Een brandveilige woning Onroerend goed belasting Het overlijden van de huurder WOONDROOM ■VCI»] i? IJl Vrijstaand met praktijkruimte GEZOND WONEN VRAGEN OVER HUREN hÊKÊÊÈÊÊItkÊKKÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊiÊÊÊÊtÊUÊIKÊmmd Veiligheid in huig architectentitel Warmte-werend glas Licht op zólder 'HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 PAGINA 7 Eindredaktie Marijke Sterk tel. 03473-72727 Voorschriften Veranderingen Kamerbreed 99 99 Gif Misleiden Veiliger Tarieven Bezwaar Nederlander* «jn rijk aan belastingen, W* kousen belastingen op het inkomen,, belasting van consumptiegoed tieren en ook tie woonbelastingen. Onder dat laatste ver staan we de belastingen die te maken hebben met bet wa- Hot „waarom'* bot „hoeveel" en bet „kan ik er vanaf''komen In dit artikel aan de orde. De wet, artikel 17 van de Wet op de Invordering) biedt ile mogelijkheid van vrijstelling op gemeentelijke belastingen. Dit in geval ie mand door financiële omstandigheden niet in staat is deze te betalen* .Jtar8* Opmerkelijke architectuur Schoonhouden Samenwonen Achteraf vOQ mmmtg Een goede woning vinden we be langrijk. We zorgen voor het on derhoud van het huis, voor isola tie en voor tal van andere dingen. Eén punt wordt vaak vergeten .De brandveiligheid van het huis. In ruim tienduizend woningen breekt jaarlijks brand uit. Omdat kleine brandjes vaak niet bij de brandweer worden gemeld, is het werkelijke aantal branden waar schijnlijk wel honderdduizend. Al verzacht een goede brandver zekering grotendeels het mate riële leed, toch is brand een trieste gebeurtenis. Onvervang baar zijn de mensenlevens die er soms bij te betreuren zijn. Om onszelf en anders huisgeno ten veel ellende te besparen, is het nodig maatregelen te treffen die voorkomen dat er brand ont staat. Zeker zo belangrijk zijn maatregelen die voorkomen dat een eventuele brand zich uit breidt, en de gevolgen zo veel mogelijk beperkt blijven. Met deze brandveiligheid moet bij de bouw van het huis al rekening zijn gehouden. Van de overheid dienen huizen aan bepaalde brandveiligheidsnormen te vol doen. Zo zijn er voorschriften met betrekking tot de constructie van de muren, de vloeren en afwerkingsmaterialen. Bouw kundige maatregelen die er op gericht zijn dat wanneer bijvoor beeld in de keuken brand ont staat, niet binnen korte tijd het huis tot de nok toe in brand staat. Brandvertragende con structies die tevens sterk blijven, zodat het pand niet snel instort. Voor de geldende voorschriften kan men ondermeer terecht bij de afdeling Bouw- en woningtoe zicht van de gemeente. Veranderingen in de woning kun nen de brandveiligheid nadelig beinvloeden. Een houten binnen deur kan bij brand het vuur wel tien minuten tegenhouden. Wor den binnendeuren verwijderd of vervangen door kunststoffen vouwwandjes, dan vervalt daar mee een vertragende factor. Een open haard is nog zo'n voor beeld. Vooral de schoorsteen moet aan strenge eisen voldoen. Een onjuiste constructie van het rookkanaal kan brandgevaar lijke situatties tot gevolg hebben. Bij het aanbrengen van een ver laagd plafond moet zo veel mo gelijk brandveilig materiaal wor den gebruikt (glaswolplaten bij voorbeeld). Uit den boze zijn brandbare materialen zoals zachtboard. Deze materialen dragen bij tot een snelle bran- duitbreiding. Ook de rookont wikkeling is vaak groot. Bij de aanschaf van meubels, gordijnen of vloerbedekking zul len we de verkoper zelden of nooit vragen naar de ontvlam baarheid van het materiaal. Wanneer een op de vloer gevallen sigaret het tapijt kamerbreed in brand zet, dat dan is er brandge vaarlijk materiaal gebruikt. Voorschriften ten aanzien van de verwerkte materialen moeten dergelijke vuurzeeën voorko men. Brandgevaar schuilt ook in gordijnen. Eenmaal vlam gevat kan een gordijn binnen enkele minuten zijn weggebrand. Ook matrassen en meubels (stoelen, banken) zijn vaak bij branden betrokken. De bekleding en de vulling kunnen gemakkelijk vlam vatten. Bij de aankoop van deze artikelen moet uit het oogpunt van brandveiligheid geïnfor meerd worden naar de ontvlam baarheid van de gebruikte stof fen. Zo lang er nog geen goed keuringszegel of iets dergelijks de brandveiligheid van een produkt waarborgt, zal de (toekomstige) gebruiker zelf op onderzoek uit moeten. Dit kan door er gericht naar te informeren bij de winke lier. Ook kan contact worden op genomen met Het Nationaal Brandpreventie Instituut in Den Haag, telefoon 070-855558. Mensen zijn rare wezens. Velen zeggen gek te zijn op dieren en vertroe telen hun hond, kat of konijn als was het hun liefste kind. Diezelfde mensen gaan echter met een overmacht aan middelen andere dieren te lijf: vliegen en muggen bijvoorbeeld. Of alle middelen het doel heiligen is nog maar de vraag. Dieren proberen net als mensen op een zo prettig mogelijke ma nier in leven te blijven. Voor be paalde dieren betekent dat, bin nendringen in onze woning. Vaak zijn ze op zoek naar eten, voedsel- resten of ons als voedsel. Of een vlieg of mug doodgeslagen of doodgespoten wordt, het resul taat is in beide gevallen een dood beest. Voor het gemak wordt vaak naar een spuitbus gegrepen. Deze insektendoder bevat echter stof fen die voor mensen ook verre van gezond zijn. Bovendien wordt het meest gespoten in keuken en woonkamer. Precies de plaatsen waar we veel verblijven en dus veel van het insektengif inademen. De uitwerking van het gifwolkje is maar tijdelijk. Doodgespoten vlie gen en muggen worden snel ver vangen door soortgenoten. Doodspuiten is één manier, mi sleiden is een andere afweerme- thoden. Muggen bijvoorbeeld. Terwijl de mannetjes buiten dan sen, worden we binnen door vrouwtjes belaagd. Het is van die beestjes geen pesterij om ons te steken. Ze hebben een bloed- maaltje nodig. Maar wij vinden muggen in de slaapkamer uiterst irritant. Er zijn vele crèmes, stiften en lotions in de handel die een geurtje versprei den. Citroengeur bijvoorbeeld. De bedoeling is een geurgordijn te leggen waardoor de insekten ons niet kunnen vinden. Deze mislei ding lukt alleen bij een sterke con centratie. Wanneer zulke misleiders zijn sa mengesteld uit natuurlijke grond stoffen zoals kamfer, zijn ze voor De belastingen op het huis mensen onschadelijk. Lastig is dat het stinkt en de slijmvliezen er door worden geprikkeld. Oppas sen is het met middelen die niet uit natuurlijke grondstoffem zijn ge maakt. Er is nog weinig bekend of ze werkelijk onschadelijk zijn. De beste bescherming tegen last posten als vliegen en muggen is een oude vertrouwde methode. Gewoon zorgen dat ze niet bin nenkomen. Raamhorren en deur horren. Vanaf enkele tientjes zijn in diverse kwaliteiten lichtgewicht aluminium horren verkrijgbaar. In de (kinder)slaapkamer kan een muskietennet (klamboe) uitkomst bieden. Al voor enkele guldens te koop. Effectief en veilig. En mocht ondanks alle voorzor gen toch een insekt zijn binnenge drongen, dan is een jachtparij met krant, pantoffel of vliegenmepper niet beslist noodzakelijk. Even de stofzuigerslang in de richting van de lastpost, en weg is ie. Absolute topper in het rijtje woonbelastingen is ongetwijfeld de o.g.-belasting. Zowel voor de ontvangende gemeenten, als voor de betaler, de bewoner. Statistie ken wijzen uit dat in 1982 alle ge meenten in Nederland samen ruim 3.500 miljoen gulden aan belas tingen inden. Zeventig procent van dit bedrag in de vorm van o.g.-belasting. Voor de gemeente dus een belangrijke bron van in komsten, voor de inwoner een be hoorlijke smak geld. De gemeente gebruikt die inkomsten voor alge mene doeleinden: het aanleggen en onderhouden van wegen, het verlenen van subsidies of het creë ren van groenvoorzieningen. De o.g.-belasting is een gemeente lijke belasting. Elke gemeente kan zelf de tarieven vaststellen. Dat maakt het moeilijk om aan te ge ven hoe hoog een aanslag kan zijn. Eenvoudiger ligt dat voor de berekeningsmethoden, daarvan zijn er maar twee: één gebaseerd op de waarde van het onroerend goed in het economische verkeer en gebaseerd op de zogenaamde oppervlakte-grondslag. Bij de eer ste, verreweg meest gebruikte, me thode gaat men uit van de ver koopwaarden van een niet be- woondhuis. Huizen die in be woonde staat verkocht worden brengen over het algemeen dertig tot veertig procent minder op. Per drieduizend gulden waarde moet de bewoner een door de gemeente vastgesteld bedrag betalen. Gaan we bijvoorbeeld uit van een huis met een waarde (in bewoonde staat)- van 120.000 gulden, dan moet de bewoner daarvan 120.00 gedeeld door drieduizend is veer tig maal het door de gemeente be paalde bedrag betalen. De tweede berekeningsmethode wordt nog slechts in enkele Nederlandse ge meenten gehanteerd en is minder inzichtelijk. Bij die methode gaat men uit van de oppervlakte van het onroerend goed. Daarbij geldt een tarief per tien vierkante meter, waarbij rekening gehouden wordt met de ligging, het gebruik en de kwaliteit van het onroerend goed. Een aanslag van de o.g.-belasting bedraagt al snel enkele honderden guldens. Het is voor te stellen dat niet iedereen die zomaar op tafel kan leggen. De wet heeft daar ge lukkig in voorzien. Wie om wat voor reden niet kan betalen, heeft vekocht heeft voor een bedrag dat veel lager is dan het bedrag waar voor u aangeslagen bent, dan kan een hertaxatie worden aange vraagd. Een tussenvorm is het betalen in termijnen. U hoeft dan niet ineens het hele bedrag op tafel te leggen, maar kunt in gedeelten betalen. Ook hierin is de ene gemeente soe peler dan de andere. de mogelijkheid een bezwaar schrift in te dien. De gemeente maakt vervolgens uit of dat te recht is ingediend. Dit wordt per situatie bekeken. In ieder geval houdt men rekening met de be talingscapaciteit van de verzoeker: wat kan hij betalen naast de nood zakelijk kosten van levensonder houd. Enerzijds worden dus de in komsten ingeschaald: salaris, pen sioen, winst, bijverdiensten, ali mentatie en kinderbijslag, ander zijds wordt rekening gehouden met huur, premies voor bijvoor beeld ziekenfonds en soms ook met de hypotheekrente van een ei gen woning. Uiteraard kunt u ook' bezwaar maken als u meent dat uw huis te hoog is ingeschaald. Als uw buurman zijn zelfde huis onder normale omstantigheden vraag of vloerisolatie tempera- tuurverhogend werkt. Vorig jaar behaalde een producent van al uminiumfolie luchtkussens een succes toen de Stichting Voorlich ting Energiebesparing terugkwam op het standpunt dat vloerisolatie niet energiebesparend en confort- verhogend zou werken. Ook het NIP, het Nationaal Isolatie Pro gramma dat nauw betrokken is bij de isolatie van bestaande wonin gen, is van inzicht veranderd. In het julinummer van het zoge naamde NIP bulletin geeft de or ganisatie aan dat comfortverbete- ring door vloerisolatie tot nu toe is ondergewaardeerd. Dus mocht u alvast bezig zijn met het „winter bestendig" maken van uw woning denk dan eens aan vloerisolatie. De halfjaarlijkse enquête die de BNA onlangs onder de bij deze organisatie aangesloten leden heeft gehouden wijst op een stabi- lisatie van de omzet. Tien procent van de ondervraagde architecten verwacht een omzetdaling. 58 pro cent houdt het op een gelijkblij vende omzet en 23 procent ver wacht een omzetstijging. „Het herstel van vorig jaar zet dus niet door", aldus de BNA in een toe lichting. „Onzekerheid ten aan zien van de economische ontwik kelingen in de nabije toekomst alsmede een terugtrekkende over heid in de bouwsector zijn hiervan de belangrijkste oorzaken". Consument en Veiligheid zijn jaarlijks circa honderdduizend mensen betrokken bij een ongeval dat zich voordoet in de privé- sfeer. Ongelukken op de trap, met huishoudelijke apparaten en ge reedschap tijdens het doe-het-zel- ven. 3M Nederland bv in Leiden brengt een reeks anti-slipmaterialen op de markt onder de naam Safety- Walk. Geschikt voor toepassing in huis en op het werk. De uitvoering General Purpose is vooral ge schikt voor veel belopen opper vlakten bijvoorbeeld traptreden. Het wordt geleverd in de kleur zwart als strook, aan de rol of als tegel. S.W. Resilient is uitermate geschikt voor „natte" vertrekken zoals badkamers en dergelijke. Volgens cijfers van de Stichting Jarenlang is er een controverse ge weest tussen deskundigen over de Op dit moment mag iedereen in Nederland zich architect noemen. Als het aan de overheid ligt dan komt daarin binnen afzienbare tijd verandering. Beide Kamers hebben zich inmiddels uitgespro ken voor invoering van de Wet op de architectentitel. Deze wet bete kent een bescherming van de titel architect, stedebouwkundige, tuin- en landschapsarchitect en in terieurarchitect. Verwacht wordt dat deze wet in het eerste kwartaal van '88 in werking zal treden. Vanaf dat moment mag alleen hij/zij zich architect noemen die voldoet aan in de wet gestelde op leidingseisen en die zich heeft la ten inschrijven in het architecten- register. Een soortgelijke situatie doet zich voor in makelaarsland. De titel „makelaar" is be schermd. De werkzaamheden ech ter niet. Iedere Nederlander mag dus op dit moment makelaars werkzaamheden verrichten. Een SER-advies waarin ook die make laarsfunctie is beschermd ligt op dit moment ter behandeling bij de regering. Serres en glazen wanden zijn ple zierig. Het betekent veel uitzicht en veel daglicht. Maar in de zomer als de zon er op staat worden som mige serres snel broeikassen waar het niet aangenaam vertoeven is. Het omgekeerde vindt plaats in de winter. Dan moet er soms stevig worden gestookt om de serre warm te houden. Serre Centrum Benelux uit 's-Hertogenbosch heeft hier voor een oplossing: Heat Mirror glas. Dit type glas wordt toegepast in de „Four Sea son" erkers en tuinkamers waar van genoemd bedrijf de alleen ver tegenwoordiging heeft. Het is dubbel gehard glas. Het is een on zichtbaar mengsel dat is aange bracht op een transparante folie die tussen de glasplaten is gespan nen. Het heeft de eigenschap de warmte te weerkaatsen. Zo blijft de tuinkamer zomers koel, terwijl 's winters de binnenwarmte wordt vastgehouden. Voor informatie: 073-426135. De gebruikswaarde van zolders is vaak beperkt. Het vertrek heeft doorgaans weinig daglicht. Dak ramen en dakkapellen moeten uit komst brengen. Nieuw is het zoge naamde Limo Dakvensterpaneel. Het heeft een maximale afmeting van tien vierkante meter. Het kan binnen drie uur op een pannendak worden geplaatst. Door een tim merman of een doe-het-zelver van niveau. Het venster kan in elke gewenste stand worden openge schoven. Naar rechts of naar links, of naar boven. Het glas ver dwijnt dan tussen dakbeschot en pannen. Deze dakvensterpanelen zijn ontwikkeld door Limo Neder land in Maasdam. Ze worden op maat gemaakt. Voor meer infor matie kunt u, na 21 augustus, bel len met 01856-2989. Met z'n allen produceren we een behoorlijke hoeveelheid afval. Of dat nu in de vorm van huisvuil of in de vorm van afvalwater is. De zorg voor het schoonhouden van het milieu staat de laatste jaren sterk in de belangstelling. Niet zo vreemd dat van de burger een bij drage wordt verwacht; enerzijds door zelf niet ondoordacht spul len in het milieu te dumpen en an derzijds door een financiële bij drage. In feite zijn twee belas tingen in die zin te onderscheiden, de reinigingsheffingen en de zui- veringslasten. Over het eerste kun nen we kort zijn. De reinigings heffing is een bijdrage in kosten van het ophalen en afvoeren van huisvuil. De kosten verschillen per gemeente en zijn doorgaans niet hoger dan enkele tientjes. Omdat steeds strengere eisen gesteld wor den aan stortplaatsen, kost het de gemeente steeds meer geld om vuil kwijt te raken. Naar verwachting zullen de reinigingsheffingen in de nabije toekomst dan ook behoor lijk gaan stijgen. Reden waarom momenteel het gebruik van com- postbakken gestimuleerd wordt en er steeds meer voorzieningen ko men om vuil gescheiden af te leve ren. Vrijstelling van de reinigings heffing is overigens niet mogelijk. Ook de zuiveringslasten zullen on getwijfeld stijgen op korte ter mijn. Met het geld dat deze hef fing oplevert worden onder an dere zuiveringsinstallaties ge bouwd. Het oppervlaktewater in Nederland wordt al iets schoner, maar we zijn er nog lang niet. Mo menteel bedraagt de aanslag voor zuiveringslasten dan ook enige honderden gulden. De hoogte van het te betalen bedrag bepaalt wa terschap waartoe uw gemeente be hoort. Ook hier kunnen de bedra gen per gebied behoorlijk wisse len. Ontheffing wordt slechts ver leend wanneer de middelen om te betalen ontbreken en niet binnen afzienbare tijd verwacht kunnen worden. Het spreekt voor zich dat hierbij inzage in inkomsten en uit gaven verwacht wordt. Huren en doodgaan lijkt geen combinatie. Toch kan het over lijden van een huurder gevolgen hebben die alles met de huurwo ning te maken hebben. „Mijn zus huurt een huis van de plaatselijke woningbouwvereni ging. Vanwege haar ziekte ben ik vier jaar geleden bij haar inge trokken. Dat beviel ons prima. Ik heb toen de huur van mijn huis opgezegd en woon sinds die tijd samen met mijn zus. Volgens een kennis ben ik stom geweest. Want als mijn zuster terzijnertijd komt te overlijden dan vervalt de huur en dan zou ik op straat ko men te staan. Naar mijn idee heb ik dan recht op de woning. Ik woon daat nu toch ook en betaal zelfs een gedeelte van de huur. Hoe zit dat precies?" Het huren van een woning is een overeenkomst tussen twee par tijen. Wanneer een huurder over lijdt dan eindigt de overeen komst. Twee maanden (of op verzoek van de erfgenamen één maand) na het overlijden eindigt het huurcontract. Dit geldt illeen wanneer een huurder alleen staand is en er na het overlijden geen ander bewoners zijn. Wanneer een huurder overlijdt en er zijn wél andere bewoners dan liggen de zaken anders. Het huurcontract loopt dan niet zo maar af en de medebewoners staan niet onmiddelijk op straat. Is een huurder gehuwd dan is een partner vanzelf medehuurder. Een medehuurder heeft dezelfde rechten en plichten als de huur der. Na de dood van de huurder wordt de medehuurder, de huwe lijkspartner in dit geval, automa tisch huurder. Om medehuurder te zijn is het niet noodzakelijk een huwelijks relatie te hebben. Bij samenwo nen zonder getrouwd te zijn valt te denken aan familieleden die bij elkaar inwonen. Een broer en een zus bijvoorbeeld, of inwonen bij een getrouwd familielid. Sa menwonen zonder getrouwd te zijn komt tegenwoordig veelvul dig voor: vriend(en) en/of vrien- din(nen). Bij deze niet-getrouwde samenlevingsvormen verkrijgt men niet automatisch het mede huurderschap. Dit moet worden aangevraagd. Bij de huiseigenaar kan men een verzoek indienen voor een medehuurderschap. Is men zo medehuurder geworden en overlijdt de huurder, dan gaat de huur over op de medehuur ders). Niet iedereen die samenwoont staat er bij stil zich als medehuur der te laten erkennen. Is men gefen medehuurder en overlijdt de huurder waar men mee samen woont, dan staat men ook in deze situatie niet meteen op straat. De huurovereenkomst blijft allereerst een half jaar na het overlijden van de huurder van kracht. In die periode moet aan de kantonrechter gevraagd worden om als huurder van de woonruimte aangewezen te wor den. Bepalend voor de uitspraak is onder andere of men aanneme lijk kan maken dat men in het betreffende huis daadwerkelijk woonde. En dat men met de overleden huurder een duurzame gemeenschappelijke huishouding voerde. In Rotterdam/Hoogvliet, ligt deze woondroom. Het is een vrijstaand herenhuis geschikt voor een prak tijk of kantoor aan huis. Het huis is 1-vormig gebouw. Beide vleugels hebben elk een aparte ingang. Via de hoofdentree komen we in een hal met trappenhuis. Van daaruit hebben we toegang tot een ruime woonkamer met een open haard en een schuifpui. De keuken is open, modern en voorzien van allerlei apparatuur. Op de eerste étage liggen vier slaapkamers en een luxe badka mer met ligbad. De tweede entree geeft toegang, via een lichte gang, tot een bijkeu ken; een berging geschikt om als wachtkamer te gebruiken. Een hobby ruimte en een garage die eenvoudig te veranderen is in een praktijk- of kantoorruimte. Het huis is beveiligd met een alar minstallatie. Rondom ligt een goed onderhouden tuin. De vraagprijs is 385.000,-- Kos ten Koper. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot VBW onroerend goed/verzekeringen te Poortu- gaal. Telefoon 01890-14045.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 7