W Nieuwe Zuurstof verstrekking aan huis maakt naar adem-happen overbodig Gemeente leent vijf ton voor renovatie St. Jozef complex Schiedam krijgt weer een goudkust A Grote Opel Zomershow Politie: hondebaan Budget! Vrouwen willen werken RANDSTAD EDITIES urstop 21 - 22 - 23 - 25 mei flUTOcerneR pieTiERsen r VERLENG UW WEEKEND MET BUDGET-WEEKENDHUURJ DINSDAG 26 MEI A.S. HET NIEUWE STADSBLAD Stadsblad ICelals hotel IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 20 MEI 1987 NR. 41 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM De plannen van Vroom en Drees- man om een aantal ziekenhuizen aan haar concern toe te voegen hebben heel wat stof doen opwaaien. Het feit dat het bedrijfsleven zich op het medische pad wilde begeven werd met grote koppen in de kranten bestempeld als een doorbraak in de ge zondheidszorg, die tot ntt toe in ieder geval de naam had zonder aanziens des persoons te opereren. De meningen over de „warenhuis-klinieken" waren dan ook niet in alle gevallen onverdeeld positief. Toch vermeldde de Kruisvereniging Schiedam bij het tien-jarig bestaan vorige weekjin vette letters schaamteloos de naam van Hoekloos. Dat was niet zomaar een tegenprestatie voor het be drag, dat de Schiedamse firma had geschonken om een symposium over de wijkverpleging mogelijk te maken. De kruisvereniging is ronduit trots op de band met de machine- en zuurstof-fabriek aan de Havenstraat. Die relatie dateert niet van vandaag of gisteren. In 1979 startte deze twee ogenschijnlij ke tegenpolen de één met een commerciële reputatie, de ander met onbaatzuchtigheid irt het vaandel met een uniek projekt: zuurstofver strekking aan huis. Een uit komst voor patiënten die an ders op het ziekenhuis waren aangewezen. „We leverden al bijna tachtig jaar medische gassen voor de operatiekamers'vertelt ing. W. J. van Pelt, marktmanager van het bedrijf. „Regelmatig werden we opgebeld door fa milie van langdurig zieken of we zuurstof niet thuis konden bezorgen. Daar waren we niet op ingesteld die verkochten we alleen in 60 kilo zware sta len cylinders. Zie je zo'n ge vaarte al staan in je achter tuin, als je die al hebt?" Ommekeer Na een onderzoek in 1976 van een Groningse professor, die een rapport uitbracht „Zuur stof thuis... leven onder eigen dak" kwam de kentering. Hoekloos besloot een proef te nemen met 60 Schiedammers met longaandoeningen. Dat experiment betekende niet alleen een ommekeer in het leven van stadgenoten, die soms al jaren van hun leven aan het ziekbed gekluisterd la gen. Oók in het produktieproces van de leverancier moest het nodige veranderen. Van Pelt: „We hebben ons echt wel eens achter de oren gekrabd en afgevraagd: waar zijn we aan begonnen. De technische problemen had den we snel onder de knie. Maar het is een hele verant woordelijkheid als mensen opeens zo afhankelijk van je worden. Patiënten moeten er van opaan kunnen dat de zuurstof en alle benodigde hulpmiddelen zoals neusbril- len en reduceerventielen stipt op tijd en helemaal volgens de recepten van de specialist ge leverd worden. Dat is voor hen een zaak van leven of dood. We hebben daarom een volledig geauto matiseerd bewakingssysteem opgestart. Daarmee controle ren we niet alleen of er niet te weinig, maar ook of er niet te véél zuurstof wordt gebruikt. Vooral als het warm weer is, hebben mensen die het toch al benauwd hebben de neiging de knop wat hoger te zetten en dat kan rampzalige gevolgen hebben". Bewegingsvrijheid Al snel bleek de nieuwe servi ce van Hoekloos een door slaand succes. Momenteel krij gen ruim 3000 patiënten in héél Nederland een extra dosis zuurstof thuis- of zelfs op hun vakantie-adres bezorgd. Dat betekent niet alleen een gigan tische besparing voor de ge zondheidszorg, maar vooral bewegingsvrijheid voor veel langdurig zieken. De Schiedamse firma heeft in middels een drietal makkelijk te bedienen apparaten ontwik keld: een 1 meter 20 hoge ver rijdbare cylinder voor bin nenshuis, een twee liter „tank je" met draagbuidel om mee op stap te gaan én een toestel op nachtkastformaat, dat om gevingslucht benut, voor bed legerige patiënten, die veel ex tra „lucht" nodig hebben. De simpele gebruiksaanwijzing wordt er in duidelijke taal, zwart op wit, bijgeleverd. Pindakaas Het is dan ook eigenlijk pas bij de nazorg dat de kruisvereni ging om de hoek komt kijken. „De thuiskomst van zieken- SCHIEDAM De renovatie van het inmiddels be ruchte St. Jozefcomplex in Schiedam-West is op het nippertje door de gemeente gered. Omdat de vijf miljoen gulden subsidie van het rijk te weinig was om alle 213 woningen op te knappen heeft wethouder Hans van Kleef (stadsvernieu wing en volkshuisvesting) besloten met vijf ton bij te springen. Behalve de rente (150.000 gulden) van deze „gratis" lening aan de woningbouwvereniging Schiedam, neemt de gemeente ook nog de verhuis kosten van vierduizend gulden per bewoner voor zijn rekening. Volgens Van Kleef was er in feite geen andere keuze moge lijk. Het rijk weigerde het te kort bij te passen en de wo ningbouwvereniging kan het geld niet op korte termijn vrij maken. Door de fusie van de vijf bouwcorporaties in januari ontbreekt voorlopig het over zicht in de financiële situatie. Daar kwam bij, dat het minis terie dreigde de toegezegde vijf miljoen gulden in te trek ken als niet gegarandeerd werd, dat het héle complex - desnoods kwalitatief wat min der - gerenoveerd zou worden. Fiasco Van Kleef: „Dan had er wei nig anders opgezeten, dan de huizen maar te slopen. Aan een halve opknapbeurt hebben we niets. We willen nu hele maal volgens de adviezen van deskundigen te werk gaan en voor eens en voor altijd vocht- problemen en dergelijke uit de wereld helpen." Bij die beslissing stond het be lang van de bewoners voorop. De wethouder noemt het hoog tijd dat er een einde komt aan de onzekerheid, waarin zij verkeren sinds de renovatie van een paar jaar geleden uit liep op een compleet fiasco: „Daar zou ik een boek over kunnen schrijven, maar ik denk dat het zinvoller is om een nieuwe start te maken met de woningbouwvereniging, nu die van naam en samenstelling gewijzigd is. In dat opzicht is het akkoord over het St. Jo zef-complex een toetssteen." Adri Reynhout Ook Adri Reynhout, het ge meenteraadslid van D'66 dat zich in het bijzonder heeft in gezet voor de toekomst van het St. Jozef complex en haar bewoners is blij, dat Van Kleef nu eindelijk de knoop heeft doorgehakt. Maar hij vindt wél dat er strenge voorwaar den aan de lening verbonden moeten worden: „We zijn als gemeente natuur lijk geen charitatieve instel ling. Dat geld moet tot op de laatste cent terugbetaald wor den. Als je al de bedragen die in het St. Jozefcomplex gestopt zijn bij elkaar telt, dan hadden er 213 bungalows kunnen staan. Nogal wrang voor de bewoners. En het is toch bela chelijk dat de woningbouw vereniging, die nu haar hand op komt houden, kort voor de fusie voor twee ton nieuwe au to's heeft aangeschaft. Ik wil niet omzien in wrok, maar er is in deze hele kwestie geblun derd op een vreselijke manier. Dat moet kost wat kost in de toekomst voorkomen worden. Maar voor de mensen in West ben ik natuurlijk verschrikke lijk blij, dat alles nu in orde komt. Tenminste, dat hoop ik." In de commissievergadering gisteravond is nog uitgebreid gediscussieerd over het St. Jo zefcomplex. huispatiënten hoe gewenst vaak ook brengt vaak grote problemen met zich mee voor de omgeving", vertellen de twee vaste wijkverpleegkundi gen uit Oost. „Vooral als het gaat om kleine kinderen of, wat tegenwoordig steeds vaker voorkomt, mensen die in hun eigen familiekring willen ster ven. Er staat toch ineens een appa raat in huis dat alleen al grote praktische veranderingen met zich meebrengt. Zuurstof is vuurgevaarlijk, dus roken uit den boze. En als je een boter ham met pindakaas eet dan moet je goed je handen was sen, voordat je aan de knopen gaat draaien anders gebeuren er ongelukken. Vaak betekent het al een hele geruststelling als we alleen maar af en toe komen contro leren of alle slangen goed vast zitten. Ook de wetenschap dat men sen ons in geval van nood al tijd kunnen bellen betekent een hele zekerheid. Het zijn eigenlijk kleine din gen. Echt veel werk hebben we niet aan deze zuurstof-ver- strekking-aan-huis. Vroeger had je wel mensen die geen voet meer konden ver zetten en niet naar de dokter durfden, omdat langdurige op name het enige alternatief was. Het is toch een uitkomst dat dat naar adem-happen niet meer nodig is?" SCHIEDAM De hond Berry blijkt een gouden aanwinst voor de politie. Dankzij deze detective op vier poten zijn het afgelopen weekend twee zaken meteen opgelost. Vrijdaga vond hield hij in zijn eentje drie inbrekers in bedwang die bezig waren hun slag te slaan in lectuurshop City op de Dam. De mannen hadden al een ruit stukgegooid en wilden er met wat spullen uit de etalage vandoor gaan, toen de sur veillancewagen, waarin Berry zat, langskwam. De hond sprong meteen de auto uit en zette al grommend het stel klem in een hoekje tot er versterking kwam van het hoofd bureau. Later op de avond wist Berry dankzij zijn scherpe neus de daders van het vernielen van een reclamezuil in de Korte Singelstraat op te sporen. De politie vermoedde dat ze nog in de buurt waren, maar kon in het donker uiteraard niets uitrichten. De hond snuf felde wat rond, sprong ineens over een schutting en vatte twee jongens in de kraag, die meteen bekenden de schuldi gen te zijn Na verhoor werden de 16 en 17 jaar oude Schie dammers heengezonden. Hen zal openlijke geweldpleging ten laste worden gelegd. r 5 SCHIEDAM Een nach- 1 tje cel beviel een Schie- 5 damse zwerver zó goed, 5 dat hij na zijn vrijlating 3 weer om logies kwam vra- S gen. H De ongeveer 50-jarige man werd vrijdagavond aange- houden in volkstuincom- GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN WATERWEG NOORD „Vrouw en Arbeid" heeft in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbu reau een enquête gehou den onder vrouwen in de regio Nieuwe Waterweg Noord. Uit de enquête, waarvan een groot deel van de for mulieren door de vrouwen is teruggestuurd, blijkt dat er veel vrouwen zijn, die (weer) willen gaan werken of die een opleiding willen volgen. Een groot deel van deze vrouwen voelt zich belem merd in het zoeken naar/- het vinden van een baan door o.a.: de hoge eisen die werkgevers stellen, het ge brek aan kinderopvang en het feit dat veel vrouwen het moeilijk vinden om na een tijd uit het arbeidspro- ces te zijn geweest, de draad weer op te pakken. Ook blijkt uit de enquête duidelijk dat er onder vrouwen een grote behoef te bestaat aan voorlichting en informatie. Voorlich ting over banen en beroe pen, over de financiering van opleidingen, over hoe je moet solliciteren en over wat het arbeidsbu reau doet en kan doen. Deze vragen zullen in de komende tijd door „Vrouw en Arbeid" behandeld gaan worden. „Vrouw en Arbeid" gaat bijeenkom sten organiseren waar de vrouwen, die aangegeven hebben dat zij informatie en voorlichting willen voor worden uitgenodigd. Op deze bijeenkomsten zal worden getracht op alle vragen een antwoord te geven. Ook gaat „Vrouw en Arbeid" een aantal cur sussen organiseren waar van in de enquête is geble ken dat veel vrouwen zo'n cursus willen volgen. Zo organiseert „Vrouw en Arbeid" na de vakantie een sollicitatietraining voor vrouwen en gaat zij een cursus organiseren voor vrouwen die nog niet weten welke baan of be roep hen past, de zoge naamde banen- en beroep soriëntatiecursus. Kortom, met de gegevens uit de en quête wordt hard aan de slag gegaan. Ook op een andere manier wordt er met de gegevens aan de slag gegaan: naar aanleiding van de enquête is met een flink aantal vrouwen een gesprek ge houden om eens dieper op hun wensen t.a.v. werk- /opleiding in te gaan. Deze gesprekken zijn nu bijna afgerond en worden ver werkt in het totale onder zoek waarvan ook de en quête deel uit maakt. Door dit onderzoek hopen Vrouw en Arbeid en het Gewestelijk Arbeidsbu reau dat meer vrouwen de kans zullen krijgen en grijpen om een baan te vinden of een opleiding te beginnen. Het onderzoek helpt in elk geval weer een stapje vooruit als het gaat om het wegnemen van belemmeringen, die er voor vrouwen zijn. DONDERDAG 21 MEI A.S. OPENT JACOMO EXCLUSIEVE HERENMODE HAAR NIEUWE VESTIGING IN SCHIEDAM waarvan hij behalve de twee ruiten, ook nog de 3 vloerbdekking en gordij- 5 nen had vernield, rj De politie nam hem mee 3 E naar het hoofdbureau en 3 5 zette hem zaterdagochtend 3 weer de straat op. 's A-3 Svonds meldde hij zich ech- 3 =ter opnieuw aan de balie 3 =met het verzoek om on- 3 derdak. De politie wilde 3 =hem niet zomaar terug de =kou insturen en bracht =hem naar het Leger des =Heils in Rotterdam. imitiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiimiiiiiHiiiiiiiimif!. T.V. DEFEKT? RADIO ABA VA MD A AG: HOS weer vlotgetrokken Afscheid van Hans van der Vlist Bartenders testen toplikeur Onvolprezen sfeer kenmerkt Lenteloop Boksende dichter in Videocafé Schiedam blijft vierde klasser wekelijks met 71 edities Unieke band tussen twee tegenpolen Zuurstof thuis: een uitkomst voor onder andere cara patiënten 4 op donderdag - vrijdag - zaterdag - maandag Let op: donderdag - vrijdag tot 21.00 uur geopend. Zie ook adv. zie pagina 7 in dit blad. Verkoop en service 's-Gravenlandseweg 383 3125 BJ Schiedam Tel. 010-4621033 Want bij Budget in Schiedam en Rotterdam loopt autoverhuur op rolletjes. Honderden personenauto's en bestelwagens staan er voor u klaar. Er is er voor elk doel wel eentje voor u bij. En zo ruim de keus uit merken en typen, zo ruim is ook uw keus uit tarieven. Plus alle overige services en extra's. Daar profiteert u automatisch van meë. Want Budget levert u die standaard. Informeer ook eens naar die super-interessante weekend-tarieven! Even onthouden: Bij Budget krijgt u alleen de gloednieuwste modellen mee. Niet ouder dan 9 maanden. Technisch betrouw baar Voorzien van luxe radio. Altijd all-risk verzekerd. Plus Bel vour prijzen en informatie met: ront a rar rent a car van Deventerstraat 15. Schiedam. Telefoon: 010 - 4266755* Stationsplein 45. Rotterdam. Telefoon: 010 - 4113022* ^WNNItMNWHWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHHIIIHIItg Domus, thuis m design! Adri Reynhout i.v.m. HEMELVAARTSDAG onze uitgave van woensdag verschijnt inzenden copy uiterlijk VRIJDAG 22 MEI VOOR 16.00 UUR Voor onze uitgave van vrijdag 29 mei dient copy uiterlijk woensdag 27 mei 16.00 uur in ons bezit te zijn. Met dank voor uw medewerking Broersvest 125, telefoon 4732877 Hans van Kleef JACOMO Hoogstraat 8, Schiedam. sie Wij helpen diraktlll Vidoospacialistmn Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Ook nor uw wtsmschirm m kottkuhn

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1