Nieuwe Voor stuntman Bram Wijers is niets onmogelijk t Kreateam gaat geen zee te hoog Grote Opel Zomershow □J Bouman Boze brief naar stadsbestuur Maat vol voor bibliotheek personeel STAD EDITIES :-y*" 22 - 23 - 25 mei ftUTocemeR pieTCRsen DINSDAG 26 MEI A.S. HET NIEUWE STADSBLAD J Stadsblad ïoo Lederen Bankstellen bij Boumani Loop oók ZATERDAG EN ZONDAG Stroomstoring IH HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 22 MEI 1987 NR. 42 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Het was een bizarre kennis making tussen Bram Wijers en Schiedam - de Hoogstraat, toch hét winkelhart van zijn toekomstige woonplaats, was de Rot terdamse stuntman nog niet opgevallen. Dat er zo'n schilderachtig stadhuisje staat op de Grote Markt, daarvan had de nieuwe huurder van een riant kantoor aan de Tuinlaan nog geen flauw benul. Wel werd hij al bij zijn eerste korte rit door het cen trum meteen verliefd op de Bols-silo, nou niet direkt een 'gebouw dat voorkomt in de VW-folders. steeds da^Teter van Vollenhoven vl^k er Doodsverachting tegenover de aktie „Herbouw molende ziJn sprong vanaf de Brienen- Palmboom" kwam starten. Want wat is nu ^ten ug Een* ijSR°ot^mtê een betere introductie voor de eigenaar van brandweerman merkte ter- een firma die handelt in spektakel dan een zo'n lofwaardig streven op je eigen manier een financieel duwtje te kunnen geven. Zo kon het gebeuren dat een lichtelijk ver baasde „markies van Bingham" in gezel schap van burgemeester Scheeres en ande re notabele toeschouwers Bram als een soort klipgeit de sombere grijze steen klomp zag bedwingen. „Bang? Natuurlijk stond ik 'm te knijpen. Ik moest wél tegen een steile wand van 48 meter op," erkent de 23-jarige beroepswaag hals met ontwapenende eerlijkheid. „Het publiek ziet die angst er natuurlijk niet aan af. Het gaat om de show dus we doen alle maal een beelje macho. Maar op het moment dat ik denk: dat akkefietje re gel ik wel even, stop ik accuut. Concentratie is een eerste vereiste in dit vak. Als je honderd kno pen in een touw moet leg gen en één zit niet goed vast, dan gaat het meteen helemaal mis." Als kleine jongen al - „Maar ja, dat is doodnor maal" - zocht Bram Wijers het gevaar. Bovendien was hij bezeten van sport. Voetballen vond hij welis waar verschrikkelijk, maar in schermen, bok sen, turnen, atletiek en judo was hij een kei. In de hoogste klassen van het atheneum in Kralingen gaf hij les aan zijn mede leerlingen en die sport- clubjes liepen als een trein. Toch kwam hij an ders dan z'n vrienden en tegen alle adviezen in, niet op de academie voor lichamelijke opvoeding te recht. („Een beregoeie op leiding, dat wel, alleen zijn de mogelijkheden be perkt"). Blindelings S GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN SCHIEDAM Voor het bibliotheekperso neel is de maat nu echt vol. De sfeer en het plezier in het werk zijn in de hoofdvesti ging aan de Lange Haven naar een diepte punt gezakt. Het ziekteverzuim is er hoog omdat tocht, vocht en stof voortdurend op de loer liggen. Er komen ook bedrijfsonge vallen voor in het oude pand met zijn smalle steile trappen. De medezeggenschapscommissie vindt het hoog tijd dat er aan die ongezonde situatie een einde komt. De politiek kan daar voor zorgen, maar juist die laat de bieb al jaren lelijk in de kou staan. Dat niet malse ver wijt kregen burgemeester en wethouders deze week in een verontwaardigde brief on der ogen. De bibliotheekmedewer kers steken in dat schrij ven hun ongenoegens niet onder stoelen of banken. Ze zeggen ronduit dat ze zich aan het lijntje gehou den voelen. Al sinds 1981, toen de gemeenteraad in de meerjarenbegroting een paar miljoen reser veerde voor een nieuw gebouw. Die belofte is het stadsbe stuur tot op de dag van vandaag niet nagekomen. „In ons archief bevinden zich krantenknipsels van de afgelopen drie jaar. Vanaf december 1984, het tijdstip waarop de huidige direkteur (Henk Ewoldt, redaktie) zijn programma van eisen voor de bouw en inrichting van de nieu- we hoofdbibliotheek pre senteerde, zijn er toezeg gingen gedaan over een snelle start van dat pro- jekt. De toenmalige porte feuillehouder heeft zelfs publiekelijk van het slaan van de eerste paal in 1985 gespróken," schrijft de medezeggenschapscom missie. Ontmoedigd VANDAAG: Niet alles kommer en kwel voor bibliotheek Nu al strijd om oefensloep Symbolische eerste paal bij Sportclub Schiedam Honda Legend i De kapper als Rembrandt Maak zelf zo'n grote trapauto Geheugenruimte berekenen wekelijks met 71 edities Ik ben soms leeg van angst" werd bij de commando's inge deeld en daar heb ik waanzin nig veel geleerd. Met die in stelling keek ik ook tegen de dienstplicht op: als je toch moet, maak er dan wat van. Ik zie hetzelfde bij de mensen van m'n stuntteam. Allemaal ex-commando's en oud-mari niers, die je geen dienstklop pers kunt noemen maar wel individualisten, met doorzet tingsvermogen." Die trekjes combineert Bram Wijers met minstens nog één bijzondere eigenschap. Zodra hij het woord onmogelijk gaan zijn haren ree Tekenend I overeind staan, i/ekenena is Bram zwierf een jaartje rond zonder goed zijn draai te kun nen vinden. Totdat hij zijn op roep voor militaire dienst in de bus kreeg. „Al mag je dat in deze tijd niet zeggen, ik vond het heerlijk in het leger. Ik löops in een café op dat je overal in Nederland kan zwemmen,, behalve in de stro ming bij de pijlers onder die drukke verkeersader. En dat was nou net zo'n uitdaging waaraan j Bram nooit weer stand kan bieden. Met ware doodsverachting dook hij van de reling om tot verbijstering van toegesnelde politieagenten tien minuten vrolijk in de kolkende rivier rond te spartelen. Het succes van die riskante onderneming was overigens meer te danken aan koel technisch vernuft dan aan onbezonnen krachts- patserij. Want Bram had wel degelijk zijn voorzorgsmaatre gelen genomen en onder water een zelfbedachte constructie aangcb acht die mislukken nagenoeg uitsloot. Met dit soort verbluffende prestaties liep hij natuurlijk wel in de kijker. Tot zijn eigen verbazing klopten steeds meer middenstanders en stadsbestu ren bij hem aan om hun eve nementen met „iets leuks" op te luisteren. Binnen anderhalf jaar tijd had Bram zijn eigen promotie-bureau, NF B met twaalf werknemers. Bijna allemaal „makkers van vroeger" met het diploma gymnastiekleraar op zak en daarnaast nog wat aardige ex tra's als parachute-, alpine- en duikbrevetten. Iedere maand pakken ze als vaste prik met elkaar wat bergen en ravijnen in een trainingskamp in het Belgische Marche les Dames. Zo blijft de conditie op peil en - wat nog belangrijker is - de teamgeest („in dit vak moet je 100% van elkaar op aan kun nen"). Toch zijn het de kiene koppen en niet de gestroomlijnde lij ven die de jonge firma zo suc cesvol maken. Bram Wijers probeert iedere stunt cachet en inhoud mee te geven: „Als je je publiek Wilt blijven boeien, dan moet je voordat de verveling toeslaat met iets nieuws komen. Wat ik doe, krijgt snel een baard. Op dit moment bijvoorbeeld zijn onze tandem-parachutesprongen, waarbij een passagier gekop peld aan een instructeur naar beneden springt heel populair. Nu ben ik een apparaat aan het ontwikkelen waardoor je een burgemeester of andere hoogwaardigheidsbekleder die op die manier een evenement opent, life op de begane grond kunt volgen. Op het moment dat ze springen laten ze alle remmen los - en dat is aardig om te horen." Hoe heldhaftig het team ook optreedt, het waakt er steevast voor niet alle aandacht op zichzelf te vestigen. Ook in deze branche is de klant ko ning en zijn alle inspanningen erop gericht die de zo vurig gewenste publiciteit te bezor gen. De waaghalzerij die er bij alle voorstellingen aan te pas komt, is trouwens voor een groot gedeelte schijn. Zonder zijn technische vindingrijk heid zou Bram het niet red den. In de nachtelijke uren be denkt hij de meest geavan ceerde snufjes zoals verstelba re klimklemmen, zuurstoffles- sen en reddingsgordels, die hij zo degelijk in elkaar zet dat hij er blindelings op kan vertrou wen: 2| „Echt handig ben ik niet, ik ben alleen genoodzaakt na te denken en dan komt de oplos sing vanzelf. Ik zorg dat alle voorwaarden aanwezig zijn om een stunt veilig te laten verlo pen. Helemaal zeker daarvan ben je nooit. Dat zou ook een beetje flauw zijn. De spanning hoort erbij. Als ik in een open kraan op zestig meter hoogte aan het werk ben, dan ben ik leeg van angst. Dat moet eerst even zakken. Waar de scheiding ligt tussen bang zijn en concentra tie weet ik niet. Wel hoe ik dat gevoel moet hanteren. Dat is de essentie van mijn werk." SCHIEDAM De verhuizing vanuit Rotterdam naar de Schiedamse Tuinlaan 10 op het eerste gezicht nou niet direct een plek waar je een stuntman zou zoeken noemt Bram Wijers een van de beste stappen uit zijn carrière. Met drie andere bedrijven op het gebied van sportsponsering en reclame, die toevallig tegelijkertijd hun heil zochten in de Brandersstad heeft hij nu een hecht Kreateam kunnen vormen, waarvoor geen zee te hoog gaat. Een eerste gezamenlijk project is een vaartocht over de Amazone, de meest krokodilrijke rivier van Amerika. Drie andere riskante ondernemingen worden in het diepste geheim voorbereid. Uiteraard zal Het Nieuwe Stadsblad de verrichtingen van de kersverse stadgenoot nauwlettend blij ven volgen. Voor organisatoren van plaatselijke evenemen ten is het misschien óók een buitenkansje dat Bram Wijers „zijnn tenten bij de rustieke plantage heeft opgeslagen". Niet alleen is hij zélf in staat tot spektaculaire akties, óók heeft hij een apparaat ontworpen, dat op tal van grote fees ten in heel Nederland de show steelt: een driehoekige toren. Op het zes meter hoge steile gevaarte kan de jeugd zonder enig risico onder deskundige begeleiding van Bram's stuntteam dat wél de bergklimkunst machtig worden. Wil je me op de foto? Nou dan ga ik wel even voor je op een het dat fotograaf Willem de Bie stuntman Bram Wijers vlak bij Het Stadsblad hangend aan de rustieke brug kon fotograferen. leuk plekje hangen. En komt het nieuwe onderkomen van op vrijdag - zaterdag - maandag Let op: vrijdag tot 21.00 uur geopend. Zie ook adv, zie pagina'5 in dit blad. Verkoop en service: 's-Gravenlandseweg 383 r3125 BJ Schiedam' Tel. 010-4621033 Volop keuze in kleuren en designs in onze speciale Japanse Leerstudio! IJsselmondselaan 175. Rotterdam Oost (Krahngseveer) Tel 010-4508033 ROTTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM afstanden: 5, 10, 15, 30 of 50 km Meer informatie in deze krant i.v.m. HEMELVAARTSDAG onze uitgave van woensdag verschijnt inzenden copy uiterlijk p' VRIJDAG 22 MEI VOOR 16.00 UUR Voor onze uitgave van vrijdag 29 mei dient copy uiterlijk woensdag 27 mei 16.00 uur in ons bezit te zijn. Met dank voor uw medewerking Broersvest 125, telefoon 4732877 De bedoelde wethouder - Her man Posthoorn - is niet de eni ge politicus die onder uit de zak krijgt. Ook de man die momenteel verantwoordelijk is voor het Schiedamse wel zijnsbeleid, Luub Hafkamp, krijgt een sneer. Hij maakte in januari dit jaar bekend dat het Stadserf was uitverkoren als lokatie voor de nieuwe centra le. Maar er zijn sindsdien vijf maanden verstreken en in die tussentijd is er niets meer ge beurd. Hafkamp heeft niet eens de naam genoemd van de architect die de voorziening mag ontwerpen. Dat is niet be vorderlijk voor de werksfeer, laat het ontmoedigde perso neel weten. De fraktievoorzitters van de twee coalitiepartijen VVD en .H®* b|bli°theekpersoneel kan nauwelijks uit de voeten in het filiaal op de Lange Haven. Vooral op de fonotheek- afdeling is het ruimte gebrek nij pend. PvdA lijken het ook verbruid te hebben. Gerard Verhuls- donk en Gé Brouwer filoso feerden onlangs in een plaat selijk dagblad over een nieuwe vergaderruimte voor de ge meenteraad. De toekomstige hoofdbibliotheek zou daar uit stekend voor geschikt zijn, mijmerden zij: die ligt immers op een steenworp afstand van het stadskantoor. Maar zij repten met geen woord over de problemen van het bibliotheekpersoneel - dat niet eens ruimte heeft om te vergaderen - en dat neemt de medezeggenschapscommissie het tweetal hoogst kwalijk. Als dienstverlenend bedrijt komt de bieb ook op voor het publiek. Want de gebruikers hebben net zo goed te lijden van de slechte behuizing als de medewerkers. Voor gehandi capten is het pand aan de Lan ge Haven een nagenoeg on neembare bastion, voor oude ren is een boek lenen een ware puzzel. De kasten staan door gebrek aan ruimte zo vol dat het zoeken naar een be paalde titel onmogelijk wordt. Andere euvelen zijn het tekort aan magazijnen, de krappe parkeergelegenheid en het ontbreken van openbaar ver voer. Al die moeilijkheden werken ondoelmatigheid in de hand, klaagt het personeel. Direkteur Henk Ewoldt - die formeel niets met de brief van de medezeggenschapscommis sie heeft uit te staan - kan de stemming onder zijn mede werkers wel begrijpen. Ook hij betreurt het dat er geen schot zit in de nieuwbouw. „Het gaat in het tempo van een besluit per jaar. Nu er plannen zijn om het gemeentearchief en de raadszaal aan het Stadserf on der te brengen, komt er opeens weer een ander kosten plaatje tevoorschijn en moeten er meer mensen aan de ge sprekken deelnemen. Zo lijkt het alsof de zaak opnieuw op de lange baan wordt gescho ven." SCHIEDAM Je merkt pas hoe afhankelijk je er van bent geworden, als je even zonder zit: elektrici teit. Donderdagmiddag viel rond een uur of twaalf even de stroom uit en in het Centrum en Oost en daarmee zaten vooral de middenstanders, gelijk mooi om 't hand. Kassa's, computers, maar ook koelvitrines en vries kasten lieten het afweten. Dat betekende lange wachttijden voor de klan ten, het winkel- personeel anno 1987 is tenslotte het hoofdrekenen behoorlijk ontwend. Bij de Openbare Nutsbe drijven stond de telefoon gelijk roodgloeiend. Om dat het gebouw in de Van Heekstraat zélf beschikt over een noodagregaat viel daar het ongemak nogal mee. Volgens voorlichter van de ONS, Mari Dingenouts, was een storing in een hoogspanningskabel waar schijnlijk de oorzaak van de problemen. Tegen half één 's middags kon het grootste gedeelte van het centrum alle ap paraten weer inschakelen. Een aantal Oost bewoners moest daarmee wachten tot een uur of vier. Wtuwt

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1