VW in Nederland viert iubileum met Avance Getallen netjes printen Natuurstoffen voor natuurvezels Prijzen uitgereikt voor 'Het Juweel' EXTRA Fons Oerlemans doet 't met de 'Spirit of Rotterdam' Bürstner in de regio mij i Bouw zelf Zoyn fraaie vitrinekast Nieuwe mijlpaal 50 miljoen VW's 'UW THUISKRANT' en Fleurop maken van Moederdag een echte bloemendag Nieuwe Audi 90 komt in juni Meer VW's met 16 kleppen 8 eeIvongeluk? UW THUISKRANT - RANDSTAD-EDITIES 30 PRINT TRB 5,"BEDRRG" 20*/. BTU": PRINT 4.0 INPUT "BEDRRG a LET C=a: LET P=3: LET GO SUB 1000 LET C (a *20) 100 LET F' LET f 1GO SUE 1000 GO TO 40 REM a f ronden/a r" L i jnen LET Z=URL "INT <100*RBS 10 0 PRINT TRB p-LEN STR$ INT ';"0" RND Z-INT z 09 (100* (Z ,001-INT zn TRB 20 50 60 70 30 90 1000 1010 5001) 1020 INT z; RL "INT 'Doornroosje'komt op moederdag even langs TK.19.87 Bescherming De man Dubbelfunktie Trio wasmiddelen Flessepost... Opblaasbaar BOW VAN MAABFN '67 -50 NEE HOOR... ALLEEN WAT BLIKSCHADE GCtil»WOF meb»jT Aanval «.nelheidsrekord Trans-atkmtisthf oversteek «testera- WwnpeO JE BENT TOCH NIET GEWOND? Volkswagen viert dit jaar het 40-jarig bestaan in Nederland. Het is namelijk precies 40 jaar geleden dat Pon's Au tomobielhandel de VW naar Nederland bracht. Ben Pon zelf haalde in 1947 de eerste zes VW Kevers over de weg van Duitsland naar ons land. door Leo de Ruiter Nederland was daarmee het eerste land dat Volkswagen, het geesteskind van Ferdinand Porsche ontworpen in 1934, importeerde. Nu 40 jaar later is VW het meest verkochte merk in heel Europa (in Nederland op de 3e plaats) nog steeds rijden er VW Kevers, zelfs uit 1947, rond. Pon, inmiddels importeur van de automerken VW, Audi, Porsche en Seat, overigens allemaal VAG merken, gaat het 40-jarig jubileum groots vieren. Er worden allerhande aktiviteiten gehou den, o.a. een hernieuwde rit met oude VW Kevers, bereden door alle Neder landse VW dealers, over de weg naar de -t- «L «t* «D «D «1« «1» «I« »I* 4* V 4* 4* 4* 1* 1* *T* *T" sj. Deze luxe vitrinekast van ca. 104 cm breed, 198 cm hoog en J/ 40 cm diep is een prachtig werkstuk voor een (amateur) houtbewerker. Alhoewel de konstruktie niet écht moeilijk is, sjc zijn er toch veel bewerkingen J. aan de verschillende onderde- len die het nodige geduid eisen. Neem er daarom gerust de tijd voor om dit projekt tot een goed einde te brengen. Maak de kast van mooi, uitgewerkt hout en besteed vooral veel A aandacht aan de afwerking. Op [f de tekening (4 bladen) staat een duidelijke bouwinstruktie, materiaallijst en detailtekenin- H: gen op ware grootte. De teke- ïjj ning kan worden besteld door 4. f 15,- over te maken op giro «j. 3567600 van Karweipost, De Meern, onder vermelding van [f bestelnummer 1417-RE. Na ontvangst van de overboeking krijgt u de tekening per om- •f: gaande toegestuurd. VW fabriek in Duitsland. Alle aktiviteiten zijn nog niet exact bekend. U hoort er t.z.t. meer van. Wel bekend is dat ko pers van VW's dit jaar kunnen profite ren. Vanwege het 40-jarig jubileum heeft Pon in Duitsland exclusief voor Neder land een jubileumserie, genaamd Avan ce, laten maken. De VW Avance is lever baar in het gehele normale VW pro gramma, de Polo, de Golf, de Jetta en de Passat. Avance staat voor voor sprong en doorgaan. De Avance serie is verkrijgbaar als S en als C model, dat staat voor Sportief en Comfort. De extra Avance pakketten S en C hebben over eenkomsten, maar ook verschillen, de Avance S heeft bijvoorbeeld exclusieve sportstoelen en een sportstuur, de Avance C warmtewerend glas, centrale portiervergrendeling, bekleed dash board e.d., gemeenschappelijk hebben zij o.a. 2 van binnenuit verstelbare bui tenspiegels, opbergvakken in portieren e.d. De VW Passat is daarbij een buiten beentje, hij heeft vaak nog wat andere accessoires extra. Het Passat voordeel kan via de Avance zo oplopen tot 3.300.-, het Avance voordeel op de Polo, Golf en Jetta bedraagt zo'n 1.500.-. Het Volkswagenconcern heeft een nieuwe mijlpaal bereikt, vanaf haar of ficiële oprichting na de oorlog zijn nu 50 miljoen automobielen gebouwd. Een waarlijk nieuwe mijlpaal voor het VW-Concern, dat nu met uitzondering van Australië op alle continenten, fabrie ken heeft. Met een jaaromzet van rond 53 miljard DM en 280.000 medewerkers over de gehele wereld is het de op drie na grootste personenwagenfabrikant ter wereld. Qua verkopen is Volkswagen nummer 1 in de Duitse Bondsrepubliek en sinds 1985 ook in geheel Europa. De bakermat van deze ontwikkeling was de Volkswagenfabriek in Wolfsburg, waar onmiddellijk na het einde van de Tweede Wereldoorlog in de nagenoeg verwoeste fabriekshallen de produktie werd gestart, op een tijdstip derhalve, waarop sluiting van het bedrijf even waarschijnlijk leek als een nieuw begin. Uiteindelijk vormen 1785 wagens de ge hele jaarproduktie van 1945. Vijf jaar la ter, in 1950, kon het feit van de 100.000e Volkswagen gevierd worden en nog eens vijf jaar later was het eerste miljoen bereikt. Steeds opnieuw waren er mijlpalen in de VW-geschiedenis. Daartoe behoorden bijvoorbeeld op 17 februari 1972 de 15.007.034e Kever, waarmee het tot nu toe geldende we- reldproduktierecord van de T-Ford werd overtroffen, alsook de 50e geboortedag van de Kever in 1985. Daartoe moet ook gerekend worden de ongewoon steile produktiestartcurve van de Golf, waar van tot op heden bijna 9.000.000 exem- De derde en laatste ronde van de Moe- derdag-aktie die wij in samenwerking met Fleurop organiseerden leverde een record aantal inzendingen op... Honder den briefkaarten waarop jonge en (voor al) wat oudere kinderen te kennen gaven waarom juist hun moeder in aanmerking komt voor een extra bloemengroet met Moederdag. De jury heeft haar handen vol gehad aan deze fleurige aktie... Al die leuke, ontroerende, spontane en té gekke voorvallen maakten het ook deze week weer moeilijk om de prijzen toe te kennen. Winnaars van deze laat ste ronde werden: V.M. Zohlandt, Den Haag; T.T. Vulner- Boonstra, Leeuwarden en mevr. Roos van Herk, Rijsbergen. Zij wonnen drie maanden lang elke week een boeket bloemen t.w.v. 15,-. Een boeket t.v.w. 25,- werd gewon nen door G. Kriboo, Rotterdam; Renate van Dieren, Kinderdijk; T. de Beer, Hel- levoetsluis; B.P. Scheer, Zuid-Beijerland; P.M.C. Rietveld, Rotterdam; Henry Koopman, Papendrecht; P.C. Peeters, Rotterdam; E. Verburgh-v.d. Kubbe, Schiedam; C. den Haan-Preuninger, Oost-Souburg en mevr. Huisman uit Delft. Een bloemenbon t.w.v. 10,- gaat naar mevr. Van Dijk, Den Haag; D. de Bode-Tillema, Den Haag; D. Boere-Oos- terlaken, Haastrecht; M.J. Schellevis- Bol, Den Haag; G.G. van Ditmars-Meijer, Zwijndrecht; N.C. Langbroek, Spijkenis- se; A. Krijgsman-v.d. Leer, Spijkenisse; Ada v.d. Vorm, Alblasserdam; J.F. Struis, Zuidland en G. van Vianen-Nobel uit Papendrecht. De (eerste) bloemengroeten worden om streeks moederdag bezorgd. Een eenvoudige, maar erg praktische routine om de BTW te berekenen, getallen af te ronden op twee decimalen en vervolgens netjes onder elkaar te printen werd ons toegezonden door Tom Wilbrink uit Sassenheim. In het programma wordt de punt in een gebroken getal vervangen door een komma, met behulp van de variabele 'p' wordt de plaats van de komma in de regel bepaald. Het programma berekent ook 20% BTW over ingevoerde bedragen. Met enige fantasie is de routine aan te passen op een andere afronding (regel 1010) en printen (regel 1020) op minder of meer dan twee cijfers achter de komma. RND c <0; 1030 IF r =l 1040 RETURN THEN PRINT Een programma geschreven dat ook voor andere lezers van deze rubriek interessant is? Stuur dan een duidelijke listing aan de redaktie van deze pagina (adres rechtsbo ven) onder vermelding van 'Input'. Stuur bij de listing een duidelijke omschrijving van de werking van het programma en vergeet niet te vermelden op welke machine het programma werd gemaakt. Ook vragen en tips kunnen in aanmerking komen voor plaatsing in deze rubriek. Zondag 10 mei zal een deel van Neder land merken dat 'Doornroosje' in aan tocht is. De 44 jaar oude Douglas DC-3 Dakota van de Dutch Dakota Associa tion arriveert dan na een twee dagen lange vlucht uit Malta. Bij de Belgische grens wordt de Dakota opgewacht door de andere Dakota van de DDA; de PH-DDA, evenals het uit Malta afkomstige toestel van het bouw jaar 1943. De twee Dakota's zulklen tijdens hun vlucht boven Nederland worden geflan keerd door een aantal eenmotorige Har- vards vah de Stichting Vliegsport Gilze- Rijen. Het toeval wil dat ook deze les- vliegtuigen in '43 werden gebouwd. De formatie zal vanaf Noord-Brabant koers zetten naar Schiphol, onderweg wordt een saluut gebracht boven de renbaan Duindigt, waar die dag de Dak- ota-draverijen worden verreden. De route van de formatie voert in ons verspreidingsgebied over de plaatsen Werkendam, Dordrecht, Zwijndrecht, Hendrik Ido Ambacht, Ridderkerk, Rot terdam, Delft, Den Haag, Wassenaar, Leiden, Leiderdorp en Alphen aan den Rijn naar Schiphol. de Paris' aanspreken, zeker die glazen opblaasbare pettitcoat uit de jaren vijftig. Terwijl de oudere vrouw wellicht nog her inneringen heeft aan de ge kleurde kousen van fil d'ecos- se, die haar moeder of groot moeder droeg. „fn deze tijd, waarin de nostal gie duidelijk merkbaar is, haalt men zelfs die pettitcoat weer van stal. Of een pikante jarre tellegordel en kousen met naad" volgde Elly Lamaker, destijds docente op de mode afdeling van de Arnhemse Mode Academie, de trends op de voet. Het verleden induikend, stelde ze hoe in vroeger eeuwen on dergoed de prachtige stof van japonnen of het wambuis van de welgestelden moest be schermen tegen de verwoes tende invloed van een bijna nooit behoorlijk gewassen en zure stoffen verspreidende huid. „Toen was ondergoed een kwestie van status en stand saanduiding. Maar veel eerder werden er interessante kleding stukken gedragen. Reeds drie duizend jaar voor Christus had de Sumerische vrouw een beel dig slipje aan. De vrouw van Pompei droeg omstreeks de vierde eeuw na Christus al een bikini. Veel vrouwen in Grieken land en Rome hielden er diver se banden op na om de bor sten in goede staat te houden. Eigenlijk heeft de vrouw er eeu wenlang een soort omgekeerde striptease van gemaakt. Steeds vestigde zij de aandacht weer op een ander aantrekkelijk deel van haar lichaam en gebruikte zij kunstmatige middelen, die het ondergoed tot ingewikkelde konstrukties van stof, baleinen, staal, ivoor en hout maakten. Zo waren de strenge hoepel rokken van de zestiende eeuw 'deugdbewaarders'. En werd in de Victoriaanse tijd het lichaam zo verborgen, dat de erotische attraktie werd overgedragen in haar bedekking, waarbij de aandacht voor het lichaam een vrij heimelijke was" zo werd het verleden opgehaald temidden van jaeger ondergoed, katoe nen onderbroeken en beeld schoon eigentijds kant daar op die omloop. Dat de man, die in het Victori aanse tijdperk zich het vervor mende ondergoed van het lijf wist te houden, toch ook eeu wen daarvoor het de moeite waard vond zich in keurslijven te persen of - weer eeuwen la ter - kousen met kuiten kocht uit angst om voor prikkebeen te worden versleten, bewijst zijn interesse in het lichaam. Kijken we nu naar de shorts, de machohemden en de soms per- perdure overhemden, dan zou dandy Beau Brummel goedkeu rend knikken bij het zien van zijn twintigste eeuwse kollega". Terugkerend naar de vrouw: „wat er ook gedragen werd en wordt, die dubbelfunktie van verbergen en verrukken is een blijvende. Met in deze tijd een natuurlijk lichaam, dat zich vrij en onbelemmerd kan bewegen. Ik ben er voor die luchtige be kleding door elegante lingerie in ere te houden. Want nieuws gierigheid is menselijk en moet steeds opnieuw opgewekt wor den. Ook bij een thema zo oud als de mensheid, was de kon- klusie van deze openingstoe spraak bij het streven van het confectiecentrum de band tus sen mode, kunst en historie op een manier als deze te verstevi gen. Dat is op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur te bekijken in het Confectiecentrum. Er zijn heel wat onderlijfjes te zien op "Lingerie", zoals dit batisten lijfje uit 1905. De (vaak) verfijnde en soms zelfs zijden lingerie van deze tijd, stop je niet altijd met een hele bups ander wasgoed tege lijk in de wasmachine. Terwijl ook aan het wasmiddel zelf be paalde eisen gesteld mogen worden. Nu voel ik me geen verlengstuk van de Ster-reklame, als ik het in Blad Zij eens een keer over wasmiddelen voor speciale stoffen heb. Zijn er daar al niet genoeg van, kan men zich af vragen, waarop importeur Van Wegberg (tel.04780-84455) ei genlijk met 'nee' wil reageren. Omdat alle natuurlijke vezels niet met één wasmiddel echt schoon te krijgen zijn, maar vooral omdat die vezels een ei gen aanpak vragen, brengt Van Wegberg namelijk drie vloeiba re wasmiddelen in verschillend gekleurde flacons op de markt. Een voor katoen, linnen en ra- mee, (Tenetex), een ander voor zuiver zijde (Tenestar) en een derde voor wol, angora, alpaka, mohair en cashmere (Tene- moll). Met voor dit trio alleen maar natuurlijke grondstoffen voor de samenstelling. Ze halen alledrie niet alleen vlekken weg, terwijl men wast, maar ook plaatselijke vlekken zonder kringen of verkleuring. Daarbij zorgt het wolwasmiddel ervoor, dat de wol niet ontvet, Tenetex doet dat voor katoen en linnen juist wel, terwijl Te nestar voor zijde veel minder vlekt en makkelijk doet strijken. Mooie (dus vaak duurdere) stoffen zijn dat beetje extra zorg en ook die extra centjes de goedkoopste flacon is ƒ.10,95) wel waard, zo wordt door velen toch blijkbaar ge dacht. Want zonder veel tam tam heeft men al 700 verkoop punten in Nederland, dit alleen bij textielspeciaalzaken. plaren van de band gerold zijn. Of de vervaardiging van de 6.000.000e Trans porter aan het begin van 1986. Net als later de Golf, gold deze in de vroege vijftiger jaren als voorbeeld en norm voor een geheel eigen automobielklasse. De nieuwe Audi 90, opvolger voor de huidige 90 serie en uiteraard nauw ver want aan de Audi 80 komt deze zomer, juni om precies te zijn, naar ons land. Met de introduktie van de nieuwe Audi 80, najaar vorig jaar, kon de nieuwe Audi 90 natuurlijk niet uitblijven. Het verschil Audi 80 en Audi 90 is niet groot, de 90 is een auto die duidelijk een klasse hoger is dan de 80, hij is vooral luxueuzer en kent technisch an dere motoren. Deze nieuwe Audi 90 is naar keuze verkrijgbaar met twee vijfci- lindermotoren, uiteraard beide voorzien Reakties op of bijdragen aan deze pagina kunt u sturen aan redaktie UW THUISKRANT EXTRA Postbus 5825 2280 HV Rijswijk telefoon 070-190292 Alle prijswinnaars waren aanwezig ver gezeld door degene voor wie de prijs bestemd was t.w.: Ina van Vondel uit Rotterdam met haar 84-jarige moeder. De Audi 90 is er ook in quattro-uitvoe- ring. Dit type is voorzien van de 2.2 I motor. Als extra kan de Audi 90 worden voorzien van een sportpakket en/of le deren bekleding. Volkswagen brengt meer modellen uit met geavanceerde 16 kleppen moto ren. Dat zijn motoren met meer klep pen per cilinder dan het tot nu toe ge bruikelijke aantal van twee, namelijk een inlaat- en uitlaatklep. VW brengt motoren met 4 kleppen per cilinder, twee in- en twee uitlaat, voor de vier cilinder motoren worden dat dus totaal 16 kleppen. Met groot enthousiasme zijn door de drie prijswinnaars van de moederdagak- tie van 'UW THUISKRANT' en 'Het Ju weel' de winnende ontwerpen (in zilver uitgevoerd) in ontvangst genomen. na datum afgehaald kunnen worden bij 'Het Juweel', Frits Ruysstraat 40a, Rot terdam. Marcel van Ast, die voor zijn moeder zeer symbolisch een geknoopte zakdoek maakte, waarvoor zij speciaal uit Zee land kwam. De 4-jarige Michelle de Wolff uit Cqpelle a/d IJssel die met haar gebrilde zon de origineelste kleuterin zending had. Verder was aanwezig groep vijf van de Jozefschool uit Hillegom die met een klassikale inzending voor originaliteit beloond werden met het zilveren pot lood. Ook dit jaar weer heeft Goudsmederij 'Het Juweel' met groot plezier de ont werpen als zilveren prijs uitgevoerd. 'UW THUISKRANT' en 'Het Juweel' bedan ken alle inzenders en willen erop wijzen dat alle inzendingen tot twee maanden In het auto/caravan artikel van vorige week meldden wij dat de Bürstner cara van in Zuid-Holland alleen te verkrijgen zou zijn bij de fa. Campo te Baren- drecht/Lisse. Dat is onjuist, er zijn meer importeurs/dealers in deze provincie. Wij zetten dit misverstand graag recht door de andere officiële Bürstner impor teurs te noemen zijnde: De Westlandse Caravancentrale te Hon- selersdijk en Caravan- en vouwwagen- bedrijf E.K.S. te Sliedrecht Toevallig in Amsterdam de ko mende tijd? Pak dan in het Confectiecentrum aan het Kon. Wilhelminaplein eens de roltrap naar de (pas vernieuwde) om loop. Daar is tot en met de 5e juni een aardige expositie te zien van lingerie. Een verzamelnaam voor wat vroeger ondergoed heette, nu vaak bodyfashion wordt ge noemd en door de eeuwen heen heeft gediend om te ver bergen en te verrukken, zo speechte de mode-consulente Elly Lamaker deze tentoonstel ling open. Nou ja, verrukken....als je er de 'wattons' (soort lange onder broek) bekijkt, die aan het ein de van de negentiende eeuw via een dikke laag extra wol de spieren van mannen soepel moest houden, verbleken de dessins op de moderne boxers horts van schrik. De wollen gebreide wollen on derjurk met drie erbij horende direktoires vormen eveneens een kompleet ander verhaal dan de iets luchtiger omhulde 'ogentestster' op de hierboven staande kalenderplaat (van Tri umph). Maar bekijk je er de vele kan ten onderlijfjes, het batist met fletsrose satijn als versiering of het zachtglanzende charmeuse, dan onderschrijf je helemaal In augustus moet 't gebeuren... Fons Oerlemans gaat voor de zesde keer op Transatlantische expeditie. Deze keer in 660 ,les' Na de oceaan bedwongen te hebben op diverse vlotten, de laatste keer met daarop een vrachtwagen, gaat Fons nu een aanval doen op het onaan tastbaar geachte record van de S.S. United States, het schip dat er 30 jaar geleden in slaagde de snelste non-stop transatlantische oversteek te maken: drie dagen, tien uur en veertig minuten... Fons wil het in zijn stalen fles, die door draagvleugels twee meter boven het wa teroppervlak wordt uitgetild, nóg sneller doen en daarmee de felbegeerde Blau we Wimpel veroveren. De sterke 900 pk dieselmotor, geleverd door GM en de 13.000 liter brandstof van Q8 moeten er voor zorgen dat Fons de oversteek in een recordtijd kan maken. Het is de be doeling da» de 'Spirit of Rotterdam', zo als de fles inmiddels gedoopt is, na z'n oversteek van Amerika naar Engeland, in Rotterdam wordt ingehaald. 'UW THUISKRANT' zal daarbij, evenals Opel en Q8, duidelijk aanwezig zijn. Een modeI van de fles, schaal 1:3, kon al op de Hiswa worden bezichtigd. van een uitlaatkaskatalysator en ge schikt voor het rijden op normale, lood vrije brandstof. Het gaat om een 2.0 I versie met een vermogen van 115 pk en een motor van 2.2 I goed voor 136 pk. De meer kleppen motoren huizen al sinds vorig jaar in de VW Golf en de VW Scirocco, het zijn dan de 1.8 GTi model len. Sinds kort is de serie uitgebreid met een Jetta met meer kleppen motor de VW Jetta 1.8 GT. Ook hier levert de mo tor net als bij de Golf en Scirocco 102 kW/139 pk of 95 kW/129 pk voor de ka- talisatorversie. Standaard uitgerust met een vijf ver snellingsbak accelereert de Jetta GT 16V in 8,8 seconden van 0 naar 100 km/ uur en bereikt een topsnelheid van 204 km/u. Met katalysator trekt de 16V in 9.3 seconden naar 100 km/uur en heeft een top van 196 km/uur. De brandstofverbruikswaarden mogen er zijn: bij constant 90 km/ uur 6.3 liter, bij constant 120 km/uur 7.8 liter en het stadsverbruik ligt op 10,9 liter super- benzine per 100 km. De verbruikswaar- de voor de katalysatorversie: 6,6 liter bij 90 km. constant, 8,3 liter bij 120 km. constant en 11,3 liter in stadsverkeer. Voor Nederlandse begrippen een ge middeld verbruik van 1:11. een rubriek voor vrouwen en andere mensen... wat Elly Lamaker in een onder bouwde toespraak aanstipte. Namelijk hoe behalve de nood zaak van bescherming en hy giene - ook vroeger -I behaag zucht om de hoek kwam en vaak nog komt kijken. Groot is deze expositie niet, dus er speciaal voor naar het Confectiecentrum rijden, zullen alleen de al of niet beroepsma tig geïnteresseerden doen. Apart is het overzicht wel met een mix van historische linge rie, afkomstig uit het Kostuum Museum te Utrecht en aktuele bodyfashion van een vijftal in dit commerciële modehart van Amsterdam gevestigde bedrij ven. Dit opgebouwd rond de thema's onderrokken, kousen, gebreid ondergoed en nacht kleding. Juist nu we in het modebeeld heel wat uit grootmoeders lin nenkast tegenkomen, al is het maar een rand broderie aan een spijkerrok, zullen jongeren die reeks pettitcoats of 'queue Verschillende onderbroeken,, waarvan de meest rechtse met een kiep, vanaf het eind van de 19e eeuw tot (de meest linkse) een charmeuse uit 1925.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 7