f Het Waardevolle bomen krijgen authentieke aanblik man Vakantie-aktiviteiten Jeugdwerk Demos oefent VRIJDAGMIDDAG VANAF 12.30 UUR GESLOTEN 4 Noorduin op weg naar wereldrecord Controle Brandweer 1. RANDSTAD EDITIES ""Stadsblad M 94.1 MHz op de kabel Liever de lucht in met de SOMS Aangehouden SPEKTAKULAIRE OPRUIMING! VILLERIUS SPORTS VANDAAG: Politie blijft patrouilleren Rondvaart vanuit Schiedam Jhon Bos na zes jaar onder de SVV-lat Kleuren van Vlaanderen verwerkt in Schiedamse vlag i Hyundai Pony XP. prima auto voor weinig geld. i Wipmolen in de tuin. Puffend verlies je je centimeters. wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telethon 010-4732877 Arne van der Zande SCHIEDAM De bomen in Schiedam mogen niet kla gen. De gemeentelijke plantsoenendienst stelt alles in het werk om de leefomstandigheden van het natuur schoon zo optimaal mogelijk te maken. De dienst, die gevestigd is aan de Fokkerstraat in de 's Gravenlandse polder, schuwt in dat kader ook niet de allernieuwste methodes om de bomen goed te laten gedijen. De laat ste toegepaste methode in Schiedam is de groeiplaats verbetering door middel van luchtdruk. In de volks mond wordt dit „ploffen" genoemd. De laatste dagen zijn in de stad vijftig bomen geploft. Op diverse plaat sen waren mensen van de Nationale Bomenbank in de weer met slangen en buizen om de bomen een „oppep per" te geven zoals Tony Tessers, hoofdopzichter aan leg en onderhoud van de Schiedamse plantsoenen dienst het noemt. De mannen van de Nationale Bomenbank in de weer om de grond te laten ploffen. SCHIEDAM De ko mende drie vakantiewe ken organiseren de clowns Jut en Jul, bekend van het Jeugdwerk uit Schiedam-Noord, aktivi- teiten voor jeugd en jon geren. Het programma staat in het teken van Land, Wa ter en Lucht. De aktivitei- ten worden gehouden vlakbij het Bachplein en wel in en rond het pand WESP aan de Churchill- weg/Metropad. Wegens A.T.V. zijn onze kantoren Alle overige werkdagen graag van 08.30-17.00 uur tot uw dienst. H, Stad Rigoureus oplage 39.135 20 tot 70% korting GRATIS, VOOR NIKS Spaarjuf Anneke van der Sloot. SCHIEDAM Na een va kantieperiode start aan staande maandagvond op de Schiedamse wielerbaan weer de wekelijkse popu laire wedstrijden. In de vakantie is de accommo datie opgeknapt zodat het geheel weer een fleurig aanzien heeft. SCHIEDAM Op straat wordt Anneke van der Sloot bijna door ieder kind herkend. „Hé, daar loopt onze spaarjuf," hoort ze dan roepen. Of: „Ma, achter je zit de spaar bank," terwijl ze een paar schoenen in een winkel past. Anneke van der Sloot heeft niet voor niets het predikaat „spaarjuf" ge kregen. Al negen jaar lang bezoekt ze met spaar- zegels de basisscholen in Schiedam. Binnenkort ne men twee dames haar taak over. „Na de fusie van de Bondsspaarbank is het voor een persoon bijna niet meer te doen. Maar ik heb het altijd met veel plezier gedaan," zegt An neke van der Sloot, terwijl ze een paar spaarboekjes op elkaar stapelt. Spaargedrag Overwinning Blij w Nieuwe Schiedam zorgt voor haar bomen Voor snelle beslissers a.s. zaterdag om 9.30 uur 10 2-zits banken a 500,- mnp. en 10 bankstellen 3 2 zitskombinatle voor 999,-. OP OP, WEG WEG L IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (kralingseveerl Tel 010-4508033 Dinsdag 4 augustus: Huttenbouw 10.00-17.00 uur, 6-12 jaar. Woensdag 5 augustus: Buttons maken 14.00-17.00 uur, 6-12 jaar. Donderdag 6 augustus: Barbecue, 19.30-21.30 uur, 12-15 jaar. Vrijdag 7 augustus: Uitstapje Plaswijck, 10.00-17.00 uur, 6-12 jaar, kosten 2,50. Dinsdag 11 augustus: Waterestafette, 10.00-17.00 uur, 6-12 jaar. Woensdag 12 augustus: Viswedstrijd, 14.00-17.00 uur, 6-12 jaar. Donderdag 13 augustus: Roeien, 19.00-21.00 uur, 12-15 jaar, kosten 2,50. Vrijdag 14 augustus: Zwemmen, 14.00-17.00 uur, 6-12 jaar, kosten 1,65. Dinsdag 18 augustus: Vliegers maken, 10.00-17.00 uur, 6-12 jaar. Woensdag 19 augustus: Spelmiddag, 14.00-17.00 uur, 6-12 jaar. Donderdag 20 augustus: Verrassingstocht, 19.30-21.30 uur, 12-15 jaar. Vrijdag 21 augustus: Ballonwedstrijd en springkussen, 14.00- 17.00 uur, 6-12 jaar. Informatie bij Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord, Bachplein 590, tel. 4702207. Vrijzwemmen in grote vakantie SCHIEDAM Gedurende de grote vakantie, van 27 juli tot en met 21 augustus, zijn de tijden van vrijzwem men in zwembad Zuid als volgt. Van maandag tot en met vrijdag kan er dagelijks van 10.00 uur tot 17.30 uur gezwommen worden. Daar naast kan op alle doorde weekse avonden, behalve woensdag ook van 20.30 tot 21.45 uur vrij gezwommen worden. In het weekend ziet de inde ling er anders uit: van 09.00 tot 10.00 uur rustig zwemmen voor volwassenen; van 10.00 tot 12.45 uur familiezwemmen. Bij mooi weer is in het week end van 9.00 tot 17.00 uur het bad geopend inclusief de speelweide. Voor aanstaande moeders en vaders is er elke dinsdagavond van 19.45 tot 20.30 gelegenheid om te zwem men. Behalve het gewone zwemmen kan iedereen in zwembad Zuid ook nog steeds terecht voor verjaardagspartijtjes en het af huren van de sauna en zonne bank. Dit alles gaat onder het motto: „Ook al is het weer nog zo slecht, bij zwembad Zuid kunt u altijd terecht". Voor meer informatie over de gewijzigde openingstijden kan men bellen naar 4261682. „Voorheen kenden we al di verse manieren om bomen beter te laten groeien. De meesten daarvan waren vrij kostbaar zoals het vervan gen van de oude grond door nieuwe of het plaatsen van luchtkokers. Daarom is er gezocht naar goedkopere manieren en is het ploffen er één van. De kosten variëren per boom van 100,tot 400,afhankelijk van de grootte van de boom. Dat is relatief veel goedkoper dan de voorheen gebruikte me thodes," aldus de hoofdop zichter. Bij het ploffen worden holle buizen met gaatjes tot de wor tels, ongeveer tachtig centime ter in de grond, getrild. Op de buis wordt een compressor aangesloten die een druk van tien atmosfeer produceert. Bijstaand programma laat de aktiviteiten zien die er voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar georganiseerd worden en de aktiviteiten voor tieners op hun vaste clubavond. Ook de jongeren uit noord kunnen in deze twee weken terecht bij het WESP op de vaste openingstijden. Nadere informatie te verkrijgen bij de jongerenwerker Mare Eyking. Inschrijving voor aktiviteiten kan gebeuren tijdens de ope ningstijden, eventueel per tele foon 0104712234. Let op: de» vakantie-aktiviteiten starten op dinsdag 4 augustus met hut tenbouw voor de jeugd. De laatste aktiviteit is op vrijdag 21 augustus. Dan is er een bal lonwedstrijd en een groot springkussen. SCHIEDAM De training van de voetbalvereniging De mos begint aanstaande zondag om 12.00 uur. Behalve de di verse trainingen heeft oefen- meester Bakker ook een zestal oefenwedstrijden gepland: Donderdag 13 augustus: Gou derak Demos, 19.30 uur; Zondag 16 augustus: Flakkee Demos, 14.30 uur; Donderdag 20 augustus: H.V.O. Demos, 19.00 uur; Donderdag 20 augustus: V.D.L. Demos, 19.00 uur; Zondag 23 augustus: Putters- hoek Demos, 14.30 uur; Donderdag 27 augustus: Demos Gouderak, 19.00 uur; Zondag 30 augustus: beker wedstrijd Demos 14.30 uur. Hierdoor ontstaat in de grond een soort explosie die de grond omhoog tilt. Al naar gelang de hardheid van de bodem wordt de handeling herhaald. Na het ploffen wordt via dezelfde hol le buis 25 liter groeivloeistof de grond in geperst. De bedoe ling van de hele operatie is dus tweeledig: er wordt door het ploffen meer ruimte gemaakt voor de wortels om te groeien en er wordt voeding aan de wortels gegeven. „Deze methode," vertelt Tony Tessers, „wordt voornamelijk toegepast bij bomen die in ste den staan. Door het vele ver keer dat langs de bomen raast is de grond zo hard geworden dat de wortels geen ruimte meer hebben om verder te groeien. Dit geldt overigens voor alle bomen die we in de Schiedamse binnenstad ken nen. In eerste instantie zijn alleen vijftig broodnodige gevallen gedaan, zoals op de Broersvest, Nieuwe Haven, Wester kade en het Stationsplein. Maar als de methode goed werkt en dat zal ongetwijfeld zo zijn, willen we meer bomen doen. Het is nu trouwens de juiste tijd om het ploffen toe te passen." De plantsoenendienst heeft naast het ploffen nog andere plannen voor de toekomst. „Na de bouwvakvakantie gaan we een proef doen met één grote plataan aan de Hoofd straat. Dat is een waardevolle boom die een speciale behan deling krijgt. De bestrating wordt om de gehele boom weggehaald, de bovenste laag grond wordt eruit gezogen tot een diepte van dertig centime ter. Hierna wordt de grond ge ploft en de ontstane gaten met goede grond opgevuld. De wortels worden dan bedekt met een laag bladaarde, een laag anti-worteldoek en argex- korrels. Bovenop deze lagen worden gietijzeren roosters ge legd die het geheel een au thentieke aanblik geeft. Deze gehele operatie is op dit moment een combinatie van de laatste mogelijkheden. Ui teraard zijn de kosten daar ook naar, want één zo'n operatie kost 2.500,Vandaar dat we het alleen met waardevolle bomen doen," vertelt Tony Tessers over de plannen van zijn afdeling. VRIJDAG 31 JULI 1987 NR. 62 39e JAARGANG De laatste ronde voor de verbouwing! I op: FILA-AUSTRALIAN-ELLESSE- LAC0STE ETC. LET OP: De gehele kollektie O'NEILL: iedere 2e stuk geheel Broersveld 127, Schiedam SCHIEDAM Wat A.V.R./Ooievaars atleet Willem Noorduin tijdens de open Duitse Kampioen schappen niet lukte, een recordverbetering op de discus, lukte op 26 juli te Breda wel. Met een afstand van 30.40 meter verbeterde Noord uin het Nederlands record met ruim 1.30 meter. Met deze nieuwe afstand zit Noorduin 80 cm. onder het wereldrecord. Bij het kogelstoten werkte Noorduin een goede serie af met als beste prestatie 9.88 meter. SCHIEDAM De Stadsom- roep Schiedam brengt zaterdag vanaf half vier de volgende „hot items": - Nicaragua comité Schiedam van start; - Aktiviteiten Ned. Vereniging van Huisvrouwen; - Bedevaart naar Banneux; - Rederij Tonissen. Vanaf half zes Stadsomroep Sport. Vanaf één uur draait de Stad somroep non-stop populaire muziek. VLAARDINGEN Aange houden zijn terzake een po ging tot inbraak de 16-jarige C. J. en de 14-jarige M. D. J. Zij werden in de ochtenduren van dinsdag op heterdaad betrapt toen zij poogden een inbraak te plegen aan de Julianalaan. De recherche stelt een nader onderzoek in. SCHIEDAM Een intensieve snelheidscontrole op de aan- voerroutes van de Benelux- tunnel heeft 19 processen-ver baal opgeleverd. Eén automo bilist presteerde het zelfs om 103 kilometer te rijden. De controle, uitgevoerd door de Schiedamse en Rotterdamse politie, duurde dinsdagavond slechts een uur. Spaarjuf'stopt Wielrennen in Harga De jeugd, nieuwelingen, junio ren, amateurs en ook de dames zullen in diverse onderdelen elkaar weer gaan betwisten voor de ereplaatsen. 4 De wekelijkse programma's vangen aan om 19.00 uur. Zo als voorheen is het bijwonen van de baanwedstrijden voor een ieder gratis. De wieler baan ligt in het sportpark „Harga" aan de Olympiaweg. Voor maandagavond 31 augus tus staan er interessante baan wedstrijden op het program ma. Onder leiding van ex-we reldkampioen Cees Stam zal een geselecteerd team van 5 k 6 renners in 2 manches en een finale stayerwedstrijden ver rijden. SCHIEDAM De brandweer heeft woensdagochtend om streeks half tien een personen auto uit de Voorhaven geta keld. De auto bleek anderhalf jaar geleden in De Lier te zijn gestolen. De politie van De Lier stélt een onderzoek in. Het systeem dat scholieren met zegels sparen stamt al van voor de oorlog. Kinderen ko pen waardezegels, plakken deze op een speciale kaart en laten het gespaarde bedrag op hun rekening bijschrijven. „De bank legt er 10 procent boven op," zegt de spaarjuf. „Het maximum bedrag per jaar is 250 gulden." Als geen ander kent de spaar juf het spaargedrag van de Schiedamse jeugd. „Ongeveer 20 procent van de klas spaart steevast 50 cent of een gulden per week. Als ze jarig zijn ste ken ze triomfantelijk de 25 gulden van oma in de lucht. Het is natuurlijk een aantrek kelijke manier van sparen. Jongens sparen graag voor een crossfiets, maar waar de meis jes voor sparen, daar ben ik nooit achter gekomen." Het is voor Anneke van der Sloot altijd een persoonlijke overwinning als ze een hele klas tot sparen aan kan zetten. „Ik kwam een tijdje op een school, waar ik voor 3,50 aan zegels verkocht. Maar de spaarvonk sloeg over naar vriendjes en vriendinnetjes. Het bedrag liep op tot maar liefst 100 gulden. Ja, dat vind ik toch leuk." De spaarjuf is nooit onplezierig ontvangen op de basisscholen. „Alles hangt af hoe je jezelf opstelt, ik weet natuurlijk dat ik een kleine stoorzender ben als it de klas binnenkom." Anneke van der Sloot is blij dat de zegels in de loop der ja ren leuker zijn geworden. „We hebben nu zegels met konij nen, eekhoorn en vogels. Vroeger waren het van die on gezellige afbeeldingen." De spaarjuf vindt het een goed sy steem dat de kaart persoonlijk bij de bank moet worden inge leverd. „De bank is voor velen toch een instituut waar je al leen naar toe gaat als je veel geld hebt, en dat is beslist niet waar."

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13