Volkstuinvereniging bestaat kwart eeuw Door ophogingsmaatregel woningbeheer: Tuinen Daltonstraat veranderen in zwembad 1 Pastoor Van Diepen overleden H£è Sfhride aan uw auto? NogfpDagen Geduld, Dames F Over 7 Dagen Kunnen Wij U uw huis verdient 't C' 23 \<y Kies Dries! Da's pas voordeel 'aanrijding GE 94.1 MHz op de kabel Liever de lucht in met de SOMS geen praktijk Tentoonstelling Van den Heuvel HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 Arie bel "Als ze die tuinen ophogen, dan kan ik zwemmen in de mijne. SCHIEDAM Het leek zo attent van Gemeentelijk Woningbeheer: de brief die een kleine maand gele den van de Daltonstraat in Schiedam Oost. Vriende lijk werd hen daarin meegedeeld dat de kruipkel- ders en tuinen van de flats in de dr. Zamenhof- straat (gemeente-eigendom) met anderhalve meter opgehoogd zouden worden. De grootste huisbaas van Schiedam gaf de eigena ren van de panden in de Daltonstraat advies tegelij kertijd hetzelfde te doen. Omdat de tuinen van beide blokken aan elkaar grenzen zou een eventuele samenwerking wel eens heel voordelig uit kunnen pakken. Ariel Bel -die zijn huis in de Daltonstraat omtover de in een wéér paleisje- voelde letterlijk en fi guurlijk nattigheid. Het kostte hem niet zo héél veel technisch denk werk om tot de conclusie te komen dat er in de brief van Woningbeheer geen advies, maar een waarschuwing met een paar dikke uitroeptekens had moeten staan. I I I 010:4260199 Het Nieuwe Stadsblad Arie Bel: De brandgang tussen de tuinen staat nu al constant blank. Als de druk aan de ene kant zwaarder wordt -en daar kun je donder opzeggen als het niveau anderhalve meter om hoog gaat- komt het water aan de andere kant naar boven. Mijn tuin verandert dan met een in een moeras. Ik heb dus eigenlijk helemaal geen keuze, of ik moet er een zwembad van willen maken natuurlijk". Pompen of verzuipen Arie Bel was behoorlijk geïri- teerd dat een gemeentelijke dienst anno 1987 nog zo om de feiten heendraaide. Omdat er voor hem niets anders opzat, dan te pompen of te verzui len, besloot hij toch maar tot iet eerste over te gaan. Totdat., hij de prijs vernam die gerekend werd voor het opho gen. „Het hele gebeuren bleek de man het lieve sommetje van 6000 gulden te moeten kos ten", vertelt de Daltonstraat- bewoner nog verontwaardigd. „Nou ik viel zowat van mijn stoel. Dat kan ik simmelweg niet zomaar even op tafel leg gen. En dan behoor ik nog tot de gelukkigen in de straat met een vaste baan. Er wonen hier ook ouderen die zo'n bedrag nooit van zijn leven meer op tafel kunnen krijgen, maar wél graag genieten van hun tuin". Woondroom Aanvankelijk hoopte Arie Bel nog dat Woningbeheer een te dure aannemer had in gescha keld en dat hij de klus zélf goedkoper zou kunnen laten klaren. Maar na enige infor matie, bleek daar geen sprake van te zijn. Omdat in Schie dam Oost de grond zo snel weer verzakt moeten de kel ders en de tuinen opgehoogd worden met onder andere ar- gex-korrels en die zijn nu een maal duur. Van de deskundigen, die hij had ingeschakeld, kreeg Arie Bel nog een andere vervelen de boodschap. Als hij zijn kruipkelder niet tegelijk met de kelders van de Zamenhof- straat vol zou laten storten, dan zouden binnen de kortste keren de houten heipalen on der zijn huis gaan rotten door het steigende water. Veel kans, dat zijn woondroom dan nog overeind zou blijven staan gaven ze hem niet. Smeekbeden Het enige dat Arie Bel en zijn buren in de Daltonstraat over bleef was aankloppen bij de gemeente om hulp. Tenslotte is Woningbeheer goedkoper uit als alle tuinen tegelijk wor den opgehoogd. Want dan kunnen een geplande beton nen muur om de tuinen van de Zamenhofstraat op peil te houden én een nieuwe tweede brandgang op niveau komen e vervallen. Maar op alle smeekbeden kre gen de Daltonstraatbewoners tot nu toe nul op request. Als huiseigenaren, vindt de gemeente, moeten ze zélf hun boontjes maar doppen. Volgens Arie Bel is de ge meente wel degelijk verant woordelijk voor een gedeelte van de wateroverlast. Hij heeft het donkerbruine vermoeden dat de stoep aan de voorkant van zijn huis destijds iets te veel opgehoogd is, waardoor er nu al regelmatig plassen water in zijn kruipkelder staat. „Alleen kunnen we dat na tuurlijk nooit hard maken", zegt hij verdrietig". „Maar misschien zouden we een vergoeding kunnen krij gen voor de schuren, bomen en planten, die door het opho gen tegen de vlakte moeten. Alle Daltonstraatbewoners zijn tuinliefhebbers. Ik durf te wedden dat er bijna geen straat is in Schiedam waar de boel zo goed is bijgehouden. Ik woon zélf boven, maar het is een genot om van mijn balkon af naar beneden te kijken. Het zal lang duren voordat het er weer zo groen uitziet". De laatste hoop van de Dalton straatbewoners is een gesprek, dat wethouder Zijdeveld hen heeft toegezegd. SCHIEDAM Als de zon door de grijze lucht breekt, staan de leden van de volkstuinvereniging „Thurlede" direkt met de billen omhoog in de tuin te werken. Meneer de Boer is een pakkend voor beeld. Na vier jaar op de wachtlijst, heeft hij einde lijk een stukje grond kunnen bemachtigen. Met een uiterste precisie legt hij zijn kant en klare stukken gras langs het loodlijntje. Zijn huisje is bijna klaar. Alleen de inrichting nog en hij kan voor jaren ge nieten van zijn buitenverblijf in het Beatrixpark. Zijn overbuurman is druk in de weer pet zijn bloe mentuin. „Die bloemen zijn net mijn kinderen", zegt hij. „Ik koop ze nooit. Ik trek het zaad zelf, zo doende ben ik het hele jaar flink bezig". De volkstuindersvereni- ging „Thurlede" is 25 jaar geleden uit nood geboren. De aanleg van de Bene- luxtunnel en een nieuw dok voor Wilton Feye- noord eiste haar tol: tuin huisjes in het Sterrenbos en op het complex Vijf sluizen moesten verdwij nen. Dat de gemeente toendertijd het Beatrix park aanwees als vesti gingsplaats voor 250 huis jes met tuin, stemt voorzit ter Jan Lemson dagelijks tot grote tevredenheid. „Natuurlijk, volkstuinen zijn altijd het slachtoffer geweest van maatschappelijke veran deringen, maar waar we nu zitten is het mooiste plekje van Schiedam. Zalig aan de water kant. Gekoppeld aan een re creatiepark en voortdurend aandacht van voorbijgangers. Neem Vijfsluizen als voor beeld, dat ligt in een polder", aldus voorzitter Lemsom. Dat veel Schiedammers maar al te graag hun flat in het weekend willen verruilen voor een tuinhuisje in het Bea trixpark, blijkt wel uit de wachtlijst waar 70 namen op staan. De vereniging heeft in het verleden haar best gedaan om er tenminste 30 tuinen bij te krijgen. Secretaris Jan Zevenbergen hoopt dat de politiek aan hun denkt als de voetbalverenigin gen naar een andere plaats worden gedirigeerd. Maar een In de crisistijd was het de tuin der enkel en alleen om de groenten te doen. Na de oorlog veranderde er veel: de groen tetuin werd een siertuin met een houten huisje erop om de vakanties in door te brengen. De volkstuindersvereniging „Thurlede" telt nog enkele le den die zich alleen bezighou den'met het verbouwen van tomaten, sla, prei en komkom mers. Ze hebben zelfs een huisje op het gehuurde stukje grond staan. De tuinhuisjes in het Beatrixpark verschillen veel in vorm, onderhoud en prijs. De één heeft niet meer dan een houten loods, terwijl de ander beschikt over een waar paleisje ter waarde van 13.000,-. Omdat zo'n hoge prijs problemen kan opleveren bij overname door derden, heeft het bestuur van de vere niging het taxatieplafond vast gesteld op ƒ17.000,- voor huis en tuin. Dat 17.000,- voor ve len een flink bedrag is, be grijpt de voorzitter Jan Lem son terdege. „Natuurlijk is het een enorm bedrag, maar wij zeggen tegen de leden: jongens 2d maak je je huis net zo luxe als paleis den Bosch, je krijgt voor tuin en huis niet meer dan 17.000,- terug. Aan de andere kant is het natuurlijk zo dat de meeste huisjes veel minder waard zijn. We hebben er enkele bij van onder de 10.000,-. Met de portemonee van de nieuwkomer houden we ook rekening. Krijgt hij een huisje aangeboden dat te duur is, dan wacht hij rustig op een volgende aanbieding. Verenigingsleven Sinds drie jaar is er weer spra ke van een écht verenigingsle ven in „Thurlede". De leden knapten gezamelijk het club huis op en bouwden een com pleet nieuwe kampwinkel. In de kampwinkel zijn alleen maar spullen voor onderhoud van de tuin te koop. Van een echte supermarkt zoals vroe ger is er geen sprake meer. „De supermarkt was niet ren dabel. De leden kochten hun spullen elders tegen een lagere prijs", aldus secretaris Jan Ze venbergen. Lid Sinds drie jaar mogen de vrouwen ook lid worden va nde Schiedamse Volkstuin dersvereniging „Thurlede". „Het is altijd een mannenge meenschap geweest", zegt Jan Lemons, die zich altijd sterk heeft gemaakt voor ge lijke rechten. „De vrouwen waren rechteloos. Toch ver liep de emancipatie niet zon der slag of stoot. Eén be stuurslid zei zelfs: het is mijn tuin en niet die van mijn vrouw". wachtlijst mag er wat hem be- altiid met de huisjes moeten gaan treft altijd blijven. „Als we leuren zijn we verkeerd be zig", zegt, lid van het eerste uur, Jan Zevenbergen. a \m- i PP 'V 'x>' Het zonnetje schijnt, en dat betekent... hard werken. i Jan Lemons (voorzitter) en Jan Zevenbergen (secretaris) SCHIEDAM Pastoor Van Diepen is begin deze week op 66-jarige leeftijd overleden. In 1974 werd hij benoemd tot deken in de Visitatiekerk op de Schaepmansingel, een functie die hij daarvoor be kleedde in Rijpwetering. In Schiedam hield hij zich vooral bezig met de begeleiding van misdienaars en acolieten en vervulde hij een aktieve rol in de paro chieraad. Zijn parochianen en al degenen die met hem samenwerkten kenden hem als een man die al tijd voor anderen klaarstond. De deur van de pasto rie aan de Schaepmansingel was dan ook nooit ge sloten. Hoe geliefd hij zich de afgelo pen jaren heeft gemaakt, bleek wel uit de overweldigende be langstelling bij zijn 65ste ver jaardag in '86, die heel feeste lijk werd gevierd. Vanaf sep tember vorig jaar moest pas toor Van Diepen het vanwege zijn gezondheid iets kalmer aan gaan doen. Dat was de re den, dat zijn 40-jarig priester jubileum min of meer in stilte voorbij is gegaan. Wél is hij tot zijn dood betrokken geweest bij alles wat er rondging in zijn kerk en droeg hij nog re gelmatig de Heilige Mis op. Vrijdagavond 21 augustus is er een plechtige Avondwake in de Visitatiekerk vanaf 19.30 uur met aansluitend gelegen heid om te condoleren. De plechtig gezongen Uit vaartdienst wordt opgedra gen op zaterdag 22 augustus om 10.30 uur. Om 12.00 urn- zal pastoor Van Diepen wor den begraven op het r.k.-ge- deelte van „De Beukenhof" ingang Laan van Spierings- hoek. Pastoor Van Diepen v) DE EERSTE.... DE BESTE!!! 7P/ZZ4Y UW PIZZA GRATIS THUISBEZORGD Geopend van 12.00-24.00 uur Ook voor lunchll AFHAALADMS AILBMCHTSKADI124A SCHIEDAM De Stads Omroep Schiedam iede re zaterdag te beluisteren tussen 10.00 en 19.00 uur heeft deze week een zwaargewicht op nieuw- bouwgebied in het pro gramma. Adri Reynhout, de voor man van D'66 komt in de studio praten over Schie dam Noord en mogelijkhe den om die grauwe beton- wijk aantrekkelijker te maken. De Schiedamse groep Mus tang bestaat 25 jaar. Alle reden voor de SOMS om de leider van deze band, Bob van Vliet, eens nader aan de tand te voelen. Minder feestelijk, maar ze ker zo aktueel zijn de re novatie-perikelen in Schiedam West. Zowel de Bewonersvereniging, als de Woningbouwvereni ging Schiedam zullen za terdagmiddag hun visie komen geven op de pro blemen. Tenslotte zal de Vlaardingse zangeres Rita Young een nummer bren gen uit haar nieuwste show. Uiteraard komt ook de muziek uitgebreid aan bod en tussen 13.00 en 15.30 uur worden er zelfs non stop platen gedraaid door de SOMS. Vanwege de stijgende populariteit is het sportprogramma met een half uur uitgebreid. Fred van den Aker is voortaan in de ether tus sen 17.30 en 19.30 uur en zal op geheel eigen, vak kundige wijze de sportieve presentaties in de Bran- dersstad op een rijtje zet ten. H. Q. C. Klomp SCHIEDAM De Schie damse Volkstuindersver eniging „Thurlede" houdt zaterdag 20 en zon dag 30 augustus haar jaarlijkse tentoonstel ling in het verenigings gebouw. Dit jaar zal de manifestatie in het te ken staan van het 25-ja- rig bestaan van de vere niging. De Schiedamse Dahliavereniging ver leent haar medewerking. De toegang tot de ten toonstelling is gratis. De openingstijden als volgt: zaterdag van 11.00 tot 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Dries spoorl Spuit in de elke vervorming op. Deukt vakkundig uit. luiste kleur met de beste autolak. Regelt, zo u wilt, de schade met uw verzekering. Als extra service is er altijd een vervangende auto voor u. ICCBokelweg 100,3125 AD Schiedam, ^^i\,|Ell^tel.010 -415 45 40^_____-_-, SPAANSEPOUXR tookvoor l i I Ir wordt nog met veel enthousiasme getimmerd en verbouwd aan uw nieuwe modezaak. Korte Hoogstraat Vlaardingen MODE De aanschaf van Weru kunststof ramen en deuren is een verstandige beslissing. U verfraait uw kostbare bezit en bent vrij van onderhoud. Bovendien bieden Weru kunststof ramen en deuren u vele j mogelijkheden voor speciale beglazing zoals isolerende, inbraakvertra- gende en geluid- werende. want óójinkunststof zijn kwaliteiten! RAMEN EN DEUREN BV Van den Heuvel levert Weru Ramen en Deuren met: Glaverbet phonibol Stratobel JT' "'"1 Thermobei Thenmcfuuie ray k,. A H d ÉPfc -Wlii f I WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krijgt n I gratis leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe IMathenesse- straat 15 J Schiedam LID-FOCWA V 'RANDSTAD EDITIE VERSCHIJNT IN SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te s-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 10-1^-87 r huisarts van maandag 24/8 t/m vrij dag 4/9 Waarnemende huisartsen: Dr. P. van Santbrink J. v. Zutphenstraat 2 Dr. G. Pet Tuinlaan 38 Voor spoedgevallen, huisbe zoeken en avonddiensten: boodschappendienst telefoon 4206611 Huisbezoeken a.v.p. opgeven voor 09.30. Al uw reparaties met FOCWA garantie. LjiravBllOD^^^^jj Stuur mij geheel vrijblijvend dokumentatie Naam: Adres: Postkode plaats Telefoon U kunt deze antwoordcoupon in een envelop zonder postzegel zenden aan Van den Heuvel Ramen en Deuren. Antwoordnummer 36. 3100 VB SCHIEDAM 's-Gravelandseweg 396 Schiedam-Tel: 010-4620544 Showroom Diepenhorstlaan 4 - Rijswijk (Plaspoelpolder) Tel: 070-997725 stop

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3