0 Huizen in Kadaster Plinten als versiering "Regelingen treffen vóór het huwelijk Korting op de huur V WOONDROOM m .WOONNIEUWS Prachtige ligging VRAGEN OVER HUREN Woningnood Vrouwenadvies commissies Binnenmilieu Bodem verontreiniging Samenwonen Waterontharder Huren of kopen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 JULI 1987 PAGINA 13 - Napoleon heeft het allemaal bedacht. In 1811 verplichtte hij de Nederlanders om, naar Frans model, het land op te meten en in kaart te brengen. Niet omdat hij zo begaan was met het extra stuk grond dat hij in 1810 bij Frankrijk inlijfde, maar omdat hij de bewoners grondbelasting wilde laten betalen. Om die belasting te kunnen heffen moest hij natuurlijk weten hoe groot het grondeigendom was. Hypotheek Rechtshandelingen Inbouwkeukens hebben vaak een fraaie plintafwerking. Hout Natuursteen Mijn en dijn Jaarlijks geve» vele rreóerianders elkaar het ja-waortL Be loven elkaar eeuwige Jroaw lit voor- ee tegenspoed, in praktijk blijki deiee trouw soms de eeuwigheid niet te kun nen doorstaan. Gemiddeld een op de vier huwelijken loopt op de klippen. Dat betekent naast veel verdriet ook grote praktische problemen. Tenslotte moet alle bezit la tweetn gedeeld worden. Bij een foto-album gaat bet in zo'n geval alleen over emotionele waarde. Dikwijls echter konten er ook financiële problemen. Zeker wanneer de scheidende echtgenoten een eigen hals hebben, de deelt immers een huls niet zomaar in twee helftee. Financiën Hypotheek Voorkomen Voorlopig m' - Echtscheiding, vaak het eind van een woondroom De huisbaas is een maandelijks terugkerende reke ning die betaald moet worden. Individuele huursubsi die kan helpen de aanslag op het inkomen wat te beperken. Uitbetaling Huurprijs Inkomen NIEUWS «■■■■■■■I Vanaf 1811 is men daarom Neder land gaan opmeten. In eerste in stantie werden gemeentegrenzen vastgesteld. Burgemeesters en te kenaars trokken over de velden en bepaalden de gemeentegrenzen. De gemeente werd vervolgens in secties verdeeld, gescheiden daar natuurlijke grenzen, als bijvoor beeld water en wallen. Daarna warden weer kleinere onderdelen beschreven. Elke zondag stelde de burgemeester vast of het werk dat de „Meter" die week verricht had, klopte en werden de defini tieve grondeigendommen vastge steld. In 1832 was dat werk voltooid en heel Nederland in kaart gebracht. Wat moeten Nederlanders anno 1987 nog met dit monnikenwerk? Alle kaarten die in de vorige eeuw getekend zijn liggen centraal op geborgen op Het Kadaster. Daar is precies na te gaan van wie een stuk grond is, wie het mag gebrui ken, waar de grenzen van de grond liggen en of het perceel on der speciale wetten valt zoals de wet Natuurschoon, of de Monu mentenwet. Het kadaster is een onafhankelijk instituut dat exact noteert hoe het gesteld is met de eigendommen van grond en opstallen. Elke koper van een huis, of van een stuk grond, krijgt met het ka daster te maken. Alle notariële ac- ten van koop en verkoop liggen daar ter inzage. Iedereen is ook verplicht op te geven of er een hy potheek rust op het eigendom. Elke Nederlander kan, tegen een kleine vergoeding, op het kadaster gaan bekijken van wie een be paald huis is. Het kadaster heeft altijd de laatste informatie voor handen, omdat het wettelijk ver plicht is elke verandering in de si tuatie door te geven. De open baarheid van registers zorgt er voor dat iedereen die informatie kan inzien. Het kadaster werd in eerste in stantie opgericht om te komen tot een juiste heffing van belastingen. Door de jaren heen is die grondbe lasting, zoals wij die ten tijden van de Franse overheersers moesten betalen op de achtergrond ge raakt. Het kadaster kreeg vervol gens steeds meer een taak als be waarplaats van rechtshandelin gen. Een plaats waar registers lig gen, die door iedereen geraad pleegd kunnen worden en waar vast ligt wat van wie is in Neder land. Deze functie heeft het heden ten dagen nog. Het kadaster heeft al tijd gelijk. Op die plaats worden alle transacties met onroerend goed en grond vastgelegd en is dus altijd „de waarheid" na te zoeken met betrekking tot eigen- domsr ;chten en plichten. Het kadaster geeft daarbij geen oordeel, maar slechts objectieve informatie. Een voorbeeld hier van is het altijd kadastraal vastge legde „recht van overpad". Wan neer jaren geleden bepaald is dat een huiseigenaar het erf van zijn buurman mag gebruiken om in zijn eigen tuin te komen, dan ligt dat recht, het recht van overpad, vast bij het kadaster. Hoe vaak het huis of het erf ook van eige naar wisselt, de buurman blijft verplicht zijn erf beschikbaar te stellen. Het kadaster legt dergelijke ver plichtingen vast voor de eeuwig heid, zodat iedereen kan zien waaraan hij zich te houden heeft. Met de komst van de vakanties breekt voor veel mensen ook weer het doe-het-zelf seizoen aan. Vee lal werkt men in deze (zonnige) tijd aan de buitenkant van het huis. De tuin wordt opgeknapt, het schuurtje geverfd enzovoort. Toch zal, er gezien het Neder landse klimaat, af en toe ook wei eens een buitje vallen, waardoor niet buiten gewerkt kan worden. Een leuk binnenkarwei om dan ter hand te nemen is de plintafwer king in uw huis. De functie van de plint is de bescherming van de muur. De laatste jaren echter speelt ook het meer decoratieve element een rol. De houten plint is nog steeds de •meest voorkomende vorm. Hij is iverkrijgbaar in allerlei houtsoor ten waardoor een harmonieus ge heel met parket of tapijt is te ver krijgen. Handig zijn de tweedelige 'plinten. Een grondlat wordt tegen de muur geschroefd en de afdek- plint wordt daarop vastgezet met kleine spijkertjes. Eenvoudig te verwijderen wanneer er opnieuw behangen moet worden. Deze tweedelige plinten zijn ook te koop in kunststof. Heeft men vast vloerbedekking dan zijn plinten van eenzelfde materiaal heel deco ratief. De leverancier van vloerbe dekking kan gevraagd worden om plinten te maken van de restjes. Van de afvalstroken worden smalle strookjes gesneden die met een speciale naaimachine worden omgezoomd. Bij plavuizen vloeren zijn kerami sche plinten een prachtige afwer king. Er zijn drie soorten: een rij losse steentjes of een vloertegel met opstaande rand. Deze is heel geschikt voor badkamers en der gelijke, want ze zijn goed schoon te houden. De derde soort zijn plinten van lange smalle stroken natuursteen. Dit is een fraaie afwerking van lei steen of marmeren vloeren. Bij sommige vloerbedekkingen, als rubber en vinyl, kan een afwerkstrook de plint vervangen. Deze strook, meestal van het zelfde materiaal als op de grond, wordt half op de vloer en half te gen de wand gelijmd. Ook hier is het voordeel dat het eenvoudig is schoon te houden. Nog een ander soort plint, is de onderplint. Deze wordt over de rand van het tapijt bevestigd. Het tapijt wordt daarbij tegen de wand omhoog gevouwenr' Als laatste is er de overzetplint. Deze wordt gemonteerd over een be staande plint heen. Hij is daar door wel vrij hoog. Overzet plin ten zijn verkrijgbaar in hout, kunststof, roestvrij staal en alumi nium. In veel plinten kunnen de elektra-draden worden wegge werkt. Hierbij moet wel worden aangetekend dat er slechts één electriciteitsleiding door de plint mag lopen. Bij meerdere bestaat het gevaar van overhitting, waar door kortsluiting kan ontstaan. Wel mag een telefoon- of televisie kabel met een elektrakabel in de zelfde plint worden weggewerkt. Meerdere elektriciteitsdraden kunnen weggewerkt worden in de speciale elektro-plint. Deze is ech ter niet geschikt voor vochtige ruimtes, als keukens en badka mers. Scheiding: hoe delen we het huis? Wanneer gehuwden samen een huis kopen gaan ze er meestal van uit dat ze in die woning "samen oud zullen worden". De.werke lijkheid blijkt echter anders. Een groot deel van de echtparen be sluit lang voor de verhuizing naar een bejaardenoord, dat ze niet meer samen willen leven. De hu welijkse band, waarvan gedacht werd dat het de enig zaligmakende was, blijkt bij velen te knellen. Het aantal echtscheidingen is de laatste jaren enorm toegenomen. Een scheiding is vaak een emotio nele gebeurtenis. Spullen moeten worden gedeeld, wie krijgt de kin deren en hoe wordt het bezoek aan de ander geregeld. Bij de ge zamenlijke bezitters van een eigen huis komt daar nog een probleem bij: wie mag in het huis blijven wonen, en wie wordt de eigenaar. De meeste Nederlandse echtparen zijn in "algehele gemeenschap van goederen" getrouwd. Dat wil zeg gen dat alle eigendommen van hen samen zijn. Geen van de bezittin gen valt aan een van de twee echt genoten toe. Een ai.dere moge lijkheid is het trouwen "op huwe lijkse voorwaarden". Daarbij is geen sprake van algemeen bezit, de gehuwden onderscheiden het mijn en dijn. Wanneer men ge trouwd is "op huwelijkse voor waarden" levert dit de minst praktische problemen op bij echt scheiding. Over het algemeen staat vast wie welke goederen be zit en dus ook van wie de woning is waar beiden tot op dat moment woonden. Bij de scheiding komt het logischerwijs toe aan degene van wie het altijd al was. Aange zien de meeste Nederlanders ech ter in gemeenschap van goederen trouwen, is de bovenstaande een voudige oplossing zelden bruik baar. Doorgaans moeten er heel wat voorzieningen getroffen wor den voor dat de scheiding defini tief is. dat het goed voor hen is in hun eigen omgeving te blijven wonen. Ook kan een van de twee partijen sterk aan de omgeving gebonden zijn, bijvoorbeeld door werk. Naast emotionele aspecten zullen de financiën een heel belangrijke rol spelen. Bij het toewijzen van de woning aan een van de twee zal de ander uitgekocht moeten wor den. Hiervoor moet een onpartij dige taxateur de waarde van de woning bepalen. Is deze vastge steld dan levert een eenvoudig re kensommetje hoeveel geld degene die in het huis blijft wonen, de ander schuldig is. Is de woning bijvoorbeeld 100.000 gulden waard, dan betekent dat voor beide echtgenoten de helft, dus zijn zij voor 50.000 gulden eige naar. In de meeste gevallen rust er een hypotheek op de woning. Stel dat die schuld nog 60.000 gulden is, dan "bezitten" beide echtelie den de helft van het afgeloste geld, elk dus 20.000 gulden. Wanneer een van de twee in de woning blijft wonen, moet een nieuw hypotheekcontract opge maakt worden, als ware er een nieuwe koper voor het huis. Deze ene koper moet wel het vertrou wen van de bank krijgen. De geld- verstrekker bekijkt in de nieuwe situatie opnieuw de kredietwaar digheid en verleent daarna pas een hypotheek. Dit maakt het voor vrouwen zonder vaste baan vaak onmogelijk in het ^koophuis te blijven wonen. Het ontbreekt aan voldoende inkomen. In dat geval, dus bij onvoldoende inkomen van- de achterblijvende partij, zal de bank de vertrekkende partner niet van zijn eigendomsdeel ontslaan. De bank stelt de keuze: of het huis verkopen en de hypotheek aflos sen, of de situatie zoals hij nu be staat handhaven. Dat betekent in de praktijk dat de vertrekkende partner hoofdelijk aansprakelijk blijft voor de woning waar hij of zij niet meer woont. Overigens zijn banken over het algemeen be reid "mee te denken" met de nieuwe situatie en worden daar door soms tussen oplossingen be dacht. De vertrekkende blijft bij voorbeeld slechts beperkte tijd aansprakelijk. Je gaat er wanneer je in het huwe lijksbootje stapt, van uit dat het woelige baren kan doorstaan. Toch is het belangrijk om stil te staan bij een wat minder romanti sche afloop van de huwelijk- stocht. Het is vrijwel onmogelijk, zeker wanneer je in gemeenschap van goederen wilt trouwen, pro blemen bij een scheiding te voor komen. Bespreek op het moment dat alles goed gaat met een notaris op welke wijze er afspraken ge maakt kunnen worden. Afspra ken die ook wanneer het minder goed gaat met het huwelijk, kun nen zorgen dat er geen grote fi nanciële problemen voor een of de beide echtelieden ontstaan. Wanneer een huwelijk spaak loopt, komt er meestal al snel een voorlopige oplossing voor het woonprobleem. Een van de echt genoten vertrekt, de ander blijft in de woning wonen. De rechter noemt deze situatie een "voorlo pige voorziening". De regeling be tekent echter niet dat de defini tieve toewijzing op dezelfde ma nier uit zal vallen. Dit zal aller eerst van enkele emotionele aspec ten afhangen. Wanneer er kinde ren zijn oordeelt de rechter soms p, T w - <'v%. i M- -• 4 Nv V X -x EEN VERHOUDING TUSSBN Hl/pft ,NköM£w „Het is bij ons geen vetpot. Ons inkomen is net genoeg om het gezin draaiende te houden. En elke maand zijn we een groot deel kwijt aan huur; ruim 500 gulden. Nu hoorden we laatst dat je soms huursubsidie kunt krij gen. Kunnen wij daarvoor in aanmerking komen? In bepaalde gevallen betaalt de overheid een deel van de huis huur. Deze geldelijke tege moetkoming staat bekend als de individuele huursubsidie. De huursubsidie-bedragen va riëren van 180 tot 5000 gulden per jaar. Niet elke huurder krijgt echter zomaar van de overheid zo'n aardigheidje toe gestopt. Het moet door de huurder zelf worden aange vraagd, en men moet voldoen aan bepaalde voorwaarden. Bij de inkomensgrenzen wordt een onderscheid gemaakt tus sen huishoudens bestaande uit één persoon of uit meerdere personen. Een alleenstaande mag een belastbaar inkomen hebben van niet meer dan 32.000 gulden per jaar. Voor huishoudens die uit twee of meer persopen bestaan, mag het gezamenlijk inkomen niet hoger zijn dan 36.000 gul den. Voor alleenstaande jonge ren ligt de grens bij 28.000 gul den. Of men in aanmerking komt voor huursubsidie, en hoeveel subsidie men krijgt hangt van een aantal zaken af. Er wordt gelet op de gezinssamenstelling (alleenwonend of juist niet), het inkomen, en de huurprijs van de woning. Voor woningen met een huurprijs van minder dan 256,67 en meer dan 700,- wordt geen subsidie ge geven. Voor alleenwonende jongeren van 18 tot en met 22 jaar gelden andere bedragen minimaal 192,08 en maxi maal 560,- huur per maand). Op deze huurgrenzen bestaan wel enkele uitzonderingen. Bij voorbeeld voor leden van een woongroep, voor bejaar denwoningen, en voor mensen die een aangepaste woning hebben vanwege een handicap. M Wel of geen huursubsidie hangt ook af van het inkomen. Wanneer wordt voldaan aan al deze voorwaarden, dan besluit het ministerie huursubsidie te verlenen. Hoeveel geld de huurder in handen krijgt, is af hankelijk van de hoogte van het inkomen in combinatie met de hoogte van de huur. Het geld zelf in handen krijgen is één manier om de subsidie te ontvangen. Wanneer men kiest voor uitbetaling op eigen reke ning, dan wordt na afloop van elk kwartaal het geld uitge keerd. Gekozen kan ook wor den voor uitbetaling aan de verhuurder, de huiseigenaar. De verhuurder verrekent bij voorbaat het subsidie-bedrag. Men betaalt dan gelijk een la gere huurprijs. Een derde mo gelijk is dat de subsidie maan delijks via de gemeente loopt. Aan de huiseigenaar betaalt men dan gewoon de volledige huursom. Van de gemeente krijgt men één keer per maand een voorschot van het subsidie bedrag. Voor deze betalings wijze moet vooraf contact wor den opgenomen met de ge meente. De aanvraag voor huursubsidie moet voor 1 januari 1988 wor den ingediend. Formulieren daarvoor en informatie zijn bij de gemeente te krijgen. Onlangs heeft staatssecretaris Heerma de resultaten bekend ge maakt van het woningbehoefte- nonderzoek 1985-1986. Dat on derzoek wordt één keer in de vier jaar gehouden. Uit dit onderzoek blijkt dat het woningtekort ten opzichte van 1982 nagenoeg het zelfde is gebleven. In percentage is het tekort wat afgenomen, van 2,62'Vo naar 2,37%. Het tekort, 127.000 woningen blijkt dus veel groter dan in de rijksbegroting werd verwacht. Daarin werd uit gegaan van een tekort van 61.000. De onderzoekers schrijven dit toe aan de verregaande individualise ring. Steeds meer mensen wonen op zichzelf en blijven dat doen. sen verschillende tarieven hante ren voor het opmaken van een sa menlevingscontract. Dat is ver klaarbaar omdat de ingewikkeld heid van de akte van geval tot ge val kan verschillen. U moet ge middeld rekenen op een bedrag van rond de 270 gulden. Een on derwerp dat zeker aan de orde moet komen in uw eerste oriënte rende gesprek met de notaris. Doorgaans worden voor dat eerste gesprek geen kosten in rekening gebracht. De Stichting Landelijk Contact van de Vrouwenadviescommissies heeft onlangs de Eurowoningen- prijs 1987 toegekend gekregen. Een prijs die jaarlijks beschikbaar wordt gesteld aan een man, vrouw of instelling met bijzondere ver diensten op het gebied van de volkshuisvesting. De jury ba seerde zich hierbij ondermeer op de volgende overwegingen. Sinds de oprichting in 1947 is het aantal plaatselijke VAC's uitge groeid tot tweehonderd. Door de activiteiten van deze commissies, die ondermeer bouwplannen be oordelen, krijgen vrouwen in het woningbouwproces de plaats die hen als belangrijkste gebruikers van de woning toekomt. spoorlijnen moet men tevens den ken aan tram- en metrolijnen. Er geldt nu een voorkeurswaarde van 60 dB (A). De maximaal toelaat bare waarde voor spoorweglawaai is 73 dB (A). Provincies kunnen de gemeenten ontheffing verlenen. Dit hangt sa men met het belang van openbaar vervoer en het scheppen van mo gelijkheden om verdichting rond stations in praktijk te brengen. De bezuinigingen op het ministe rie van volkshuisvesting is een on derwerp waar veel over wordt ge discussieerd. Huursubsidie, huur- gewenning, huurwaardeforfait: Op allerlei punten zal moeten worden ingeleverd. Maar de be zuinigingen werken ook door op andere terreinen. Zo liet minister Nijpels weten dat het binnenmi lieu geen nieuw beleidsterrein van zijn ministerie zal worden van wege de afslanking op dit departe ment. In de Vaste Commissie voor Milieubeheer van de Tweede Ka mer heeft hij echter wel toegezegd dat voor onderzoek 1,5 miljoen gulden beschikbaar komt. Daar naast beloofde hij dat over een groot aantal onderwerpen voor lichting aan de burgerij zal wor den gegeven. Voor leken is het een bijna on doenlijke zaak de inhoud van on derzoeksrapporten over bodemve rontreiniging te beoordelen. „Ne derland Gifvrij" heeft daarvoor een oplossing. Onder de titel „On derzoek van bodemverontreini ging; hoe beoordeel je als leek on derzoeksrapporten?" is een boekje verschenen. Door ƒ.5,50 over te maken op giro 2203839 tnv Nederland Gifvrij onder vermel ding van de titel kan men de bro chure in zijn bezit krijgen. Twee weken geleden heeft u op deze pagina een artikel kunnen le zen waarin samenwoners werd geadviseerd een samenlevingscon tract op te laten stellen. Uit een recent onderzoek van Konsumen- ten Kontakt blijkt dat de notaris- Per 1 juli treedt het besluit geluid hinder spoorwegen in werking. Daarin zijn criteria vastgelegd waaraan nieuw te bouwen wonin gen langs een spoorlijn moeten voldoen. Het besluit heeft ook be trekking op bestaande woningen wanneer een spoorbaan wordt verlegd of wordt vernieuwd. Bij Hard en zacht water, het zijn be kende begrippen. Het ziet er naar uit dat we met elkaar in de toe komst meer geld kwijt zullen zijn voor het 'zachtmaken van het wa ter. Op een aantal plaatsen in ons land wordt gebouwd aan installa ties die het drinkwater ontharden. Dat werkt kostenverhogend. Kos ten die vaak gedeeltelijk worden doorgeschoven naar de consu ment. Hard water heeft grote na delen. Huishoudelijke apparaten die water verwarmen zoals vaat wassers, wasmachines en boilers hebben er last van en hard water neemt ook zware metalen sneller op. Zacht water is dus én met het oog op de volksgezondheid en van wege de levensduur van de huis houdelijke apparaten aantrekke lijk. Ook particulieren kunnen hun waterkwaliteit verbeteren. Deltimex Techniek in Werkendam brengt de zogenaamde Gran Mose ontharder op de markt. Maar het gaat daarbij wel om een investe ring van honderden guldens. Huren of kopen is een onderwerp dat de gemoederen erg bezig houdt op dit moment. Dat valt al af te lezen aan het grote aantal publikaties dat over dit onderwerp verschijnt. SQC> Het huis aan de Kruislaan 6 in Oostvoorne is gebouw in 1959. In 1978 heeft er onder architectuur een grote verbouwing plaatsge vonden. Het resultaat: een eigen tijds huis met modern comfort op een fraai plekje in Oostvoorne. Het geheel ligt op ruim zestien honderd vierkante meter eigen grond. Op de begane grond vin hen we ondermeer de woonkamer ivan vijftig vierkante meter met leen fraai plafond, een open haard en een eethoek met openslaande ideuren naar de tuin. De gedeelte lijk open keuken heeft een L-vor- mige inbouwkeuken. Op de be gane grond ligt tevens een studeer kamer. Op de verdieping vinden we vijf slaapkamers en een royale badkamer die is voorzien van o.a. een ligbad, een aparte douche en twee wastafels. Het huis een in houd van circa 573 kubieke meter en dat betekent volop de ruimte. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen van Van der Hoek makelaardij in Oost voorne, telefoon 01815-4000. De vraagprijs bedraagt 425.000,- gulden. Kosten Koper.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13