Nieuwe Fenny de Graaf: „Harde garanties kan ik niet geven" Bevolkingsaantal toegenomen Schiespoor in de race om wereldrecord Sporten op „hoog niveau" Qc. benei l on RANDSTAD EDITIES Stadsblad Schiedamse sterrenslag in Passage NieuwlandenZuid tijdelijk zonder „gemeentepils" Schiedams Christelijke mannenkoor hervat repetities Parkeerruzie RADIO ABA I AG: Kerkepad in Schiedam 30.000 bezoekers verwacht SVV verdient voordeel twijfel Schiedam is er bijna Groenoord schaakt weer Willem Noorduin wereldrecord kogelstoten wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 NR. 67 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM De bewoners van het Sint Jozef com plex kunnen weer rustig slapen. De heer van der Aa de opzichter, die zo naar hun tevredenheid toezicht hield op de renovatie van hun huizen is terug op zijn stek. Zijn plotselinge verdwijnen vori ge week, zonder enige verklaring van de Woning bouwvereniging Schiedam (WS), eigenares van het complex, deed de nodige deinig ontstaan in de wijk. De geruchten over gedwongen ontslag werden met de dag sterker. „Het begint erop te lijken, dat ieder een die bewoners-vriendelijk is, moet verdwijnen. Ze proberen ons opnieuw een kunstje te flikken", sprong een geëmotioneerde Hans Coster, voorzitter van de Bewonersvereniging Schiedam West, op de bres voor de getergde huurders. De emoties rond de twee de renovatie van de 213 huizen in de Anthonie Muysstraat/Van Beveren straat/Huysmanstraat la ten Fenny de Graaf, de kersverse direkteur van de nog niet zo lang gele den gefuseerde WS, ogen schijnlijk onberoerd. Noch van gedwongen ontslag, noch van een overplaat sing is volgens haar ooit sprake geweest. Hangijzer Drainage Zuur GOEDKOPER DAN ANDEREN GEGARANDEERD GOEDE SERVICE! AUDIO/VIDEO-STEREO-KOEL/VRIESAPPARATUUR WASAUTOMATEN OVENS EN ELEKTRISCH HUISHOUDELIJK Knokken Bezwaarschriften Fenny de Graaf direkteur van de Woningbouwvereniging Schiedam. TV DEFEKT? Videospecialisten SCHIEDAM „Schiespoor" gaat alles op alles zet ten om in het Guiness Book of Records te komen. De modelspoorbouwvereniging gaat meedoen aan een recordpoging om de langste modelspoorbaan ter wereld op te zetten. Dat wordt een helse klus, want er bestaat op dit moment al een baan van 350 meter en dat is meer dan de totale omtrek van een voetbalveld. Voor het evenement, dat zal plaatsvin den in het weekend van 19 op 20 september is dan ook de gigantische Bloemenveiling Westland in Honselersdijk afgehuurd. De ruimte is dus in ieder geval voorhanden. Als het een beetje meezit dan zent de TROS het miniatuur spectakel op tv. Zekerheid (Advertentie) Gratis leggen van kurkparket? SCHIEDAM Een van de weinige sporten die deze zomer nog droog beoefend kan worden is le- =r zen. Je mag er dan misschien geen getraind li chaam aan overhouden, maar in ieder geval wél een soepele geest. En dat is ook nooit weg. De bi- bliotheek probeert van de regennood een deugd te EE maken en organiseert wat extraatjes deze maand. Schiespoor ontwikkelt zich in sneltreinvaart: het ledental nam het afgelopen jaar zelfs met 30% toe. x DAMES- EN HERENKLEDING Rust voorlopig terug in St. Joz Fenny de Graaf: „Het is een compleet uit de lucht gegrepen verhaal. Je kan niet eens zo maar iemand ontslaan. De man is simpelweg een tijdje ziek geweest. Er waren wat persoonlijke problemen. Die zijn nu uitgepraat en de heer van der Aa maakt zijn karwei gewoon af. Het een en ander was, naar mijn idee, monde ling informeel meegedeeld. Achteraf bleek dat niet alle bewoners er vanaf wisten. Ik geef direkt toe dat dat een slordigheidje van ons is. Uit eindelijk is de hele kwestie leerzaam voor me geweest. Het is me duidelijker dan ooit tevoren, dat we wat „De 213" aangaat op eieren moeten lo pen en onze woorden op een goudschaaltje moeten wegen". De Sint Jozef-bewoners mogen dan de naam hebben soms wat al te snel de barricaden te be klimmen, de gemoederen raakten niet alleen oververhit door de kwestie Van der Aa. Hun verontwaardiging van vorige week was meer een stortbui uit een heel pakket van donkere wolken. Na een eerdere, zeven miljoen kostende renovatie, hebben de huurders jarenlang te kampen gehad met vochtproblemen. Het vertrouwen dat die na deze tweede opknapbeurt straks verholpen zijn, is door allerlei kleinigheidjes inmid dels tot een minimum gedaald. Ook Fenny de Graaf kan en wil geen harde garanties ge ven over dit „natte hangijzer". De direkteur van de Woning bouwvereniging: „Wij gaan er vanuit dat de drainage, die on der de woningen is aange bracht, afdoende is. Een heel stel deskundigen heeft daarin geadviseerd. Maar met vocht weet niemand het helemaal zeker. Het is niet voor niets dat alle bouwkunde-tijdschrif- ten bol staan van dit onder werp. Bovendien lijkt die drie en een half miljoen die we nu in het complex mogen verspij keren veel, maar je kunt er niet meer mee doen dan wat groot onderhoud plegen. Ik zou ook het liefste alles overdoen, maar dat kan dus niet. Als we zouden moeten herstellen wat er fout is ge gaan, dan was er heel wat meer nodig geweest dan de 15.000 gulden per huis, die we nu kunnen uitgeven. Fenny de Graaf, die de HTS doorliep en de studie Volks huisvesting op de TH met goed gevolg afrondde, geeft direkt toe dat haar verhaal wat zuur is voor de mensen, die moeten léven in het complex. Toch vindt ze niet dat het échte fou ten van anderen zijn, waar haar huurders nu voor moeten opdraaien: „Wat er in het ver leden in Schiedam gebeurd is, weet ik niet exact. Ik wilde hier het liefst met een zo schoon mogelijke lei beginnen. Maar in mijn vorige banen in Rotterdam en Den Haag heb ik als het ware aan de baker mat van het renoveren ge staan, dat halverwege de jaren '70 in zwang raakte. Ik weet wél dat er in het begin dingen mis zijn gegaan. Maar dat kwam door onkunde en onwe tendheid en zeker niet door onachtzaamheid of sjoemelen met geld. Pas de laatste twee jaar bijvoorbeeld is bekend dat een beetje tocht in oude huizen noodzakelijk is om vochtpro blemen tegen te gaan. Maar in ieder geval zijn wij nog meer de dupe dan de huurders. Wij hebben als huisbaas pliphten, zij rechten. SCHIEDAM De dalende lijn in het be volkingsaantal - dat vanaf begin '87 ver minderde met 63 per sonen - is eindelijk gestopt. In juni steeg het inwonerstal van de Brandersstad met 19 naar 69.305, toch altijd nog een dikke veertig Schiedam mers minder dan eind vorig jaar. De stijging is vooral te danken aan de nieuwkomers, maar liefst 295. Dat aantal overtrof ruim dat van de vertrekkers (267). Er werden in juni 62 kinderen geboren, maar er overleden méér stadsgenoten, 72, het hoogste aantal tot nu toe dit jaar. Oók voor een feeste lijker gebeurtenis - het huwelijk - was juni een topmaand: 59 stelletjes gaven elkaar het ja-woord op het stadhuis. Er werden 15 echtscheidingen uitgesproken. IIORfl Dat er vaak heel wat tijd en knokken overheen gaan voor dat de huurders dat recht ook krijgen, weet Fenny de Graaf ook wel. Dat wachten is vol gens haar vervelend, maar soms onvermijdelijk: Parti culiere huiseigenaren kunnen vaak ook mankementen niet direkt herstellen en moeten dan hun toevlucht nemen tot tijdelijke oplossingen. Natuur lijk is schimmel vervelend, maar dat valt, denk ik, nog wel weg te poetsen. Daarentegenover liggen de huren in West rond de 247 gulden per maand. Dat is ruim honderd gulden lager dan el ders in Schiedam. Na deze re novatie stijgen ze niet. Dan kun je ook niet alles verwach ten als bewoner". De technische problemen en de daaraan verbonden kosten noemt de WS-direkteur er ook de oorzaak van, dat in de ach tergevels van het Sint Jozef- complex slechts 53 centimeter brede deuren worden gezet, nog 3 cm smaller dan de oor spronkelijke: „Daar hebben wij geloof ik in april over ge praat. Bezwaarschriften heb ik nog niet gezien. Die liggen waarschijnlijk bij Bouw- en Woningtoezicht, dat de zaak onderhanden heeft. Alleen denk ik niet dat er nog wat te rug te draaien is. De deuren zijn besteld en gedeeltelijk ge plaatst. Het is duidelijk dat je als huisbaas en huurder het niet altijd over alles eens kan zijn. Ik hoop hier in Schiedam te bereiken dat geschillen met wederzijds respect in alle op rechtheid zakelijk opgelost kunnen worden. Dat is denk ik waar je als woningbouwver eniging naar moet streven. ROTTERDAM winkelcentrum Oosterhof 010-4559450 ROTTERDAM ROTTERDAM SCHIEDAM Oude Binnenweg 42 Nieuwe Binnenweg 54 Broersvest 57 010-4158601 010-4566655 010-4755846 SCHIEDAM Het Passa ge Theater wil het ko mend seizoen het podium vrijmaken voor talent van eigen bodem. In het kader van de Brandersfeesten gaan op zaterdag 26 sep tember de lichten uit en de spots aan voor plaatse lijke oprechte 'amateur kunstenmakers' die tussen de schuifdeuren thuis van daan willen komen. Het enthousiasme voor dit ini tiatief van het theater is onverwacht groot. Inmid dels heeft zich al een groep deelnemers gemeld, die het publiek gaat ver gasten op onder andere zang, dans, variété en ca baret. De toeloop was zo enorm cjat deze voorstel ling in ieder geval gepro longeerd wordt in de Pas sage, Ook voor februari en mei is er een Open Podi um gepland. En zelfs over weegt de theater-direktie als steeds op zoek naar nieuwe mogelijkheden om méér bezoekers te trek ken, dit gouden idee ook een keertje uitsluitend uit te voeren met en voor de jeugd. Tot 1 september is het nog mogelijk om in te schrij ven voor het Open Podi um op de 26ste. Liefheb bers kunnen dat doen door een briefje te sturen naar de Stichting Schiedamse Theaters, Postbus 414, 3100 AK Schiedam, onder de vermelding van Open Po dium. Kaarten voor deze 'Schiedamse sterrenslag' zijn te bestellen vanaf 22 september en kosten 3,50. Wij helpen direktlll Tel. 4260778/4733961 ol 01899-15874 Groenelaan95 Vikocp - Inruil - Rftnt* Ook roer uw wumoehitm on kooHuoton Schiespoor heeft overigens he lemaal een druk najaar voor de boeg. Zaterdag 12 septem ber stelt de vereniging haar complete modulebaan weer op in wijkcentrum de „Blauw Brug" ter gelegenheid van de traditionele open dag aan het begin van het seizoen. Het pu bliek mag dan eigen treinen - die wel op gelijkstroom moe ten rijden en de schaal HO moeten hebben - op de baan uitproberen. Bovendien wordt er overtollig materiaal - van rails tot locomotieven - tegen bodemprijzen verkocht en be staat de mogelijkheid treinen tegen vergoeding van de mate riaalkosten te laten repareren. In oktober neemt Schiespoor deel aan een manifestatie van de Spoorwegen en wordt er een vlooienmarkt gehouden om de kosten van de uitbrei ding van het verenigingsge bouw te dekken. De huisves ting is trouwens een heet hangijzer. Het clubhuis in de Dwarsstraat wordt eigenlijk te klein voor het groeiend aantal leden - dat dit jaar zelfs met 30% toenam. Schiespoor heeft nu een oogje op de houten keet op de Wes terkade, die vroeger als Kruis- gebouw dienst deed. Eigenaar, de K.S.C.A., is best bereid om het pand te verkopen. Maar voordat er een definitieve be slissing wordt genotnen; willen de modelspoorbouwers zeker heid van het college van B en W, dat de keet mag blijven We ontdekten dat het Argus kurk- centrum op de Statenweg 112 te Rotterdam alle, meer dan 100 soorten, kurkvloeren gratis legt. Dat lijkt ons een zeer welkom Initi atief omdat het verhaaltje van „dat legt u er eventjes In" natuurlijk niet opgaat. Argus kurkcentrum heeft deze specialisatie door jarenlange ervaring wel in huls, maak er ge bruik van en laat u eens voorlich ten over het kurkparket. „Schiedam in beweging" heet de tentoonstelling, die mo menteel te zien valt in het hoofdfiliaal op de Lange Haven. Voetballers, tennissers en andere sportfanaten die niet op de velden of banen aan hun trekken komen, kunnen daar nu in elk geval alle informatie krijgen over hun favoriete be- zigheid. Behalve folders en brochures van diverse vereni- gingen, heeft de bibliotheek ook een gedeelte van het hoe- kenbezit over sport uitgestald en liggen er een aantal)sport en tijdschriften ter inzage. De Hoofdbibliotheek aan de Lange Haven is geópépd op: maandag 18.30-21.00 uur Ev dinsdag 10.00-17.00 uur; 18.30-21.00 uur =ss. woensdag 10.00-17.00 uur donderdag 13.00-17.00 uur; 18.30-21.00 uur vrijdag 10.00-17.00 uur zaterdag 10.00-13.00 uur SCHIEDAM De bewo- ners in het gebied Troel- stralaan, van Haarenlaan, Dr. Kuyperlaan en Ruys de Beerenbroucklaan zul len het een paar dagen zonder water moeten stel- "£E len. De Openbare Nutsbe- drijven gaan vanaf don- derdag 20 augustus de wa- terleidingen in dat stuk Nieuwland renoveren. Daarbij wordt een dun ES laagje cement op de bin- E:. nenzijde van de gietijzeren t". buizen aangebracht. En daarvoor moeten ze uiter- aard „droog staan De watertoevoer zal straat voor straat en flat voor flat onderbroken worden, zodat het ongemak voor de bewoners niet langer dan een dag of twee zal duren. De ONS zorgt wél voor een tijdelijke voorziening. In directe nabijheid van de flats waar geen water is, zullen speciale kranen worden geplaatst voor het tappen van drinkwater. Overigens is Nieuwland niet het enige gebied waar de Nutsbedrijven aan de slag gaap. Vanaf half augustus zullen in de Havenstraat en om geving (de Gorzen) de gie tijzeren buizen van het gas- en waterleidingnet vervangen worden. Tij dens de werkzaamheden kunnen de levering van gas en water overdag stag neren. De bewoners wor den daarover van te voren ingelicht. sss SCHIEDAM Het Schiedams Christelijk Mannenkoor her- EE vat na een rustperiode van zes weken donderdag 20 augus- tus haar wekelijkse repetities. In één van de zalen van de Magnalia Deikerk in de Alberdastraat zullen dirigent Meeu- wis Rebel en de vaste begeleider Martin van Broekhoven de voorbereidingen voortzetten voor het najaarsconcert. Vak man Rebel heeft het koor de afgelopen jaren met name zangtechnisch op een hoger peil weten te brengen. Vooral daarom kan op het concert - dat is gepland op vrijdag 30 oktober - een gevarieerd programma geboden worden. Be ss halve uiteraard de vaste leden zullen ook de sopraan Dieuw- ke Aalbers en de bas-bariton Frans Huyts dit muzikale ge- beuren opluisteren. Zanglustige mannen die wel wat voelen voor het „koorlleven" kunnen zich aanmelden tijdens de re petities op donderdagavond in de Alberdastraat tussen 19.45 s en 22.00 uur. Branderij de Tweelingh (waar de Jonge Notaris op am bachtelijke manier wordt ge stookt) en het bijbehorende museum op de Noordvest 93- 95 zijn iedere vrijdagmiddag te bezichtigen voor publiek. Op woensdagmiddag worden er ook rondleidingen verzorgd voor groepen tot maximaal 40 personen. Voor allebei de da gen is telefonische afspraak noodzakelijk. Dat kan op num mer 4734349. Entreeprijs f 2,50. SCHIEDAM Dienstencen trum „De Woudhoek" houdt op donderdag 27 augustus een vismaaltijd. Anders dan vo rig jaar zit aan deze happening nu eens geen viswedstrijd vast, maar wordt er alleen lekker gekookt en gegeten. Aanvang van de maaltijd: 13.00 uur. Op geven: vanaf 12 augustus dage lijks tussen 9.00 en 12.00 uur aan de balie van het kantoor. Prijs: f5,-. SCHIEDAM Bij een par keerruzie in de Kreupelstraat zijn vrijdagmiddag enkele for se klappen gevallen. Een 26-ja- rige Schiedammer wilde zijn wagen neerzetten op dezelfde plek als een 34-jarige andere stadgenoot. Bij het handge meen dat toen ontstond liep hij lichte verwondingen op aan het gezicht. Nadat hem op het hoofdbureau van de politie eerste hulp was verleend, kon hij weer naar huis terugkeren. Tegen zijn heetgebakerde te genstander werd proces ver baal opgemaakt. staan. De dringend noodzake lijke opknapbeurt zou anders paarlen voor de zwijnen wer pen worden. En daar heeft Schiespoor - zeker nu de pas opgeknapte behuizing in de Dwarsstraat waarschijnlijk ge sloopt moet worden - de buik van vol. Hoogstraat 6 - Schiedam - Tel. 4270688.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1