Thuiskomst van schip9 Schiedamse korpsen blazen toontje mee Hr. Ms. Abcoude terug in Schiedam BRANDERSFEESTEN 1987 BRANDERSFEESTEN 1987 nan&tnsTbS m BRANDERSKRANT 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 29 ift 1 w Het zal een weemoedige tfageneflU' die er destijds gebeurtenis worden voor alle oud Gusto-mensen: de terugkeer van de Hr. Ms. Abcoude naar Schiedam. Die kustmij- nenveger - die van vrij dag 25 tot en met maan dag 28 september ligt af gemeerd in de Voorha ven - werd in 1955/1956 gebouwd op de werf in Schiedam-Zuid. De komst van dit hou ten schip uit de Dok- kum-klasse is niet alleen een buitenkansje voor al met veel vakmanschap aan gewerkt hebben. Ook de jeugd krijgt door het bezoek de gelegen heid om eens met eigen ogen te aanschouwen hoeveel moois er in Schiedam van de helling is gegaan. De Hr. Ms. Abcoude - die onder commando staat van luitenant S.J.J. Both - is niet het enige marinevaartuig, dat de Brandersstad tijdens de feestweek aandoet. Tus sen donderdag 17 en komt de Hr. Ms. Schie dam, een mijnenveger uitgerust met de mon- dernste apparatuur, naar de Voorhaven. Luite nant ter Zee J. Werk man voert het comman do over deze boot, die niet in Schiedam werd gebouwd, maar wèl bij de Buitensluis werd ge doopt. De Hr. Ms. Schiedam is opengesteld voor publiek op vrijdag de 18e tussen 14.00 en 16.00 uur; op zaterdag de 19e tussen 13.00 en De tijd dat er op de scheepswerven bedrijvig werd gehamerd en ge freesd lijkt voorgoed voorbij, maar toch: het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Tijdens de Brandersfeesten kiest Schiedam weer een beet je voor het water. Niet met een Vlootschouw zo als op de laatste Molen dagen, maar met een gondelvaart bij nacht. In het 'Venetië van de Rijnmond' steken zater dagavond 19 september de meest vreemde vaar tuigen van wal. Plezier- bootjes, zeilsloepen, ka no's, vlotten - alles wat maar varen kan kiest dan het ruime sop van de Lange Haven voor een tochtje langs de fees telijk verlichte gebou wen. Natuurlijk zijn de schuiten zelf ook van de mast tot de voor- en achterplecht behangen met lampjes, en de schipper die op de origi neelste manier zijn vaar tuig in de schijnwerper zet, ontvangt een prijs. Wethouder Aad Wieg man, die de waterspor ters een warm hart toe draagt, reikt die per soonlijk uit. Dat gebeurt in het holst van de nacht, om kwart over twaalf. Daarna is er voor de deelnemers nog een schippersavond in Musis Sacrum. De gondelvloot gooit om half tien de trossen los. Op dat tijdstip gaan de bruggen over de Schie en de Lange Ha ven open, en automobi listen moeten er maar rekening mee houden dat het wegdek een flink poosje overeind blijft staan; even omrijden kan een hoop tijd uit sparen. Massaal Uit de massale en en thousiaste deelname mag wel blijken dat het woelige wereldje van de Schiedamse bootjeslief hebbers in rustig vaar water terecht is geko men. Het spreekwoord dat de beste stuurlui al tijd aan wal staan gaat a^r, J* 17.00 uur en op zondag de 20e tussen 14.00 en 16.00 uur. De Hr. Ms Abcoude is te bezichtigen op zater dag de 26e tussen 13.00 en 17.00 uur en op zon dag de 27e tussen 14.00 en 17.00 uur. Niet alleen de schepen, maar ook de sportwedstrijden, die tussen de bemanningsle den zijn georganiseerd, beloven een bezoekje moeite waard te maken. De Hr. Ms. Abcoude gleed ooit van de helling bij de werf Gusto. in dit geval niet op; be halve de watersportvere nigingen laten ook de Schiedamse harmonieor kesten zich niet de kans ontnemen om in hun thuishaven te defileren. De 60 blazers van St. Radboud en de 25 muzi kanten van Ambrosius begeleiden het konvooi op hun tocht door de grachten. De Gondelvaart, een idee van ONS-voorlich ter Mari Dingenouts, eindigt omstreeks half elf bij de Vismarkt. Als het weer een beetje wil meewerken, wordt het evenement ongetwijfeld het hoogtepunt van het eerste Brandersfeesten- weekend. MM m Wethouder Aad Wiegman opent het watersportseizoen '87 en Schiedamse havens. tegelijk een nieuw tijdperk voor de De ms Abcoude Geen feest zonder mu ziek. En omdat de Bran dersfeesten alles met Schiedam te maken heb ben, moet dat ook in de muziek doorklinken. Zo'n opdracht is het AMOS, het Algemeen Muziek Overleg Schie dam, wel toevertrouwd. Bijna alle bij dit over koepelende orgaan aan gesloten verenigingen en orkesten mogen de ko mende septemberweken wel een keertje voor het voetlicht treden. Een glansrol is weggelegd voor drumband Ambro sius en drumfanfare Harpe Davids, twee ouwe getrouwen die hun sporen in Schiedam al ruimschoots hebben ver diend. De drumfanfare van de Christelijke Muziekvere niging „Harpe Davids" uit Schiedam bestaat nu ongeveer 5 jaar, en is voortgekomen uit de ge lijknamige tamboergroep van de vereniging. Dat de uitbreiding van het tamboerkorps met bla zers in een behoefte in de Schiedamse muziek wereld voorzag, blijkt wel uit het grote aantal optredens waar men sinds de oprichting voor is gevraagd. Zo is men een graag geziene gast bij diverse feestelijke aange legenheden, braderieën, avondvierdaagses, zwe- mevenementen en ande re festiviteiten. Ook is de drumfanfare min stens éénmaal per jaar onherkenbaar uitgedost als Zwartepietenband, waar men veel succes mee oogst, natuurlijk vooral bij het jongste deel van de Schiedamse bevolking. Drumband Ambrosius is voortgekomen uit de ge lijknamige harmonie en staat nu al geruime tijd op eigen benen. Na po gingen om een blazers- groep op te richten gin gen zij zes jaar geleden een andere koers varen. Aan de tamboergroep werden wat instrumen ten toegevoegd, de eerste aanzet tot een Mallet- korps. Dankzij de goed bezette melodie-sectie is Ambrosius overal een graag geziene gast gewor den - ook op de Bran dersfeesten, waarvan zij op zaterdag 19 septem ber de openingsklanken verzorgen. I ni Wi ar zondag 20 september Verlichte gondels in konvooi door Lange Haven t -4 - v *2» -fftf•a*: J i II Mui» II II II m mJr j

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 49