Zaterdag 9 mei f t: i !r Geraniummarkt Molenfeest Broersvest Aleidafeesten Broersveld Hof van Spaland Programma Ziekenomroep IIII v HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 17 Vanaf 10.00 uur: Bezichtiging molens Dit jaar zijn twee molenreuzen te bezichtigen; molen De Vrijheid, die in 1985 tweehonderd jaar bestond en (de pas gerestaureerde) molen De Walvisch. Molen De Vrijheid is te vinden aan de Noordvest, bij de Parkweg/Spinhuispad. De Walvisch staat aan de Westvest (Nieuwe Haven). In beide molens zijn mole- naars(leerlingen) aanwezig, om tekst en uitleg te ge ven. Versgemalen molenprodukten zijn tegen billijke prijzen te koop. In de Vrijheid worden bovendien „bakaktiviteiten" ge organiseerd, waarvan het resultaat ook echt te proe ven is. Vanaf 10.30 uur: Grote braderie Tussen 10.30 en 16.30 uur wordt in de Schiedamse binnenstad een braderie gehouden. De organisatie is in handen van de winkeliersverenigingen van de Par kweg, de Dam/Vlaardingerstraat en de Hoogstraat. Op verschillende punten hebben de middenstanders bijzondere aktiviteiten om het publiek aangenaam te verrassen. Aan de Noordvest is bovendien een demonstratie van oude (molen)ambachten. In diverse kramen wordt van alles gedaan; strofiguren vlechten, midwinterhoorn maken, klompen maken, tin gieten, enz. In de specifieke „molenhoek" werken molenmaker Verbij uit Hoogmade (de hoofdaannemer van de her bouw van De Distilleerketel in Delfshaven), de molen zeilmaker firma Wakker uit Maassluis (een bedrijf van vader-op-zoon) en de beeldhouwer Anton Geerlings, die o.a. de stichtings-stenen van de Schiedamse mo lens heeft hersteld. Ter afwisseling van dit oude, am bachtelijke handwerk zal door de Vlaardingse Volks dansvereniging Vlavok op de brug naar de Parkweg worden gedanst. Dit gebeurt circa 14.00 en 15.00 uur. Vanaf 10.00 uur: Optreden Anthonisgilde In het Zakkendragershuisje aan de Schie dobbelen de zakkendragers om het werk; wie lossen de balen graan of de zakken met kolen? Er ontwikkelt zich een uniek historisch schouwspel rond de kaden van de Lange Haven, de Oude Sluis en Korte Haven. Tot drie uur zijn de 25 leden van het Anthonisgilde in touw, om de lading van twee schepen op de goede plaats af te leveren. Dat gebeurt op de wal met traditionele trans portmiddelen zoals een slee en een platte wagen, ge trokken door paardekracht. Vanaf 11.00 uur: Kinderspelen In de Nieuwe Buurt (ruwweg gezegd: tussen Broers- vest en Hoogstraat) worden allerlei kinderspelen ge houden; blikgooien, Kop van Jut, stuiterbal, kruis- boogschieten, bergbeklimmersspel, enz. Allemaal „kinderveilig" overigens. De organisatie berust bij de Bewonersvereniging Schiedam Centrum en de Vere niging van Turkse Werknemers in Schiedam. Er is een kinder-vrijmarkt. De drumband Harpe Davids treedt op met majorettes; ook de kinderen van de Turkse volksdansgroep zetten hun beste beentje voor. Vanaf 11.00 uur: Veiocipèdes en fietsers Op de Landelijke Fietsdag mogen ook in Schiedam de fietsers niet ontbreken. De A.N.W.B. organiseert een Schiedamse route; vertrek vanaf het kantoor aan de 's Gravelandseweg. De deelnemers worden tussen 12.00 en 16.30 uur aan het eindpunt bij molen De Wal visch verwacht. Nadere informatie; A.N.W.B., telefoon 010—47343333. Uit vervlogen tijd zijn de Velocipédisten uit Zuidland; een vereniging van liefhebbers van fietsen-van-vroe- ger. Een gezelschap van twintig a dertig dames en heren in kleding van rond 1900 bezoekt Schiedam en rijdt rustig rond op het feestelijk circuit. Vermoedelijk vanaf 11.00 uur. Vanaf 11.30 uur: Stadsveerdienst Een buitengewone originele manier van personenver voer vormt de stadsveerdienst, die wordt onderhou den door de zeekadetten van het korps Jacob van Heemskerk. Drie zeesloepen brengen passagiers van af de Noordvest naar de Buiten havenweg, waar o.a. distilleerderij De Kuyper Zn. is gevestigd. Afvaarten elk half uur. Vanaf 12.00 uur: Bezichtiging distilleerderijen Drie grote Schiedamse distilleerderijen houden open huis; de branderij De Tweelingh (U.T.O.), Dirkzwager (o.a. Florijn) en De Kuyper Zn. U koopt hiervoor aan de stand bij molen De Vrijheid voor 2,50 een leuk jeneverglaasje, dat tevens toegangsbewijs is. Van daar wordt de weg gewezen naar de Stadsveerdienst of de twee nabijgelegen distilleerderijen. Vanaf 12.00 uur: Originele visafslag Visafslag aan de Vismarkt (Lange Haven); aanvoer van verse vis per boot. Een echte visafslager zal de verkoop aan de kramen leiden. Deze „nieuwe" vis markt wordt gehouden door vishandel Fillekes, waar van het personeel zich in historische kledij steekt. Vanaf 14.30 uur: Touwtrek wedstrijd De zeekadetten organiseren aan de Noordvest een touwtrekwedstrijd. Sterke mannen en vrouwen trach ten elkaar (in groepen van acht deelnemers) het water in te trekken. Sport- en jeugdverenigingen en bedrij- venteams kunnen zich aanmelden bij R. Gijtenbeek, tel. 01749-48568. 13.00 en 15.00 uur: Optreden Hasseltse Stoopkes Aan de Noordvest, bij de Parkweg-brug, treden De Stoopkes op; speciale gasten uit „het Schiedam van België", Hasselt. Een vrolijk gezelschap dat drinklie deren speelt en „anti-drinkliederen". N.B. Omstreeks drie uur vaart de laatste Stadsveer dienst af naar de Buitenhavenweg, halte De Kuyper Zn. Even later - rond half vier - eindigt ook de ver koop van entreebewijzen voor het bezoek aan de dis tilleerderijen. Heel de dag muzikale aktiviteiten. Daarvoor zijn aan getrokken het duo Bob en Bert en The Funny House Jazzband. gf 09.00 tot 17.00 uur Braderie in en om het Julianapark met meer dan 200 kramenambachtelijke IJsselmeer- paling verkocht door Volendammers in klederdracht, bloemen- en plantenmarkt, kindermarkt, rommel- en curiositeitenmarkt, barbeque, diverse stands met in ternationale gerechten zoals: Mexicaans, Vietnamees, Turks, Surinaams, Amerikaans en natuurlijk de Belgi sche patatten en Hollandse frikandellen en demon straties van sportverenigingen en culturele verenigin gen zoals het Rode Kruis. Tijdens de braderie zullen standwerkers een concours houden, meetellend voor het Nederlands kampioen schap. Fotowedstrijd. Degene die de leukste foto van de Aleidafeesten maakt, maakt kans op een fototoestel. Verder is er een fiets en een „lang weekend of mid week-bungalow" in het park Schoonhoven te Holland- scheveld (Drente). Helicoptervluchten vanaf de gelegenheids Heli-port in het park. Coca-cola skiteam. Vanaf een 10-meter hoge schans worden duizelingwekkende kunsten vertoond. Het on derstel is gemaakt van een in 1954 gebouwde ladder wagen van het brandweerkorps Tiel, die op het punt stond om opgeborgen te worden in het brandweermu seum. Aan de ladder is een uitschuifbare schans ge maakt; de rest van de wagen is in originele staat ge bleven. Om respectievelijk 11.00 uur, 12.30 uur, 14.00 uur en 15.30 uur zullen zij de sprong wagen. 12.00 uur. Start prestatieloop. Dit sportieve gebeuren wordt gehouden over afstanden van 2, 5 en 10 kilo meter. Inschrijven kan bij de informatietent. 09.00 tot 17.00 uur Braderie, Geraniummarkt en rom melmarkt met terrasjes, een poffertjeskraam en een originele palingrokerij. 11.00 tot 12.30 uur Optreden Jeugd Rijnmondband. 11.00 tot 16.30 uur Optreden show-orkest Tie Break. 12.00 uur Pietro Perfetto zingt bij het Broersveldpad. Om 15.00 uur verzorgt hij een tweede optreden bij Italiaans restaurant Tosca. 12.00 uur Volksdansgroep De Driekusman treedt op bij Malaga. Om 13.00 uur twede optreden bij mak. 12.00 tot 17.00 uur Optredens op het grote podium van achtereenvolgens Rita Young, Amanda, Marinus Kuys, het zangduo Sense en de Zuid Amerikaanse groep Los Amigos. I 12.00 tot 15.00 uur Oud Hollandse kinderspelen geor ganiseerd door het CJV. j Overige hoogtepunten Aleidafeesten: 09.00 tot 10.00 uur Disco Music Explosion 10.00 tot 10.45 uur Dedication (8 mans formatie) 10.45 tot 11.15 uur Modeshow met Ada 11.15 tot 11.50 uur Dedication 11.50 tot 12.00 uur Prijsuitreiking poule I mini-pup 12.00 tot 12.30 uur Bobo met zijn kindershow 12.30 tot 13.00 uur Dedication 13.00 tot 13.30 uur Erica Mes Aerobic-show 13.30 tot 13.50 uur Dedication 13.50 tot 14.00 uur Prijsuitreiking poule II mini-pup 14.00 tot 14.15 uur Soundmix-optreden 14.15 tot 14.45 uur Dedication 14.45 tot 15.00 uur Soundmix-optreden 15.00 tot 15.30 uur Bobo met zijn kindershow 15.30 tot 15.45 uur Dedication 15.45 tot 16.00 uur Prijsuitreiking prestatieloop 16.00 tot 16.15 uur Prijsuitreiking poule lil mini-pup 16.15 tot 17.00 uur Dedication modeshow 17.00 uur Opstijgen Europa's grootste heteluchtbal lon I 11.00 tot 16.00 uur Optreden De Zwiebels SCHIEDAM De Ziekenomroep Schiedam komt met een rechtstreeks programma over de festivi teiten op zaterdag 9 mei. De uitzending, die duurt van 10.00 tot 13.00 uur zal te beluisteren zijn via de kabelradio, 94.1 MHz FM en via kanaal 4 van het Schielandziekenhuis. I. Bob en Bert treden op op de Broersvest op zaterdag 9 mei a l^eJnannen en vrouw achter de Schiedamse feesten. Links boven de Stichting Aleidafeesten met centraal Aad Ouweneel en links spreekbuis Koos van Batenburg. Links onder het kommité molendagen. V.l.n r Jos Gunneweg (molencoördinator), Theo Reyman (hoofd voorlichting), Ruud Pillard (VVV-direkteur), Herman Bode (winkeliers Parkweg) en Chris Coppens (winkeliers Hoogstraat). Rechts de Broersveld winkeliers. Van boven naar beneden Frans van Thienen, Dik Poot en Lou van Doorn. De Amazing Stroopwafels. Het zakkendragershuisje. SCHIEDAM In Schiedam voor Moederdag een bloemetje kopen is nooit een probleem geweest. Je ging gewoon naar de Geraniummarkt, die elk jaar gehouden wordt voorafgaand aan de tweede zondag in mei. De dag waarop men moeders letter lijk in de bloemetjes zet. Ook dit jaar worden de kop van het Broersveld en het Hema- plein op de 9e mei veranderd in een planten- en bloementuin. Ofschoon de opzet van de Geraniummarkt als vanouds blijft - het tegen lage prijzen plantjes voor de tuin, balkon en bloem bak verkopen - is het karakter van de markt de laatste jaren nogal veranderd. Tegenwoordig is de betiteling Natuurmarkt beter op zijn plaats. De bezoeker van de markt kan zaterdag rekenen op kramen van Natuurgenot in Huis, de gemeentelijke plantsoenendienst en de NJN, de jongerenorganisatie van de KNNV. Op de Geraniummarkt probeert de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde als gewoonlijk de Schiedamse bevolking te bewegen, de stad leefbaarder te maken met een eigen tuintje. Ook dit jaar is er weer een ge- veltuinkeuring. Juryleden trekken door de stad en belonen de mooiste balkontuintjes met een prijs. De markt duurt van 's- ochtends tien tot 's middags vijf. De zakkendragers anno 1987. X

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 17