PARIJS J%lf Het S^jj Nieuwe m Het is één minuut voor twaalf voor Nieuwland" Feestweekend Sint Radboud 4 JAAR Opening Klubhuis Zuid Gemeente start stoplichten-proef Zaterdag Open Monumentendag RANDSTAD EDITIES mm Ril Stadsblad ISME BEZORGERS- (STERS) r Schiedam Nieuwlandplein 57 (hoek Burg. van Haarenlaan) Telefoon 010 - 427 00 10 Feest in de Gorzen Oeral Kozakkenkoor t reedt op in de St. Joh. de Dooperkerk Visiteclub uitkomst voor ouderen Spannende styrijd in Voorhaven wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG II SEPTEMBER 1987 NR. 74 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 Nieuwland: ooit felbegeerd woonparadijs wordt nu gemeden door kapitaalkrachtige Schiedammers. SCHIEDAM Nieuwland, ooit het stedebouwkun dig pronkstuk van Schiedam, dreigt compleet te verpauperen. De wijk werd in de vijftiger en zesti ger jaren gebouwd met hooggestemde idealen. Door het vele groen en de betrekkelijk lage flats was Nieuwland haast revolutionair van opzet, zeker in vergelijking met de grauwe betonbuurten die na de oorlog elders in het land als paddestoelen uit de grond schoten. Maar nu, dertig jaar later, is Nieuwland de Bijlmer van Schiedam. De bevolking staat voor een groot deel uit bejaarden, migranten en minima. De scho len lopen leeg, de winkeliers zien hun omzet dalen, het voorzieningenpakket staat onder druk en het sterk verouderde woningbestand biedt hier en daar een haveloze aanblik. Wat ooit het symbool was van de vooruitgang en een betere toekomst, wordt nu vereenzelvigd met eenzaamheid, probleemjeugd en de nieuwe armoede. De gemeente, eigenaar van 5800 van de 6000 in Nieuwland aanwezige wo ningwetwoningen, wil gaan redden wat er te redden valt. Wakker ge schud door alle noodsig nalen, is het stadsbestuur van plan het probleemge bied rigoreus aan te pak ken. Op 1 januari 1988 krijgt Nieuwland de status van stadsvernieuwingsge bied. Dat houdt in dat het rijk, mits er een goed to taalplan op tafel komt, een belangrijk stuk van de financiering voor haar rekening neemt. De eerste stappen voor dat 365 DAGEN PER JAAR GEOPEND! van 1L0° tot 210() uur] (Dus óók ALLE zon- en feestdagen!) plan zijn al gezet. In de notitie „Nieuwland in perspectief" heeft Gemeentewerken de knelpunten op een rijtje gezet en alvast wat voorstellen ge daan om verbeteringen aan te ^brengen. Met dit „groene boekje" - zoals het in de wan delgangen wordt genoemd - gaan de ambtenaren van wet houder Hans van Kleef bin nenkort de wijk in voor over leg met bewoners, winkeliers en welzijnswerkers. Huichelarij De middenstanders zien die gesprekken zeer gereserveerd tegemoet. „Het lijkt zo sympa thiek dat de gemeente toegeeft dat er fouten zijn gemaakt. „Maar het is te laat," zegt een sombere Piet van Hoogdalem, voorzitter van de winkeliers aan de Mgr. Nolenslaan. Van Hoogdalem aarzelt niet, het woord „huichelarij" in de mond te nemen: „Wethouder Zijdeveld wil Schiedam ontur- nen tot een perfekte winkel stad. Hij speelt mooi weer met een ABC-winkel in het cen trum. Maar die goocheme pief vertelt er niet bij dat er een buitenwijk staat te verloede ren. Tekenend voor de hele si tuatie is, dat de direkt belang hebbenden nog niet eens iets van een notitie over Nieuw land afweten. We zijn op het stadhuis al zo vaak over onze moeilijkheden wezen praten, maar we wer den altijd van het kastje naar de muur gestuurd. Het laatste half jaar is er wat meer kon- takt met de dienst Woningbe- heer, hoewel het vreemd blijft dat direkteur Verdoes het al tijd nét te druk heeft, om ook bij de gesprekken aanwezig te zijn. We voelen ons belazerd." Hieptepliiit De eigenaren van de 27 zaken die zijn aangesloten bij Van Hoogdalems vereniging, beta len gemiddeld 30.000 gulden huur per jaar aan Woningbe- heer. Een gigantisch bedrag, dat aanvankelijk verantwoord was volgens de voorzitter, om dat er zich veel jonge, koop krachtige gezinnen vestigden. Een plek aan de Mgr. Nolens laan had toen minstens zoveel allure als één in het centrum. Volgens Van Hoogdalem is er van dat image weinig meer over: „De gemeente heeft goud aan ons verdiend. Een goede eigenaar reserveert dan een bedrag voor vernieuwingen. Maar bij ons is er in 25 jaar tijd niets gerenoveerd. Al hadden ze bijvoorbeeld de buitenkant maar eens een ander aanzien gegeven. Een huurver laging zou wel het minste zijn, te meer daar de koopkracht naar een dieptepunt is gezakt. De flats zijn volgestopt met de minst draagkrachtige Schie dammers - waarom heeft de gemeente die niet over de hele stad verspreid?" Ook op het stadskantoor is men er van doordrongen dat om Nieuwland te redden, in de eerste plaats de bevolkingsop bouw moet veranderen. Of schoon de nieuwbouw in de ja ren na de oorlog als ronduit duur werd ervaren en in de volksmond „de hongerput" werd genoemd, voorzag de wijk in een grote behoefte: veel jonge gezinnen vonden er onderdak. Het beperkte aantal kamers en het geringe woon- oppervlak vormde in die pe riode van grote woningnood geen bezwaar. In 1971 woon den er ruim 21.000 mensen. Anno 1987 zijn dat er nog maar 15.000. Niet alleen het inwonertal slinkt zienderogen, ook de gemiddelde leeftijd baart de stadsplanologen grote zorgen. Niéuw Moéd Een gedeelte van de scholen - die juist in Nieuwland in zo'n optimistische hoeveelheid werden neergezet - moet haar deuren sluiten tengevolge van de vergrijzing. Het voorzienin gen- en winkelbestand sluit van geen kant meer aan op de behoeften van de huidige wijkbewoners. Woningbeheer zoekt de oplos- sihg gedeeltelijk in het verbe teren van haar huizenbezit in de hoop op die manier „nieuw bloed te trekken" naar de buurt. Zo zijn er plannen om openbaar groen uit te geven als privé tuinen en zouden flats groter gemaakt kunnen worden door er een kelder bij te trekken. Ook de bouw van wat luxere eengezinswoningen op open plekken zou een goede metho de zijn om kapitaalkrachtiger publiek zo ver te krijgen dat ze willen wonen in de verpau perende wijk. Schipbreuk liiiiiiii: De eerste aanzet daartoe heeft overigens al schipbreuk gele den. Wethouder Van Kleef zag zijn plannen om huizen neer te zetten op de Kuyperlaan- /Thorbeckesingel en de Vlaar- dingerdijk voorlopig de mist ingaan. Buurtbewoners ontsta ken in hevige woede toen ze zonder enige vooroverleg in eens bulldozers zagen verschij nen op het gras voor hun flat. De bouw is daarom inmiddels tot nader orde stopgezet. Dat gebrek aan communicatie is er de voornaamste oorzaak van dat winkelier Piet van Hogdalem nou niet direkt meteen in de wolken is over de ogenschijnlijk zo goedbe doelde belangstelling van de gemeente: „Ze hebben hier in de wijk al ik weet niet wat gerenoveerd. Dat is soms zo slecht gebeurd dat ik het zelf beter had ge daan. Maar naar onze mening wordt niet geluisterd. Volgens mij is er maar één manier om tot een oplossing te komen: met zijn allen, mét burgemees ter Scheeres en economische zaken én stadsbeheer rond de tafel gaan zitten en praten. Allen dat moet ik nog zien ge beuren en ondertussen is het voor Nieuwland één minuut voor twaalf." vraagt met spoed voor deze krant Bel voor inlichtingen 010-4230388 SCHIEDAM Zaterdag 12 september wordt een datum met stip in de geschiedenis van de Gorzen. Om 14.00 uur wordt Klubhuis Zuid, in de Dwarsstraat 6, officieel geopend door wethouders Luub Hafkamp. Dat is de afsluiting van de lange periode waarin het verenigingsleven en vrijwilligerswerk hard heeft moeten knokken voor een eigen onderkomen in de wijk. De naam van het klubhuis - die is voortgekomen uit een prijsvraag onder de buurtbewoners - blijft geheim tot de officiële opening. Belangstellenden krijgen zaterdag tot half vijf de kans mee te klinken op een aktieve toekomst van het wijk centrum. In de week van 14 tot en met 19 september houdt het klubhuis bovendien open huis. SCHIEDAM De gemeente Schiedam wil in de na bije toekomst gaan experimenteren met beïnvloed bare voetgangersstoplichten die permanent in een knipperstand staan. Het oranje knipperlicht geeft aan dat de voetganger mag oversteken. Durft een voetganger dit niet aan kan hij door een knop het stoplicht in werking stellen. Hij kan dan op groen wachten en volledig „beschermd" oversteken. Deze maatregel past in het beleid, dat probeert on nodige irritaties in het verkeer te voorkomen, on der andere door overbodige beperkingen weg te ne men. Een rood voetgangersstoplicht bij het ontbre ken van ander verkeer is zo'n overbodige maatre gel. Het geld voor dit experiment zou kunnen komen van het Ministerie van Verkeer- en Waterstaat. Nelie Smit-Kroes heeft namelijk een regeling in het leven geroepen, waarbij een gemeente per verkeersge- wonde minder een bedrag aan subsidie ontvangt. Bedekingen De verantwoordelijke wethou der in Schiedam, Chris Zijde veld, heeft zijn bedenkingen bij dit stimuleringsplan „Actie- 25%". „De gemeente reageerde in eerste instantie emotioneel afwijzend. Het is dan ook bizar om per verkeersgewonde min der een premie te verstrekken. Moet je hier nu wel aan mee doen, was de vraag. Maar toen sloegen we aan het rekenen. Het bleek dat we, als de maat regel vorig jaar al zou hebben gewerkt, 200.000 aan subsi die zouden hebben ontvangen. Als je dan bedenkt dat we be zig zijn met een meerjarenbe groting waarop enkele miljoe nen tekort zijn, wordt het dui delijk waarom we er toch aan meedoen. Net als iedere ande re gemeente zitten we in geld nood, waardoor we bereid zijn mee te werken aan een bizarre maatregel. Het zou natuurlijk veel beter zijn juist de steden met een hoog verkeersongevallenper centage aan te pakken. Je zou daar een groep deskundigen naar toe kunnen sturen die de problemen inventariseert en rapporteert wat er zou kunnen gebeuren. Ik zou bijvoorbeeld best met de ploeg die hier zit losgelaten willen worden in zo'n probleemgebied." Dalende lijn Schiedam zit al jaren in een dalende lijn qua verkeers slachtoffers, dus maakt kans een leuke som aan subsidie binnen te krijgen door de maatregel. De wethouder ver klaart die dalende lijn met een verwijzing naar het gevoerde beleid. Bij iedere straat die om de een of andere reden open moet, wordt gekeken of er een verbetering kan worden aan gebracht. Er wordt vooral ge probeerd het te hard rijden in gebieden waar .dit gevaar ople vert te bestrijden. Hierbij wordt onder andere „optische versmalling" toegepast: door verbreding van de midden berm wordt de weg voor het oog zodanig smaller dat hij wat minder uitnodigt tot hard rij den. Groene golf De groene golf van de Woud- hoek naar het centrum en vice versa begint nu in het noorden eindelijk een beetje te werken. Dat heeft lang geduurd. Zijde veld: „We hebben nogal wat pech gehad. Zo hadden we bij voorbeeld een regeling waarbij de tram altijd zou kunnen doorrijden door het sturen van een puls die de stoplichten van het overige verkeer op rood zet. Het magnetisch veld dat de tram opwekte bleek in sommige gevallen zo sterk te zijn, dat het te lang bleef han gen waardoor de verkeersin- stallatie de indruk kreeg dat er nog een tram kwam en dus het stoplicht op rood hield. Toen we dat eindelijk uitge vonden hadden bleven ook le veranties voor de verkeerse- lektronica te lang weg." Een ander experiment dat de gemeente Schiedam over weegt is het aanbrengen op de weg van ribbels, die de automobilist als hij er te hard over rijdt laten voelen dat hij buiten zijn boekje gaat. In Den Haag zijn al straten voorzien van deze ribbels. De weg waarschuwt in zo'n geval de automobi list. Wethouder Chris Zijdeveld naast 'zijn trots': de verkeers- veiligheidsprijs, die Schiedam vorig jaar kreeg. WATERWEG NOORD Zaterdag 12 september is het in heel Nederland open monumentendag en dat betekent dat ook de drie Waterwegsteden Schiedam/Vlaardingen en Maassluis hun visitekaar ten open stellen. In Schiedam staan de restan ten van de eens zo bloeiende jeneverindustrie centraal. De tocht begint bij het Emmaplein en biedt een boeiende wande ling door het oude Schiedam met zijn mouterijen, branderij en en moutmolens. Een hoog tepunt is de Korenbeurs uit 1792, gebouwd in één der bloeiperioden van het beroem de Schiedamse produkt. In Vlaardingen heeft de bedrij vigheid weer een heel ander karakter gehad. Hier was het de visserij die zijn stempel drukte op het uiterlijk van de stad. De tocht begint dan ook heel toepasseljk bij het Visse rijmuseum en voert daarna langs de vele bedrijfsgebou wen van Vlaardingse rederij en, maar ook langs de impo sante 'Pelmolen' uit 1873, die door een bedrijf uit Charleroi is gebouwd. Ook Maassluis doet mee aan de open monumentendag: Van 10.00-17.00 uur zijn de volgende monumenten gratis voor het publiek geopend. De Grote Kerk, het Gemeen- landshuis van Delfland, molen „De Hoop" en het Nationaal Sleepvaartmuseum In de hal van het gemeen temuseum, dat eveneens van 10.00-17.00 is geopend wordt een bescheiden monumenten expositie gehouden van illus traties, kunstwerken en docu menten. Om 10.00 uur en om 14.00 uur wordt o.l.v. de V.V.V. een wandeling georganiseerd langs de monumenten in Maassluis. Deze wandeling, ook wel de „Historische Kilometer" ge noemd start bij het Gemeente museum en eindigt bij het Na tionaal Sleepvaartmuseum. Ook de jeugd wordt geat tendeerd op de open monu mentendag. Alle Maassluise jongens en meisjes kunnen meedoen aan de wedstrijd „Ontwerp je eigen gevelsteen". Teken, schilder of plak een ei gen gevelsteen op een A4-for- maat en lever dit in bij het ge- meentemuseun vóór 12 sep tember a.s. Deze ingezonden gevelstenen worden op 12 sep tember opgehangen in het mu seum en alle deelnemers ont vangen op deze dag een leuk prijsje in het museum. Tevens is er voor de jeugd een speur tocht langs de monumenten in het centrum van Maassluis. VANDAAG: Lezersservice van 'UW THUISKRANT' 'Stedenreizen' die de moeite waard zijn... In deze krant alles over de 3-DAAGSE TOURINGCARREIS NAAR P* Jti ten prooi aan verloedering SCHIEDAM Sint Radboud, de muziekvereniging van Ke- thel, gaat een traditie in ere herstellen. Op zaterdag 12 en 13 september wordt er weer een compleet feestweekend gehou den in het landelijke dorp bij Schiedam. Zaterdagavond is er een grote openluchtdisco- dansavond met Martin Green's Disco Show. Tevens is er dan in zaal „De Noord" dansen voor jong en oud op „life" muziek van Arjo de Koning. De avond begint om 20.00 uur en de entree bedraagt voor dit alles slechts 3,50. Op zondag draait alles om het voor de derde keer te houden kampioenschap „Tonnetje steken" en de fancy-fair. Een ieder kan zich ter plaatse inschrijven en zo kans maken op de kampioensbeker. De opening zondags vindt plaats om 11.00 uur door middel van een swingend concert van St. Radboud, waarna de fan cy-fair van start gaat met daarin opgenomen het „tonnetje steken Op de fancy-fair onder andere de volgende attrakties: kop van jut, schiettent, rad van avontuur en bar enz. Reden ge noeg dus om het weekend van 12 en 13 september vrij te houden en het Kerkplein tegenover de kerk in Kethel met een bezoek te vereren. 'Unhiedinu huls aan huis .verspredlngenbv Snelwandelen in binnenstad

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1