w Nieuwe „Straks is de Singel een saai woonstraatje" Nog geen alternatief voor St. Joris Doele In't kort Wilma is 17.000 anderen te erg 4 Socialisten tobben met relatieproblemen S1P^ 1 RANDSTAD EDITIES Stadsblad Open dag Harmonie Wilton Fijenoord Orgelconcert PvdA kind i Electronicagigant steunt dagverblijf Gemeentebestuur verontrust over verlaging huursubsidie Vrouwenbond bestaat 40 jaar Wedstrijd voor de jeugd Autonieuwtjes Metselklus voor doe-het-zelvers wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 19 JUNI 1987 STR. 50 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM De Singel is geen winkel boulevard meer en zal dat volgens het stadsvernieuwingsplan Singel-Noord van de Dienst Gemeentewerken ook niet meer worden. Voor de 35 panden die onder de slopershamer vallen, komen geen winkels in de plaats, maar één- en meergezinswo ningen. De bewoners vrezen dat de Singel maar een saai woonstraatje wordt. Een winkelstraat die voorziet in de dagelijkse levensbehoeften ervaren zij als prettig. De winkeliers - op één hand te tellen - hoopten op een herstel van de winkelfunktie voor Schiedam-oost. De herinrichting van de Singel in '82 ervoeren zij als een nagel aan de doodskist. „Van de automobilist wordt heel wat stuurmanskunst gevraagd en het vinden van een parkeerplaats is een win nend lot uit de loterij," aldus een winke lier. De Singel: geen winkelstraat, maar in 1990 alleen rijtjeshuizen Volgens projektleider Eddy Karrenbelt pompt de gemeente vele miljoe nen in de nieuwbouw- en renovatieplannen voor de Singel en kunnen finan ciële risico's zoals het bou wen van casco's (een idee van bewonersdeskundige Jacques Freyee van de Bewonersvereniging Schiedam-Oost) niet geno men worden. Ambtenaar Karrenbelt: „We hebben niets aan tnthousiajtelin- gen die even een winkel tje runnen en daarna ver- tekken. Alle plannen ko men neer op de leegstand terug te dringen en niet te bevorderen. In de werk groep vond men de terug keer van winkels een hui verig idee." De projektlei der vindt dat de Singel zijn aantrekkelijkheid heeft verloren en het koopgedrag veranderd is. „Mensen kopen tegen woordig bij Ëdah of Bas. Maar ook het aantal inwo ners in Oost is afgeno men." Slechte ervaringen Verpauperd SCHIEDAM De kans is groot dat medewerkers en bezoekers van het ont moetingscentrum Sint Jo ris Doele overgaan tot het kraken van een geschikte ruimte in Schiedam-Cen trum. Wilma Meyer en de heer P. Roelfzema f 1. Nieuwbouw ,:V-I Gé Brouwer SCHIEDAM Als echt kind van de 80- iger jaren kampt de PvdA met proble men op het relatio nele vlak. Het is de socialisten - altijd op de bres voor een heid en verbroede ring - een doorn in het oog, dat de band met de partnerste den zo aan het ver wateren is. Schie dam knoopte net als veel andere plaatsen in de jaren '60 be trekkingen aan met een zestal steden in West-Europa. Dit al les onder het mooie motto, dat een inte- sieve kennis van el- kaars culturen de eenwording zou ver beteren. En dat felbegeerde doel is compleet in het slop ge raakt, volgens Gé Brou wer fraktievoorzitter van de Partij van de Arbeid. In een brief hekelt hij het onvermogen van Schie dam om de flirtation uit te bouwen tot een huwelijk met diepgang. Brouwer: „Wij zijn, geme ten naar de aktiviteiten van de laatste jaren niet de aktiefste gemeente. De ambtenaren die Schie dam tijdens de laatste ge zamenlijke conferentie van de partnersteden in Esslingen moesten verte genwoordigen hebben ge woontegetrouw getracht zich voor te bereiden door te verzamelen wat er in het verleden was bespro ken en uitgevoerd. Dat bleek gelijk al een pro bleem, want de informatie over partnersteden en uit wisselingen was niet op •een plaats geconcentreerd. Ook bestonden er nauwe lijks plannen. Behalve op wat flessen Schiedamse je never, stropdassen en an dere snuisterijen na had den de beide Schiedamse vertegenwoordigers toch wel het gevoel met lege handen op pad te gaan. Troost is dat bijvoorbeeld het Zweedse Norrköping het de laatste jaren al he lemaal af laat weten." Innigheid Winkeliers verbannen uit Oost Volgens bewonersdeskundige Jacques Freyee spelen er nog andere zaken. „Gemeentelijk Woningbeheer heeft slechte ervaringen met het verhuren van casco's. Vaak staan ze lan ge tijd leeg, zoals in Schiedam- Nooid. De stemming is dan ook: geen risico's nemen. Maar ja, kun je Schiedam-Noord met de Singel vergelijken. Ik vind van niet." De bewonersdes kundige is van mening dat met een straffe acquisitie on der jonge ondernemers de cas co's snel van huurders kunnen worden voorzien. „Maar de ge meente loopt niet zo hard. Vooral niet voor de detailhan del." „Vijf jaar geleden zei iedereen: „we gaan er een echte boule vard van maken, een prome- Na de brand in hun gebouw aan het Doeleplein zou de ge meente (afdeling C.S.J.) voor het ontmoetingscentrum naar alternatieven zoeken. Een woordvoerder bevestigde be gin juni „bevredigende" mede delingen voor de Sint Joris Doele te hebben. Coördinatrice SCHIEDAM De heer Strij- bos, medewerker van de afde ling onderhoud installaties van de dienst gemeentewerken verlaat per 1 juli de gemeertte na een dienstverband van ruim 20 jaar. In verband hier mee wordt hem op 26 juni tus sen 16.00 en 17.15 uur een re ceptie aangeboden op het stadskantoor. De Schiedamse karnavalsver- eniging „De Rietzeilers" heeft een nieuw bestuur be noemd. Oud-prins Luud Snel, die zich dit jaar al inzette om de populariteit van het feest van de lol en de leut te vergro ten in de Brandersstad, is ge kozen tot voorzitter. Ineke van Adrichem en Emmy Jeysman gaan de funk- tie van secretaris vervullen en Piet en Cora Dries, die van penningmeester. ■Jan van Haren en Arie Ver dwaal tenslotte zullen komend jaar de organisatie van de op tocht en de public relations voor hun rekening nemen. Christine Pauw heeft deze be richten echter nog steeds niet ontvangen. „Ons geduld raakt uitgeput, we willen werken. Onze jon gerenwerker krijgt wel door- oetaald. Maar om zijn handen over elkaar te houden; daar heeft hij weinig trek in," aldus Paus die zich grote zorgen maakt over de peuterspeelzaal. „Die zit tot juli in het migran tencentrum aan de Parkweg. Helaas moet ik de ouders nu al informeren of ze na de grote vakantie wél of niet hun kind in peuterspeelzaal „De Doele" kwijt kunnen. SCHIEDAM De Schie damse Wilma Meyer was de beste kandidaat bij het middenstands-examen '86. Geen kleinigheidje want maar liefst 17.000 anderen beproefden hun krachten op een groot aantal opga ven, die voornamelijk be trekking hadden op han delskennis en economie. Wilma, onderwijzeres op een Rotterdamse basis school, moeder - en boven dien in verwachting van het tweede kind - heeft na al haar blokken overigens nog steeds niet haar be komst van studeren. De leergierige stadgenote, die al eerder tussendoor even haar horecapapieren haalde, wil nu verder gaan voor het mo economie. Voor haar prestaties bij het middenstandsexamen - Wilma haalde 48 van de 50 punten - kreeg zij in ieder geval een pen met inscrip tie kado. De heer P. Roelfzema, reikte haar die namens de Contactraad uit tijdens een feestelijk dinertje in res taurant ,,'t Oeverbos" in aanwezigheid van haar echtgenoot en docenten van Scholengemeenschap „Beneden Maas" waar ze de opleiding volgde. SCHIEDAM Harmonie Wilton Fijenoord houdt zater dag 20 juni een open huis in het clublokaal aan de Nieuwe Waterwegstraat 1 tussen 10.00 en 12.00 uur. Uiteraard kunnen muzieklief hebbers daar kennismaken met alle afdelingen van de vereniging en met het leerlin genorkest, dat een paar maan den geleden furore maakte op de markt van de Vlaardingse Streekmuziekschool. In samenwerking met die school leidt de vereniging op voor het officieel erkende „Hafabra-examen". Om de kosten zoveel mogelijk te drukken kunnen leerlingen de isntrumenten in bruikleen SCHIEDAM Het laatste or gelconcert vóór de zomerva kantie vindt plaats op zaterdag 20 juni in de Aula van het Ste delijk Museum. De bespeling zal worden verzorgd door de oud-Schiedammer Jan Steren- berg, thans organist te Bols- ward. Deze musicus studeerde aan vankelijk bij Koos Bons orgel. Na zijn vertrek naar Friesland behaalde hij aan de Muziek Pedagogische Academie te Leeuwarden de aktes B. voor orgel en piano. Verder volgde hij nog enige tijd een klave. cimbel-cursus. Zijn programma vermeldt'or- gelwerken van componisten uit de 16e eeuw tot he^fn. Dit concert begint om jawö uur en zal ongeveer driekwartier du ren. De toegang is gratis. In verband met de vakantie periode worden er geen con certen georganiseerd geduren de de maanden juli en augus tus 1987. nade. Nou, het is hier hollend achteruit gegaan. Verpau perd," zegt winkelier J. G. Pel. „Inspraak? Wat is dat. Met op zet halen ze hier de midden stand weg. Vraag Karrenbelt of er nog iemand last heeft van de garages. Hij wist ner gens van. Vijf jaar geleden schreef ik al brieven naar het Stadskantoor om mijn onge noegen te uiten. Onlangs is er 800 liter benzine in beslag ge nomen. Als dat in de fik gaat hoef je op de Singel niet meer te renoveren." R. Schneider van Radio Bob en de orthopedische schoen maker F. van Tienen zijn ook niet te spreken over de in spraak van de winkeliers. „Al les wordt vanuit de bewoners gedelegeerd. Maar ja, met hoe veel winkeliers heb je nou te maken. De plannen zijn al lang gemaakt. Winkels als een bakker of een slager zien ze niet zitten, maar er zijn toch andere mogelijkheden: een ij- zerwarenzaak of een schoen makerij." R. Schneider: „We werken ons alletwee de zenuwen om een goede omzet te behalen. De vaart is uit deze straat. Vijf jaar geleden waren er plannen om de Singel gereed te maken voor éénrichtingverkeer. Ge lukkig is dat niet doorgegaan, maar de bestaande situatie is toch ook belachelijk. Projektleider Eddy Karren belt: ,van die situatie van vijf jaar geleden weet ik weinig af. Maar de verkeerssituatie was gevaarlijk. De inrichting van de Singel is voor zover ik weet een compromis geweest tussen bewoners en winkeliers. Schneider en Tienen: „Com promis, van." weten nergens Voor de patatzaak, juwelier, koffiehuis en de bloemenzaak waarvan de winkelruimte wordt gesloopt, ligt terugkeer in de nieuwbouw tussen de Van Leeuwenhoeckstraat en de Oosterstraat volgens het plan het meest voor de hand. De nieuwbouw is in 1990 ge reed, zodat rechtstreekse ver plaatsing mogelijk is. De mo gelijkheid van een vestiging van een kleine supermarkt (buurtsuper) wordt onder zocht. De garages vertrekken en er worden 25 extra par keerplaatsen aangelegd. Y";v mi De PvdA-voorman pleit er voor helemaal opnieuw te be ginnen en een collegelid, liefst de burgemeester het onder werp „Partnersteden" in de portefeuille te splitsen. Boven dien stelt hij voor een commis sie in het leven te roepen be staande uit raadsleden en ambtenaren, die zich gaat bui gen over uitwisselingsmoge lijkheden op cultureel, sociaal én schoolgebied. Gé Brouwer ziet zélfs moge lijkheden om uit de nieuwe „innigheid" inspiratie op te doen voor hogere doeleinden: „Samen met partnersteden zou, gelet op uitspraken tijdens de laatste conferentie, ook meer dan alleen maar aan uit wisselingen gedaan kunnen worden. Het al genoemde be sef dat er een derde wereld is die onze hulp goed kan gebrui ken zou misschien beter hard gemaakt kunnen worden door onderlinge samenwerking tus sen de steden. Dat is niet de makkelijkste oplossing, maar heeft zowel voordeel van een bredere aanpak als van een betere en misschien ook zin vollere relatie tussen de part nersteden. Het Nieuw*

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1