W Nieuwe I I v\tvc V Zélfs een ezel stoot zich in 't gemee Schiedam krijgt 1 januari een kabelkrant RANDSTAD EDITIES Stadsblad 'i&ö k VANDAAG: ECV brengt lijn in cursusaanbod Programma de Erker goed voor lange winter Schiedam naar hoogste niveau i Amateur stayeren op Hargabaan Tweede Geuzenloop in Woudhoek Noord wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 NR. 69 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Er is uit de Rijwielstalling van Joop Stouthandel bij bad Groenoord het afgelopen seizoen maar één fiets gestolen: zijn eigen. En dat gebeurde nog terwijl Joop 's nachts rustig op een oor lag in zijn bewakershuisje dat hij nu al maan den als 'zomerresidentie' gebruikt. Want het is vol gens de stallinghouder onmogelijk om zijn nering ook maar een avond in de steek te laten. Joop Stouthandel: „Als ik even mijn hielen licht dan is er hier gedonder. We wilden de verjaardag van mijn vrouw thuis vieren en zijn dus één keer tot in de kleine uurtjes weggeweest. Hadden ze mooi mijn caravan opengebroken en voor 1400 gulden schade aangericht. Ik was een heleboel rekken kwijt en er was van alkles gesloopt. Daar springen de tranen toch van in je ogen. GElukkig sta ik mijn mannetje en raakt het zo langzamerhand bekend dat nie mand kunstjes uit hoeft te halen als ik in de buurt ben". De 'gedwongen kampeer- partij' van Joop heeft ook Groenoord geen windeie ren gelegd. Vorig jaar kwam het bad nog regel matig in het nieuws om dat vernielingen en van dalisme er aan de orde van de dag waren. Deze zomer werd er zelfs geen melding gemaakt van een onschuldig clandestien zwempartijtje in het don ker. Bij het minste of geringste ge rucht stapte Joop meteen uit zijn bed om te kijken wat er loos was. Minstens een keer of vijf heeft hij met gevaar voor eigen lijf en leden net op tijd hele groepen jongeren uit de hekken bij de ingang kunnen plukken. Schrammen Aan zijn laatste aktie heeft de stallinghouder zelfs een paar diepe schrammen in zijn be nen overgehouden. Toch gaat hij er volgende keer weer net zo hard tegenaan. ,,De eerste die weer naar binnen wil klimmen met kwade bedoelin gen pak ik gelijk beet," zegt Joop, die normaal geen vlieg kwaad zou doen. „Als ze nou gewoon kwamen om wat baantjes te tekken zou je mij niet horen. Maar de heren hebben alleen plezier als ze de boel kort en klein kunnen slaan. Ze gooien vuilnisbakken in het water en springen ex pres alle isolatiematten van de kanten af kapot. Het is onge looflijk wat een ravage er hier in het verleden soms aange richt is". Pistool Angst is de 'hoeder van Groe noord' totaal vreemd. Kom maar op, riep hij een jongen toe, die dreigde zijn 9 mm-pis- tool te zullen trekken. „Ik had meteen al door dat het groot spraak was," glimlacht de 'schurkenschrik' tevreden. Overigens treft hij wél altijd zijn voorzorgsmaatregelen en vraagt hij - voordat hij uitrukt - aan buren of ze meteen even de politie willen bellen. Die is meestal snel ter plaatse om hem te assisteren. Het vangen- van- boeven is misschien de opzienbarendste, maar niet de belangrijkste bezigheid van deze aktieve Schiedammer. Hartstocht Ondanks tegenvallers blijft de fietsenbranche zijn grote hartstocht. Joop Stouthandel: „Ik blijf geloven dat er een goede toekomst voor me ligt in de rijwielbewaking. De stal ling in het centrum mislukte. Dat kwam omdat het daar al leen op vrijdag en zaterdag goed liep en dat was gewoon financieel niet vol te houden voor me. maar nu heb ik een nieuwe troef in handen in de vorm van een mobiele fietsen stalling. Binnenkort ben ik in ieder geval rond het weekend terug op het Hemaplein". Graantje Het idee voor een mobiele stalling deed Joop op in een buitenlandstijdschrift. Het sy steem- een verrijdbare aan hanger met rekken, die mak kelijk in elkaar passen is zo simpel en doeltreffend dat hij niet snapt daar niet eerder zélf opgekomen te zijn. In ieder ge val hoopt Joop, met zijn 'in stant- rijwielbewaking' nu ook een graantje te kunnen mee pikken van alle plaatselijke evenementen. Handtekeningaktie Dat Joops aandacht verder reikt dan de fiets, blijkt overi gens uit de handtekeningaktie, die hij tussendoor ook nog even op poten heeft gezet, om de vroege sluiting van Groe noord - op 5 september - te voorkómen. De stallinghouder: „De hele zomer is verregend. En net nou het mooie weer begint gaan ze dicht. Dat is nou een planning waar deze jongen niet bij kan. Het personeel van Groenoord wil best wel, maar op het stadhuis zeggen ze nee. Ik heb inmiddels ruim 700 handtekeningen. Het lijkt me stug dat een wethouder daar zijn oren niet naar laat han- gen GOEDKOPER DAN ANDEREN GEGARANDEERD GOEDE SERVICE! audio/video-stereo-koel/vriesapparatuur WASAUTOMATEN OVENS EN ELEKTRISCH HUISHOUDELIJK ft SCHIEDAM Twee mannen uit Zundert en Rijsbergen zijn zaterdag door de rijkspolitie van Zundert aangehouden met een aanhangwagen vol straatstenen, die ze hadden ge stolen in Schiedam. De Brabanders waren ook al gesigna leerd door Schiedamse agenten toen ze de partij in de Slachthuisbuurt aan het inladen waren. Maar hun verhaal, dat ze toestemming hadden van de eigenaar werd geloofd. Volgens een politiewoordvoerder speelde daarbij mee, dat eerder in de week wat trammelant was geweest rond het weghalen van een aantal stalen buizen in Noord. Dat bleek achteraf wél met medeweten van de eigenaar te gebeuren. Van de Brabanders kon in ieder gevalin de Brandersstad niet veel meer in belag genomen worden dan een schep en een giek, die ze in hun haast om weg te komen hadden ach tergelaten. SCHIEDAM De Open bare Nutsbedrijven (ÓNS) streeft ernaar om met in gang van 1 januari 1988 een kabelkrant uit te zen den op het kanaal dat nu de ONS informatie aan de Schiedamse kijkers biedt. Deze kabelkrant wordt geexploiteerd door de Avondbladen Combinatie Rotterdam, de uitgever van het Rotterdams Nieuwsblad en Het- Vrije Volk. Van de Waterweg redaktie van het Rotterdams Nieuwsblad wordt ver wacht dat men een kopie van alle geproduceerde verheden naar de Rotter damse redaktie van het RN aan de Coolsingel stuurt waar een redakteur voor kabelkranten van de ACR is vrijgemaakt. Schiedam heeft de be schikking over 18 tv kana len. Er is er al één vrij ge maakt voor Nederland III, die m 1988 het vaderland se tv komt opvrolijken. Filmnet, de abonnee t.v. die 24 uur van de dag en de nacht films uitzendt ui teraard tegen een forse abonneeprijs, komt (voor lopig) niet op de Schie damse* schermen. Volgens ONS Wethouder Aad Wiegman (PvdA) zijn er naar zijn schatting niet meer dan 1000 gegadigden voor een Filmnet abonnee die men kan ontvangen via het aanbrengen van een decorder in het t.v. toêstel. „Daarvoor is de investe ring voor een kanaal te hoog" aldus de Schiedamse t.v. wethouder. Voor Filmnet blijkt overi gens de mogelijkheid deze beslissing van de wethou der aan te vechten via de raadscommissie van beroep en eventueel via de afdeling geschillen van de Raad van State. VLAARDINGEN De economische chaos in Nicaraqua is groot. Het land kent een enorme inflatie. Het ontbreken van geld gaat een steeds grote re rol spelen. Dit is één van dingen die vier jongeren uit Vlaardingen en Schiedam opvielen tijdens hun bezoek van een maand aan het land. Zij leefden bij families in de Mar tin Luther King-wijk, een illegale wijk aan de rand van Mana- qua. Kerkgemeentes uit Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Maasland zonden het viertal uit. Het was de bedoeling dat ze zouden leren van het leven in armoede zoals de Nicaraqua- nen dat leiden. Illegale wijken bij steden zijn net als in andere Zuid-Amerikaanse landen in Nicaraqua een bekend verschijnsel. De bewoners bestaan grotendeels uit mensen die afkomstig zijn van het platteland. Zij trekken naar de stad om werk te vinden of om de oorlog te ontvluchten. Die „oorlig", de strijd met de contra's, legt een zware druk op de toch al ge- 'de economie van het nancieren heeft Ortega ongedekte bankbiljetten laten bijdrukken, niet de manier om inflatie tegen te gaan. Daarbij worden produkten uit het land door de Verenigde Staten geboycot. Nicaraqua was vroeger de vleesschuur van Noord-Amerika. Die belangrijke bron van in komsten is door de boycot geheel weggevallen. De bewoners van Nicaraqua noemen de oorlog als oor zaak voor alle problemen die ze in het leven van alle dag ondervinden. Men leeft er bij de dag. Een toekomstbeeld wordt er niet op na gehouden. Het leven be staat uit werken, eten en sla pen. Iets als vrije tijd kennen ze niet. Alle geld dat binnen komt moet direkt worden op gebruikt, anders is het door de inflatie niets meer waar. In de tijd dat de vier jongeren er waren (één maand) is de melk bijvoorbeeld vier keer zo duur geworden. Binnen een week is het geld niets meer waard. Iets van de gevolgen daarvan wordt opgevangen door de verstrekking tegen lage prij zen van basispakketten, be staande uit voedsel en zeep. Daarvoor moet men een kaart hebben waarop de familie grootte vermeld staat. Zes dagen Adriënne Zoutendijk: „De man en de vrouw in mijn gast gezin werkten zes dagen in de week. En zo is het in de mees te gevallen. Hoewel het groot ste gedeelte van de mensen toch nog vrij positief is en er vanuit gaat dat dit tijdelijk is, en weer overgaat, zie je toch ook dat mensen er aan onder door gaan. Je ziet veel drank misbruik. Toch organiseren ze als ze even wat over hebben een feest, zelfs wanneer dat inhoudt dat ze daarna een maand op alleen rijst moeten leven". Die feesten zijn een van de weinige uitingen van sociaal leven, de kontakten strekken zich over het alge meen niet verder uit dan tus sen familieleden. Bejaarden spelen een rol bij de opvoeding van de kinderen, terwijl pa en ma werken en 's avonds bij fa milie t.v. kijken. Ondanks de armoe zijn in de illegale wijk hier en daar t.v.'s te vinden, waar fanatiek naar wordt ge keken. In hun armoede heb ben de bewoners veel waarde ring voor series als „Knightri- der". De regering gebruikt het medium voor propaganda. Om het half uur komen er spotjes, bijvoorbeeld over de koffie- pluk, waarin alles heel roos kleurig wordt voorgesteld. On derwijl drinken de wijkbewo ners hun surrogaatkoffie en wachten op de volgende Ame rikaanse serie. Ze maken zich er niet druk om, tegenover de ongemakken waar ze mee te maken krijgen staan toch de verworvenheden van de Sandinistische revolu tie. De alfabetiseringscampag nes zijn succesvol, de gezond heidszorg is in tegenstelling tot de tijden van Somoza nu voor iedereen bereikbaar en de re cente campagne tegen honds dolheid wordt door de bevol king zeer gewaardeerd. Poli tiek benul hebben de bewo ners van de Martin Luther Kingwijk weinig. Het in leven blijven vergt zoveel moeite, dat er voor iets anders niets overblijft. Ook krijgen ze wei nig informatie van buiten. Doordat de wijk illegaal is, dat wil zeggen niet erkend door de regering, leeft men er nogal geïsoleerd. Dat vonden de vier jongeren af en toe behoorlijk benauwend. De scholen in de omgeving zijn Sandinistisch of conservatief. Monique Hamer slag: „Een kind in mijn familie zit op een conservatieve school. Daar leren ze voort durend: 'De honden van nu zijn hetzelfde als de honden van vroeger, alleen dragen ze nu andere halsbanden'. „Sommige mensen in de wijk kunnen de programma punten van de Sandinisti sche revolutie wel opzeggen, maar er kritisch over naden ken gaat duidelijk een stap te ver. Sandinist en conser vatief staan tegenover el kaar, al is er niemand die te rug zou willen naar de tijd van Somoza. Onacceptabel Teruggekomen valt het viertal vooral de grote luxe op die hier nu éénmaal normale zaak is. Adriënne Zoutendijk: „Voordat ik wegging was de kloof tussen armoede en rijk dom bekend, die nam ik ge woon aan als feit. Het beeld dat ik had is bevestigd. Maar nu ik terugben vind ik het moeilijker te accepteren, onac ceptabel zelfs. Monique Ha merslag: „Wat hebben wij ei genlijk voor afwijking dat we niet zorgen dat die mensen daar dingen die voor ons nor maal zijn ook krijgen? Ze heb ben geen brood en ontbijten met rijst en bonen, het toilet is een poepdoos met kakkerlak ken en als ze zich willen was sen moeten ze eerst een eind lopen om een emmer water te halen". En die voorziening is al luxe, want in veel van de il legale wijken is geen water, laat staan eieKtriciteit. De re gering gaat er regelmatig toe over om ze te ontruimen. De bewoners gaan dan weer op zoek naar een volgende plek om neer té strijken. Hoewel er soms reacties waren in de zin van: 'Je kunt nu wel geconfronteerd worden met onze armoede, maar jij kunt over een maand weer terug' waren de kontakten heel goed De aandacht werd zeker op prijs gesteld, en de vier jonge ren hebben in Zuid-Amerika een adres waar ze altijd weer naar toe kunnen. Ze hebben uit Nicaraqua wat kunstvoor werpen en dergelijke meege nomen die op de „Andere Markt" aanstaande zaterdag geveild zullen worden (Lies veld van 12.00 tot 16.00 uur). De opbrengsten hiervan gaan naar een speeltuin bij het ge meenschapshuis waaraan de vier hebben meegebouwd tij dens hun verblijf. plaagi land. and. Om de strijd te fi- Stallinghouder ontpopt S zich als schurkenschrikj IIORfl iiiiiiiiiiiiiminiiiim ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM SCHIEDAM I winkelcentrum Oosterhof Oude Binnenweg 42 Nieuwe Binnenweg 54 Broersvest 57 010-4559450 010-4158601 010-4566655010-4755846 Joop Stouthandel Ik heb een hele goeie band met Groenoord." In korte tijd wist Joop 700 handtekeningen te verzamelen om zijn verzoek - het langer openhouden van Groenoord kracht bij te zetten. Vier jongeren onder de indruk armoede Nicaragua

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1