Nieuwe m Stuntman 'concurreert' met Pieter van Vollenhoven tJUMr BOUW Sober, maar strijdlustig jubileum bij Honki Ponk RANDSTAD EDITIES Stadsblad Molenfeesten koninklijk van start Spoorboom kapot gereden DONDERDAG 7 MEI GRANDIOZE OPENING VANJUMBOUW, DOE HET ZELF WARENHUIS Kethel spil van Koninginnedag Zonovergoten Jeugdland Rob van Leeuwen (SFC): één- nul is genoeg Sportagenda t Caravan kopen? denk om de trekauto i Bouw zelf een halklok De laatste stooktabellen Noviteiten van de huishoudbeurs wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 1 MEI 1987 NR. 36 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Behoort Koninginnedag in veel ste den tot de hoogtepunten van het jaar, in Schiedam begint het feestgedruis na de 30 ste april pas goed. De Molendagen die woensdag 6 mei losbarsten en eindigen op zondag de 10e, hebben weliswaar geen vorstelijke aanleiding, maar kunnen toch bogen op een historische achtergrond. Per slot van rekening past een molen net zo goed in het Hollandse land schap als de oranjewimpel hoort bij de roodwit- blauwe vlag. „Het is een ingetogen evenement met een duidelijk karakter", volgens burgemeester Rei ner Scheeres, voorzitter van de omvangrijke werk groep die het programma heeft samengesteld. Maar tegelijk haast hij zich daar aan toe te voegen dat er terdege rekening is gehouden met de wensen en de smaak van het grote publiek. Aleidafeesten SCHIEDAM De start van de Molendagen krijgt geheel onverwacht toch nog een spectaculair tintje. Werd het vastbinden van vrijwilligers op de draai ende wieken van „De Vrijheid", bij nader inzien toch wat te gevaarlijk ge vonden, en uit het pro gramma geschrapt, nu staan er opeens nog veel halsbrekender toeren op stapel. Maar de stuntman om wie het allemaal is be gonnen, heeft van waag halzerij zijn vak gemaakt. Zonder zelf overbodige ri sico's te nemen, is hij ge wend het bloed in de ade ren van de toeschouwers te doen stollen. Bram Wij- ers, directeur van NF B Promotie, verhuisde on langs met zijn twaalf man sterke stuntteam van Rot terdam naar het Handels centrum aan de Schie damse Tuinlaan. Scharensliep Het petit-comité, dat het programma van de Molenfeesten samenstelde. Van links naar rechts: Jos Gunneweg (molen coördinator); Theo Reyman (hoofd voorlichting gemeente); Ruud Pillard (direkteur VVV); Herman Bode (winkeliers Par kweg) en Chris Coppens (winkeliers Hoogstraat). Goed nieuws voor alle doe het zeivers in Schiedam, Rotterdam en omgeving CUSTOWEG 57 SCHIEDAM/ROTTERDAM Tel. 010-4736385. -/„houtdlscountceelen 15.000 LAAG GEPRIJSDE ARTIKELEN ONDER 1 DAK SCHIEDAM Een mooier toeval is niet denkbaar: Kinderdagverblijf Honki Ponk heeft vandaag precies op één mei - de dag van de arbeid - haar twaalf en een lalf jarig jubileum gevierd. Tenslotte is het mede aan die opvangmogelijkheid te danken, dat heel wat Schie damse moeders en ook vaders hun drukke gezin heb ben kunnen combineren met een baan. „En dat is heus niet omdat die mensen zo nodig een caravan of kleuren-tv bij elkaar moeten sparen," zegt Marja van Wolferen. „Wat ze met het geld kunnen doen, komt op de tweede plaats. Wij krijgen hier ou ders die mee willen blijven draaien in de maatschappij. Ik denk dat het heel belangrijk is, dat je tegenwoordig bewust kunt kiezen voor thuiszitten óf al of niet be taald werken. Als je het naar je zin hebt met het leven dat je leidt, dan straal je dat uit. In zo'n prettige, har monieuze sfeer kunnen kinderen simpelweg het best opgroeien." De tuin van Honki Ponk. Marja van Wolferen. Rechts achter naast de glijbaan Met dat ideaal in het ach terhoofd startte Marja sa men met haar zus Yvonne op die gedenkwaardige eerste november '74 een opvang voor het kroost van werkende ouders. Het plan ervoor werd ei genlijk al geboren tijdens haar opleiding tot kinder verzorgster. Maar pas toen Marja in Engeland als au pair aan de slag ging, na men die vage voornemens vaste vorm aan: „Ik had daar de zorg over een stuk of zeven kleintjes van ver schillende leeftijden uit verschillende gezinnen. Dat ging zo leuk, ik besef te ineens het kón. Terug in Holland heb ik eerst nog een tijd in dag verblijven in Amsterdam gewerkt. Mijn zus woonde in Groenoord en daar was helemaal niets op dat ge bied. Via haar ben ik in Schiedam Noord terecht gekomen." Spaarcentjes Vervolg op pagina 3 Bram Wijers en één iid van zijn stuntteam. Vlootschouw hoogtepunt molendagen Dat i^nog bescheiden uitge- torische schepen. Maar liefst drukt. Want het bonte gezel schap dat de Brandersstad komt vermaken, telt uitersten als een vuurspuwende steltlo per en de echtgenoot van een heuse prinses. Net als in de twee voorgaande jaren de Molendagen worden nu voor de derde keer gehouden wemelt het op en om de Noordvest van de kramen met oude ambachten. De Hoog straat- en Parkweg winkeliers zorgen voor méér eigentijds amusement in de vorm van braderieën met tal van attrak- ties. Ook de meest sfeervolle topper uit '86 wordt herhaald: het zakkendragersgilde St. Anthonis zal gestoken in au thentieke kledij graanschuiten lossen. Plaats van handeling: het schilderachtige zakkendra gershuisje bij de Oude Sluis. Omdat Schiedam nog meer van .dergelijke verborgen schoonheden telt, is er een wandelpuzzeltocht samenge steld, geïnspireerd door, hoe kan het ook anders, het succes van de tv-uitzending Ontdek je plekje. Formulieren zijn te verkrijgen en in te leveren bij alle Hoogstraatwinkeliers. Ui teraard zijn enkele molens (De Walvisch en De Vrijheid) te bezichtigen. Ook drie distil leerderijen houden open huis: De Kuyper, Dirkzwager en de Tweelingh, waar de nu al roemruchte Jonge Notaris wordt gemaakt. Het jenever kelkje dat als toegangskaartje dienst doet, kan daarbij goed van pas komen. Draait het hele gebeuren om de bewiekte reuzen, minstens zo belangrijk lijkt een ander nostalgisch fenomeen te wor den: een vlootschouw van his- 48 tjalken, aken, snikken, schouwers, kotters, klippers, schoeners en westlanders wor den in de binnenhavens ver wacht. Zondagmiddag 10 mei zullen ze als slotstuk van het feest in konvooi helemaal op getuigd via de Lange Haven Schiedam verlaten. Voor con currentie van buiten de stad hoeft volgend weekend niet te worden gevreesd. De enige be dreiging vormen de Aleida feesten op zaterdag 9 mei in het Julianapark. Al noemt burgemeester Scheeres die uit lating onzin: „Het is zo gek nog niet als er een heleboel te doen is. Een dag duurt lang. Hoe meer er te beleven valt, hoe beter". Het complete programma van de Molendagen verschijnt in Het Nieuwe Stadsblad woensdag 6 mei. van Waaghals beklimt Bols-silo Eigenlijk had hij zijn komst op ludieke wijze bekend willen maken, maar tot dusverre deed zich nog geen gelegen heid voor die hem spannend genoeg was. Totdat hij van zijn huisbaas, George Toth, hoorde dat deze samen met zijn com pagnon Ad Kurstjens het voor malige Bols-complex had aan gekocht, direkt tegenover de veelbesproken stomp van Mo len de Palmboom. Dat was voor deze beroepsavonturier de kans het nuttige met het aangename te verenigen. Want al vaker had Bram Wij- ers lekkerbekkend gekeken naar de 47 meter hoge silo met de steile betonnen wanden. Een uitdaging die hem nu in staat stelt zijn steentje bij te dragen aan een grote plaatse lijke aktie. Hij is van plan, woensdag 6 mei de Bols-toren te beklim men, precies op dezelfde tijd dat Pieter van Vollenhove met zijn helikopter aan de Noord- vest wordt verwacht tussen 10.00 en 11.00 uur Het is de bedoeling dat sponsors hem voor iedere geklommen meter een vast bedrag betalen. Nu al hebben zich tien bedrijven aangemeld. Het geld is be stemd voor de aktie „Schie dam herbouwt de Palmboom". Bram vindt het een hele eer dat hij de eerste financiële hobbel mag nemen om de drie ton die nog ontbreken, bij el kaar te krijgen. Zijn bijdrage kan trouwens nog flink wat hoger uitvallen. De toeschou wers krijgen ook de kans een bedrag per meter in te zetten. SCHIEDAM De Molen dagen beginnen dit jaar anders dan anders. Omdat gelijktijdig de aktie Schie dam herbouwt de Palmbo men van start gaat, komt een lid van het koninklijk huis het evenement offi cieel openen. Mr. Pieter van Vollenho ven, die een nauwe band heeft met de Brandersstad, arriveert woensdag 6 mei per helikopter op het puntje van de Noordvest, vlakbij de stomp die in de toekomst weer fier be- wiekt tegen het luchtruim moet afsteken. Mr. Van Vollenhoven, voorzitter van de stichting Nationaal Restauratiefonds, treedt- rnop als voortrekker van de campagne om geld voor het karwei bij elkaar te krijgen. De molens zijn even onlosmakelijk met Schiedam verbonden als de jeneverindustrie. Ooit maalden zo'n twintig van deze fabrieken het graan voor de branderijen. Nog steeds wordt het Schiedamse stadsbeeld ge domineerd door het sil houet van de vier molens die overbleven. De groot ste van de wereld. Dankzij een ingrijpend restauratie- projekt zijn alle vier weer in vol bedrijf en het toeris tisch paradepaard van de stad geworden. En zorgen ze zo op twee manieren weer voor werkgelegen heid in het Schiedamse stadscentrum. Dat is beslist geen loze kreet, want 'op' de vier weer draaiende korenmo lens werken weer zo'n dertig mensen, die op die manier letterlijk van de wind leven. Daarom dur ven de Schiedammers het nu ook aan de stad met een vijfde molen te verrij ken. En wel door de stomp van de in 1901 afgebrande molen De Palmboom weer te herbouwen. Als de Palmboom weer in zijn volle glorie herrezen is zal er in de molen een uniek 'malend-museum' worden gevestigd. Voor de her bouw is een meerjarenplan opgesteld, evenals voor de financiering van het gi gantische projekt. Kinderopvang vech voor erkenning Een kleine enquête onder de buurtbewoners bewees al met een hoe groot de behoefte aan een dergelijke voorziening was en leverde twintig aanmeldin gen op. Ook de huisarts van Kethel, Ruurd van der Veer, en de basisscholen waren en thousiast. De enige, die zich wat afstan delijk opstelde, was de ge meente. „Meisje ga gerust je gang," zei toenmalig CPN-wet- houder Eef Collé. „Alleen, ik wil je hier niet meer zien. Je moet jezelf maar bedruipen." Die toestemming was alles wat Maija nodig had, de rest kon haar op dat moment nog niet zoveel schelen. Van haar spaarcentjes paste ze de beneden-verdieping van haar eigen huis op de Kerk- laan één en Honki Ponk was een feit geworden. Voor twaalf gulden per dag konden ouders hun kinderen tussen de anderhalf en twaalf jaar hele- of halve dagen vóór en na schooltijd onderbrengen. De beruchte sleuteltjes-om-de-nek waren in Noord definitief ver leden tijd. Twee jaar later kwam het stadsbestuur alsnog over de brug. Tegen inlevering van de ou derbijdragen, werden de uitga ven van Honki Ponk door de overheid» vergoed. Het twee- vrouws bedrijfje werd een of ficiële stichting, Maija werd direktrice en er kwamen be stuursleden en leidsters bij. De tarieven werden volgens de landelijke norm, afhankelijk gesteld van het inkomen. Al snel in '80 moest het dag verblijf uitwijken naar een ruimer onderkomen in een voormalig schoolgebouw aan de Schiedamseweg. Door de toename van het aantal één oudergezinnen werd de wacht lijst steeds langer. Het lijkt de successtory van een geslaagde onderneming. Toch heeft Mar ja van Wolferen de strijd om erkenning nog lang niet ge wonnen. Tegen wil en dank is zij de voorvechtster geworden voor §oede kinderopvang in heel chiedam. Ze kent alle subsi dieregelingen en het ambtelij ke wereldje er omheen inmid dels net zo goed als de kneep jes van haar eigen vak. Tijdens alle discussies weet ze zich geruggesteund door een aktief en kundig bestuur, het plaatselijk kinderteam, artsen, scholen en ouders. Deson danks wil het op het stadhuis als het om dagverblijven gaat niet écht zomeren. George Toth plaatst aan de Noordvest een oude scharens liep waar het publiek in kan schrijven. De benefietvoorstelling is voor Bram Wijers niet puur een routineklus. Het is lang niet zeker dat hij de top zal halen. De stuntman: „Het is in princi pe natuurlijk belachelijk om te probeeren tegen een muur op te klimmen waar niets op zit. In eerste instantie denk je, dat gaat niet. Bij nadere inspectie ontdekte ik dat er wat vertica le richels langs de silo lopen. Een daarvan kan ik als hou vast gebruiken. Alleen heb ik daar klemmen op maat voor nodig, die ik nog moet maken. Normaal neem je voor zoiets een langere voorbereidingstijd, maar er zit ook wel iets aar digs in dat het nu zo snel moet". Terwijl Bram centimeter voor centimeter omhoog kruipt, zorgen vier van zijn medewer kers voor wat show er om heen. Zij zullen, springend aan touwen, van de top van de silo afdalen. Op het eerste gezicht nét zo sensationeel, maar toch heel wat simpeler dan Bram zijn prestatie. Want zij kunnen zich vastmaken aan de balu strade boven op het complex. Volgens diezelfde methode zal Bram overigens van te voren „nog eventjes" met zwarte verf een lineaal schilderen op de wand, zodat iedereen zijn vorderingen nauwkeurig kan bijhouden. VLAARDINGEN Een auto bestuurder heeft vrijdagmid dag een zgn. AHOB (automati sche halve overwegboom) ka pot gereden. Dit gebeurde bij de spoorweg-overgang tussen de Marathonweg en de Maas- sluissedijk. De Spoorwegpolitie heeft dit ongeval in onder zoek. De desbetreffende auto bestuurder heeft zich bij de Spoorwegpolitie gemeld. De politie Vlaardingen kon zich beperken tot een weinig toe zicht ter plekke. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. mi IwCIHI» I

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1