Nieuw wapen in strijd tegen auto-diefstal Bomenrel aan Maasboulevard: compliment voor critici Eerste vrouw in Schiedams makelaarswereldje V Computers ,ec bondsspaarbank 5 kort 10,- KORTING Kunst smaakt naar meer ORANJE SCHEPER Pastoor geridderd (3 jy HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 JUNI 1987" PAGINA 3 SCHIEDAM „Autodiefstal overkomt echt niet al leen de bezitters van dure Mercedessen of BMW's. Er worden per jaar in Nederland meer dan 30.000 wagens gestolen en daar zit van alles tussen. Bovendien, de trotse bezitter van een tweede-hands- je heeft daar vaak al zijn spaargeld aan opgeofferd. Mensen, die zomaar 40.000 gulden voor him vervoer middel op tafel hebben gelegd, kunnen het meestal nog beter lijden ook." Ruben Linden blijft er op hameren: iedere autoruit zou gemerkt moeten worden. „Tenslotte zitten er voor de kentekenplaten in een vloek en een zucht andere in de plaats. Maar het complete glaswerk vervangen is een kostbare grap. Je moet wel erg „happig" zijn, wil je daaraan beginnen." De Vlaardinger staat deze hele week op de parkeer plaats bij het Emmaplein met een graveerapparaat, het nieuwste wapen in de strijd tegen het toenemen de aantal auto-diefstallen. Voor de somma van 25 gulden rond wordt daarmee het ken teken onuitwisbaar in alle ra men gegrift. Drie jaar geleden nog maar werd Ruben Linden werkloos na banen te hebben gehad die varieerden van ver tegenwoordiger tot schoepma ker. Na acht maanden sollici teren hoorde hij. van zijn ou ders, die net van vakantie te rug kwamen uit Engeland dat daar op parkeerplaatsen auto ruiten werden gegraveerd. Ru ben reisde naar Engeland, kocht apparatuur om te grave ren en ging in Nederland aan de slag. „Er komt nog heel wat kijken voor het graveren," vertelt Ruben. „Ik werk namelijk niet met chemicaliën of zo. De kentekennummers worden echt er in gestraald. Daar is een speciale mal van brons bij nodig waarin bronzen letters en cijfers geschoven kunnen worden die het kenteken weergeven. Het stralen ge beurt via het malletje met alu- miniumoxide grit. Er kan aan de lak niets beschadigd wor den. Het apparaat waarmee Ruben werkt heeft een flinke afme ting en staat op wieltjes. „Op deze manier kan ik gemakke lijk bij de auto's komen," legt hij uit. „Meestal kies ik een staanplaats op een parkeerter rein. Daar vraag ik bij de poli tie dan een vergunning voor. Als mensen me met een auto bezig zien beslissen ze vaak om ook hun auto te laten gra veren. Het afgelopen jaar is de auto diefstal met vijf procent toege nomen. Als je daar niets tegen doet neemt het aantal diefstal len steeds meer toe. En een alarminstallatie aanschaffen is niet voor iedereen mogelijk, want daar zijn vaak giganti sche bedragen mee gemoeid. Het graveren garandeert na tuurlijk niet dat een auto niet meer de kans loopt, gestolen te worden. Dat kan altijd gebeu ren. Maar de kans is wel veel kleiner, iedereen kan zien dat er met zo'n auto iets aan de hand is wanneer het kenteken anders is dan de nummers in de ruiten." Het graveren van de kente kens is niet gratis. „Ik moet 25,per auto vragen," zegt Ruben. „Ik ben begonnen met behoud van uitkering, maar dan moet je na zo'n half jaar wel voldoende verdienen om jezelf te onderhouden. Het lijkt misschien heel wat dat je verdient, maar de dagen dat het regent kan ik natuurlijk niet werken. En wanneer het donker wordt is graveren ook niet mogelijk. Vijftig procent moet ook nog eens afgedragen worden aan B.T.W., benzine en staangeld. Het is hard wer ken, maar ontzettend leuk. Ik ben van plan ook andere bezittingen dan auto's te gaan graveren. Dan denk ik aan waardevolle bezittingen die mensen thuis hebben. Er zijn magazijnen vol spullen die bij inbraken ontvreemd zijn en niet meer terug naar de eige naar gebracht kunnen worden. Met het ingraveren van post codenummers en huisnum mers kan dit probleem opge lost worden. De politie is ook voorstander van het merken van voorwerpen en auto's. Mooie spullen kunnen met een UV-pen gemerkt worden. Dit merken is onzichtbaar en kan ongeveer twee jaar door mid del van stralen teruggelezen worden." SCHIEDAM Bo men kappen mag niet, tenzij er van het groen een „nega tieve belevingswaar de" uitgaat. Belem mert een kastanje het uitzicht, of neemt die te veel licht weg, dan kan onder sommige om standigheden de hulp van plantsoe nendienst worden ingeroepen. Maar dat mag er niet toe leiden dat Schiedam met de botte bijl van de helft van zijn na tuur wordt ontdaan. „Zeker in een stad als de onze moeten we er voor waken, dat er geen ingrij pende aanslagen worden gepleegd op de groenvoorzienin gen," schrijft burge meester en wethou ders aan PvdA-ge- meenteraadslid Hans Bakker. B en W laten in het mid den of dat een waar schuwing dan wel een verontschuldi ging is. De laatste mogelijkheid ligt het meest voor de Het Nieuwe Stadsblad hand, want een paar weken geleden sneu velden aan de Maas boulevard enkele bomen - in opdracht van het stadsbe stuur. Bakker vond dat, met het oog op het strenge kap- verbod, nogal merkwaar dig. En hij niet alleen. In de Gorzen stak een storm van verontwaardiging op. De bewonersvereniging kwam er al snel achter dat de gemeente de bo men had laten weghalen omdat die het uitzicht van een handjevol Gorzenezen bedierven. Aangezien dat - de als niet onbemiddeld bekend staande - bewo ners van de Poseidon- en Tritonflat waren, riep Zuid al snel dat B en W waren gezwicht voor de druk van „rijkelui". Reden voor Hans Bakker om het naadje van de kous te wil len weten en schriftelijke vra gen te stellen over de rel. Het stadsbestuur heeft heel wat woorden nodig om het door hakken van deze knoop te rechtvaardigen. Begrijpelijk want in hun antwoord laten ze er geen twijfel over bestaan dat het milieubewustzijn van de Schiedammers de laatste ja ren opmerkelijk is toegeno men. Bovendien heeft het groen aan de Maasboulevard een duidelijk recreatieve funktie. Uit alle wijken van de stad zetten 's zomers mensen hun klapstoeltjes daar in de schaduw van de bomen neer. Dat er sinds 1985 zeven bomen zijn gekapt en drie verplaatst is sneu voor de verkoeling zoe kende dagjesmens, maar een hele opluchting voor de Tri ton- en Poseidonflat, laat het college weten. En voegt daar aan toe dat er eigenlijk geen andere keuze mogelijk was: de flats zijn destijds verkocht met de garantie van een vrij uit zicht op de Maas. Schrale troost De gemeente wekt de indruk dat de opdracht de bomen maar te rooien met pijn in het hart werd gegeven. Hans Bak ker krijgt zelfs een compli ment voor zijn snelle reactie: „Het heeft ons bijzonder ple zierig getroffen dat het verwij deren van de bomen niet zo maar werd geslikt." Voor Bakker en de inwoners van de Gorzen is er trouwens een (schrale) troost. „Zijde lings" wijzen B en W in hun antwoord er op dat het Schie- damse bomenbestand sinds 1970 is toegenomen van onge veer 6000 tot 9000. En wat daarvan aan de Maasboule vard staat, blijft helemaal in- takt. Het „uitdunningsplan" dat over drie jaar was uitge smeerd, werd een paar weken geleden voltooid. SCHIEDAM „Het we reldje van de makelaars is een mannenaangelegen- heid. Vrouwen die zelf standig een makelaardij runnen? Dat komt weinig voor. Terwijl je toch met echtparen te maken hebt. Vaak zegt de man tegen zijn vrouw: Wat vind jij van dit huis? Jij bent hier tenslotte vaker dan ik." Anke Bodewes (klemtoon op de tweede klinker) is de eerste vrouwelijke makelaar in Schiedam en de derde die lid is van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). Haar makelaardij is gevestigd in het voormalige pand van Daka op het Rubensplein. De NVM stond haar niet toe on der deze naam verder te gaan. Dan maar onder mijn eigen naam moet Anke Bodewes ge dacht hebben. Met de gebrui kelijke voor- en nadelen. Anke Bodewes: „Ik heb twee jaar bij Daka gewerkt. De naamsverandering is wel een beetje jammer, maar aan de andere kant: een nieuwe naam, een nieuwe start. De Schiedammers zijn misschien op de gevestigde namen uitge keken en denken: nou, ik stap daar maar eens naar binnen." Bemiddelen Het bemiddelen heeft Anke Bodewes altijd meer aange trokken dan het handelen in onroerende goederen. „Een makelaar is brutaal en rijk," grapt ze. „Je bent partij. Je predikt voor eigen toko." Om makelaar te worden gaat een flinke studie vooraf. Wei nig mensen komen in het bezit van het staatsdiploma. Anke Bodewes heeft cijfers. In haar jaar slaagde slechts negen pro cent. Na de studie is er een vaktest: alle onroerende goe deren (woonhuizen, bedrijfs panden, agrarische goederen) op waarde taxeren en een on derzoek of de aankomende makelaar te goede naam en faam bekend staat. „Als je voorheen gehandeld hebt in onroerende goederen kan dat een probleem zijn. Dat is niet zoals wij het noemen „des makelaars'Je mag nu eenmaal geen ander belang dienen dan bemiddeling," al dus de ex-docente lichamelijke oefening. Anke Bodewes is te vens lid van de Nederlandse kanlooriechniek De direktie van de Stichting Bonds spaarbank Schiedam Vlaardingen deelt mede dat, met ingang van 1 juni 1987, bij vrijwillige verkoop van een onder pand geen vergoeding is verschuldigd bij het aflossen van een hypothecaire lening. Deze vergoeding was vast gesteld op 3 maanden rente. Dit is één van de vele voordelen die de Bondsspaarbank haar kliënten biedt. Informeert u eens bij één van onze kantoren. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen SCHIEDAM Het moet wel heel raar lopen, wil je als be- |j heerder van een museumrestaurant niet de smaak van kunst te pakken krijgen. Vandaar misschien, dat Peter en Sylvia Sonneveld, de eige- naren van „Het Land van Belofte'' onder het Stedelijk, hun klanten méér willen voorschotelen dan lekker eten alléén. Deze maand hebben de aktieve horecamensen in hun zaak een kleine, maar sfeervolle overzichtstentoonselling van het werk van Els de Vaal. Deze kunstenares herschept oude vooral feest-)kleding in poppen, die variëren van een exoti- =sche haremdame tot grappige clown. Opvallend is vooral het „eigen gezicht" van haar creaties, dankzij een techniek van met de hand beschilderd geprepa- reerd zeemleer. =Bezichtigingen en inlichtingen bij „Het Land van Belofte", =Lange Achterweg 65 of Hoogstraat 112, telefoon 4737787. U belt, wij bezorgen. Jonge Locomotief 35% 4 e oe Jonge Piet van Gent - OE Vereniging van Makelaars. Voor nieuwelingen geldt een ballotage en een toegangsprijs van 10 duizend gulden. Maar eenmaal lid betekent het in de SCHIEDAM Helemaal onverwacht kwam het niet, maar een aangename verrassing was het wél: pastoor van Diepen van de Visitatiekerk op de Schaepmansingel is ter ere van zijn 40-jarig priester jubileum benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Het komt niet vaak voor dat een geestelijke bedacht wordt met zo'n wereldlijke onderscheiding. Pastoor van Diepen dankt zijn lintje dan ook vooral aan het feit, dat hij niet boven, maar midden tus sen zijn parochianen heeft gestaan, die werkloos wer den toen de Schiedamse scheepsbouw inzakte. Pastoor van Diepen is, voordat hij definitief naar de Brandersstad kwam, als kapelaan aan diverse pa rochies in verschillende steden verbonden geweest. Hij werkte achtereenvol gens in Oosterblokken, Badhoevedorp, Den Haag, Rotterdam, Schiedam (1962) en Rijpwetering (1968). Daarna werd hij benoemd tot deken in Alkemade. Per 1 augustus 1974 werd de heer Van Diepen be noemd tot pastoor in Schiedam en per 1 augus tus 1981 tot deken van het Dekenaat. Wethouder Luub Haf kamp, in zijn funktie van loco-burgemeester, viel de eer te beurt om de jubilaris de koninklijke onderschei ding uit te reiken na af loop van een feestelijke eucharistieviering afgelo pen zondag. praktijk een kwaliteitswaar borg voor koper en verkoper. Balanceren Anke Bodewes vindt het werk niet gemakkelijk: het voortdu rend balanceren tussen koper en verkoper. Ook wordt vol gens haar vergeten dat de ma kelaar eenzijdig optreedt. Na melijk voor de verkoper. „Hy potheken regelen, een woon vergunning. Dat mag uiter aard wél voor de koper. Maar als iemand een huis wil kopen voor 110 duizend gulden en te gen mij zegt: Nou ik doe een bod van 100 duizend, maar die 10 duizend er bovenop wil ik best betalen als het moet. Ja, dat is toch lastig." In de Grote Kerk wordt zon dag 31 mei een Open Deur Dienst gehouden. Het thema ervan luidt: „ik heb geen mens..." Het grote kerkkoor o.l.v. Jac. van Horde en orga nist André Verwoerd zullen muzikale medewerking verle nen en ds. Chr. Brakema treedt als voorganger op. Aan vang 10.00 uur. Dat viert u natuurlijk meel Voorgerechten van 5,75 t/m 22,00. Hoofdgerechten van 19,75 t/m 38,25. Nagerechten van 8,00 t/m 10,00. ti( Een simpel merkje onuitwisbaar in de autoruit gegrift, kan vaak diefstal voorkomen. 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-96 jfüliTfffr Anke Bodewes, de eerste vrouwelijke makelaar. Automatiseren begint bij Datec. Die heeft de computer die bij u past. Niet alleen wat capaciteit betreft, maar ook qua budget. Allereerst inventariseren wij uw problemen en bieden een passende oplossing. Maar dat is niet alles. Een com puter kan niet toveren. Datec zorgt voor een goede begeleiding en training. Ook het onderhoud is bij Datec in goede handen. Op vragen en problemen reage ren wij alert. Service staat op de 1e plaats. Kom kijken en praten met Datec als u denkt aan automatiseren. Want die is thuis in kantoortechniek. U vindt Datec in N Vlaardingen, naast het Riagg gebouw. Datec, professioneel in: tekstverwerkers schrijfmachines personal computers printers rekenmachines afrekensystemen copiërs kantoormeubelen begeleiding en opleiding eigen technische dienst Westhavenkade 87, 3133 AV Vlaardingen telefoon (010) 460 14 66 (460 11 71) VERKOOP #VERHUUR IJ L telefoon (010) 460 14 66 (460 11 71) ONDERHOUD RÉPARA (IE |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||||||||||||||||||||||||IIIIIJ£ illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan. Voor een premie van f 1,45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500,- per persoon. En eigen risico hebt u nooit bij de ANWB. Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig risico: ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekeringsservice: 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een s goede verzekering. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Oranjestraat 8-10-12-14, telefoon 4265997-4264140 per liter1 Di99 per liter1 WisO Bij doos van 12 flessen - per liter1 OiOU Doorbraak in ziaktakoatan varzakarlng No-claim 30% pramia Assurantie l finandaringaburaau r( q I Lange Haven 102 JÉLjU Vaartuiganverzkaring: no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autovarzakarlng tot 73% no-claim, ook kwartaal- pramiaa mogalijk Voorbeeld Fiat Panda (6(8 kg) premie 75% no claim WA 132.- Caaco per jaar 197.- Opel Kadett (890 kg) premie 75% no-claim WA 183.- Caaco per jaar 306.- Schiadam, Tal. 010-4232338. Gedurende de maanden juni, juli en augustus: op elk menu naar keuze per pers. (uitgezonderd kindermenu's) voorgerecht - hoofdgerecht - nagerecht Reserveren wordt door ons erg op prijs gesteld. Geopend van woensdag t/m zondag vanaf 17.00 uur. Appelmarkt 2A, Schiedam. Telefoon (010) 4268220. "T

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3