„Je kunt beter je tong afbijten, dan over je emoties praten" f Het merk met de grootste keus! f fiUTocenTÉR, pieTÉRsenj Feiten dagbehandeling op een rijtje RANDSTAD EDITIES y m 125.- .jï Stadsblad James Bond duikt op in havenwater Ritprijs Prijsvraag L r I AG: Scyedam" blikt terug op klassemaatschappij Fietsvierdaagse trekt weer Vijfde judodan Gerard Vroegh Citroën AX heeft temperamentvol karakter Running Robey blijft gaan Exclusieve tuinmeubelen L INHEELZWD-HOLLAND 7 VRIJDAG 5 JUNI 1987 wekelijks met 71 edities NR. 46 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 WATERWEG NOORD Iedere tijd heeft zijn eigen ziekte. Een beter bewijs voor die stelling dan het wat ontoegankelijk ogende stenen gebouw aan het eind van de Stad houderslaan is er niet. In het niet eens zo grijze verleden stond het wijd en zijd be kend als het Consultatiebureau voor tuber- culose-bestrijding. Hele generaties lieten daar toch wat gespannen het beruchte krasje op de arm controleren. Inmiddels is de gevreesde longaandoening - die op zo grote schaal kon toeslaan door armoe, slechte woonomstandigheden en on gezonde voeding- stof voor geschiedenis boekjes geworden. Sinds twee jaar is in het pand een instituut voor psychiatrische dagbehandeling (on derdeel van het Sint Joris Gasthuis in Delft) gevestigd, zonder dat daar ooit veel ruchtbaarheid aan gegeven is. Nog steeds kun je in het nuchtere Holland beter de meest enge lichamelijke kwalen hebben, dan dat je een tijdje geestelijk in de knoop zit. En toch is dat een van de volksziekten van de 70-iger en 80-iger ja ren. De term welvaartsstaat is in dat op zicht bedrieglijk. Waar u ook morgen, zaterdag 6 juni, van harte welkom bent! F „Zelfs op verjaardagspar tijtjes mag je in geuren en kleuren griezelige buiko peraties uit de doeken doen. Als je je somber en depressief voelt bijt je lie ver je tong af, dan dat je over je emoties praat." Ineke Schenk en Koen den Hartog, psychologe en coördinator sociothera- peut, moeten zich duide lijk om méér bekomme ren dan de gezondheids toestand van him patiën ten alleen. „Dat we zélf meestal over cliënten spreken is mis schien wel het duidelijk ste teken aan de wand. Kan je nagaan wat een ta boe het is. Dat wordt in deze maatschappij al met de paplepel ingegoten. Als je je rot voelt als kind, is dat geen reden om een dagje van school thuis te blijven. Dan wordt er ge lijk geroepen: stel je niet aan, wees maar flink. Met een beetje verhoging, word je gelijk onder de wol gestopt en vertroe teld. De mensen die bij ons ko men hebben dan ook meestal een lange weg af gelegd. Het kost heel wat om toe te geven aan je omgeving, je huisarts, maar vooral jezelf, dat het zó niet langer gaat. Pshy- chische problemen wor den vaak volkomen onte recht aan slapte en gebrek aan wilskracht toege schreven. We krijgen hier hoofdzakelijk gevallen, die té ver heen zijn. Je komt pas bij ons, als je op je tandvlees loopt. En dat is jammer. Want daardoor duurt ook de behandeling langer. Tovenaar In het vaste eerste intake ge sprek krijgt vooral Ineke met Ineke Schenk en Koen den Hartog de meest vreemde vooroorde len te maken: „het kost om te beginnen heel wat tijd voor ik een vertrouwensrelatie met een patiënt heb opgebouwd. Toch is dat de eerste echte stap op weg naar genezing. Men sen, die hier voor het eerst binnen komen, zijn altijd ver schrikkelijk angstig. Die den ken dat een psycholoog een soort tovenaar is. Het is met geen pen te beschrijven hoe vaak ik al niet de opmerking heb gehoord: „U kunt zeker door me heen kijken. Nou, ik wou dat dat waar was." Ondanks de heersende no nonsense mentaliteit, zijn het volgens de psychologe toch vaak behulpzame familieleden en vrienden, die een patiënt thuis op de been houden. Ineke Schenk: „Ik heb daar grootste bewondering voor. Soms wordt de hele buurt in geschakeld om te helpen. Al leen is het wél verschrikkelijk, dat mensen meestal zelf te lang aanmodderen - moeders die jarenlang iedere nacht naasi het bed zitten van een psychotisch kind zijn geen uit zondering - zonder deskundige hulp in te roepen. Overigens wordt er ook als de patiënten eenmaal bij ons zit ten véél van de direkte omge ving gevraagd. De dagbehan deling duurt van negen tot vier uur. 's Avonds en in de weekends is de steun van de direkte omgeving broodno dig." Ellende Mensen, die een gevaar zijn voor zichzelf komen dan ook meestal in een kliniek terecht. Maar voor al degenene, die het aankunnen is de dagopvang ideaal volgens Koen den Har tog, die van huis uit Z-ver- pleegkundige is, maar zich lie ver begeleider noemt. Koen dien Hartog: „Als je naar de dagbehandeling gaat is dat toch minder stempelend. Bo vendien kan alles thuis dan zo normaal mogelijk doordraaien, eventueel met hulp van de ge zinszorg. Dat is een enorm voordeel, want de gemiddelde genezingsduur bij ons is een maand of acht. Tenslotte gaat het om mensen die jaren hun ellende hebben opgekropt. Daar kom je niet in een week of drie helemaal bovenop." Piekeren „Juist voor patiënten, die psy chisch in de knoop zitten, is het bijna een voorwaarde, dat ze met allebei hun benen „op de grond" blijven staan," vult Ineke Schenk aan. „Je zou er toch gek van worden, als je heel de dag alleen maar over problemen van anderen of je zelf moest piekeren? Eenmaal per week wordt er met de pa tiënten afzonderlijk uitgebreid gepraat. De rest van de behan deling bestaat uit praktische doedingen. Dat kan variëren van sport of een museumbe- zoek tot een wandeling door een drukke stad met iemand met straatangst. Het program ma is eigenlijk net zo afwisse lend als onze patiënten ver schillend zijn. We krijgen hier vrouwen, die nooit de tijd heb ben gehad om ziek te zijn en inklappen als de kinderen het huis uitgaan, maar ook bejaar den die zich eenzaam voelen. Zo'n tijdelijke ineenstorting kan iedereen overkomen. SCHIEDAM Nee, een goudschat is er waar schijnlijk niet te vinden op de bodem van de rustieke havens van de Branders- stad. En tóch ligt een be langrijk deel van Schie dams kapitaal onder de waterspiegel. De sluisdeuren bij de Ap- pelmarktbrug bijvoorbeeld zijn een essentieel onder deel van de waterkering. Als ze het bij storm, nacht en ontij een keertje zouden begeven, dan kwam een heel stuk van het centrum blank te staan. Alle reden dus voor de ge meente om de houten ge vaarten die overigens bin- nekort een kostbare op knapbeurt zullen onder gaan- nauwlettend in de gaten te houden. Een nat, koud en vooral modderig karweitje was het wél voor de „James Bond" in duikerscostuum die door Willem de Bie, fotograaf van het Stads blad, werd betrapt in de Lange Haven. Ball snowwash- spijkerbroeken CASA SCHIEDAM Een taxichauf feur kreeg woensdagnacht (twee uur) op de Burg. H. Gre- telaan last met een 28-jarige Schiedammer over de ritprijs. De ruzie liep zo hoog op dat de reiziger de taxi moest verlaten. De Schiedammer schopte ver volgens een deuk in het voor- scherm en brak de rechter buitenspiegel af. De ruziema ker kreeg van de politie een proces-verbaal aan zijn broek. VERBOUWINGS-OPRUIMING sweatshirts nu v.a39.- Fila truien nuv.a.109.- Kinder Ellesse trainingspak v.a139.- New Balance joggingpak v a99.- Alle tennisrackets 20 tot 60% korting Villerius Sports SCHIEDAM Dagbehan deling kan voor veel men sen opname in een psychi atrisch ziekenhuis voorkó men of verkorten. Hét grote voordeel van de dag behandeling is de moge lijkheid om te blijven wer ken en thuis te wonen. De behandeling vindt plaats op werkdagen tussen 9.30 en 15.00 uur In aanmerking komen mensen die ernstig zijn vastgelopen, zowel in hun sociale relaties Ms in hun werk of studie, waarbij de problematiek niet van dien aard is, dat 24-uurs opname noodzakelijk is. Een cliënt kan worden in gedeeld in een 3-daagse of 4-daagse groep. Deze groe pen starten iedere ochtend met een basisblok; de blokken duren 11/2 uur. Deze basisblokken bevat ten de onderdelen: week endbespreking, interactie, bewegingstherapie, crea tief beeldende therapie en dramatherapie. Naast de basisblokken zijn er cursusblokken. De cur- susblokken bestaan uit: so ciale vaardigheidstraining, sport en spel, creatieve therapie beeldend, toneel, bewegen op muziek, trai ningen om rationeler met problemen om te leren gaan, ontspanningsoefe ningen. Met cliënten die fobische klachten hebben wordt ook buiten geoe fend. Als behandeling is geko zen voor de zogenaamde behandeling op maat, d.w.z. dat iedere clënt ba- halve voor de basisblok ken een keuze kan maken uit therapieën, waarbij hij/ zij denkt de meeste baat te hebben. Op de dagbehandeling werken de volgende spe cialisten: psychiater, psy choloog, maatschappelijk werkster V.O., therapeut creatief beeldend, psycho motorisch therapeute, dra matherapeut, sociothera- peuten,en een coördinator. Enkele gegevens over de aanmeldingsprocedure: Na overleg met de verwijzer (dit kan zijn: huisarts, spe cialist, RIAGG, maat schappelijk werk) of op ei gen initiatief neemt men kon takt op met de dagbe handeling. Er wordt dan een datum van een intake gesprek afgesproken. Zie kenfondspatiënten moeten voor een verwijskaart van de huisarts/specialis zor gen. Tijdens dit gesprek wor den de problemen geïn ventariseerd en wordt be keken of er op de dagbe handeling de juiste behan deling geboden kan wér den. Is dit het geval, dan volgt zo snel mogelijk plaatsing in een groep. Mocht de plaatsing op zich laten wachten, dan wordt de betreffende cliënt uit genodigd op onze psychia trische polikliniek, Wesf- havenkade 85 in Vlaardin- gen. De psych. dagbehandeling is bereikbaar onder nr. 010-4735711; de psych. po likliniek onder nr. 010- 4600488. SCHIEDAM Een nieuw clubhuis. Nieuwe statuten en een nieuwe stichting. Eén ding mist het bestuur van clubhuis-Zuid nog: een passende naam voor het zojuist gereedgekomen wijkcentrum aan de Dwarsstraat. In hun orgaan „De Dwars ligger" roept het bestuur de bewoners van Schie- dam-Zuid op via een prijs vraag een geschikte naam voor het pand te verzin nen. Op reeds bestaande namen, zoals De Gorzen of Zuiderkwartier zit men niet te wachten. Tijdens de officiële opening op 12 september wordt de naam bekend gemaakt. Voor de winnaar is er een leuke prijs. Klubhuis-Zuid, in de statuten inmiddels vermeld als „wijkcentruum", wordt geopend op 13 september. Gevolgd door een feestweek met tal van speciale aktiviteiten. SCHIEDAM Drie jaar plannenmakerij en een bouwtijd van tien maan den. Het resultaat is er naar: het gebouw van KLubhuis-Zuid aan de Dwarsstraat is zo goed als klaar. De aannemer verricht de laatste klus jes. Actieve medewer kers van het klubhuis houden zich bezig met de inrichting van het pand. Ruimte voor opslag van allerlei materialen, zo als zelfgemaakte onder delen voor het zomer kamp, is er niet. Dit is het grote verschil met de oude behuizing, smeek beden om extra berging werden indertijd afge daan met de opmerking dat er geen geld voor was. Klubhuis-Zuid heeft daarom als nood maatregel een container van de aannemer over genomen. Deze staat, tot ongenoegen van de om wonenden, op het bui tenterrein van de peuter speelzaal. Hoewel het nieuwe klubhuis op zichzelf mooi genoeg is, voelt het bestuur veel voor een kunstwerk op de gevel. Een beetje naar het idee van Wijkcentrum De Erker. Het kunstwerk met daarin de naam van het klubhuis ver werkt, zou volgens de bestuur ders aan de voorgevel moeten beginnen en eindigen op de blinde muur in de Volkerak- straat. „Daar zit een behoorlijk stuk gevel dat er kaal uitziet. Voor ons en de buurt geen leuk gezicht", aldus een mede deling in het orgaan „De Dwarsligger". Verhuizingen Er vinden deze zomer meer verhuizingen plaats in de Gor zen. De zeer aktieve Bewo nersvereniging Schiedam-Zuid (BVSZ) met een 15-koppig bestuur vertrekt 24 oktober naar de voormalige school aan de Leliestraat, waar ook een bibliotheekfiliaal en een plan winkel zijn gevestigd. Anna Molenaar van de BVSZ noemt de toekomstige werkruimte ideaal. „Bereikbaar voor iede re wijkbewoner en belangrijke voorzieningen als een bieb en een winkel met een bewoners- deskundige binnen handbe reik". Ook deze verhuizing gaat gepaard met de nodige festiviteiten voor jong en oud. C Nieuwe "Geestelijk instorten kan iedereen overkomen" f 'i Qimluil—«g 3*3 GM 3125 BJ Sdiwdwn T«L 0KM52KBJ. (strak en halfwijd model) van 109.- voor.. 75.- 2 voor.. Hoogstraat 120, Schiedam Bij Villerius Sport* O'Neill sweatshirts nu v.a.. 45.- Robe di Kappa Kom gauw naar: Broersvetó 127. Tel. 4733316, Schiedam. Eindelijk eigen wijkcentrum voor Zuid •XvXvX-.v.:.-:-.-.:.-.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1