Ouderschap meer dan rozegeur en maneschijn alléén KORTING NUfiAZUN/WINKELPERSONEEL Heropening Albert Heyn Groeneveld opticiens SCHEPER Groeneveld opticiens oogt nu nóg voordeliger! KORTING m/v Werkloosheid plus 334 Sjurgerlijke Vrouw dood aangetroffen De Vrijheid Dokter W. F. Scheepe en echtgenote NIEUWE AUTO 010-4260199 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JULI 1987 ICHIEDAM Moeders en hun baby's zijn een ein- Leloze inspiratiebron voor reclamemakers. In ieder willekeurig tijdschrift zijn ze te bewonderen, de su- ierslanke, goed ogende altijd stralende vrouwen lie tussen de bedrijven door probleemloos een sui kerzoet kind in een pamper helpen of een Olvarit- lapje voeren. Trots kan de ouders anno 1987 niet rorden ontzegd. Maar daarmee houdt de overeen komst tussen een Ster-spotje en het gewone dage- ijkse leven op. Bleke gezichten en kringen onder 'e ogen, opgelopen in slapeloze nachten, eindeloze rassen en getob met ziektetjes en voedingsproble- tien, zijn dichter bij de werkelijkheid. Het doorko nen van een eerste tand kan een heel gezin op z'n :op zetten. KORTING Tijdens de vakantie maakt Groeneveld opticiens schoon schip voor de nieuwe najaarscollectie. Daarom 25% korting* op alle monturen! De kinderen worden lang niet bij iedere controle gemeten. Al te dikwijls uitrekken zou de tere heupgewrichten van een kleintje kunnen beschadigen. Prikkelbaarder Josephine Dijkers Reinheid Majesteit Bij buitenlandse gezinnen komt haast altijd de vader ook mee naar het consultatiebureau. Overigens niet omdat de emancipatie bij hen zoveel verder gevorderd is, dan bij Nederlan ders, maar om eventuele taalproblemen het hoofd te bieden. Het Nieuwe Stadsblad Free Record Shop, met 43 filialen Nederlands grootste grammofoonplaten detailhandel zoekt met spoed full time Voor ons centrale magazijn in Schiedam, waar dagelijks alle filialen uit worden bevoorraad. Zij die willen solliciteren dienen te beschikken over: verantwoordelijkheidsgevoel enige computer kennis ervaring in controle over ingaande en uitgaande produkten in ons magazijn. Na gebleken geschiktheid, is doorgroei als verkoper/filiaalhouder in onze winkels mogelijk. Uw schriftelijke sollicitatie voorzien van een recente pasfoto, richten aan: Free Record Shop B.V., Nieuwpoortweg 8, 3125 AP Schiedam, t.a.v. Dhr. J. 't Hart. danken alle patiënten voor de goede wensen ontvangen tijdens zijn ziekte. Meedogenloos Pyama Leanne en llona, net drie weken oud en helemaal eikaars evenbeeld voor een leek. Hun vader en moeder hebben er overigens totaal geen moeite mee om hun spruiten uit elkaar te houden: „Een kwestie van gevoel." LID-FOCWA Nieuw!! Pakketpolis FAülNA 3 Baby niet enige zorg van consultatiebureau 25% Tegenwoordig lezen ouders n spé alles wat los en vast zit ,ver verzorging en opvoeding, ■lleen hebben velen van hen >ij wijze van spreken nooit elf een baby vastgehouden. Jat is een heel verschil met Toeger, toen hielpen de oude en in een gezin hun broertjes ;n zusjes groot brengen. En die leden dat op hun beurt weer net hun neefjes en nichtjes. Er varen altijd wel oma's, tantes ;n kennissen met verstand /an zaken in de buurt. Moe iers van nu zijn niet eens zo zeel onhandiger, ze zijn voor namelijk onzekerder. Josephine Dijkers, wijkver pleegkundige in Zuid, doet sa men met collega Marcel Schu macher en arts Betteke Wie- land 's maandagmiddags het consultatiebureau aan de Wes terkade in Schiedam Zuid. Twintig kinderen worden in ongeveer drie uur tijd van top tot teen gecontroleerd. Dat be tekent in de praktijk even zo vaak zorgvuldig meten, we gen, advies geven over voe ding, luisteren met de stetos- coop, kijken of de baby zich goed ontwikkelt en eventueel Schiedam, Hoogstraat 73. Vlaardingen, Hoogstraat 146. Vlaardingen, van Hogendorplaan 5. *Tot een maximum van I 50,-. Geldig t/m zaterdag 1 augustus 1987. Niet geldig op andere aanbiedingen. prikken - en dat alles bijhou den op kaarten, grafieken en in groeiboekjes. Toch valt ei genlijk alleen uit de „sloten thee, die erdoor gaan" op te maken hoe inspannend zo'n middag bureau eigenlijk is. Ie der kleintje wordt door de vakkrachten met hetzelfde ge paste enthousiasme begroet, zonder dat het drietal zich overigens bezondigt aan over dreven zwijmelen. Het ouder schap wordt volgens hen al veel te dikwijls bekeken door een rose bril. Josephine Dijkers: „Als je vroeger trouwde kreeg je haast vanzelfsprekend kinde ren. Nu kies je daar in de meeste gevallen bewust voor. Maar tegelijkertijd moet je dan vaak voor de omgeving en niet in de laatste plaats jezelf voldoen aan een ideaalbeeld dat van geen kant klopt met de praktijk. Met de komst van een baby verandert er verschrikkelijk veel. Je kan niet zomaar even weg, moet vaak 's nachts je bed uit, bent dus soms erg moe en daardoor prikkelbaarder. Het is voor vrouwen meestal een hele steun in de rug als je ze het gevoel kan geven dat dat niet gek is. Als we mer ken, dat iemand het echt niet meer aankan gaan we een keertje extra op huisbezoek en maken een praatje met de va der erbij. Een baan van negen tot vijf is vaak heel wat min der zwaar dan een dag lang zorgen voor zo'n „wolk van een baby". Wij kunnen de pro blemen niet wegnemen, maar aandacht en begrip maken vaak een wereld van ver schil." De eerste consultatiebureau's werden geopend rond de eeuwwisseling naar aanleiding van de hoge zuigelingensterf te. Het werk was er vooral op gericht, de moeders betere hy giëne en verzorgingsmethodes aan te leren. Reinheid, rust en regelmaat werden in die dagen gezien als de voornaamste voorwaarden waaronder een baby lichame lijk en geestelijk gezond groot kon worden. Toen de consulta tiebureau's in 1957 de taak op zich namen om óók de (toen vier) standaardinentingen te gaan verzorgen was hun in vloed op de vroegste jeugdja ren van iedere Nederlander compleet. En niet zonder suc ces. De kindersterfte daalde in snel tempo van vijftien naar één op de honderd. Bovendien werden dankzij de intensieve controles veel aandoeningen vroegtijdig onderkend, behan deld en genezen. Het einddoel leek bereikt. Toch schroomden de consulta tiebureau's het niet om het aan het begin van de 80-iger jaren over een andere boeg te gooi en. „Zijne majestein de baby" mocht dan thuis nog onver minderd alle aandacht opei sen, de wijkverpleegkundigen gingen zich steeds meer be kommeren om het wel en wee van de ouders. Een trend die ook doorzette in Schiedam. Josephine Dijkers: „Niet eens zo lang geleden was onze hulp, puur praktisch gericht. Je leg de het kind op de weegschaal, de arts zette de stetoscoop er op en na een minuut of wat stonden de mensen weer op straat. De wens om méér kwam in feite van twee kan ten. Als wijkverpleegkundige ga je altijd een dag of veertien na een geboorte op huisbezoek. Het kontakt dat je dan op- 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MA THEN ESSE. WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-86 WATERWEG NOORD Het werkloosheidscijfer van de maand juni in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is door een toename van 334 uit gekomen op 8635. Bij de man nen steeg het werkloosheids cijfer met 189 tot 5287. Bij de vrouwen steeg het werkloos heidscijfer met 145 tot 3348. 869 personen lieten zich in juni als werkloos registreren terwijl 535 personen hun in- schrijving bij het arbeidsbu reau beëindigden. Het werk loosheidscijfer uitgedrukt in percentage van de afhankelij ke beroepsbevolking bedraagt nu voor mannen 10% en voor vrouwen 15.1%. Dit was in de vorige verslagmaand resp. 9.7% en 14.4%. De oorzaak van de toename van het aantal werklozen is voor een belangrijk deel te verklaren door het aantal schoolverlaters dat zich als werkloos heeft laten inschrij- Daarnaast is er onder andere sprake van toename van werkloosheid in de metaal, de handel en kantoor onder wijs. De openstaande vraag is in de verslagmaand gestegen van 310 tot 356. Totaal werden er in juni ten opzichte van de vo rige maand 120 vacatures min der ingediend hetgeen resul teerde in een aantal van 90 nieuwe vacatures. Het aantal vervallen vacatures bedroeg 44. SCHIEDAM Albert Heyn in het winkelcen trum Hof van Spaland opent donderdag 16 juli om 10.00 uur de deuren na een intensieve verbou wing, die ruim zes weken in beslag heeft genomen. Nieuw in het AH-filiaal is de zelfschepafdeling. In ruim 40 vaten bevinden zich allerlei kruideniers waren zoals suiker, maca roni, hagelslag, snoepgoed, paneermeel, peulruchten en droge dierenvoeding. De klant kan hier zijn pro- dukt precies op maat ko pen door zelf op te schep pen en af te wegen. Met name voor de kleinere huishoudens biedt dit uit komst. De ambachtelijke slagerij wordt zodanig verbouwd, dat men de slagers aan het werk kan zien. Op de bloemenafdeling kunnen klanten voortaan zelf een boeket samenstellen. Spe ciaal opgeleide medewer kers kunnen daarbij be hulpzaam zijn en het boe ket gratis feestelijk inpak ken. bouwde kreeg op het bureau geen vervolg - tot teleurstel ling van de ouders, die dach ten hun zorgen bij je kwijt te kunnen. Nu is er behalve voor het louter medische gedeelte tijd voor een gesprek dat meer inhoudt dan het uitwisselen van oppervlakkige beleefdhe den. Als vader of moeder ner veus is, kan dat een kind be hoorlijk uit balans brengen." De verzorgingsstaat anno jaren '80 lijkt ook een babyleven meedogenloos in haar greep te hebebn. Tekenend daarvoor is het Groeiboekje, waarin de vorderingen van iedere bore ling zorgvuldig worden bijge houden. „Nu gaat de baby la chen," staat er bij week zes. De eenkenningheid zou sowieso toeslaan in het kinderleven tussen de zeven en acht maan den. En natuurlijk is fluor een must en zoetigheid taboe, zoals herhaaldelijk gestreng wordt gemeld. „Toch zijn al die adviezen meer een steuntje in de rug dan een heilig moeten," zegt Betteke Wieland. De arts: „Onze begeleidingsfunktie is steeds groter geworden. Maar verder dan het geven van raad gaat dat nooit. Je probeert in te spelen op wat de mensen zelf willen. Dat lukt natuurlijk pas als je ze kent. Het is nooit de bedoeling een bepaald pa troon te onderbreken, als ie mand persé haar baby wil grootbrengen met Molenaars kindermeel zoals oma het heeft gedaan, dan ga ik daar zeker niet alleen dwars tegen-, in, maar proberen samen een goed alternatief te vinden." Belangrijk is vooral dat ouders zelf zeggen wat ze willen. Daar schort het in de praktijk nog wel eens aan, is de erva ring van Josephine Dijkers. De wijkverpleegkundige: „Je zegt bijvoorbeeld, nu mag er wat vlees door de voeding heen gemalen; blijkt een moe der achteraf vegetarisch te zijn. Dan denk ik: laat dat nou even weten. Dan kan je in on derling overleg naar een ver vangingsmiddel zoeken. Ten slotte kunnen we alleen advi seren als een gezin zelf goed duidelijk maakt wat het wil. In een ziekenhuis trekken de mensen een pyama aan en leg gen hun eigen persoonlijkheid af. Het prettige van de wijk verpleging is dat je je - binnen bepaalde grenzen natuurlijk - helemaal kan aanpassen en hulp op maat kan bieden." SCHIEDAM 3 juli t/m 9 juli 1987 Geboren: Eline D., d.v.Kiela- Romijn; Jamil S„ z.v. Bijlhout; Pieter M., z.v. Seelaar-van den Corput; Ronald, z.v. van Gelo- ven-Verheul; Tabitha, d.v. Wijker-Vielvoije; Nicky, z.v. Rotteveel-van den Oever; Sop hie, d.v. van den Berg-Ver- wiel; Michiel, z.v. van Buuren- Janssen; Romano M. z.v. van Mazijk-Crhisten; Anneke, d.v. van der Reijden-Stolk; Veroni- que, d.v. de Kuif-van Dijk; Stephan, z.v. Keizerwaard-de Bruin; Yolanda, d.v. Offer man-de Ruijter; Kimberley, d.v. Schut-Hoogstad; Regina, d.v. Romijn-de Hoog; Nicky R. W„ z.v. Meivogel-Stevense; Vincent J. H., z.v. van Heuke- lom-van Dee; Hasan, z.v. An- karali-Ankarali; Nathalie, d.v. Josen-van de Burg; Kevin, z.v. Holster-Chotchan; Maria J., d.v. van Mil-Ruijs; Henderika M. d.v. van Kampen-Jagt; Em- rah, z.v. Tok-Tok; Johannes, z.v. van den Bosch-Hulshof. Ondertrouwd: A. J. Boon, 24 jr. en C. Vermeij, 20 jr.; A. J. Dingemans, 28 jr. en C. Moer man, 22 jr.; J. P. A. Eibers, 23 jr. en M. Turjeman, 22 jr.; A. J. van't Hoff, 25 jr. en C. P. Bui tenhuis, 20 jr.; R. Jung, 22 jr. en B. M. R. de Nijs, 21 jr.; J. G. C. Kleinekoort, 41 jr. en E. L. M. Jacobs, 30 jr.; J. M. van der Klink, 31 jr. en C. J. Ravens- bergen, 29 jr.; C. F. McStea, 29 jr. en G. Vellinga, 32 jr.; D. J. Spanjer, 31 jr. en J. M. P. Wauben, 30 jr.; W. Suijker, 29 jr. en S. van der Wal, 24 jr.; W. Valkenburg, 25 jr. en M. J. Baard, 23 jr.; B. M. Visser, 24 jr. en M. M. Kemmer, 22 jr. Getrouwd: M. M. Kerdel, 23 jr. en M. M. van der Horst, 22 jr.; J. J. Rolling, 36 jr. en P. J. Verburg, 32 jr.; M. Lemmens, 24 jr. en B. de Ruijter, 21 jr.; P. J. van Slobbe, 29 jr. en S. Khan, 33 jr.; A. Bos, 27 jr. en E. Otten, 34 jr.; E. P. Ruseler, 26 jr. en T. M. van Troost, 31 jr.; R. van Meurs, 26 jr. en P. Suttorp, 20 jr.; F. M. van Leeu wen, 24 jr. en A. P. M. Kloos, 21 jr. Overleden: N. Putters, man, oud 88 jr.; A. Kriek, man, oud 56 jr.; P. de Bruijn, vr. gehuwd geweest met P. Moree, oud 97 jr.; F. van Heel, man, oud 74 jr.; E. A. Wesdorp, vr. gehuwd geweest met C. van Beek, oud 89 jr.; W. Pranger, man, oud 84 jr.; C. J. Krabbendam, vr. ge huwd geweest met G. Kraan, oud 78 jr.; J. M. Gies, vr. e.v. J. G. M. Vos, oud 67 jr.; T. Waas dorp, vr. oud 70 jr. I Na 'n WCC-beurt heftent I u uw eigen auto niet meer ,1 terug, laat staan de buurman. 1 Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. A f T Schiedam VLAARDINGEN In haar woning aan de v.d. Spiegel straat is de 74-jarige mevrouw J.v.d.K. dood aangetroffen. Het was buren opgevallen dat al een paar dagen achtereen de televisie aanstond. Uit on derzoek is gebleken dat de vrouw ongeveer 10 dagen ge leden een natuurlijke dood was gestorven. Al uw verzekeringen in één pakket? Verdien 10% omzetkor- ting op de premiell Betaling per maand, kwartaal of half iaar moaelijk. Sq i Lange Haven 102 j J Vaartuigenverzekering: no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremie mogelijk Voorbeeld Fiat Panda (668 kg.) premie 75% no claim WA 145.- Casco per jaar 215.- Opel Kadett (890 kg) premie 75% no-claim WA 199.- Casco per jaar 335.- Schiedam, tel. 010-4262638 SCHIEDAM De postdui venvereniging De Vrijheid vloog afgelopen weekend mee in twee wedvluchten. De eer ste was vanuit La Souterraine over een afstand van 666 kilo meter. In concours waren 75 duiven die met een zuidwesten wind naar Nederland kwamen vliegen. De eerste tien aanko mende duiven waren van de volgende liefhebbers: 1, 2 en 6 H. Jansen; 3 en 5. L. Zantboer; 4. F. Bodeving; 7. L. Triel; 8. A. Faas; 9. W. Wagte- veld; 10. C. de Jonge. In de tweede wedvlucht vlo gen 186 Schiedamse duiven vanuit Peronne over een af stand van 243 kilometer terug naar het hok. De eerste tien gearriveerde duiven waren van de volgende eigenaren: 1. L. Triel; 2. G. Breur; 3 en 4. Jansen; 5, 6 en 10. comb. v. Raay; 7. W. van Leyden; 8. A. v.d. Wilt; 9. P. v. Diest.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3