Volgend jaar zeker vervolg Stadsgenoot door Asvioii weggespeeld I Mijnenjager bezoekt S'dam Duivenberichten Excursies „Poldersloot" van start Het Nieuwe Fotografie tentoonstelling in Noord-bibliotheek HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 SCHIEDAM De organisatoren van het TSN rolstoeltennistoernooi kunnen terugkijken op een geslaagde eerste editie. Twee dagen lang was het tennispark Kethelhage het domein van 26 rolstoelers. Het toernooi, waar valide spelers met de invalide spelers tennisten, was een primeur in de Nederlandse tenniswereld. Tot voor kort bestonden er alleen wedstrijden tussen rolstoelers onderling. Vanwege dit spe ciale evenement kwamen zelfs vertegenwoor digers van de nationale bond en de invaliden sport bond, in de persoon van Dick van Rijn, een kijkje nemen en waren onder de indruk van het gebeuren. De wedstrijden trokken veel toeschouwers, niet alleen vali den, ook invaliden kwamen een kijkje nemen op Kethelhage. „Vooraf vroeg ik me af hoe dit in zijn werk zou gaan en keek wat scep tisch tegen dit gehele ge beuren aan," verwoord de Dick van Rijn zijn mening na afloop. „Maar na dit gezien te hebben ben ik erg onder de indruk van dit unie ke initiatief dat zeker navolging verdient." SCHIEDAM Spirit kon zondag na de wedstrijd tegen stadsgenoot Asvion letterlijk en figuurlijk zijn wonden likken. Allereerst verloor de formatie van trainer Carol Smits het beladen duel met 4-1 en ten tweede waren een aantal Spiritspelers zo hard tegen het kunstgras gegaan dat ze met bebloede knieën na afloop in de kantine zaten. Asvion werd de glorieuze winnaar en poetste daarmee het bla zoen na de 8-2 nederlaag in het eerste weekend te gen Leonidas weer schoon. „Vandaag hebben we in tegenstelling tot vorige week achterin consequent de Spirit-spitsen kort gedekt. Op die manier legden we de aanval van hen lam en dat heeft duidelijk goed uitgepakt", aldus de gelukkig Asvion trainer Huib van Riggelen na afloop. Snelheid Peter Paul van Bekkum soleert door de Spirit-verdediging Parade Dansen Gerard de Sterke won het dubbel en eindigde op de tweede plaats in het enkelspel De vlaggenparade zaterdagochtend werd verzorgd door de jeugd van TSN De Vrijheid SCV De Postduif SCHIEDAM Met de aanvang van het nieuwe schooljaar zijn ook de na- tuurprojekten en excursies vanuit het Natuureduca- tief Centrum „Boerderij Lansbergen" weer gestart. In grote getale hebben de Schiedamse basisscholen zich ingeschreven voor het programma „Natuur en Milieu". Het Bureau Gemeentelijk Onderwijsconsulent doet dit programma-aanbod van de werkgroep School en Natuur via de zgn. Ku- voon-gids, die aan alle scholen voor basis en spe- ciaal-onderwijs is toege zonden. De inschrijving op de diverse projekten over treft het aantal van vorig jaar met 50%. Het spits wordt afgebeten met de excursie „de Pol dersloot". Tijdens deze ex cursie komt zowel het rij ke waterleven van de sloot als de gevarieerde natuur in de polder aan bod. De leerlingen die de excursie bezoeken zijn op school al danig voorbereid met behulp van de les brief „Poldersloot". SCHIEDAM In de eerste wedstrijd van de damcom- petitie van de KNDB, Eerste Klasse A, hebben de tien spelers van de Damclub Schiedam geweldig uitge haald: een 164 overwinning op het eerste tiental van Denk en Zet uit Hardinxveld-Giessendam, de grootste overwinning van Schiedam in de geschiedenis. De Schiedammers lijken vastbesloten om mee te spelen in de strijd om de promotie naar de landelijke Hoofdklas se van de KNDB. Tele-dammers Puntenmachine Startblokken Jeugd Bij de excursie worden de leerlingen eerst ontvan gen in het leslokaal voor een korte inleiding. Hier na volgt een reeks van buitenopdrachten, welke in een wandeltocht door het polderpark Kethel verwerkt is. Aan de orde komen onder andere wa terplanten, weidevogels, dieptemeting van de sloot, aflezen van NAP-peil in de sloten, oeverplanten, typische polderbomen zo als de populier en de wilg, enz. Onbetwist hoogtepunt in deze excursie is het van gen van diverse water diertjes. Gewapend met schepnetten en emmers proberen de leerlingen zo veel mogelijk verschillen de waterorganismen te verzamelen. In een witte bak worden de beestjes met de loep nader beke ken en met behulp van boekjes en tabellen verder gedetermineerd. Het spreekt vanzelf dat de vangst na het onderzoek weer netjes in het water wordt teruggezet! Alle opdrachten vinden zoveel mogelijk buiten plaats, immers een onder werp als „de Poldersloot" leent zich goed voor veld werk. Na dit buitengebeu- ren wordt de excursie af gesloten door een extra opdracht en een nabespre king in het leslokaal. De duur van de excursie is circa P/2 uur. Ook de Raadscommissie voor het Onderwijs heeft belangstelling voor dit projekt. Onder leiding van wethouder Hans van Kleef heeft de commissie vanmorgen het Natuure- ducatief Centrum bezocht. Integratie rolstoeltennis overtreft alle verwachtingen Veel mensen die zaterdag of zondag een bezoek brachten aan het tennispark in Schie- dam-Noord waren eenzelfde mening toegedaan. Vaak met open mond aanschouwde men de prestaties van de tennissen de rolstoelers. Het enige nega tieve waar de organisatie mee te maken had, waren de niet meewerkende weergoden. Omdat het park ook de be schikking heeft over zes in- doorbanen kon het toernooi toch gewoon doorgang vinden. Slechts vijf minuten konden vrijdagavond Raymond Mou- lijn en TSN-er Gerard de Ster ke, die de spits van het toer nooi afbeten, buiten spelen. Door regen komen rolstoelten nissers sneller in de proble men. De stoel wordt nat en glad zodat er minder grip is, tevens rijdt de stoel op een natte baan minder goed. Op de tapijtbanen werd de partij voortgezet. Spirit moet wonden likken De Spirit-voorwaartsen kon den in de gehele eerste helft inderdaad geen bal aannemen zonder direct op de hielen ge zeten te worden door de gele verdedigers. Linksbuiten en nieuwkomer Rob Hupkens werd volledig in toom gehou den door Marijn Menting, een zelfde lot was spits Joost Hop- stein beschoren tegen Peter Willem Hatenboer en op rechts had Dolf Jeager weinig in de melk te brokkelen bij Harry Zegers. Het was danook opvallend dat de enige gevaar lijke aanval van Spirit liep via middenmidden Rein Hengst en verdediger Rob Leemans. Hun doeltreffende en fraaie combinatie werd door het ar bitrale duo terecht wegens buitenspel afgekeurd. Intussen had de thuisploeg al een 1-0 voorsprong genomen nadat Cees Leys de Spirit-verdedi ging was binnen gedrongen en de bal afspeelde naar Henk Roozendaal die de bal simpel achter de al verslagen doel man Companus kon schuiven. Door de weinige aanspeelpun ten in de voorhoede van Spirit en het middenveld dat achter in hard nodig was bleef het uitverdedigen van Spirit be perkt tot het slechts hard wegslaan van de bal, waarna Asvion weer rustig een aanval kon opbouwen. Het verschil in aanvalskracht bleek ook uit de strafcornerverhouding, As- vionskanon Ronald Jacobs mocht driemaal aanleggen, terwijl Rein Hengst het geen enkele keer van de rand van de cirkel mocht proberen. Doordat Spirit in de loop van de eerste helft achterin ook strakker ging dekken kon het de schade tot de rust beperkt houden tot één treffer. Hoewel een strafcorner van Ronald Jacobs nog éénmaal rakeling naast ging. Met Peter-Paul van Bekkum op de linksbuiten plaats, hij verving in de rust de onzicht bare Daco Box, kwam er meer snelheid in de Asvion-aanval. Wat al snel resulteerde in de eerste strafcorner voor het trio Donkervoort, Menting en Ja cobs. Deze keer was het wel raak en leidde Asvion met 2-0. Even later had Peter-Paul van Bekkum zijn ploeg op 3-0 kun nen brengen, een schitterende redding van Norbert Compa nus voorkwam dit. Even later moest de Spirit doelman nog maals redden optreden na een actie van Cees Leys. Door het inbrengen van Menno Bok- kers voor gelegenheids laatste man Gé Hengst probeerde Ca rol Smits meer zijn team meer aanvallende impulsen te ge ven. Maar overduidelijk bij bleek dat Spirit zijn pion Frans Hengst, die vanwege een huwelijksreis ontbrak, miste. Asvion kreeg na de 2-0 voorsprong vleugels en liet steeds snellere aanvallen zien. Na twintig minuten was het Peter-Paul van Bekkum, die zijn solo door de Spiritverdedi ging afrondde met zijn eerste treffer, 3-0. Twee minuten la ter maakte Ronald Jacobs van uit een strafcorner zijn tweede treffer en leek Spirit tegen een grote nederlaag op te gaan lo pen. Even stokte de aanval van de Van Riggelen formatie en dat gaf Spirit de gelegen heid om de eer te redden. Het was de eerste strafcorner die door Rein Hengst genomen werd en 4-1 betekende. „Ik wilde graag gokken om vanuit de verdediging te spe len en dat is verkeerd uitge pakt. Bij de 2-0 stand heb ik achterin één tegen één ge speeld om zelf tot scoren te ko men, in plaats dat wij een doelpunt maakten, deed As vion dat, helaas", stelde Carol Smits na afloop nuchter vast. „Vorige week tegen Ring Pass lukte het ons wel, misschien volgende week ook weer". Zaterdagochtend begon het toernooi pas echt. Langzaam maar zeker druppelden de ten nissers binnen die afkomstig waren uit geheel Nederland en zelfs uit België waren spelers afgereisd naar Schiedam om mee te spelen. De opening werd verricht door Rob Bon- neur die als initiatiefnemer van de nieuwe afdeling bin nen de tennisvereniging ieder een een prettig toernooi wen ste. Om te laten blijken dat het een groot landelijk toernooi betrof, hield een aantal jeugd spelers van TSN na deze woorden een parade met alle vlaggen van de deelnemende provincies en landen. Door de enorme bijdrage van niet minder dan vijftig spon sors konden alle gasten 's mid dags en 's avonds een maaltijd gebruiken die door de eigen TSN-leden bereid was. Door de goede planning van de wedstrijden konden de spe lers die voor het hoofdtoernooi uitgeschakeld waren, direkt doorspelen in de troostrondes, zodat niemand om zijn neder laag hoefde te treuren. Om te laten zien dat er behal ve tennissen in een rolstoel nog veel meer bewegingsmo gelijkheden zijn voor „wheel ers" gaven de Lek en IJssel- rollers een demonstratie dan sen in een rolstoel. Zowel een Engelse wals als een foxtrot werd gedemonstreerd onder veel belangstelling van de aanwezige tennissers. Het di ner deze eerste dag werd ge bruikt in het dienstencentrum Woudhoek. De volgende ochtend werd al in alle vroegte een begin ge maakt met de tweede dag van het toernooi. Om acht uur werd er ontbeten en een uur later sloegen de tennissers al weer de eerste bal in de hal, omdat de regen het weer ver hinderde dat er buiten ge speeld kon worden. Het was oud radio-presentator Dick van Rijn, die namens de Nederlandse Invalide Sport bond (NIS) de prijzen uitreik te. Elke deelnemer kreeg uit handen van de beminnelijke Van Rijn een bronzen medail le, die speciaal voor dit toer nooi ontworpen was door Ma rian Kievit. Opvallend bij de prijsuitrei king was dat Chantal Vandie- rendonck bij eerste prijswin naars ontbrak. De wereldkam pioene rolstoeltennis kwam in de persoon van Gerard de Sterke een betere tegenstander tegen, al was het op het nip pertje dat de Schiedammer won. Bij een 77 en 30 gelijk- stand, was het De Sterke die net oesnssenae punt maakte. Hij kwam daardoor in de fina le van het enkel A toernooi waarin hij na 45 minuten, er werd per wedstrijd op tijd ge speeld, zijn meerdere moest erkennen aan Hennie Hol (95). In het enkelspel B won TSN-er Tom Dingjan met 84 van Harry Cears. Diezelfde Dingjan veroverde met Epi Groeneveld ook de' eerste prijs in het dubbelspel. De eerste prijs bij het A-dubbelspel ging wel naar Gerard de Sterke, die samen met Theo Vrijland Jr. Hennie Hol en Gerrit van de Velde met 84 versloeg. Al met al was iedereen tevre den over dit toernooi dat vol gend jaar nog groter van opzet zal zijn. Stadsblad De postduivenvereniging De Vrijheid vloog afgelopen weekend een wedvlucht van uit St. Ghislain over een af stand van 170 kilometer. De 264 duiven werden om 7.35 uur gelost en de eerste duif kwam om 9.21 uur aan. De laatste duif bereikte de thuis basis om 9.45 uur. De eerste tien duiven waren van de vol gende eigenaren: 1. H. Jansen; 2, 3, 5, 7 en 9. L: Triel; 4. J. Bakker; 6. C. Zant- boer; 8. comb. v. Raay; 10. C. Baanvinger. De SCV De Postduif vloog za terdag 12 september een wed vlucht vanuit het Franse St. Quentin over een afstand van 243 kilometer. Er namen 233 Schiedamse duiven aan deel waarvan de eerste om 10.32.01 uur aankwam. De duiven wa ren om 08.00 uur gelost met een zuidwesten wind. De eer ste tien prijsduiven zijn van: 1, 5 en 6. L. Toutijn-H.Hom burg; 2, 4 en 10 comb. v.d. Berg; 3. A. Brouns-Schemkes; 7. L. Lems; 8. J. Stieber; 9. J. B. Nesse Co. Schiedamse dammers halen geweldig uit De uitslag 416 is wel wat ge flatteerd daar Rob van Eijk en Ron Heusdens goed wegkwa men: beide spelers wonnen, maar hadden ook kunnen ver liezen. Hun tegenstanders overzagen elk een winnend zetje en werden daarna alsnog verslagen. De eerste beslissing kwam van Sjaak Prins, die een lokzet plaatste. Zijn tegenstander M. Nederlof dacht simpel een schijf te winnen en werd ver volgens op een vernietigende combinatie onthaald: 20 voor Schiedam. Rob van Eijk zorg de voor 40, maar dat ging niet zonder moeite: van Eijk liet zich door F. Keizer in een hekstelling nemen, had steeds gedwongen spel maar kwam toch in grote moeilijkheden. Nadat Keizer een damcombi- natie had overzien kreeg Van Eijk greep op het middenspel en won vlot. Een „narrow es cape" Tiny Mous overspeelde zijn te genstander, P. van Noorden nen, volkomen. Tegen deze zo genaamde „tele-dammer", ie mand die de schijven graag op afstand houdt, bouwde Tiny een sterke klassieke centrum stand op, nam doorbraak naar dam voor een schijf en won zoals hij wilde. 60 voor Schiedam en het werd zelfs 80 door de overwinning van Wim Vrijland op A. van Hek. Na een klassieke partij nam Wim een doorbraak voor liefst 2 schijven; alles was goed doorberekend en de dam bleek voldoende voor de winst. Hierna haperde de puntenma chine even: Ronald van Eg- mond probeerde via beide vleugels vat op het spel van P. de Hek te krijgen, maar na een abstracte partij werd het vanzelf remise en dat was 91. Paul Boerrigter verloor na een rommelige partij van T. de Swart. In een dammen- eindspel wist Boerrigter het materiaal wel uit te dunnen, maar verloor door overmacht: 93. Het werd 113 door Ron Heusdens en daarmee was de overwinning een feit. Ron kreeg tegen Wim Kalis geen voordeel, beide spelers kwa men in tijdnood, Kalis overzag een winnend zetje, Heusdens nam doorbraak naar dam voor een schijf en wist door een on- nauwkeurigheidje van Kalis de partij te winnen. 133 werd het door Piet Bastiaanse die al heel vroeg in de wed strijd een schijf voorkwam, zijn tegenstander, J. Kroon ging heel lang door maar deze invaller was geen partij voor Bastiaanse die simpel won. Gert van Willigen kwam ook goed uit de startblokken: na een gelijkopgaande partij ver raste hij tegenstander W. Huis man met een doorbraak naar dam, waar geen kruid tegen gewassen bleek en zo was het 153. Als laatste kwam Thijs Huijs over de finish: tegen M. Dame speelde Huijs een ge waagde opening maar hij kwam er goed uit. Na een flankspel-partij kreeg Huijs na het middenspel voordeel en probeerde een dammeneind- spel met een schijf meer te winnen. Zijn langdurige po gingen baatten niet: remise en daarmee stond de eindstand vast: 164 voor Schiedam. De volgende wedstrijd is op 26 september in en tegen Alblas- serdam. In Alphen aan de Rijn werd het junioren-viertal van Schie.dam tweede in de hal ve finale van Nederland, achter het viertal van Rijns burg. Schiedam en Rijns burg plaatsten zich hiermee voor de finale van Nederlad, die met acht viertallen wordt gespeeld. De Schiedamse scores: Mat- hieu Smit had 6 uit 3, Edwin de Jager kwam tot 4 uit 3 en Ronald van Dijk en Erik Geldof kwamen beiden tot 3 uit 3. SCHIEDAM Komend weekend van donderdag 17 tot en met zondag 20 september zal de Mijnenjager der Ko ninklijke marine de Hr. Ms. Schiedam een bezoek brengen aan Schiedam in het kader van de Brandersfeesten. Op donderdag 17 september om 10.00 uur zal de Schiedam in de Voorhaven aanmeren. Bij aankomst bij de gemeente grens zal de burgemeester, de heer Scheeres, de gemeente- vlag in top hijsen. SCHIEDAM Het nieuwe tentoonstellingsseizoen in fili aal Noord van de Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek wordt geopend met een expositie van de Amateur Fo tografen Vereniging '80 die loopt tot 10 oktober. Bij de herinrichting van het fi liaal Noord is rekening gehou den met de mogelijkheid ten toonstellingen te houden. Zo wel in de aktiviteitenruimte als in de tentoonstellingsruim te zullen het komend seizoen diverse exposities te zien zijn. De Amateur Fotografen Vere niging '80 uit Schiedam mag het spits afbijten. Tien leden van deze vereniging tonen hun beste foto's met onder werpen als: „stadsgezicht", „bomenlandschap", „Pont Neuf", „Vrouw in kleder dracht" maar ook: „Dagboek van een hond". In totaal zijn 32 foto's geselec teerd. De tentoonstelling is tij dens de openingsuren te be zichtigen. Bibliotheekfiliaal Noord is ge opend: dinsdag: 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur 18.30-21.00 uur woensdag: 14.00-17.00 uur donderdag: 18.30-21.00 uur vrijdag: 13.00-17.00 uur zaterdag: 10.00-13.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13