f Het Nieuwe We zijn gedwongen om goed te selecteren" Mbautplein-bewoneiis ilagel lhip nood: II I? Onder i dak Bouman TAXI - 4.151122 AFV'80 stelt foto's tentoon 1 Caravan controle RANDSTAD EDITIES Stadsblad Dries voor preventie 10 WOONSPECIAALZAKEN Bijlage Brandersfeesten Primeur voor Galerie 't Koetshuys Nol Verhoef! en DWS zijn klaar voor eerste devisie Brandersfeesten special Big Band swingt op Brandersfeesten wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 NR. 76 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM De camera staat wankel op het sta tief in de studio van Stichting Frame Videoproduc ties. „Als we aan het opnemen zijn moeten we nie mand over de vloer hebben, anders beweegt het beeld," zegt de cameraman terwijl hij zich over de apparatuur van Japanse makelij heenbuigt. Hij richt het gevaarte op een tafel met daarachter een lege stoel. Daar moet Laurette Lankester-Van der Most, de Schie- damse Maartje van Weegen «uilen we maar zeggen, het nieuws over de Brandersfeesten gaan presenteren. Tenminste als er iets te melden valt. In de kamer er naast legt de redaktie de laatste hand aan de artistieke invulling van de opnames tijdens de Schiedamse festi viteiten. Het uiteindelijke produkt zal, verpakt in drie maal drie kwartier, op 20,23 en 27 september op het CAI-net aan het publiek worden voorgeschoteld Jan Schuit, lid van het redak- tieteam en voorzitter van Fra me, spreekt van een „hecti sche" tijd. „Binnen één week hebben wij een compleet tele visiestation uit de grond ge stampt. Schuit, die ook als pro ducent optreedt, zegt niet elke dag een ploeg de straat op te sturen. De opening van de Brandersfeesten en het water- sportgebeuren krijgen veel aandacht. „Sfeerreportages en korte interviews per uitzen ding," vult redaktielid Wim Groeneweg van de stadsom- roep aan. Dat al het beeldma teriaal in driemaal vijftien mi nuten uitzendtijd moet worden gepropt, vindt het redaktie- SCHIEDAM - Bij de officiële opening van het win kelcentrum Wibautplein in 1954 kwamen de notabe len van heinde en verre opdraven om lovende woorden te spreken. Karei en Cor Nieuwenhuis herinneren zich nog als de dag van gisteren hoe toenmalig burgemeester Peek persoonlijksamen met zijn hoge gasten hun zaak in luxe levensmidde len en comestibles kwam bekijken. De Schiedamse Lijnbaan trok in die tijd zelfs buitenlandse midden- standers-delegaties, die zich kwamen vergapen a^n het voor die dagen revolutionaire ontwerp. In 1976 deed het echtpaar Nieuwenhuis hun toen nog bloei end bedrijf over aan een ander om van een welver diende rust te gaan genieten. Een kleine maand ge leden kwamen ze terug van vakantie en zagen tot hun schrik dat hun (alweer tweede) opvolger het bijltje erbij had neergelegd. Waar ooit de eerste volauto matische weegschalen van Schiedam stonden en een keur aan goede wijnen, vleeswaren, kazen en chocolaterie was uit gestald, rest nu nog slechts een troosteloze kale ruimte. Op de ramen, die vroeger iedere dag blinkend werden gepoetst, zit een biljet geplakt met 'Te huur' erop. Knokken „We vonden het heel spijtig dat onze zoon een ander vak koos en de zaak niet over wil de nemen. Nu zijn we er blij om. De buurt is zo verschrik kelijk verpauperd, daar valt als winkelier niet meer tegen op te knokken. Financieel hebben we er dus gelukkig zelf geen pijn van, maar toch doet het zeer dat de wijk ach teruit is getuimeld. We hebben heel Nieuwland zien bouwen en 33 jaar op het Wibautplein gewoond. Dan ga je niet zo snel meer weg natuurlijk. Maar als je nu nog moet begin nen, dan kies je een ander plekje in Schiedam. En dat is heel triest. Deze winkelgalerij was ooit een unicum". Karei en Cor Nieuwenhuis be hoorden, begin jaren vijftig, overigens tot een opvallend klein groepje middenstanders, die het lef hadden zich te ves tigen in Nieuwland. Vrienden en kennissen verklaarden hen voor gek, dat ze met hun goed lopende zaak van de Hoog straat wilden verhuizen naar het Wibautplein. Dat had ove rigens ^niks te maken met een vooruitziende blik van de zwartkijkers. Iedereen was het erover eens dat de flatwijk een sieraad was voor Schiedam. Alleen vroeg de eigenares, ge meentelijk woningbeheer, exorbitant hoge huren voor haar panden. De buurt kreeg daarom al snel de bijnaam 'hongerput'. Mijlpaal Toch lukte het het echtpaar Nieuwenhuis binnen de kort ste keren een grote klanten kring op te bouwen. Karen Nieuwenhuis: „Ik zal niet zeg- VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM DA G EN NA CHT OOK ROLSTOELBUS VERVOER -V Garagebedrijf ERBEMA gen, dat we het in de schoot geworpen hebben gekregen. We hebben er bij wijze van spreken acht dagen van de week voor moeten werken. Maar binnen de twee jaar kon ik wél mijn eerste auto kopen. Dat was zeker in die dagen een mijlpaal. Toen ik tien jaar geleden uit de zaak stapte, liet ik een hardstikke goed bedrijf achter. Nu is er niemand die de ruimte wil huren. Dat is geen wonder. De winkeliers betalen zich groen en geel en verdienen steeds minder". Alle leegstand kost de ge meente waarschijnlijk kapita len, redeneert de aktieve ex- winkelier. En daarom vindt hij het des te onbegrijpelijker dat er juist in deze democrati sche tijden zo weinig geluis terd wordt. Mankracht Koos Nieuwenhuis: „Gepraat wordt er genoeg en we hebben allemaal inspraak, maar luiste ren, ho maar. Boven de win kels van het Wibautplein moest en zou een luifel komen. Allemaal kregen we een en quête-formulier in de bus, nie mand was vóór, maar het ding kwam er toch. Op zich niet zó gek, want je kunt nu overdekt je boodschappen doen. Maar wij voorzagen al wat er ging gebeuren. De gemeente heeft geen mankracht om de boel bij te houden. De luifel ligt steeds propvol rotzooi, die de bewo ners van de flats, die allemaal ouder zijn, van armoede zelf maar weg halen. De vervui ling van de wijk neemt", zo vertelt het echtpaar „onrustba rend toe. Het grasveld bij het Wibautpein waar hun zoon ooit 's zomers picknickte, is nu voor alle kleinkinderen verbo den terrein. Het is onbegaan baar geworden door de hoe veelheden hondepoep. Het veel geprezen groen in de ^jjk dreigt trottoirs en fietspaden te overwoekeren". Groene Woud „Ik hou veel van de natuur en ga iedere vakantie naar de bossen", zegt mevrouw Nieu wenhuis. „Maar hier ontaardt het in wildgroei. Het lijkt zo langzaamaan het Groene Woud wel. En het mooiste van de wijk was nu juist dat hij zo wijds en ruim van opzet was. En dan die renovatie. Worden de balkonnetjes bij de keukens getrokken. Prettig hoor, alleen klagen al mijn kennissen, dat ze niet meer weten, waar ze de was uit moeten hangen". De maat mag dan min of meer vol zijn bij deze Nieuwland-be- woners van het eerste uur „dat komt omdat het ons ver schrikkelijk aan het hart gaat" ze schuiven niet alle schuld in de schoenen van- de ge meente. De plannen voor de nieuwe bestrating bijvoorbeeld zijn, beamen ze alle twee di- rekt, prachtig. „We hebben heus geen be hoefte aan ach en wee ge roep en indianenverhalen", vindt Koos Nieuwenhuis nuchter. „Alleen kan ik het niet aanzien, dat er goed geld naar kwaad geld ge smeten wordt. Vooral omdat dat met een beetje overleg te voorkomen zou zijn. Als Nieuwland met een beetje beleid wordt opgeknapt, kan Woningbeheer straks de vraag niet meer bijbenen". team geen bezwaar. Jan Schuit: „We zijn gedwongen goed te selecteren." Experiment Volgens Wim Groeneweg van de Stadsomroep Schiedam (SOMS) is het vastleggen van de Brandersfeesten op beeld een „voorlopig" experiment. „Tijdens het tienjarig bestaan van de Openbare Nutsbedrij ven besloot men aan de Van Heekstraat iets niet teevee te gaan doen," aldus de hoofdre- dakteur. Groeneweg, die als vergun ninghouder van de kabel vrij spel kreeg, schakelde vervol gens de Stichting Frame Vide- oprodukties in wegens „eerder opgedane positieve ervarin gen." „Toch leuk dat er in Schiedam een bedrijf is dat zo iets verzorgt, want we moesten met onze opdracht natuurlijk wel binnen de gemeentegren zen blijven. Het is een Schie dams gebeuren nietwaar," merkt Groeneweg tevreden op. Jan Schuit van Frame: „We hebben de laatste jaren een know-how opgebouwd op het gebied van de lokale me dia." De drie uitzendingen, ge sponsord door het bedrijfs leven kosten volgens Jan Schuit 500 gulden per minuut. „Dit bedrag zou zeker vijfmaal zo hoog zijn geweest als er geen inbreng van vrijwilligers was geweest. Aan de andere kant kan het goedkoper, maar concessies aan de beeldkwali teit doen we niet. Kwaliteit staat voorop." Stadsradio Het bevalt Wim Groeneweg zichtbaar een belangrijke plaats binnen het teevee-expe riment in te nemen. „Nu een experiment, maar in de toe komst... Maar eerst moet de stadsradio, dat ook in een ex perimentele fase verkeert, goed van de grond komen," meent Groeneweg. „We gaan naar Hilversum," grapt hij te gen Jan Schuit. Het redaktieteam vergadert verder. De uitzendingen worden op papier vastgelegd. Drie weken voorbereidingstijd blijkt krap te zijn. Een team van vijftien medewerkers staat te popelen om te begin nen. „Wie is meneer Geerdes," vraagt iemand zich tijdens de vergadering af. Ook hij komt misschien op de buis. De openingsstunt van de Brandersfeesten - zaterdagochtend om 10.00 uur precies op de Grote Markt - is één van de best bewaarde geheimen van Schiedam van de laatste tijd. Hoe burgemeester Scheeres de officiële handeling precies gaat verrichten is slechts aan enkele ingewijden bekend. Maar dat de zo populaire buggies een belangrijke én omvangrijke rol zullen spelen bij de officiële handeling staat al vast. Tenslotte is dit „ludieke startschot" op poten gezet door autobedrijf Garant uit de Van Deventerstraat samen met Keverclub N ederland, en die hebben allebei een naam hoog te houden. SCHIEDAM Leden van de Amateur Fotografen Vereni ging '80 (AFV'80) stellen tot 10 oktober 33 foto's tentoon in de bibliotheek in wijkcentrum De Blauwe Brug. De driejaarlijkse expositie van de vereniging is gevarieerd te noemen. Zo zijn er technische foto's en fotocollages te be wonderen en foto's van land schappen en etalagepoppen. AFV'fSO houdt de dinsdag avond (eens in de veertien da gen) clubavond in wijkcenr trum De Stuurhut aan het Faassenplein. Mensen die meer van fotografie willen weten, zijn van harte welkom. SCHIEDAM (woensdagavond) Een 20-jarige bromfietser uit Rotterdam is op de Burge meester Knappertlaan door een wagen geschept. De auto mobilist wilde vanaf de B.K.- laan de Bosboomlaan inrijden en merkte de bromfietser in het geheel niet op. De Rotter dammer heeft zich in het Schielandziekenhuis aan zijn heup en linkerbeen laten be handelen. SPAANSEPOUXR VANDAAG: Brandersfeesten op de buis Proefopnames in de studio van Frame. 'Het Hikt hier het Groene Woud wel Burgemeester Peek schudt het echtpaar Nieuwenhuis de hand ter gelegenheid van de ope ning van hun comestibleszaak in 1954. Zo druk was het bij de feestelijke opening van het Wibaut plein. Met 10.000 m2 en 10 speciaal zaken onder 1 dak, is Bouman Woondorado qua keuze de grootste meubelzaak van Rotterdam e.o. U kunt er, vrijblijvend, kijken naar: slaap- en tienerkamers, matrassen en bedtextiel, modern en klassiek eiken, geloogd en blank grenen, romantische, klassieke en moderne meubelen, 'n Japanse leer- studio en 2.000 m2 Jong Wonen en Meeneemmeubelen. Daarnaast is er nog 'n afdeling woningtextiel, lampen en accessoires. Gratis parkeren! Er is voor kinde ren 'n speelparadijs met ballenbad. Door onze kwaliteitsmeubelen, scherpe prijzen en unieke prijs- garantieregeling, deskundig advies, perfekte service en garantie is Bouman een begrip geworden. U bent van harte welkom! HEEFT T SOWIESO^ Usselmondselaan 175, Rotterdam Oost (Kralingseveer) Tel.: 010-4508033 Zo stil is het er nu. ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN. TEL. 010-4370733 repareert alle merken Snel, vakkundig en voordeliger dan u denkt! KOMMIEZENLAAN 1. Tel. 4379040. Schiedam - Spaanse Polder. Jan Schuit, Wim Groeneweg Jeroen Olivier en Leo van der Zee buigen zich over de invulling van de uitzendingen. m Bokelweg 100,3125 AD Schiedam, 010 - 415 45 40 A] uw reparaties met FOCWA garantie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1