Wat houdt de dief tegen De Miljoenennota Een steen op de maag van de bijstand ontvanger n li Besparing veiligheid, levensduur w R OOI Rustig wonen WOONNIEUWS Straling Êroei in houtskeletbouw Boktorin "warm hout" SOS. Mieïe topladers Aardelkautomaat Hout en Kolen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 Eindredaktie Marijke Sterk tel. 03473-72727 Mechanisch Electronisch C. Berger, voorzitter Febened. Organisatorisch Huursubsidie Nieuwbouw Premie B Dtxir allerlei ofRSlandigïMJtlen kaa bet g<?b«irea dat atett- sea niet in hun eigen levensonderhoud kunnen vowr/ieo. Hel)|egeen recht opeen werkloosheidsuitkering, een pen sion of een invailditelts«itkering, dan va! je al gaöw in de bijstandswet, ie krijgt dan een uitkering op grond Bij standswet (ABW), Die uitkering krijgt iemand alleen als hij verder niets meer heeft. Wat gebeurt er dan met een eigen huis, moet dat verkocht worden? Dat is laag Biet altijd bet geval. Et h een regeling die in veel gevallen uit komst biedt, Vrijstelling Een voorbeeld Krediethypotheek NIEU Financiële ruimte Woonlastentoeslag Nog een voorbeeld Verkoop IHI x. Onderhoudscon- trole Onderhoud noodzakelijk. Wat controleren? Niet zelf doen sO< De winter nadert. Lange donkere avonden. Inbrekers maken er graag gebruik van. Jaarlijks stijgt het aantal inbraken in Nederland. Velen hadden voorkomen kunnen worden. Een goed beveiligd huis schrikt dieven af. De beurs Secu rity '87 die deze maand in Utrecht wordt gehouden toont alle moge lijkheden die er zijn om het huis, bedrijf of auto tegen inbraak te beveiligen. Deze beurs is een vakbeurs en is niet toegankelijk voor het pu bliek. Daarom spraken wij met C. Berger, voorzitter van de Febened (Federatie Beveiliging Nederland) over de drie vormen van beveili gen: mechanisch, electronisch en organisatorisch. „Goede sloten en dievenklauwen, ja eigenlijk alles wat tijd vergt om binnen te komen weerhoudt de dief. Tijd heeft hij immers niet." De inbreker die alles zorgvuldig voorbereidt, een enkel slot for ceert en voorzichtig de meest waardevolle stukken meeneemt, bestaat alleen in boeken. Meestal vernielen ze gewoon een deur of een raam en pakken wat ze pakken kunnen. „Stevig hang en sluitwerk en verlichting rondom het huis weerhoudt dit type inbreker". Niet alleen ver lichting buiten, ook binnen zijn lampen met een tijdklok heel doel treffend. De lampen gaan op ge zette tijden aan en uit. Zo lijkt het of er iemand thuis is. Iedereen die zijn huis kritisch doorloopt ziet al gauw de slecht beveilugde punten. Schuifpuien, de achterdeur en openslaande ra men hebben extra beveiliging no dig. Berger: „Electronische beveiliging heeft een signaalfunctie. De buren moeten op het alarm afkomen. Het houdt de inbrekers niet tegen. De praktijk heeft echter uitgewe zen dat buren niet, of te laat rea geren. Beter werkt een alarm dat bij een van de buren afgaat. Deze toepassing wint terrein en geeft hele goede resultaten." Niet alleen in bedrijven maar ook in particuliere woningen zijn de tectoren bruikbaar. Er moet ech ter terughoudend mee worden omgegaan. Berger: „Niet op ieder raam een detector plaatsen, over daad schaadt, ook bij 'inbraak- detectie' Afgezien van de kosten wordt het risico van ongewenst alarm node loos groot. Als er in een huis ook kinderen en huisdieren wonen is het helemaal oppassen met detec toren. Kinderen komen 's avonds thuis van een feestje en denken er niet aan dat het alarm aanstaat, of de kat maakt een nachtelijke wan deling. Gevolg, 'ongewenst alarm'. We spreken liever niet over storin gen. In de moderne apparatuur komt storing vrijwel niet voor, daarom de term 'ongewenst alarm' de apparatuur registreert juist maar de mens vergist zich." Al deze mogelijkheden hebben geen zin als de bewoners zijn orga nisatorische beveiliging vergeet. Hiermee bedoelen we de dingen die de bewoner moet doen voor hij het huis verlaat. Dus de deur op het nachtslot, geen ramen open laten staan, ook niet op de verdie ping en geen geld of cheques in het zicht laten liggen. Zelfs al gaat men maar even weg, sluit het huis goed af. Vorige week presenteerde het ka binet Lubbers de Miljoenennota. Zoals verwacht grotendeels inge geven door de bezuinigingsopera ties. Alle aanleiding om de plan nen van de staatssecretaris van volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening eens nader te bestude ren. Heerma heeft een begroting ingediend van 15 miljard gulden voor '88. Dat is 1,2 miljard min der dan het afgelopen jaar. De huren zullen, aldus de voor stellen van de bewindsman, per 1 juli aanstaande met drie procent worden verhoogd. Deze verhoging betekent volgend de staatssecreta ris een koopkrachtverlies van een half procent. Het terugschroeven van kosten lijkt de belangrijkse beweegreden voor het verminde ren van het aantal secretariaten van de huurcommissies van 21 naar 16. De staatssecretaris heeft een aan tal beleidswijzigingen betreffende de huursubsidies aangekondigd. De subsidiëring van jonge huur ders zal geleidelijk verminderen. Daarnaast krijgt de bewoner min der subsidie naarmate de huur ho ger wordt en overtreft de huur de zevenhonderd gulden dan is het meerdere volledig voor rekening van de huurder. Ook de huidige huurgewenningsbijdrage wordt aangepast. Als de bewindsman de Kamermeerderheid krijgt dan zal slechts de helft van het verschil tussen de oude en nieuwe huur prijs worden gesubsidieerd. De re geling geldelijke steun ouderen bij verhuizing 1986 wordt met ingang van 1 januari aanstaande inge trokken. Ouderen die doorstro men naar een bepaalde categorie huurwoningen krijgen niet langer een geldelijke steun in de verhuis kosten. Het woningbouwprogramma is niet verhoogd. De overheid kiest voor kwaliteit in plaats van kwan titeit. Het aantal te bouwen pre mie A-woningen blijft gelijk: twintigduizend stuks. De jaar lijkse bijdrage voor deze wonin gen zal worden verlaagd van vier duizend gulden naar zesendertig honderd gulden. De netto contant waarde wordt verlaagd met drie duizend gulden. De maximale stichtingskosten zijn voor 1988 verhoogd met zesduizend gulden. Voor de Randstad betekent dat 148.000 gulden. De premie B-regeling (1986:6000 wng) komt geheel te vervallen. Daarvoor in de plaats komen meer vrije sectorwoningen met een eenmalige bijdrage. Hiervoor geldt een gelijkblijvende maxi male stichtingskostengrens van 172.000 (162.000,-). Het pro gramma van deze woningen (19.000 in '86) wordt verhoogd tot 21.000. De eenmalige belasting vrije bijdrage wordt echter fors verlaagd van 6500 naar 5000. De categorie premie D-woningen (1000 woningen in '86) is eveneens vervallen. Een en ander moet wor den opgevangen door de zoge naamde vrije sectorwoningen met een eenmalige subsidie (premie C). Voor circa 4300 vrije sector woningen kan extra subsidie wor den verstrekt wanneer sprake is van excessief hoge bouwplaatsen kosten in stadvernieuwingsge bieden. Opeten eigen huis Iemand met vermogen kan geen bijstandsuitkering krijgen. Eerst moet hij dat vermogen opmaken. Niet meer dan 15.900 gulden spaargeld mag je houden. Voor een alleenstaande is dit bedrag la ger, 7950 gulden. Een eigen huis is ook vermogen, maar daarvan hoef je slechts een deel op te ma- kien. Dit betekent dat je wel een bijstandsuitkering krijgt, maar die krijg je te leen. Die uitkering moet worden terug betaald, zodra je in betere doen komt. Er wordt over deze lening, die een soort „Kre diethypotheek" is, ook rente bere kend. Welk deel van het huis moet je opmaken? In de praktijk wordt dit wel ,,opeten"genoemd. kende woonlastentoeslag trokken. Van de waarde van het huis mag 30.900 gulden worden afgetrok ken (voor alleenstaanden 23.850 gulden). Dit bedrag telt niet mee voor het berekenen van een kre diethypotheek. Het spaarpotje is dan wel op, want de 15.900 of 7950 gulden spaargeld wordt mee geteld. Het bedrag dat er over blijft als we eerst de hypotheek die op het huis rust aftrekken. Dat bedrag mogen we in tweeën delen. Wat er overblijft moeten we te rugbetalen. Het echtpaar De Wit heeft een huis. De waarde van het huis is 100.000 gulden. Er rust een hypo theek op van 30.000 gulden. Hun eigen vermogen is dus 70.000 gul den. Van dit vermogen wordt nu 30.900 afgetrokken. Er resteert 39.100 gulden. Dit bedrag delen we door de helft. Uiteindelijk moet het echtpaar De Wit dus 19.550 gulden „opeten" Dat „opeten" gaat als volgt. Over die 19.550 gulden krijgen zij een krediethypotheek. De bij standsuitkering wordt betaald als een lening. Tenminste die eerste 19.550 gulden. Wat er verder nog aan bijstand uitgekeerd moet wor den hoeven ze niet terug te be talen. Pas wanneer De Wit uit de bijstand gaat moet hij rente en aflossing betalen. Echter als het inkomen in de nieuwe situatie niet hoger is dan het sociaal minimun krijgt De Wit nog uitstel van te rugbetaling. Het sociaal minimum is het be drag dat iemand minimaal nodig heeft om in zijn noodzakelijke le vensbehoefte te kunnen voorzien. De hoogte van dit bedrag is vast gesteld door het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Voor een gezin is het 1495,- 80 per maand, voor een-ouderge zinnen ligt het ruim 100 gulden per maand lager en voor alleen staanden is het 1047,65 per Het Ministerie van Volkshuives ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft een folder over straling uitgebracht. Kort en hel der wordt uiteengezet wat straling is, welke soorten straling er be staan, wat de risico's zijn en hoe veel straling de mens in het dage lijks leven oploopt. Speciale hoofdstukjes zijn gewijd aan kerncentrales en de problematiek van het radioactieve afval. Deze instructieve brochure is aan te vra gen bij VROM in Den Haag, tele foon: 070-262221Zij is soms ook verkrijgbaar bij bibliotheek en postkantoor. staag, in 1984 lag het aantal jaar lijks van dit type gebouwde wo ningen op 1200. Het jaar daarop liep het aantal terug tot duizend. In 1986 steeg het aantal HSB-wo- ningen. Naar verwachting komt men dit jaar uit op een aantal van 1600. Volgens de secretaris van de Vereniging van Houtskelet- bouwers wordt deze produktieme- thode steeds populairder in ons land. Binnenkort zullen wij op deze pa gina aandacht besteden aan een Internationaal congres inzake houtskeletbouw dat in het Zweedse Oslo wordt gehouden. Het aantal houtskeletbouwwonin- gen (HSB) in Nederland groeit ge- Voor het bestrijden van insecten in hout gebruikt men dikwijls he- teluchtbehandeling. Deze me thode is milieuvriendelijker dan chemische middelen. Onderzoe kers op het gebied van houtbe scherming hebben recentelijk een maand. Er komen dan nog wel en kele tientjes per maand aan va kantiegeld bij. Verdient De Wit meer dan dit so ciale minimun, dan moet hij de krediethypotheek afgaan lossen. Het bedrag dat De Wit maande lijks aan aflossing en rente moet betalen is afhankelijk van de fi nanciële ruimte die hij in de nieuwe situatie heeft. Van het netto inkomen wordt het sociale minimum en de eventueel toege- verrassende ontdekking gedaan. De vrouwtjesboktor geeft er de voorkeur aan haar eitjes te leggen in met hete lucht behandeld hout. Dit wijst er op dat de heteluchtme- thode wel effectief maar niet pre ventief is. Chemische bestrijdings middelen als insecticiden bescher men vaak wel tegen hernieuwde aantasting. Ook een bezwaar van heteluchtbehandeling is de invloed die het heeft op andere construc- tiedelen zoals bijvoorbeeld gips. In gips kunnen scheuren ontstaan door vochtverlies. Ook is bij on deskundig gebruik van hete lucht brandgevaar niet denkbeeldig. Al met al, is het zaak zorgvuldig om te gaan met deze milieuvriende lijke bestrijdingsmethode. Voor meer informatie over insec- tenbestrijding in hout kunnen wij u het boekje "Holzschutzfibel" aanraden. Dat is een in het Duits geschreven boekje, verkrijgbaar bij Flexchemie in Ridderkerk, te lefoon 01804-26388. afge- De woonlastentoeslag kan verge leken worden met de huursubsi-; die. Als iemand met een eigen huis een bijstandsuitkering heeft, kan hij een woonlastentoeslag krijgen. Deze wordt net als de huursubsi die afhankelijk gesteld van het in komen en de hoogte van de woon lasten. De woonkosten moeten hoger zijn dan 256,67 gulden maar minder dan 700 gulden per maand. Als men de woonlasten toeslag en het sociale minimum aftrekt van het inkomen, dan blijft de „netto financiële ruimte" over. Daarvan moet 45 procent per maand worden aangewend voor rente en aflossing van de kre diethypotheek. De Wit krijgt weer een baan. Zijn netto inkomen is nu 21.00 gulden per maand inclusief vakantiegeld. De woonkosten van het echtpaar De Wit bedraagt 460 gulden per maand. In de tijd dat ze bijstand kregen, ontvingen ze ook een woonkostentoeslag van 200 gul den per maand. Het sociale mini mum is in dit geval, een echtpaar, 1495,80 per maand. We tellen daarbij op 81,31 vakantiegeld en 200 gulden woonkostentoeslag. Dit zijn ook maandelijkse bedra gen. Het totaal van 1.777,11 wordt afgetrokken van het inko men van De Wit. (2.100 - 1.777,11 322,89) Die 322,89 is de 'finan ciële ruimte' van het echtpaar De Wit. Daarvan moeten zij 45 pro cent aan aflossing betalen, dat is 145,30 per maand. Zijn de woonlasten hoger dan 700 gulden per maand dan zal men naar een goedkoper huis moeten omzien. Als overbrugging kan men gedurende een jaar een extra toeslag krijgen. Er wordt geen krediethypotheek op een huis met meer dan 700 gulden woonlasten gegeven. Zo zit de regel globaal in elkaar. Voor specifieke informatie kunt u zich wenden tot de ge meentelijke sociale dienst in uw woonplaats. lig onderhoud van gebouwen. In geld uitgedrukt bedraagt de om vang van dit achterstallig onder houd tegen de 45 miljard gulden. De stichting zal proberen op korte termijn te komen tot een structu rele aanpak van deze achterstand. Dit in samenwerking met alle be trokkenen. De Vereniging van Verf- en Druk inktfabrikanten (V.V.V.F.) heeft de Stichting Onderhoud Stimule ring (SOS) in het leven geroepen. De V.V.V.F. signaleert achterstal- Miele Nederland in Vianen brengt drie nieuwe wasautomaten op de markt, alle drie topladers. Deze wasmachines zijn bij uitstek geschikt voor klein behuisden. Ze zijn slechts 45 centimeter breed. Een electronische regeling zorgt ervoor dat wanneer men de bo- venlader opent de trommelope ning automatisch naar boven draait. De nieuwe topladers heb ben een sterk centrifugepro gramma, tot circa 1250 omwente lingen per minuut. Het stookseizoen staat weer voor de deur. De schoorsteen is waarschijnlijk wel geveegd, maar heeft u uw c.v.-instalatie ook laten nakijken? De c.v.- ketel, de geyser of gasboiler, allemaal moeten ze regelmatig een onderhoudsbeurt krijgen. Dan blijft het rendement opti maal, de levensduur van de in stallatie wordt verlengd en de veiligheid gewaarborgd. Jaarlijks onderhoud spitst zich toe op deze functies. De instal laties blijven in een goede con ditie, daardoor is het rende ment optimaal. Een goed func tionerende c.v. installatie be spaart u vele gulden^ per jaar. Een optimaal afgestelde waak vlam bijvoorbeeld scheelt al gauw enige tientallen kubieke meters gas. Storingskansen worden eveneens beperkt, want slijtage van onderdelen wordt eerder opgemerkt. De le vensduur kan zo worden ver lengd. De moderne apparatuur is veel veiliger geworden. Toch lezen we nog regelmatig in de krant over ongelukken door gasexplosies en koolmonoxide vergiftiging. In het laatste ge val is de oorzaak meestal een vervuilde geyser in slecht ge ventileerde ruimte. De c.v. en gas-gestookte boi lers hebben periodiek een schoonmaakbeurt nodig. Bij de meeste erkende installateurs kunt u een onderhoudscontract afsluiten. Een maal per jaar controleert een gespeciali seerde onderhoudsmonteur uw installatie. Hij meet het rende ment en stelt het indien nodig bij. Zo produceert iedere c.v. de hoogst haalbare warmte. Dit optimale rendement wordt verkregen door de juiste com binatie van de gas- en luchttoe voer. Dan krijgt men de heetste en schoonste vlam. De kleur van de vlam is blauw. Is de vlam geel, dan is de verhou ding tussen gas en zuurstof niet goed. Niet alle gas wordt ver brand, er treedt vervuiling op. De onderhoudsmonteur con troleert de technische beveili- gingsklep. Deze klep sluit de gastoevoer af zodra de waak vlam uitgaat. Bij de moderne waakvlamloze cv-geyser-instal- laties moet het electronische ontstekings- en beveiligingsme chanisme nagekeken worden. De branders reinigt hij en ver vangt de versleten onderdelen. De monteur controleert vervol gens de waterhoeveelheid in het systeem. Op de meeste cv ketels zit een droogkookbevei- liging, deze moet goed functio neren. Tevens zit er een beveili ging op de ketels, de 'maximale thermostaat', die voorkomt dat het water in de ketel gaat koken. Deze beveiliging en het expansievat moeten in orde zijn. Tot slot gaat de monteur na of de installatie in een ruimte staat met voldoende ventilatie- mogelijkheden. U ziet er komt nogal wat bij kijken. Dit soort onderhoud kunt u niet zelf doen. Het is vakwerk en dient zorgvuldig én met de juiste apparatuur te ge beuren. Wilt u meer informatie, dan kunt u terecht bij het Energie bedrijf in uw district of de Stichting Energie(k) Beheer, per adres NEHEM, telefoon 073-211555. Er is een nieuwe uitgave versche nen van de brochure "Verstandig stoken van kachels en haarden voor vaste brandstoffen". Deze folder wordt uitgegeven door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer. Allerlei bruikbare infor matie treft u in deze brochure aan. Van het stoken van kolen of hout, het type kachel, de schoorsteen, tot de brandstof. Veel aandacht wordt besteed aan de eisen waar aan moet worden voldaan. Hoe bereikt men het hoogste rende ment, en hoe moet een kachel ge plaatst worden. De folder is gratis aan te vragen bij het ministerie van VROM in Den Haag, telefoon 070-262221. In bepaalde gevallen is zij ook verkrijgbaar bij post kantoor of bibliotheek. De firma Merlin Gerin Nederland bv uit Bodegraven brengt een aardlekautomaat op de markt. Deze automaat heeft geringe af metingen en kan zowel in de wo ningbouw als in de utiliteitsbouw worden toegepast. Het apparaat beschermt de elektrische installa ties tegen kortsluiting en overbe lasting bijvoorbeeld als gevolg van blikseminslag. Deskundigen uit de wereld van de bliksembeveiliging verwachten overigens dat in de toekomst veelvuldig maatregelen zullen worden getroffen teneinde de gevolgen van overspanning en dergelijke op te vangen. Het grote aantal kabels van en naar de hui zen en de toenemende hoeveelheid elektronica maakt de kans op schade groter. Aan de Surinamesingel nummer 99 te Vlaardingen ligt deze zoge naamde split-level-hoekwoning. Een modern vrijgelegen huis in een rustige buurt. De garage is in pandig. De tuin ligt op het zuiden en is mooi aangelegd. De woning heeft een woonkeuken met een plavuizen vloer en een grote ka mer met parket vloer en open haard. Boven zijn drie slaapka mers en de badkamer met ligbad. De muren en het dak zijn geïso leerd. Het huis is zowel van bin nen als van buiten goed onderhou den. Al met al een plezierig huis in een rustige wijk. De vraagprijs be- draag 249.000,- Kosten Koper. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot Makelaardij De Witte in Vlaardingen, telefoon: 010- 4343844.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 15