat daar nog boven zit, zullen er naar toe gaan, meestal gericht en voorbereid. Je moet van de natuur, de historie, rust en vooral traditie houden, graag wandelen en toch ook anglofiel zijn om zo'n reis als een fijne 'break' te zien. Het is beslist geen reisdoel voor iedereen. Ben je gemotiveerd, dan kom je in een huiselijke sfeer vol ge zelligheid terecht. Het nachtle ven - voor andere vakantiege- bieden vaak voorwaarde- kun je hier vergeten met de pubs om elf en de cafe's om een uur dicht. Ook dat moet je wel even vertellen", vindt Eveline. Twee 'jonkies' in het vak met in de brievenbus „UW THUIS KRANTS" Westland Post den ken er net zo over. Lia Moers van reisburo Wubben-Bauer uit Honselersdijk kent Engeland (ze was er au pair) redelijk. Ga nooit Londen met dit ge bied vergelijken. Zijn twee we relden", vindt ze. Haar is vooral de gastvrijheid in Devon opgevallen, ze zal de open haarden en het lekkere bier in het eventuele informa tieve baliegesprek zeker niet vergeten en vindt het ook een prima streek voor (jeugdige) motorrijders als we het even over jongeren hebben. „Wan delde je tot nu toe graag in Zwitserland of Oostenrijk en wil je wat anders, dan lijkt Devon me een prima alternatief", gaan De landelijke cottagesfeer is kenmerkend voor het hele graafschap van Devon. we weer de wat oudere kant op. Ilse Valentin tenslotte van reis buro Borgdorff uit Monster snijdt even aan „dat je eerst in Engeland moet komen. Met de boot of met het vliegtuig. Dat beschouwt ze toch wel als een drempel. „Want 't maakt het al lemaal wel duurder". Is inhaerent aan elk eiland, stelt Unitravels Ralph Browne. Een man overigens met pioniers geest als het om nieuwe vakan tiedoelen gaat. Naast de bekende oorden aan de Engelse kust, richtte hij ook de blik op de nog door weinig Nederlanders gekende bad plaatsen Teignmouth en Daw- lish of andere specifiek Engelse stekkies verder de country in. Voor al die bestemmingen houdt Unitravel het kwa vliegen op lijndiensten, zoals bijvoorbeeld British Caledonian Airways, British Airferries of NLM City Hopper. „Kun je weg wanneer en hoe kort of lang je wilt. Inderdaad wat duurder. Neem je dan een ROVER ticket, dan pak je daar heel goedkoop de trein of de bus om overal voor die ene voordelige prijs naar toe te kunnen rijden" is ook een fa cet. Daar voeg ik zelf dan maar even aan toe, dat je na je drie kwartier durende vliegtocht nog minstens een uur of vier aan treinen met overstappen) kwijt bent om in het Zuid Westen van Engeland te komen. Voor een extra toeslag neem je van af Gatwick Airport een vliegtuig naar Exeter in Devon. Met eigen auto op een boot het Kanaal over kan natuurlijk ook. Voor gezinnen met kinderen liet hij moedig het oog vallen op flats en appartementen. Want niet iedereen hoeft naar de middelbare-leeftijd-kant te nei gen om de wereld van „a nice cup of tea" te preferen boven de sangria...

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 11