FOLDER KLEIN CHEMISCH AFVAL BIJ ENERGIENOTA IN SCHIEDAM KRIJGT NATUUR EEN KANS THERMOSTATISCHE MENGKRANEN KUNNEN VERBRANDING VOORKOMEN VEILIGHEID DE NATUUR ERIN SCH0FFELPL0EG In de groenwereld is de laatste jaren een hoop veranderd. Steeds meer ge meenten stappen af van het plantsoenbeeld van gazonnetjes met gestoken kanten en perken waarin geen kruid mag staan dat er niet is aangeplant. Steeds meer gemeenten ook volgen het Schiedamse voorbeeld, om geen be strijdingsmiddelen meer te gebruiken. 17 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 'T STADSERF PAGINA 7 Wanneer u warm water wilt hebben in de keuken, aan een wastafel, een douche of een bad, dan mengt u met koud-en de warmwaterkraan net zo lang, tot u de ge wenste temperatuur hebt. Gemakkelijker is dat te bereiken met een mengkraan en nog gemakkelijker en ook veiliger gaat dat met een thermostatische mengkraan. Die laatste kranen zijn echter niet zo goedkoop. Terwijl u een gewone meng kraan wel voor zo'n 100,- kunt kopen, betaalt u voor zo'n thermostatische mengkraan al gauw zo'n j 300,-. Is het een wonder, dat die veiligste kranen in Nederland nog maar weinig worden toe gepast? Kranen en andere sanitaire arti kelen zijn in ons land immers maar al te vaak de sluitpost voor de bouw en inrich ting van woningen. Waarom zijn ze dan zo veilig, die thermostatische mengkranen? Omdat ze precies kunnen worden afge steld op de watertemperatuur die u wenst. Wanneer uw boiler staat afgesteld op 60°C dat is de temperatuur die wordt aanbevolen door de Inspectie voor de Volksgezondheid belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu zo heet dat nu eenmaal 60% dus, en u draait in een moment van onoplettenheid de warmwaterkraan open, dan moet u maar hopen dat u niet onder die kraan staat, of zelfs een hand eronder houdt, want de verbranding die uw huid daarmee oploopt is niet mis. Vanzelfsprekend geldt deze waarschu wing in het bijzonder voor kleine kinderen die nogal eens overal aan willen komen-of voor oude mensen of geestelijk gehandi capten. Die laatste groepen zullen veelal in tehui zen wonen en daar weet men dat er be veiligingen tegen verbrandingen nodig zijn. Of die altijd door middel van ther mostatische mengkraan (kunnen) worden aangebracht is nog de vraag, want zoals gezegd, die veilige kranen zijn vrij kost baar. Thermostatische mengkranen zijn er in al lerhande uitvoeringen en merken. Bepa lend voor de veiligheid ervan is, dat de warm-watertoevoer naar die kranen auto matisch afgesloten wordt als de koud-wa- Dit is geen thermostatische mengkraan, dus oppassen geboden. Bij regenachtig weer wil het onkruid wel groeien. teraanvoer wegvalt. Bovendien kunt u er niet zonder meer water mee tappen dat warmer is dan 40°C. Wilt u toch water van een hogere temperatuur uit de kraan, dan moet u daarvoor de kraan apart in stellen. En dat doe je niet uit onopletten heid! Deze twee elementen maken deel uit van de criteria die het KIWA, het Keurings Instituut van de Waterleidingbedrijven, voor deze kranen heeft opgesteld. Leveranciers die thermostatische meng kranen willen gaan leveren met een KIWA-attest moeten aan die voorwaarden voldoen. In de loop van dit jaar worden die attesten pas verleend en dan zal men KIWA-A op goedgekeurde thermostati sche mengkranen zien staan. Zo lang het nog niet zo ver is het KIWA is nog niet helemaal gereed met de vereiste proce dures zolang zal men zelf moeten con troleren of de kraan aan deze criteria vol doet. Half mei 1987 intensiveerde de gemeente Schiedam de inzameling van klein che misch afval (KCA); milieuschadelijke stof fen die in huishoudens voorkomen. De heer A. G. Wiegman, wethouder Nutsbe drijven en de heer C. Zijdeveld, wethou der Milieu Energiezaken introduceerden het „haal- en brengsysteem". Het Reinigingsbedrijf haait sinds mei op afroep klein chemisch afval aan huis op. Batterijen gaan in bakken die door de stad verspreid staan of gaan terug naar de handel. Ontlast het milieu, beperk en vermijd het gebruik was een nadrukkelijk verzoek van de Gemeente. Batterijen ge bruiken is peperduur. Stroom uit het elek triciteitsnet is goedkoper en milieuvrien delijker. Om dat nog eens extra te onderstrepen hebben de Nutsbedrijven een folder sa mengesteld waarin een aantal zaken over klein chemisch afval beschreven staan. De Nutsbedrijven gaan de folder als bij sluiter toevoegen aan de eindafrekening van de energienota. Dit gebeurt wijk voor wijk en over een periode van 10 maan den. De inhoud van de folder is een geheugen steuntje voor degenen die mogelijk de nieuwe regelingen nog niet kennen. De Nutsbedrijven hebben overigens de indruk dat langzamerhand meer en meer Klein chemisch afval moet niet in de vuilniszak. mensen gebruik gaan maken van de bat- terijbakken in de stad. Sinds mei van dit jaar leegde het Reinigingsbedrijf de bak ken waarin ze bij elkaar honderden kilo's batterijen aantroffen. Vele malen belden inwoners voor de K.C.A.-wagen. De folder moge verder een stimulans zijn om meer van de K.C.A.-voorzieningen gebruik te maken en in het verlengde daarvan het milieu te ontlasten. Momenteel zijn er al zo'n 190 gemeenten die minder dan vijf procent van het totale oppervlak aan bestrating en/of openbaar groen, chemisch behandelen. Hiervan ge bruiken 45 gemeenten helemaal geen be strijdingsmiddelen meer. Dit aantal groeit nog steeds. Ongeveer tachtig procent van alle gemeenten is op één of andere ma nier met een omschakeling bezig. De tole rantie van bewoners is ook een stuk gro ter geworden. Uit enquetes blijkt steeds dat de meerderheid tegen spuiten is. Het gifvrij beheren is goed mogelijk door het gebruik van bodembedekkers (die on gewenste onkruiden in hun groei belem meren) en door de aanleg van een natuur lijke begroeiing. Hierbij krijgen allerlei wil de planten de kans om te gaan groeien. Op deze manier kunnen de gemeenten een belangrijke rol spelen bij het herstel van de wilde flora van Nederland. Veel planten worden bedreigd of zijn in Nederland al uitgestorven. Ook door het minder vaak maaien van bermen en gras velden zien we op deze plaatsen steeds meer bloeiende planten staan. Door deze bloeiende planten worden insekten aan getrokken zoals bijen en vlinders en uit eindelijk trekken kruiden en insekten weer vogels aan. Zo gaat de spuit eruit en de natuur erin. Op sommige plaatsen wordt de natuur een handje geholpen door het uitzaaien van wilde planten. Zo worden in het nieu we gedeelte van Park Kethel bepaalde bermen ingezaaid met onder andere kla proos, margriet en teunisbloem. Een goed voorbeeld van kruidenrijke vegetaties krijgt u in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark. Hier stimuleert men planten die van nature in het Schiedamse gebied thuishoren. Ook in uw eigen tuin kunt u de natuur meer zijn eigen gang laten gaan. Als u uw gazon niet teveel beloopt dan kunt u overwegen om het minder te gaan maaien. Meestal komen al snel krui den als madeliefje, pinksterbloem en bo terbloem op, gevolgd door een arsenaal van andere kruiden. Ook kunt u meer wil de planten in uw tuin aanplanten. Als u geen tuin hebt is er vaak wel een gevel- of balkontuin te maken. Toch zijn er plaatsen waar begroeiing op verharding niet gewenst is. Bijvoorbeeld vanwege overlast. Van de bewoners wordt verwacht dat zijzelf het trottoir schoonhouden. Dit is reeds jarenlang een goed gebruik en is zelfs door een politie verordening voorgeschreven. Zo kent de Delflandseweg een schoffelploeg van vrij willigers, een voorbeeld dat navolging verdient. Op deze manier houden ge meente en bewoners de stad samen vrij van de gifspuit.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 25