Anti-Shell aktie in binnenstad Voorzitter V.N.F.G.: „4 en 5 mei moeten gescheiden blijven" Schiedamse Molendagen 1987 Amnesty aktie tegen doodstraf in VS Foto's bestellen... SCHEPER Coöp Winkeltje Kleding aktie Mevo bazar Prijzen voor Lagerwaard 278756 bellen! Burgemeester Scheeres legt de eerste krans. Helemaal over is het verdriet nog niet, maar in een warme jas gepakt, ziet de wereld er al een heel stuk beter uit. (uit deze krant) (070) Reis- en caravanverzekering pleziervaartuigen Assurantie financieringsbureau Vaartuigenverzekering: Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremies mogelijk. Let a.s. vrijdag op de advertentie van het Kethelstraat, Schiedam SCHIEDAM Er werd in het verleden nog wel eens meewarig gelachen Het Nieuwe Stadsblad als de Broersveld-win- keliers spraken over „onze promenade". Maar inmiddels is dat troetel naampje voor het arme tweelingbroertje van de deftige Broersvest hele maal werkelijkheid ge worden. De gemeente verving de hobbelige stoepen, legde parkeer havens aan en vernieuw de de rijbaan. Geïnspireerd door zoveel schoonheid om zich heen, lijken ook de mid denstanders er harder dan ooit tevoren aan te Frans van Thienen, Dik Poot en Lou van Doorn, de motoren achter het Broersveld-evene-ment. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 6 MEI 1987 PAGINA 3 Gelukkig staat je moeder trots te kijken langs de kant. Voor de derde keer viert Schiedam de Mo lendagen; een feest rond de vier trotse ko renmolens, die de Jene- verstad telt. Dit jaar speelt het hoogtepunt zich af op zaterdag 9 mei, tegelijk met de Nationale Molendag en Fiets dag. De Schiedamse Molendagen krijgen een bij zonder karakter, omdat het plan bestaat een vijf de korenmolen de Palmboom te herbouwen. De organisatoren van de Schiedamse Molenda gen mikken op een erg publieksvriendelijk evene ment; een aantrekkelijke verzameling van am bachtelijke onderdelen, die uitstekend in het Schiedam-van-vroeger gepast zouden hebben. Er komen bijvoorbeeld talrijke historische schepen de prachtige Lange (en Korte) Haven binnenva ren; de zakkendragers van het Anthonisgilde doen hun werk, de molenaars malen het graan en de distillateurs zetten hun bedrijfspoorten wijd open. Verder op zaterdag 9 mei kunnen de molens wor den bezichtigd en is er een grote Braderie met demonstratie van oude (molen) ambachten en vele aktiviteiten. De ANWB organiseert een Schie damse fietsroute (informatie 010-4734333). Uit vervlogen tijden zijn de Velocipèdisten uit Zuid- land aanwezig. Vanaf de Noordvest verzorgt de Stadsveerdienst met 3 zeesloepen het vervoer naar de Buitenha venweg waar o.a. Distilleerderij De Kuiper is ge vestigd. Zij houden Open huis evenals Branderij De Tweelingh (UTO) en Dirkzwager (o.a. Florijn). In de Schiedamse binnenhavens liggen tientallen authentieke schepen, zoals Tjalken, Aken en Snikken, Schouwers en Schoeners tot Kotters en Botters, Klippers en Westlanders. Ook is er een originele visafslag en zijn er touwt rekwedstrijden (aanmelden tel. 01749-48568). Zondag 10 mei om 15.00 uur is er een vloot- schouw. Bij het vertrek van de schepen kunnen fotografen en videomakers hun hart ophalen. Parkeren zal moeilijk gaan, daarom wordt u aan geraden met openbaar vervoer te komen hetzij per trein Station Schiedam/R'dam West (10 min. naar de binnenstad) hetzij per tram (1 of 4) of bus 52 vanuit Vlaardingen. Informatie bij de VVV-Schiedam, Buitenhavenweg 9, telefoon 010-4733000. En al je collega's maar onverstoorbaar dóórmarcheren. Bevrijdingsdag trekken. Was de jaar lijkse braderie, vooraf gaand aan moederdag altijd al een grote trek ker, het evenement, dat voor zaterdag 9 mei op stapel staat, dreigt alle records te gaan slaan. De Schiedamse muziekwereld zette haar beste beentje voor op de vijfde mei. i Je mag dan meelopen in de bevrijdings- stertocht, koud is zo'n pakje wel. SCHIEDAM Een arge loze voorbijganger moet de bloemenzee rondom het grauw stenen beeld in de anders wat kale plan tage wel opgevallen zijn. De plantsoenendienst zet te vele honderden tulpen neer om de dodenherden king op 4 mei op te sieren. De tijd dat Schiedammers en leerlingen van de plaatselijke middelbare scholen in grote getale een fleurige hulde kwa men brengen als herinne ring aan een zwarte perio de uit het verleden, lijkt voorgoed voorbij. Burgemeester drs. Reinier SCHIEDAM Tussen het vrolijke braderiegedruis in en rond de Schiedamse binnenstad komen hier en daar ook se rieuze zaken aan bod. Amnesty International, de organisa tie die zich inzet voor de mensenrechten, vraagt in stands op de Hoogstraat en in de Hof van Spaland aandacht voor de ter dood veroordeelden in de Verenigde Staten. De doodstraf in de Verenigde Staten lijkt een „afschuwelijke loterij" te zijn, waarbij politie ke druk, geld, ras en plaats van misdrijf van grotere in vloed kunnen zijn op het be sluit iemand ter dood te ver oordelen, dan het misdrijf zelf. Het aantal executies neemt de laatste jaren schrikbarend toe. In de afgelopen drie jaar zijn 57 gevangenen geëxecuteerd, in de zeven voorgaande jaren elf. Het aantal gevangenen dat in de dodencel zit in afwach ting van de doodstraf is meer dan 1830 personen. Volgens de cijfers van Amnes ty zijn in 1986 twee minderja rige gevangenen geëxecuteerd en zaten er nog eens 30 in de dodencel - vier van hen waren 15 jaar toen zij hun misdrijf pleegden. Dit gebeurt ondanks de ondertekening van twee in ternationale verdragen door de Verenigde Staten, die het opleggen van de doodstraf aan minderjarigen uitsluiten. Zwarten veroodeeld wegens moord op blanken worden eerder veroordeeld dan andere delinquenten - blanken heb ben zelden de doodstraf tegen zich horen uitspreken wegens moord op zwarten. Amnesty International verzet zich in alle gevallen tegen de doodstraf. Naast schending van het recht op leven is het een vorm van wrede, onmen selijke of onterende bestraf fing. Wie die mening deelt en de aktie van Amnesty tegen het Amerikaanse strafsysteem wil steunen, kan zaterdag zijrt handtekening plaatsen op de petitielijsten die in de kramen klaar liggen. Lange Haven 102 no-claim, lot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Voorbeeld: Fiat Panda (668 kg) premie 75% no-claim WA 132.- Casco per jaar 197.- Opel Kadett (890 kg) premie 75% no-claim WA 183.- Caaco per jaar 306.- Schiedam, telefoon 010-4262638. SCHIEDAM Herman Noordegraaf mag dan sinds enige tijd niet meer in de gemeenteraad zijn stem verheffen tegen het onrecht in de wereld, ak- tief in de politiek is het kopstuk van de PPR/PSP nog steeds. Zaterdag 9 mei is Noordegraaf in de voor ste gelederen te vinden van de protest-optocht die door de binnenstad rich ting Broersvest trekt. Het voormalig raadslid biedt bij die gelegenheid burgemeester Reinier Scheeres een bord aan met daarop een tekst die zich richt tegen de aanwezig heid van de Shell in Zuid- Afrika. De bedoeling is dat de gemeente het bord een prominent plaatsje in de stad geeft, zodat de afkeer die Schiedam heeft van het apartheidsregime door iedere voorbijganger ken nis kan nemen. De demonstratie is overi gens niet op touw gezet door Noordegraaf en zijn plaatselijke achterban. De „Shell smeer 'm uit Zuid- Afrika toernee" is een ini tiatief van het Komitee Zuidelijk Afrika en de Wereldwinkel en doet be halve Schiedam nog zo'n 15 gemeenten in Neder land aan. De stoet bestaat uit een speciale podium wagen en een opgesierde bus met aan boord een ar tiestengezelschap dat is sa mengesteld uit de Cy- clowns en His Masters Noise. Tussen kwart voor vier en kwart voor vijf maakt de optocht halt op de Broers- vest tegenover het ge bouwtje van de voormali ge stichting de Trechter. Behalve Scheeres, die na mens de gemeenteraad de op 20 november vorig jaar aangenomen anti-Shell motie aanbiedt, wordt het woord gevoerd door ie mand van het Komitee en een balling uit Zuid-Afri- ka. De toernee is een voorbe reiding op de akties tijdens en rond de aandeelhou dersvergadering van de Shell op 14 mei in het Haagse Congresgebouw. Igssssr1 Hi| gezelschap 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR. Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BURE AULEIDER J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.Q0 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDRED AKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-96 Mm SCHIEDAM De Mevo Ba zar van de Hervormde Kerk houdt op zaterdag 9 mei een- kledingaktie tussen 10.00 en 12.00 uur. Inleveren kan op de volgende punten: de Bethelkapel, h^t Pinasplein, het Kerkelijk Bi>' reau en de Opstandingskerk. herdenking een aangelegen heid is die ouderen meer aarf- spreekt dan jongeren, is 4 mei een dag voor iedereen. Het jongste landelijke voorstel om - 4 en 5 mei (Bevrijdingsdag) sa men te voegen tot één vrije dag - naar buitenlands voor-J beeld - krijgt van de voorzitter geen ondersteuning. Hij wil de zaken gescheiden blijven zien. Piet Drenth: „Gedenken doen we ieder jaar, terwijl de vie ring één keer in de vijf jaar is. Eerst gedenken, dan vieren." Na afloop van de plechtigheid vertrokken de kransleggers naar de koffietafel in hef' Blauwhuis. Voor velen een- vaste stek om herinneringen op te halen. De kopjes werden door de vrouwelijke leden van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen alvast voorverwarmd op de potka chel. Ook Bevrijdingsdag werd in Schiedam summier gevierd; zeven drumbands hielden een Stertocht door de stad. De feestmars werd met een ge meenschappelijke serenade aan de voet van het Stadskan toor beëindigd. SCHIEDAM Tijdens een groot toernooi afgelopen weekend zijn een aantal tae- kwondoka's van de Schiedam se sportschool Lagerwaard in de prijzen gevallen. Aan het toernooi namen vier sport scholen deel: Frans van de Water uit Vlaardingen, Wim Mallens uit Heyplaat, Serinder Malhoe uit Rotterdam en Fred Ton en Peter Lagerwaard uit Schiedam. In de klasse tot 1.70 meter be haalde Radjesh Koendjhibihari een eerste plaats en Joerie Rouwinpen legde beslag op een derde plaats. In de catego rie boven 1 meter 70 wist Remco Koedood een tweede plaats te behalen, terwijl Eric Visser in deze klasse goed was voor een vierde plaats. Imran Khalid kreeg van de jury een aanmoedingsprijs. De traditie gestand valt er heel wat te rommelen en snuffelen op de uitgebreide vrijhandels- markt die al 's morgens vroeg begint. Maar de bezoekers worden ditmaal bovendien vergast op een aantal spectacu laire extra's. Een bont internationaal gezel schap zal de statige geveltjes van de oudste winkelstraat van Schiedam op hun grond vesten doen trillen. Achter eenvolgens worden onder an dere een American Football- team compleet met cheergirls, het Zuid-Amerikaanse gezel schap „Los Amios", de Turkse buikdanseres „Amanda" en de Napolitaanse zanger „Pietro Perfetto" verwacht. De motoren achter dit grootse gebeuren - wie anders dan Frans van Thienen, terzijde gestaan door Dik Poot en Lou van Doorn - hebben ook nog toppers van eigen bodem we ten te contracteren. Namen als Rita Young en Volksdans groep Driekusman zeggen daarover eigenlijk al genoeg. In tegenstelling tot de organi satoren van de andere evene menten op zaterdag 9 mei in de Brandersstad, waagt Frans van Thienen zich niet aan een schatting over aantallen bezoe kers op zijn eigen feest. Wél heeft de geboren handels man snel becijferd dat zeker de helft van de 200.000 bezoe kers, die door „zijn concurren ten" worden verwacht, op zijn minst even de Broersveld aan zullen doen. De gemeente heeft er hier de laatste stoepte gel nog niet ingeslagen of we zijn al weer uit ons jasje ge groeid," voorspelt hij tevreden. Scheeres legde eergisteren als eerste een krans bij het monu ment aan de kop van de Plan tage, ter nagedachtenis aan alle gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. De korte jaar lijkse plechtigheid in het cen trum van Schiedam werd on danks een toepasselijke kille wind door een paar honderd mensen bezocht. Behalve de burgemeester legden ook ver tegenwoordigers van organisa ties, zoals Amnesty Internatio nal, voormalig verzet, F.N.V. en Bewonersvereniging Zuid een krans voor hen die vielen. De dodenherdenking, muzi kaal omlijst door Harpe Da vids en sinds '46 in opdracht van de gemeente georgani seerd door de Stichting Vie ring en Herdenking Nationale Feest- en Gedenkdagen (V.N.F.G.) trok vooral een jeugdig publiek. Een feit dat voorzitter Piet Drenth van de V.N.F.G. zeer op prijs stelde. Hoewel volgens Drenth de

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3