W Nieuwe Voorzitter restauratiefonds komt met lege handen 14 Stunts op niveau bij opening molenfestijn In 't kort Het verkeer op Molendag Opbouw kost twee miljoen Bouman RANDSTAD EDITIES Onzichtbare autoschade? Kies Dries.' Da's zekerder! Aktiestand Stadsblad Historische vlootschouw Concert Harpe Davids ïoo Lederen Bankstellen bij Bouman Het Nieuwe Stadsblad brengt het complete programma van de Schie damse feesten op pagina 17 en 18. Uitgeknipt en dubbelgevouwen is dat een handzame meeneen-wegwijzer. Fons Oerlemans doet 't met de 'Spirit Rotterdam' rit Lingerie: kom het bekijken VW viert jubileum Bouw zelf een vitrinekast wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 8 MEI 1987 NR. 38 39e JAARGANG ■t kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 Pieter van Vollenhoven toonde zich een geroutineerd veilingmeester. Links op de foto het schilderij van Wiegman. SCHIEDAM „6500, 7000, 8000 gulden. Een maal, andermaal. Ver kocht." Pieter van Vol lenhoven komt als voor zitter van het Nationaal Restauratiefonds met lege handen naar de Brandersstad. Zijn club is, zoals hij zegt nog te kort in monumenten- land bezig. De proble men waar het fonds nu al voor staat zijn groot. Niet minder dan 600 van de 700 gemeenten hebben in totaal een bedrag no dig van 540 miljoen gul den voor het behoud van hun culturele erfgoed. Terwijl de overheid 88 miljoen beschikbaar stelt. Daar wil hij iets aan gaan doen. Mr. Pieter van Vol lenhoven veilt om het potje voor de wederop bouw te spekken onder de genodigden in de aula van het Stedelijk Museum een door burgemeester Schee- res aangeboden cadeau: een schilderij met molens van de hand van kunste naar Theo Wiegman. Dick Jansen, eigenaar van de Uto steekt als laatste zijn vinger op en mag zich met mede-koper Piet Slaven burg eigenaar noemen. Voor vertrek, elders roepen andere verplichtingen, wil de, oud-Schiedammer nog wel kwijt dat hij als een verloren zoon fantastisch is ontvangen. „Jawel, ik woon tegenwoordig in Apeldoorn." Met lege han den gaat het lid van het Ko ninklijk Huis niet weg. Hij krijgt een bouwtekening van De Palmboom. Burgemeester Scheeres spreekt zijn hoop uit dat de te kening een mooi plaatsje krijgt in het huis van de familie Van Vollenhoven. Kan de tekening wel mee in de helicopter?, vraagt Reinier Scheeres zich openlijk af. Toespraak Burgemeester drs. Reinier Aankomst per helikopter Scheeres gaat in zijn toespraak in op de geschiedenis van De Palmboom, het ontstaan van de Stichting Schiedamse Mo lens en het feit dat reeds der tig personen in het molenbe- drijf hun bestaan vinden. „Het meest arbeidsintensieve plekje van Schiedam gezien de vloe roppervlakte," grapt Scheeres. De burgemeester benadrukt het belang van de wederop bouw van „molenmuseum" De Palmboom. „Het gaat niet om één molen op zich, maar om het toevoegen van een molen aan het bestand. Vroeger telde de Brandersstad 20 molens op rij. Als alle vijf draaien, wordt het karakter van Schiedam sterker benadrukt dan voor heen. Aantrekkelijk voor het toerisme." Ongenoegen Reinier Scheeres maa*kt van de gelegenheid gebruik zijn ongenoegen te uiten over het beleid dat Den Haag inzake de zorg voor monumenten voert. „In '86 hadden wij meer dan één miljoen gulden nodig. We kregen een derde toegezegd. Een bedrag dat over vier jaar pas wordt uitgekeerd. Geluk kig heeft het Nationaal Res tauratiefonds de subsidiebe hoefte gedekt." De burgemeester neemt met een het vermoeden weg dat het gemeentebestuur zich blind staart op de herbouw van De Palmboom. De twee uitgebrande panden aan de Lange Haven zijn óók een doorn in het oog van het ge meentebestuur. SCHIEDAM Ze ho-j ren er gewoon: al die tjalken, aken, schou wers, schoeners, kot ters en botters, die nu liggen afgemeerd aan de kades van de ha vens in de binnen- stad. Toch zullen ze zon dagmiddag weer hei ruime sop kiezen en huiswaarts varen. Jammer, maar in ie der geval belooft deze massale uittocht een van de meest spectaculaire onder- delen - zij het iets verlaat - van de mo lendag te worden. Op zondag 10 mei ver laat de historische vloot, helemaal opge tuigd in een feestelij ke optocht, de Bran dersstad. Rond 15.00 uur wordt de eerste boor ver-1 wacht bij het Haven hoofd. Alleen lastig misschien voor weg gebruikers. Alle bruggen in de bin nenstad gaan rond dat tijdstip open en dat geeft natuurlijk het nodige opont houd. SCHIEDAM De open caleche staat nog even stil op de Noordvest. Pieter van Vollenhoven kijkt teza men met burgemeester Reinier Scheeres nieuwsgie rig naar de verrichtingen van drie in het rood gesto ken heren die zich met touwen langs de gevel van de voormalige mouterij De Koning naar beneden laten glijden. De paarden worden daarna aange spoord en het gezelschap vertrekt - zoals gepro grammeerd - naar het Stedelijk Museum. Een me nigte van een paar honderd man gaat uiteen. Een tiental bewoners uit de buurt en enkele amateur-fo tografen blijven de presaties van stuntman en oud commando Bram Wijers aanschouwen. Hij maakt anderhalf uur later dan gepland zijn houtklem men vast aan een vertikale ri chel op 20 meter hoogte om binnen korte tijd de 48 meter hoge Bols-silo te bedwingen. Hij krijgt niet de aandacht die hij voor zijn waaghalzerij ver dient. Toch heeft het geveltoe- risme alles te maken met de herbouw van De Palmboom. Tien bedrijven trokken bij voorbaat de portemonnee open om de halsbrekende toeren van de beroepsavonturier te SCHIEDAM Harpe Davids geeft vrijdagavond 8 mei een jubileumconcert in het Passage Theater. Alle afdelingen van deze aktieve muziekvereni ging zullen daaraan hun steen tje bijdragen. Voor de pauze verzorgen de drumfanfare, tamboers, mini- en majorettes een optreden en speelt het harmonie-orkest een licht klassiek programma. Na de pauze treedt een swin gende big band aan, waarin alle Harpe Davids muzikanten meespelen. Cees Kramer heeft de algehele leiding, de presen tatie is in handen van Nanda Gelderblom. Een gezamenlijke vertolking van een aantal Frank Sinatra- nummers belooft het klapstuk van de avond te worden. Aan vang concert 20.00 uur. Toe gangsprijs 5,kaarten van af 19.30 uur verkrijgbaar aan de kassa van het Passage The ater. sponsoren. Geld dat ten goede komt aan de wederopbouw van de windkorenmolen die op vrijdag 19 juli 1901 in brand vloog. Niet gevaarlijk Frans Terlouw, lid van het stuntteam „NF B Promotie" en momenteel dienstplichtig sportinstructeur in Utrecht, snoert als eerste de touwen om de pilaren vast op de bovenste etage van het toekomstige High-Techcentrum van Adge B.V. Nervositeit is bij hem niet te bespeuren. Anders is het ge steld met een fotograaf van een Rotterdams Persbureau. Hij daalt met Bram Wijers af om op twee meter afstand ex clusieve kiekjes te maken. Voor de 23-jarige Terlouw zijn dergelijke klussen inspannend, uitdagend, maar niet gevaar lijk. „Sommige mensen vinden het natuurlijk erg link, maar voor ons is het net zoiets als autorijden," aldus de stuntman die op Koninginnedag een 60 meter hoge kraan op het Doe lenplein in Rotterdam be dwong. Aktie De aankomst per helicopter van de gemaal van prinses Margriet in zijn geboortestad, ook wel de „markies van Bingham" genoemd, doet veel stof opwaaien op het stenen plateau naast de „peperbus". „Het lijkt wel of het voor deze gelegenheid speciaal is aange legd," zegt de burgemeester glimlachend. Iemand vist op weg naar een helicopter een gestolen autoradio uit de bos jes. Zichtbaar aangetast door het Nederlandse klimaat. Van Vollenhoven loopt vervolgens naar De Palmboom en luidt de fondsenwerving in door het wegtrekken van de geel-zwart gestreepte vlag voor een bouwtekening (het plan tot herbouw en inrichting van de windkorenmolen). Een punaise zorgt voor de no dige consternatie. De vlag blijft gedeeltelijk voor de teke ning hangen. De verantwoor delijke man krijgt „een1 kon tje", zodat ook dit euvel wordt verholpen. Dé koets riidt voor... Reinier Scheeres samen met de echtgenoot van prinses calèche. Alleen de publieke belangstelling viel tegen. Margriet op rijtoer in een open Klaverjasvereniging Het gelkwartier houdt een Sin- tactavond voor leden, dona teurs en genodigden op dins dag 12 mei in Zaal Marijke op het Broersveld. Er zullen drie partijen van 1500 punten wor den gespeeld. Aanvang 20.00 uur, toegang 3,— voor leden en 3,50 voor niet-leden. V rou wenon t moetingscen- trum Barrika in de Lange Kerkstraat houdt woensdag 13 mei een thema-avond met als onderwerp discussiëren. De begeleiding is in handen van docente dramatische vormin- g/agoge Bertie van Gerwen. Cursisten worden in staat ge steld hun eigen reakties terug te zien via een speciaal geïn stalleerde video. Aanvang: 20.00 uur. Op donderdagavond 14 mei leest Coby de Bruin in Barrika voor uit eigen werk. Deze Schiedamse zal daarna wat vertellen over het ontstaan van haar gedichten en de tech niek van het schrijven zélf. Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM Het ver keer zal door de festivi teiten op zaterdag 9 mei behoorlijk in de war worden geschopt. De po litie raadt alle bezoekers van de Schiedamse bin nenstad dringend aan de auto thuis te laten en ge bruik te maken van de benenwagen, fiets of het openbaar vervoer. De bewoners van het centrum krijgen te ma ken met nog meer afzet tingen dan vorig jaar. Dit in verband met de vlootschouw in de ha vens én de landelijke fietstocht. Alle Binnen havens - de Korte Ha ven, Lange Haven, Nieu we Haven (Westvest- kant) - zullen met drang hekken en borden wor den afgezet en alleen toe gankelijk zijn voor voet gangers. De politie zet extra sur veillances te voet in om eventuele problemen te helpen oplossen. Parke ren is uitsluitend moge lijk op het Emmaplein, de Buitenhavenweg, ach ter het station Schiedam- /Rotterdam-West en aan de Noordvestsingel Burg. Honnerlage Grete- laan. SCHIEDAM Met de opbouw van De Palmboom is een be drag van twee miljoen gulden gemoeid. Het Comité Her bouw De Palmboom denkt met de B.T.W. iets te kunnen re gelen, zodat het uiteindelijke bedrag waarschijnlijk vier ton lager uitkomt. Burgerij en bedrijfsleven in Schiedam moeten - om de verhoudingen zuiver te houden - 300 duizend gul den in het laatje van het comité brengen. Hiervoor zijn di verse akties uitgeschreven. Hte comité gaat grote landelijke fondsen aanschrijven om aan de benodigde financiële middelen te komen. Fase 1 van de herbouw het opknappen van het metsel- en voegwerk van de peperbus) betaalt Monumentenzorg in Zeist. De pro vincie is in de markt voor 15 procent van de kosten voor fase 1 en 2. Fase 2 houdt in het opmetselen tot een echte molen. Volop keuze in kleuren en designs in onze speciale Japanse Leerstudio' Stuntman Bram Weyers en zi n stuntteam bij het bedwingen van de Bois-slio SCHIEDAM Enkele be drijven hebben al een flin ke bijdrage geleverd voor de wederopbouw van de windkorenmolen De Palmboom. Muys Co Bouwmaat en bank Mees Hope stort ten beiden een bedrag van 5.000 op de rekening van het Comité Herbouw De Palmboom. Branderij/Dis tilleerderij „De Twee- lingh" reserveert een kwartje per verkochte fles Jonge Notaris voor de op bouw, terwijl J. R. Sjoer de gemeente 300 duizend ijsselsteentjes levert tegen kostprijs. De heer C. van der Klink, oprichter van Het Nieuwe Stadsblad schrijft een loterij uit. Koninklijke veiling 11 f Stil! Usselmondselaan 175. Rotterdam Oost (Kralmgseveer) Tel 010 4508033 Bokelweg 100,3125 AD Schiedam, tel. 010 - 415 45 40. SPAANSEPOLDER P ook voor Al uw reparaties met FOCWA garantie.cltT»»vaPOPd*1'"<*L- Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1