f Het Nieuwe Brand Bart Verhallenplein waarschijnlijk aangestoken Opening Brandersfeest mist spontaniteit Levensgevaarlijk stuntwerk politie trekt massapubliek De gemalen werken, alleen is het systeem nog niet af" RANDSTAD EDITIES Stadsblad Journaliste redt drenkeling DAAG: Lichtjes in het donker onweerstaanbaar Schiedam brandt los UVG vooral defensief zwak DHS bloeit alleen tweede helft Sport en cultuur geven elkaar goed partij wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 NR. 77 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 De bewoners moeten hun huis van top tot teen schoonma ken en alle eetbaren waren in de vuilnisbak kieperen. SCHIEDAM Voor Le- nie Luyendijk zal haar verjaardag voorlopig een wrange bijsmaak hebben. Zij en haar echt genoot hadden net de laatste hapjes voor het feest klaargezet, toen ze samen met vijf andere gezinnen hun flat aan het Bart Verhallenplein moesten verlaten. De brandweer dirigeerde hen naar een kamer in het Novotel, omdat hun eigen huis door giftige gassen onbewoonbaar was geworden. Na twee nachten in het hotel mochten de getroffen fa milies maandagochtend naar hun woning terug keren. Aan de buiten kant was inmiddels niet meer af te zien dat brandweer én politie dag en nacht in touw waren geweest om het flatgebouw te redden. Maar binnen wachtte de bewoners een onaange name verrassing. „Nor maal kan ik heel georga niseerd werken, maar nu kan ik mijn draai niet vinden", vertelt Le- nie. „Alles zit van top tot teen onder een dikke bruine laag smurrie. Kopjes, boeken, kasten, stoelen, het tapijt ik weet niet waar ik begin nen moet". Hoe zwaar de naweeën van de brand hun ook vallen, met name politie, brandweer, ge meente en Novotel kunnen niet meer stuk bij het echtpaar Luyendijk: „Je scheldt alle maal wel eens op die instan ties, maar ze hebben ons nu perfect geholpen, daar zijn we het allemaal over eens. Je staat er niet bij stil dat het zo ook kan. Ze hebben echt ge daan wat ze konden, we zijn geweldig goed opgevangen". Uitwoeden De brand op het Bart Verhal lenplein werd zaterdagochtend ontdekt door een bewoner die ineens rook langs zijn plafond zag kringelen. De brandweer concludeerde vrijwel direct dat smeulende neopreen rub- bercoating in een dilatatievoeg (een vingerdikke kier tussen twee muren midden in het flatgebouw, bedoeld om scheu ren te voorkomen) de oorzaak was van de overlast. Nog le vendig stond in herinnering een soortgelijk geval op het Si- beliusplein in 1976, waarbij twintig mensen vijf dagen geë vacueerd moesten worden. Ook nu was er volgens brand weerman Arie Lenstra geen SCHIEDAM De Bran dersfeesten mogen dan in korte tijd een naam hebben opgebouwd, ze verdienen nog steeds niet de schoonheidsprijs voor de mooiste opening. Vorig jaar, ging de offi ciële start gepaard met een overdreven luid ge knal - tot ontsteltenis van vooral kinderen en bejaarden. Mede daarom misschien gooiden de or ganisatoren het dit keer over een totaal andere boeg. Geheel in overeenstem ming met het nieuwe ca chet dat ze al van te vo ren juichend hun evene ment toedichtten, pak ten ze de zaken nu eens sfeervol aan. Het hele comité verzamelde zich voor de plechtigheid met burgemeester, wethouders en genodigden zaterdagochtend in alle vroegte in het oude stadhuis op de Grote Markt. Onherkenbaar ernstige, in stemmig zwart gestoken heren - waren alle dames nog aan de afwas? - probeerden elkaar de loef af te steken in het blazen op de loftrompet. Veel mooie woorden weerklonken er over inzet en enthousiasme, alsof de sprekers zich hadden laten in spireren door het verbaal ge weld van de ambtenaren die gewoonlijk de trouwzaal be volken. Zwarte Nazareth In optocht toog het gezelschap vervolgens bordeswaarts om daar vanaf onbereikbare hoog te een blik te werpen op de verzamelde bevolking die ge duldig wachtte op de ope ningsstunt. „Nou hebben we echt het Zwarte Nazareth te rug!" vond een voorbijganger. En inderdaad maakte de som ber ogende stoet een weinig feestelijke indruk. Zelfs burge meester Reinier Scheeres hield zich in; liet hij zich in 1986 nog van zijn meest sportieve zijde zien bij het fokhijsen, nu vond hij het voldoende om de Bran dersfeesten vanaf de stadhui- strappen voor geopend te ver klaren. Een ingehuurde kracht bestuurde de zwarte kever ca briolet waarmee aanvankelijk Scheeres door een muur van lege jeneverdozen had moeten scheuren. Pas de traditionele borrel na afloop, geschonken door Schiedams enige echte Sinterklaas - voor de gelegen heid vermomd als Branders knecht - maakte de tongen en dassen wat losser. Opgelucht Ook de drie man sterke denk tank achter het volksfeest, Ruud Pillard, Chris Coppens en Wil Vollering, leek zicht baar opgelucht dat de kop er af was. De officiële start, die van be gin tot eind werd gefilmd en op geluidsband gezet, was aan gekleder dan ooit tevoren maar miste wel de spontaniteit en onbezorgde gein die zo ken merkend waren bij vorige af leveringen. Die vlekkeloze maar saaie aanpak had geluk kig nog niet toegeslagen in het eigenlijke programma. Duizen- Plechtige gezichten bij de opening van de Brandersfeesten. gr*** Een stuntman gaf dit keer het officiële startsein van Schie dams grootste evenement. Burgemeester Scheeres vond het kennelijk te gortig worden om door een muur jeneverdozen heen te rijden, waarop de fabrikanten met naam en toenaam waren vermeld, den mensen kwamen genieten van alle aktiviteiten in de bin nenstad. De hoofdrol van deze eerste dag was overigens niet toebe deeld aan het publiek. De voornaamste gast was duide lijk de camera van de stichting Frame, die het doen en laten van alle prominenten haar scherp registreerde voor een plaatselijk journaal dat zon dagmiddag tot twee keer toe werd uitgezonden. Aan de buitenkant van de flat op het Bart Verhallenplein is bijna niet te zien, dat er 30 uur lang een brand heeft gewoed. SCHIEDAM Het heeft de politie levensgevaarlijk stuntwerk gekost om een fietsendief, die op het dak van de voormalige NMB-bank op de Nieuwe Haven was ge vlucht, veilig naar beneden te krijgen. De man, een 19-jarige Rotterdammer, was door voorbij gangers betrapt op het stelen van een damesfiets bij het Schielandziekenhuis. Toevallig passerende agenten zetten de achtervolging in, maar konden niet voorkomen dat de man een ruit kapot sloeg van een pand in de Warande en via allerlei omweggetjes uiteindelijk belandde op het dak van een pand naast de voormalige Vinoliafabriek. Daar bleef de Rotterdammer roerloos zitten. Omdat de in druk bestond, dat de man in overspannen toestand naar be neden zou springen, werden zij- en achterkanten van het dak van de bank afgezet en rukten politie en brandweer uit met groot materieel. Twee angenten, een wijkteamchef en een hondengeleider, klommen via de ladderwagen omhoog en probeerden de fietsendief te overreden uit zichzelf omlaag te klimmen. Al snel bleek het onmogelijk om dicht in de buurt te komen van de man, die klaarblijkelijk onder invloed van drugs ver keerde en zich agressief gedroeg. De twee agenten lieten zich met gordels met musketonha- ken vastbinden aan de ladder van de brandweerwagen en zich zo omhoog schuiven. Razendsnel grepen ze de Rotter dammer allebei aan een arm beet, sloegen hem in de hand boeien en legden hem op de ladder, die voorzichtig naar be neden werd gehaald. Onder luid applaus van het in grote getale toegestroomde publiek belandde het drietal zonder ongelukken op de grond. andere oplossing dan het vuur gecontroleerd te laten uitwoe den. Lenstra: „We hebben alle blusmethoden overwogen maar gecontroleerd uit laten branden was het beste. Wel hebben we geprobeerd de zaak wat te versnellen door met een drilboor gaten in de huizen te boren. Verder konden we niets doen dan afwachten". Noodsituatie Rond een uur of zeven zater dagavond werd duidelijk dat de zee giftige koolinonoxyde, die vrijkwam uit het smeulen de rubber, de huizen onbe woonbaar maakte. De gemeen te besloot zich garant te stellen voor een verblijf van de gedu peerde gezinnen in Novotel tot de noodsituatie was afgelopen. De politie bewaakte ondertus sen hun huizen en de bewo ners werden zorgvuldig op de hoogte gehouden van de stand van zaken. Zondagmiddag werd het sein „brand meester" gegeven. Metingen wezen ech ter uit dat het om gezondheid- stechnische redenen verstan diger was de flats nog een ex tra nacht te laten doortochten. Maandagochtend pas mocht ie dereen terug naar zijn eigen stek om aan een uitgebreide schoonmaak en onderhande lingen met de verzekering te beginnen. Oók voor de brandweer is ove rigens de kous niet af nu de flat op het Bart Verhallenplein weer bewoonbaar is. Het vuur is waarschijnlijk aangestoken, volgens Arie Lenstra. De woordvoerder van de brandweer: „Zo'n voeg vliegt niet uit zichzelf in de brand. We proberen nu de precieze oorzaak te achterhalen. Het probleem is, dat iedereen van de kelder uit zo bij die voeg kon komen. Een kwets bare situatie. We hopen dan ook dat Woningbeheer in soortgelijke flats beveiligin gen aan gaat brengen". SCHIEDAM Dankzij daadkrachtig optreden van Marjan Meyer - journaliste van het Vrije Volk in Schie dam - is zaterdagmiddag een 31-jarige stadgenote van de verdrinkingsdood gered. De vrouw had haar wagen ge parkeerd langs een sterk af- hellend stuk van de Korte Ha ven en had de auto in zijn vooruit in plaats van zijn ach teruit gezet bij hét wegrijden. Marjan Meyer, net bezig een reportage samen te stellen over de Brandersfeesten voor haar krant, zag de auto de ha ven induiken. Zij aarzelde geen moment en sprong het water in, even later gevolgd door de eveneens uit Schie dam afkomstige heren De Raay en Lansbergen. Met zijn drieën wisten ze de vrouw uit de wagen te sleuren en naar de kant te brengen. Daar stonden de verschrikte kinderen van de onfortuinlijke automobiliste die nog even hadden moeten wachten met instappen, klaar om hun moe der op te vangen. SCHIEDAM „De gemalen werken, alleen is het systeem nog niet af," zegt ambtenaar J. B. van Oos terhout van Gemeentewerken. „In Schiedam-Zuid worden de rioleringen ver nieuwd. Bovendien moet er een gemaal bijkomen. Volgens de meerjarenbegroting is alles rond '89-'90 geregeld. Vorig jaar heb ik nog gevraagd dit proces te versnellen, maar het is een centenkwestie. Ik wil geen excuses zoeken. Maar geloofwaardig overko men na de laatste regenbui is bijzonder lastig. Het is niet meer te pruimen voor de mensen." (zaterdagavond) Bij de centrale meldkamer van de brandweer komen meer dan 100 telefoontjes binnen. De rode brigade rukt met vijf eenheden uit en is tot vijf uur in de ochtend bezig met het leegpompen van onderge lopen kelders. Het meest is de Schiedamse brand weer aktief in de P.K.O.- laan, Fabristraat en Nieu we Maasstraat. Een woordvoerder meldt dat de bevolking grimmiger rea geert op de wateroverlast dan toendertijd in juli. Twijfels Opnieuw gutst het regenwater bij houthandel Govaart aan de Mariastraat naar binnen. Sinds 1958 heeft eigenaar Ton Go- vaart geen last van water ge had. In juli echter was het goed raak: 50.000,- schade. Nu schat hij de schade op iets minder dan de helft. Govaart heeft zijn twijfels over het funktioneren van de riolering. „Sinds hier nieuwe woningen zijn gebouwd die 90 centimeter hoger liggen, zit ik hier in een put. Ik ben niet zo deskundig als de heren op het stadskan toor," zegt hij op een ironische toon, „maar als ze de overloop naar de Nieuwe Haven lager afstellen, kan het overtollige water sneller afvloeien. Maar nogmaals, ik ben niet deskun dig genoeg." Ellende Ambtenaar Van Oosterhout reageert: „We hebben goed keuring gekregen om over- schotputten in de Nieuwe Ha ven te plaatsen. Ik heb veel vertrouwen dat het de ellende, ook in de St. Liduinastraat zal beperken." A. Borsboom, eigenaar van Elektrowacht aan de St. Lidui nastraat steekt hetzelfde ver haal af als zijn collega Go vaart. Ook hij kan voor de tweede keer naar de tapijt- boer. „Ik ben 47 jaar en in mijn leven heus weieens een buitje meegemaakt, maar dit slaat alles. Ik hoorde een ber en de eerste steen moet nog uit de straat." Overvol Van Oosterhout: „Het systeem is overbelast, het stelsel over vol. Via straat- en trottoirkol- ken komt het regenwater, ver dund met rioolwater naar bo ven. Vooral huizen die laag liggen hebben veel last. In Zuid is sprake van een com plexe situatie. Je hebt een laag en hoog gedeelte met de Nieu we Maasstraat als grens. De Lekstraat ligt 3,5 meter plus Nieuw Amsterdams Peil. De Sommelsdijksestraat gelijk met het water in de Nieuwe Ha ven. Het is de bedoeling om in de toekomst hoog en laag van elkaar los te koppelen, zodat het water optimaal kan af vloeien. Bij calamiteiten kan het huidige systeem het nu niet aan. Nogmaals: het is een centenkwestie." De brandweer moest overuren maken het afgelopen weekend. brandweerman via de porto foon zeggen: „Hé zet 't gemaal eens even aan." En vijf minu ten later liep alles als een speer weg. En nog wat: een tijdje geleden ontvingen wij bericht dat de riolering ver vangen zou worden na de bouwvak. Nou, het is septem- TV DEFEKT? RADIO ABA Vldeospedallsten GRATIS LEGGEN VAN KURKPARKET? Tel. 010-4678310 Gedupeerde gezinnen nu aan de schoonmaak - t*% w fff Wateroverlast is centenkwestie Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 Of 01899-15874 Groeneiaan 95 Vtfkoop Inruil - Rupurutiu Ook voor uw wumtchintt m koMmtun We ontdekten dat het Argus kurkcen- trum op de Statenweg 112 te Rotterdam alle, meer dan 100 soorten, kurkvloeren gratis legt. Dat lijkt ons een zeer welkom initiatief omdat het verhaaltje van „dat legt U er eventjes in" natuurlijk niet op gaat. Argus kurkcentrum heeft deze specialisatie door jarenlange ervaring wel in huis, maak er gebruik van en laat U eens voorlichten over het kurkparket. Er zijn vele rustieke bruine soorten, maar ook vele in marmerwitte en grijze uitvoeringen, prijzen al vanaf 23,95 ge heel gelegd en afgewerkt!

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1