Mediapresentatie van openbare Nutsbedrijven Maak kemis met jeu de boule Beroemd doet mee aan gondelvaart Twaalfde standwerkers concours wordt spannender dan ooit HOCKEY Visserslatijn... Denksporten ippDeipguni V* k C Herman Bode in Schiedam Een minicruise naar Zweaen, aantrekkelijk en voordelig! HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 17 )e Brandersfeesten ko nen dit jaar met een we- eldprimeur: ze zijn voor iet eerst op de televisie e zien. Het brein achter lie publiciteitsstunt is liet de NOS; maar de JNS, de Nutsbedrijven villen na tien jaar kabel- •v. weieens laten zien (at de „kijkrevolutie" ei genlijk nog maar net be gonnen is. Tijdens de Brandersfees- *en krijgt Schiedam een Voorproefje van het nieuwste snufje dat van- if volgend jaar dagelijks iet scherm te zien is: de tabelkrant. De Avond bladen Combinatie Rot- erdam (ACR) die dit ïieuwsbulletin gaat ver borgen, maakt van 18 tot en met 27 september iroefuitzendingen. De Kabelkrant, die na tuurlijk helemaal gewijd is aan wat er die weken ijl de stad is te doen, kan 24 uur per dag gorden ontvangen. Nieuwtje Maar de Nutsbedrijven hebben nog een nieuw tje: lokale televisie. De Stadsomroep Schiedam, die tot nu toe alleen ra dioprogramma's maakte, mag tijdens de Branders feesten ook beelden uit zenden. Die experimen ten verschijnen op zon dag 20, woensdag 23 en zondag 27 september op het scherm, dagelijks tussen vijf uur en kwart over vijf. De programma's worden elke keer om zes uur herhaald. Dit kwartiertje Schiedamse t.v. bestaat uit twee onderdelen: pieuwe en sfeerreporta ges, oftewel: hoogtepun ten van de Brandersfees- jen. De Stadsomroep krijgt voor de uitzendin gen hulp van de Nutsbe drijven en van Frame Videoproducties Schie dam. Zowel de kabel krant als de lokale pro gramma's zijn te zien op kanaal 3. Daarmee is de media- koek nog niet op. Op za terdag 26 en zondag 27 september is het Mu seumplein helemaal het domein van de Nutsbe drijven. Via kolossale t.v.-schermen wordt de voorbijganger daar met de neus op het feit ge drukt dat om de televi sie niemand meer heen kan. De „buis" kan te genwoordig zelfs dienst doen als telefoonboek, nog een nieuwtje dat de ONS tot de Branders feesten hebben bewaard. Zaterdag 26 september om klokslag elf uur komt er weer een ex traatje bij op het CAI- net; vanaf dat moment kan de abonnee de Gou den Gids elektronisch „doorbladeren". Teruggeblikt wordt er ook, tijdens deze media- presentatie. Op de grote schermen worden ver schillende historische films over Schiedam ge presenteerd: „Broeders van de natte gemeenten", een circa 30 minuten durende film over de arbeidsomstan digheden van de Bran dersknechten in de pe riode voor de Tweede Wereldoorlog; „Schiedam, hoe het leeft en het werkt", geeft circa 30 minuten een veelzijdige blik op het bedrijfsleven in de pe riode 1939-1941; „Ontdek je plekje" neemt u circa 10 minu ten wandelend mee langs de vele toeristische en fraaie stadsgezichten van Schiedam. „Kerkepad Schiedam" behoeft nauwelijks intro ductie. De beelden spre ken voor zich, duur cir ca 35 minuten. Promotiefilm „Schie dam", circa 8 minuten. Dit programma wordt eveneens op zondag ge presenteerd, van 12.00 tot 17.00 uur. (Openingstijden Stede lijk: zaterdag 26 septem ber van 10.00 uur tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag reiken CAI-medewerkers op het Museumplein t.v.-sleutelhangers uit, zo lang de voorraad strekt. Live Amusement is een be langrijke programma- vulling van vele omroe pen. Daarom hebben het CAI-bedrijf en de Stich ting Brandersfeesten Schiedam een stukje amusement „live" aan het zondagprogramma toegevoegd. Sky Chan nel met de Kris Kras Kwis op de Grote Markt. Tussen de vragen door treedt de gitaar band de „Dakota's" op. De presentatie is in han den van Anthony Par ker. Na de Kris Kras Show zal aan het Spinhuispad om 17.00 uur een grote hete-luchtballon hat luchtruim kiezen, als de weersomstandigheden het toelaten. Ook in Schiedam kunnen ontvangen worden. momenteel programma's uit bijna heel Europp f Jeu de boules, het lijkt simpel, mar is toch inspannend. De Schiedamse Pétan- queclub L'Esprit organi seert op zondag 20 sep tember een grote demon stratieve jeu de boule- wedstrijd. Het is de be doeling dat naast de de- Het beroemde zeiljacht New Magic Breeze, dat overal waar het ver schijnt opzien baart door haar bijzondere vormge ving, zal op 19 septem ber tijdens de Branders feesten voor anker gaan in de haven van Schie dam. De 13.70 meter lange oceaanracer met haar te- iescopische boegspriet wordt een beetje het vlaggenschip tijdens de nachtelijke gondelvaart door de Schiedamse ha vens, waaraan zo'n 100 versierde en verlichte boten/bootjes meedoen. Het polyester schip werd speciaal op bestelling ge-, bouwd voor de Harlin- ger zeezeiler Wytze van der Zee. Gesponsored door NMB Bank, kon Van der Zee een gooi doen naar de titel in de AZAB-race. In die wed strijd van Falmouth (En geland) haar San Miguel (Azpren) vestigde de Fries met de New Magie Breeze een nieuwe re cordtijd. Daarmee maakte hij de hoge ver wachtingen waar die op grond van wetenschap pelijke proeven aan de Technische Universiteit in Delft waren voor speld. Nog voor het schip aan die eerste race had deel genomen, werd het in zeilkringen al aangeduid als „het snelste jacht ter wereld in de klasse tot 14 meter". De New Ma gie Breeze kan snelheden bereiken van ruim 20 knopen, ofwel 37 kilo meter per uur. Ondanks de spectaculai re resultaten in de AZAR-race heeft Wytze van der Zee een aantal verbeteringen aan zijn schip doorgevoerd, waardoor het nog sneller zal worden. The New Magic Breeze. Een van de vaste onder delen van de Branders feesten is het standwer kersconcours. Ook dit jaar zijn de woordgooc helaars er weer bij: op vrijdag 25 september De winnaar '86 van het standwerkersconcours. Komt hij definitief in het bezit van de wisselbeker? Jeu de boules, het lijkt simpel, maar is toch in spannend. Terug bij De en Erker wil speelgoed vrijdag 25 Wijkcentrum een kleding- beurs houden op september. Degenen die het een en ander te koop willen aanbieden, kunnen de Erker bellen voor een nummer en voor nadere informatie op tel. 4267767 of 4263161. Thuis kan men dan het speelgoed en de kleding een nummer geven en prijzen. De kleding en het speelgoed wordt tussen 9.00 en 11.00 uur gebracht. De ver koop is van 13.00 tot 16.00 uur. Van 17.30 tot 18.00 uur kan het niet-verkochte speelgoed en de kleding worden teruggehaald en wordt 'tevens de opbrengst uitgekeerd, verminderd met 20% organisatiekosten. proberen ze, verspreid over de Lange kerk straat, het Hemaplein en Het Broersveld, met hun rappe tong de aandacht van het publiek te trek ken. Waar (zoveel mogelijk) verkopen hun vak is, hengelen ze tijdens het concours niet alleen naar de beurs van het publiek, maar ook naar de felbegeerde wisselbe ker. De trofee, beschik baar gesteld door de Rabo-bank, kan dit jaar definitief in het bezit ko men van „cabarettier" De Haan uit Diemen, de man die met zijn groen- teschaaf al menige triomf in Schiedam vier de. In 1985 werd hij in de Brandersstad tot Na tionaal Kampioen uitge roepen, in 1986 behaal de hij het plaatselijk kampioenschap. Weet hij een hattrick te sco ren, of kaapt de concur rentie de beker voor zijn neus weg? Die beslissing legt een extra claim op het oordeel van de jury, die als vanouds uit lou ter deskundigen bestaat. Het keurmeesters-college wordt op dit twaalfde standwerkersconcours gevormd door Anna Molenaar (bewonersver eniging Schiedam Zuid), Wilma Evers (Schiedam se Vrouwenemancipatie Organisatie), Riet Kalfs- beek (Ned. Vereniging voor Huisvrouwen), Piet Drenth (oud kabinetchef van de burgemeester), Peter de Lange (journa list bij het Rotterdams Nieuwsblad) en Frans van Thienen (voorzitter van de winkeliersvereni ging Broersveld Belan gen). Voorzitter van de jury is J. Willemse van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Dringen De belangstelling voor het concours is elk jaar groot, maar dit keer stonden de gegadigden bijna letterlijk te dringen op de stoep van de openbare nutsbedrijven. Van de zeventig kandi daten moest het mark twezen er door loting 55 teleurstellen: er mogen volgens de regels niet meer dan 15 standwer kers aan het toernooi deelnemen. Om kwart voor vier maakt de jury bekend wie de beker mee naar huis mag nemen. De prijsuitreiking vindt plaats op het plein voor de Hema. monstraies de Schie dammer ook kennis te laten mken met de bal- sport erhen ook een wedstrijje te laten spe len. Jende boule is de afgelopa jaren steeds populaider geworden en intussei gooien duizen den Neerlanders weke lijks hu balletje. Jeu de >oule is een spor tieve Spanning die door iéereen van elke leeftijdbeoefend kan wordei De mensen die eens knnis willen ma ken mt deze fascineren de spot en zich willen laten vorlichten over regels, Jubinformatie en spelmteriaal kunnen die zodag vanaf 10.30 uur lags komen. De plaats ran handeling is het paxeerterrein achter de HE/IA dat speciaal bedektis met een laag zand. Mense die mee willen doen-an de wedstrijd, dit onpacht hun erva ring knnen zich van 8.30 t4 10.00 uur in- schrijvn. Er wordt ge- speeldin triplettes en het inshrijfgeld bedraag 5,-. Ir worden min stens vjf poules ge- speeld;n voor de drie beste quipes zijn er prijzer.in natura be schikbar. Mensen die zich voraf willen aan- melde of informatie willen nwinnen kunnen belientaar Gerrit Volk: 473525 of Louis An- ceaux 1263359. Voor de leek worden de ling) ook op de Noord- Schiedamse wateren door niet veel meer be volkt, dan afval en rot zooi. Maar kenners we ten wel beter. Zélfs de voor het oog zo vervuilde havens zitten barstensvol baarzen, brasems en voorns. Dat er niet zo vaak hen gelaars langs de kademu ren zitten heeft dan ook niets met de visstand te maken. Het verkéér is er de oorzaak van dat met name de profs plekjes in de luwte opzoeken. Hun vaak 10 meter lange car- bonhengels kosten na melijk wel zo'n 1000 tot 3000 gulden. En dan is het niet zo leuk natuur lijk als er weer een auto of fiets over het handvat rijdt. Tijdens het laatste week end van de Branders feesten, krijgen liefheb bers de kans om toch hun dobber uit te wer pen temidden van de rustieke grachtenpanden. Zaterdag 26 september organiseert vereniging 'De Vrijbuiters' tussen 10.00 en 13.00 uur een witviswedstrijd op de Lange en Korte Haven en (bij grote belangstel- vestsingel en de Buiten haven, die dan allemaal tot voetgangersgebied zijn gebombardeerd. Ri sico voor de deelnemers zit er dus niet bij. Initia tiefnemer Verhaal is er van overtuigd dat het ook voor publiek een spectaculair gebeuren zal worden. Hij rekent op vangsten van gemiddeld zes tot tien kilo de man. De Vrijbuiters houden deze wedstrijd niet al leen ter meerdere eer en glorie van de Branders feesten, die ze overigens een warm hart toedra gen. Het is de bedoeling dat door andere aktiviteiten van de vereniging - die bijeenkomt in wijkcen tra Nieuwland - ook eens de belangstelling krijgen die ze verdienen. Inschrijven voor de wedstrijd kan via tel. 4266832 a 7,50 per persoon. De prijzen - onder andere een car- bonhengel en luxe huis houdelijke artikelen - worden uitgereikt in het gebouw van De Ooyevaars op de Korte Haven. Hoewel de winkelstraat niet zo groot is neemt De Dam wel actief deel aan de Brandersfeesten. Op de eerste dag van het stadsfeest, 19 september, zal Schiedams schaak kampioen en subtopper in Nederland Ron Heus- dens een schaak- en damsimultaan houden. Aan deze doorlopende simultaan kan iedereen kosteloos deelnemen. De aanvangstijd van het schaken en dammen is om 12.00 uur en zal tot 16.30 uur duren. Het denkfestijn zal onder lei ding staan van Leo Mous, van de Schiedam se damclub. Puzzel Verder organiseert de winkeliersvereniging De Dam in de gehele week dat de Brandersfeesten duren een etalage-puz zelwedstrijd, waarbij een prijs van 100.- te win nen is of één van de an dere waardebonnen te winnen is. Tijdens die week is bij elke deelne mende winkelier een ar tikel in de etalage te vin den die daar niet thuis hoort. Voor de bezoe kers van de Dam de taak om deze artikelen op te sporen en te ver melden op het wedstrijd- formulier. Dit formulier is af te halen bij van Loenen, op de hoek van de Dam nummer 41. Als alle artikelen gevonden zijn kunnen de ingevul de formulieren met naam en adres afgegeven worden bij John van Za del Interieur Dam 17. De prijswinnaars krijgen dan na 27 september be richt thuis. Om de sfeer tijdens de openingsdag luister bij te zetten komen twee ac cordeonisten en een fol kloristische zanger naar de Dam toe. SCHIEDAM „Oud- Schiedammer en oud- FNV-bestuurder Herman Bode brengt een bezoek aan de PvdA-ledenverga- dering van woensdag 23 september aanstaande. In zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat zal hij de PvdA-leden en andere toehoorders vanaf onge veer 20.15 uur toespreken over het thema „Arbeid en de toekomst". In zijn inleiding op de discussie gaat de huidige voorzit ter van het Landelijk Bedrijfspastoraat in op de - mede door de techno logie bepaalde - verande ringen in het werk, en de gevolgen ervan voor mensen, maatschappij en kerken. Daarbij wordt ook aan dacht besteed aan de in vloed van de politiek in het bijzonder, en die van de overheid in het alge meen, bij het scheppen van werkgelegenheid en bij het handhaven van de kwaliteit van de arbeid. Discussie met de zaal is mogelijk tot 21.30 uur. Nieuwland Na de pauze staat „De toe komst van Nieuwland" als punt geagendeerd. En een derde belangrijk agenda punt is het initiatief van onder andere Aad Wieg man om een streekfedera- tie van drie PvdA-afdelin- gen (Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis) nieuw leven in te blazen. De be hoefte aan een federatie doet zich daar voelen waar gemeenschappelijke belan gen in het geding zijn, zo als bij de werkgelegen- heidsaanpak, de luchtver- ontreinigingsproblematiek, de AVR, en de - door Den Haag voorgestelde - con centratie van water- en energiebedrijven. Het Schiedamse PvdA-af- delingsbestuur heeft al eerder, namelijk in juni van dit jaar, de andere af delingsbesturen verzocht om een vorm van samen werking te bespreken. De PvdA-leden worden ver zocht aanstaande woens dag over beide initiatieven hun voorlopige oordeel te geven." Dita Ihsam Eppo Kleding voor Asvion Pollux Spirit Emous Sport Veerplein 10, Vlaardingen Brandersfeesten op t.v. -■ Zweden staat bekend om z'n middernachtszon en z'n overwel digende natuur. De unieke midder nachtszon is natuurlijk alleen in de zomer te aanschouwen. De uitgestrekte natuur echter is in elk jaargetijde even imposant en geeft Zweden zijn '4 gezichten'. Het najaar wanneer de temperatuur in zuid- en midden-Zweden zo rond de 15 graden schommelt, is éên van de beste perioden om er in Zweden op uit te trekken. Kleine dorpjes met opvallende kerk torens vormen een mooie afwisseling met heuvelachtige bosgebieden en kronkelende rivieren. Vooral het gebied langs de Zweedse westkust ten noorden van het door onze voorouders gebouwde Göteborg toont u het afwisselende en boeiende karakter van Zweden. Unieke gelegenheid om met Zweden kennis te maken De Zweedse rederij en Zweden- kenner Stena Line organiseert dit najaar een aantal 3-daagse busreizen naar Göteborg vanuit uw omgeving. Per luxe touringcar rijdt u naar de Noordduitse havenstad Kiel om in te schepen aan boord van Stena Line's nieuwste schip, het M/S 'Stena Germanica'. Aan boord van Stena Line's schepen gaat een andere wereld open Een busreis naar Göteborg betekent ook 2 minicruises aan boord van Stena Line. U maakt kennis met de Zweedse kookkunst. Aan boord wordt het bekende "smorgasbord" geboden, een Scandinavisch buffet van ruim 60 verschillende warme en koude gerechen, waarvan u zo vaak en zo veel u Vit kunt nemen. Hoe vaker u van ht "smorgasbord" neemt hoe mer u de Zweedse gastheren eeiaan doet. Maak een keuze uit heeijke gerechten variërend varwarme worstjes tot kaviaar, van apelmoes tot asperges, zalm, garnalei haring in diverse sauzen, uitstsende salades en malse vleesgrechten. Een culinaire belevenis. Aa boord van het M/S 'Stena Germaica' vindt u naast de bierstube en Ie gezellige pianobar, een bruisend nachtclub. Hier kunt u onder het enot van uw favoriete drankje of ea heerlijke cocktail luisteren na^gevarieerde muziek U bent natuurlij van harte welkom op de dansvloerln de indrukwekkende nachtclub vidt u ook het casino, waar u voor en klein bedrag uw geluk kunt bproeven. In de tax-free winkels aan ioord, vindt u een ruime keuze aan dank, rookwaren, parfums, chcolade en souvenirs. Voor de naot zijn er afhankelijk van uw keuze 2-of 4-persoons hutten gereserveerc Bezoek aarCöteborg en de Zweedse wstkust Na een uitgbreid ontbijtbuffet aan boord varerwe tussen de eilandjes voor de kus de haven van Göteborg binnen. We neren af in het hart van de stad. Da maken we onder leiding van en plaatselijke nederlands sprekende gids(e) een rondrit dooiGöteborg. We komen langs het sheepvaartmuseum, de prachtige sadsparken, het bekende Ullevi-stadih en het imposante uitzichtpunibij Masthuggskyrkan. De rondrit eincgt bij het Nordstan winkelcentiim, waar u gelegenheid krijgt wat ircopen te doen. Na een pauze voorde lunch (niet inbegrepen begint onze excursie langs de uieke Zweedse westkust. Dit stukje Zveden wordt gekenmerkt door de 'soeren', kleine rotseilandje voor de kust. We rijden naar het eilnd Tjörn, waar we een authentiek issersdorpje bezoeken. De visvangt is op dit eiland de belangrijks? bron van inkomsten. Op Tjörn zit u kunnen genieten van de aparte ntuur. Grillige rotsformatie en uitgestrekte velden en bossen narkeren de route. Komfortabl reizen terwijl u slaapt Zowel op e heen- als terugreis kunt u van alle oorzieningen aan boord zoals bierstube, pianobar, roulette, tax-free winkel en nachtclub gebruik maken Diner en ontbijt worden telkens aan boord gebruikt Na een goede nachtrust, dankzij het feit dat Stena Line's schepen over de beschutte wateren tussen de Deense eilanden varen, komen we de volgende ochtend rond 09 00 uur aan in Kiel. Prima afscheidsdiner als kroon op de reis Na ontscheping rijden we in onze 'eigen' touringcar, waarvan we gedurende de gehele reis gebruik zullen maken, weer huiswaarts. Evenals op de heenreis lunchen we onderweg in Duitsland (niet inbegrepen). Deze onvergetelijke reis wordt afgesloten met een goed afscheidsdiner in Nederland Voor de prijs hoeft u het zeker niet te laten De kosten voor deze 3 volle dagen durende reis zijn vanaf f 229,- p.p. bij gebruikmaking van een 4-persoons hut 'standaard', tot f 329,- p p voor een 2-persoons hut 'comfort'. (Alle hutten hebben douche en toilet). Bij de reissom is inbegrepen: retourpassage Kiel-Göteborg, hutakkommodatie aan boord, de maaltijden aan boord (2 x Scandi navisch buffet en 2 x ontbijt), afscheidsdiner in Nederland, alle transfers per luxe touringcar, stads en westkusttour o.l.v. een nederlands sprekende gids(e). Voor inlichtingen en/of reserveringen kunt u terecht bij uw ANVR-reisburo of Rabobank of belt u naar Stena Tours, tel.: 010-451.15 11 Vraag naar reisnummer H1 -700 Algemene diensten Weekenddiensten huisart sen: Voor spoedgevallen tele foon 4206611. Ambulance nodig? Bel direkt 4333300. Apotheekhulp voor spoedre- cepten: Telefoon 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: R. J. Graven, Faassenplein 60, tel. 4714275. Alleen op het spreekuur zater dag en zondag van 17.00-18.00 uur. B.K.-laan 231, tel. 4738442. Eerste hulp dag en nacht ook in het weekend: gebouw Stadhouderslaan. Schieland ziekenhuis: Ge bouw Burg. Knappertlaan 25 en gebouw Stadhouderslaan 98, Schiedam, telefoon 4733733, (ook voor afspraken poliklinie ken). Bezoektijden algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45- 14.15 uur.; 18.45-19.15 uur. PAAZ, za., zo. en wo. 13.45- 14.30 uur en 18.45-19.45 uur, andere dagen 18.45-19.45 uur. Kraamafdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kinderaf deling: 10.00-12.00 uur; 14.30- 19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoed gevallen tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beveren straat 40. telefoon 4268013, inl. tijdens kantooruren: dinsdag, woensdag, donderdag van 9.00-12.30 uur. Vervoer invali den en bejaarden: telefoon 4267975 dagelijks van 12.00- 13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Kruisvereniging Schiedam: .Kantoor: van Swindensingel 40, tel. 4739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur. Uitleen verpleegar- tikelen: magazijn v. Swinden singel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-17.00 uur; magazijn Bachplein 588, maandag t/m vrijdag, van 8.30-16.15 uur. Weekenddienst informatie: tel. 4739900. Waarnemende Dierenartsen: Voor dierenarts De Kaper, te lefoon 4268234. Voor dieren arts Visee, telefoon 4704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, telefoon 4734819. Voor dierenarts J. Veltenaar, tele foon 4710715. Dierenbescherming: Dieren tehuis Hargahoeve, Sportlaan 2, Schiedam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Babbersmo- len: Volkstuinencomplex „Vijfsluizen", telefoon 4713362.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 17