Voorkeur voor een bepaald soort woning een modegril? Met uw krant 'thuis In wonen'- Meer weten? Bel of schrijf even 1 mmm Voorkeur voor hypotheekvormen: een modegril? Voorkeur voor een koopwoning een modegril? Voorkeur voor de woonomgeving een modegril? mmm NATIONALE OKTOBER Kenmerken van mode zijn: tijdelijk, voorbijgaand, hoewei op een zeker ogenblik algemeen gebruik. Wonen lijkt derhalve het tegenovergestelde van mode. Wonen is permanent, het is een eerste levensbehoefte. Je kunt niet een-twee-drie een nieuwe 'wo ning-outfit' aanschaffen. toch heeft wonen aspecten waarvan men zich kan afvragen of dat modever schijnselen zijn. Bijvoorbeeld: het In schakelen van een makelaar bij de aan koop van een huis; de sterkere voorkeur voor een koopwoning; de voorkeur voor bepaalde soorten woningen; de voor keur voor een woonomgeving; de voor keur voor een bepaalde hypotheekvorm. Drive-in woningen zijn sterk in trek ge weest. Doorzonwoningen hebben grote opgang gemaakt. De meanderwoning was een tijdlang een begrip. Modegril len? Ook hier zijn de kenmerken van een mo deverschijnsel wel degelijk aanwezig. Deze verschijnselen hebben gevolgen voor de verkoopbaarheid en de prijsont wikkeling van dergelijke typen wonin gen. In de periode dat de drive-in woning sterk in trek was, werd dit type massaal gebouwd. Met name in de gebieden waar dit type woning in de totale voor raad sterk overheersend is, kan de ver koopbaarheid teruglopen als een derge lijke woning minder in trek komt. Dat hierdoor de prijsontwikkeling beinvloed wordt is een logisch gevolg. Vanzelf sprekend doet het tegenovergestelde zich ook voor. Momenteel zijn vooroor logse woningen die gebouwd zijn in de jaren dertig, redelijk in trek. Gegevens van de NVM laten zien dat de verkoop- tijd van dit type woningen korter is dan van na-oorlogse woningen. De stijging van het prijsniveau van voor-oorlogse woningen is eveneens sterker dan die van na-oorlogse woningen. mmm Het merendeel van de hypotheeklenin gen wordt op annuiteitsbasis ver strekt. Is dit een modegril? Waar schijnlijk niet. Allereerst is er geen sprake van een tij delijk karakter. Het hoge marktaandeel Aan deze in een oplaag van ruim 1.6 miljoen verschijnende woonspecial werkten mee: redaktie: Ank Hovingh-Krayo met bijdragen van Marijke Sterk foto's: van fotodienst 'UW THUISKRANT' e.a. lay out: Herman Olsman en Aad van der Kruk heeft waarschijnlijk te maken met de voorkeur van de consument als wel het feit dat lange tijd vooral de banken hy potheekleningen verstrekten. Zij „ver kochten" vooral hypotheekleningen op annuiteits- en op lineaire basis. Omdat de lineaire hypotheek in de beginjaren duurder is dan een hypotheek op annui teitsbasis en de woonlasten in de begin jaren van een koophuis relatief hoog zijn verklaart de voorkeur voor de annuitei- tenlening. Inmiddels is het aantal instellingen dat hypotheekleningen verstrekt sterk uitge breid. Daarmee is er ook meer variatie in het aanbod gekomen. Men kan kiezen uit de rente variabel, voor 1, 2, 3, 5, 7, 10, 20 of dertig jaar vast om maar eens een voorbeeld van variatie te noemen. Desalniettemin kan er niet gesproken worden van een modeverschijnsel bij de keus van een hypotheekvorm; het zijn vooral de financiële mogelijkheden en de consequenties die de keus bepalen. MakelaarsbegeleMIng bij de aankoop van aan woning, aan modegril? Een makelaar weet wat er zich af speelt op de onroerend goedmarkt. Zowel kopers als verkopers kunnen van die kennis gebruikmaken. In de praktijk geven meer verkopers de ma kelaar opdracht hun huis te verkopen dan kopers om een woning te kopen. De laatste tijd is er echter een kente ring merkbaar. Kopers vinden in toe nemende mate de weg naar de make laar. Is hier sprake van een modegril? Waar schijnlijk niet. Te veel mensen kopen nog steeds zelf een huis, er is dus geen sprake van een algemeen gebruik. Waarom schakelt een stijgend aantal mensen dan wel een makelaar in bij de aankoop van een huis? De belangrijkste reden is dat de markt krapper wordt. De keuze is niet meer zo uitgebreid. Als men de zinnen op een populair type huis heeft gezet, dan moet men er snel bij zijn als zo'n woning in de verkoop komt. Makelaars zijn doorgaans goed op de hoogte van wat er op de markt is. Vaak hebben zij ook zicht op de woningen die in de verkoop komen. Dit is een tweede reden waarom mensen een makelaar bij de aankoop inschakelen. Je hoeft niet meer van hot naar her te rennen om al les bij te houden. Het inschakelen van een makelaar bij de aankoop is dus maar een marktverschijnsel en een tijd sprobleem dan een modegril. Wonen. Deze krant is er thuis in. dit blad. Nu de Oktoberse Woon- nieuws en informatie voor - bijna - Het hele jaar door verschijnt er elke maand weer is begonnen, geven we elk Hollands binnenhuis, veertien dagen een woonpagina in wonen extra accent met vooral veel Ook dat bent u van ons gewend via een speciale uitgave, die tal van woonfacetten laat zien. 'UW THUISKRANT' oriënteerde zich uitgebreid en biedt vandaag een woonspecial, afgestemd op tal van interieurstijlen en woonsmaken. Er is een opvallende ontwikkeling aan de gang bij de inrichting van menig huis. Liep er nog niet eens zo lang ge leden een soort scheidslijn door be paalde woonstijlen, die grens is duide lijk aan het vervagen. Mensen, die vaak ongeacht hun leef tijd - modern zijn georienteerd, verla ten soms het pad van het strakke door de iets romantischer kant uit te gaan. Dit vooral via kleur en dessins. Daarnaast is wat bij wat stijlmeubel heet duidelijk een kentering waar te nemen. Stijl? Prima, maar dan met een wat ander gezicht... Frappant is ook, dat er steeds meer stij len, zeg woonsmaken, worden gekombi- neerd. Een paar oude of zelfs antieke meubels in een eigentijds interieur ver raden een persoonlijke opvatting en ge voel voor sfeer. Of zo'n secretaire, een kast, een apart tafeltje nu gekocht, dan wel geërfd is. De niet-modernen verlaten ook de weg van wat tot nu toe vaak vrij donker van toon was. Het rustieke eiken doet nog steeds stappen terug, maar daar is ge noeg van deze of andere houtsoorten voor in de plaats gekomen om toch vast te kunnen houden aan die bewuste woonkeus. Doorbraak Hoofdrolspelers bij dit alles zijn de meu belstoffen. In allerlei koele of warmere pasteltinten, de laatste tijd steeds die per en warmer van kleur, passen ze wonderwel bij tal van interieurs. Juist omdat er zoveel variaties in worden ge bracht van vrij tijdloos neutraal, via ro mantisch tot geometrisch modern, zijn die bekledingsstoffen bijna overal toe- en inpasbaar. Op andere pagina's van deze woonkrant zijn nog verschillende voorbeelden van die doorbraak te zien. Mix Daarnaast worden er door de ontwer pers ook stijlen gemixt, wat vooral bij banken tot uitdrukking komt. Moderne banken krijgen door wat rondere lijnen een iets minder strak karakter. De klas siekere exemplaren hebben hier en daar een moderne tik meegekregen. Zo zijn ontwerpers en woninginrichters grensverleggend bezig en krijgt de kon- sument steeds meer de gelegenheid een eigen weg te bewandelen. Zo de woon- bewusten dat al niet deden! Bij het moderne komt de romantiek meer dan duidelijk om de hoek kijken. Zo sluit bij een uit losse elementen sa men te stellen leefhoek een chaise-lon gue die hoekbank at. Al naar gelang de beschikbare ruimte kan men die hoek zo groot of kieinjerjmaken ais men wil. Daartussen een gestoffeerd tafeltje met MDF-bovenblad. (Wagner). Die eenper soons lig-zitbankjes duiken trouwens ook los steeds meer op. *uo Het klassieke noten krijgt een totaal ander gezicht door een op de laatste In ternationale Meubelbeurs te Utrecht ge ïntroduceerd ontwerp van de Neder landse designer Ton Schonk. Hij ont wierp een kompleet interieur voor de ook ai Hollandse stijlmeubelfabriek Van Kersbergen, dat elders in deze woon special staat afgebeeld. Deze verfrissende opvatting rond het veel gewaardeerde notenhout (vanaf ja nuari te koop) kreeg de Innovatieprijs van het vakblad 'Mobilia'. Ofschoon we zoveel mogelijk de namen van fabrikanten en/of importeurs bij de verschillende foto's zetten én tal van woninginrichters via de advertentiepagi na's in deze special, dan wel in hun zaak, de meeste vragen kunnen beant woorden, willen lezers soms (nog) meer weten. Gezien de vele reakties op onze vorige woonspecials zeggen we ook nu: voor adressen kunt u bellen naar 070- 190238 of schrijven naar de Centrale redaktie 'UW THUISKRANT', Postbus 5825,2280 HV RIJSWIJK, met op kaart of enveloppe de vermelding: 'Woonspecial'. De laatste jaren neemt de voorkeur voor koopwoningen sterk toe. In de ja ren 1981 tot en met 1985 was er een grote vraag naar huurwoningen. Een modeverschijnsel? Die wisselende voorkeuren voldoen aan het kenmerk: tijdelijk. Toch kun je niet zeggen dat de voorkeur algemeen ge volgd wordt. Dus waarschijnlijk geen modegril. Maar wat dan wel. Zo'n zestig procent van de Nederlanders geeft de voorkeur aan een eigen woning. Ruim veertig procent woont in een koopwo ning. De voorkeur voor huren of kopen heeft vooral te maken met de financiële mogelijkheden en de keuzemogelijkhe den. Een koopwoning zal in de beginfa se vaak duurder zijn dan een huurwo ning. Maar een koopwoning komt, zoals men wel zegt, naar je toe. Een koopwo ning heeft daardoor het karakter van een appeltje voor de dorst. Als het huis hypotheekvrij is dan beperken de lasten zich tot het onderhoud en enkele belas tingen. Maar een koopwoning draagt ook een element van vermogensrisico in zich. Dat kan een beletsel zijn voor de aanschaf van een koopwoning. Een an der beletsel is dat er te weinig koopwo ningen zijn, bijvoorbeeld in grote ste den. Als men in één van de grote steden wil wonen dan zal men al gauw aange wezen zijn op een huurwoning. In de jaren zestig was er duidelijk sprake van een trek van de stad naar het platteland. De sterke voorkeur voor wonen in het groen nam in de ja ren zeventig weer af. Op dit moment spreekt men over een trek naar de stad. Deze bewegingen doen mode-achtig aan. Ze zijn tijdelijk. De trek van stad Wonen in het groen. naar platteland en de daarop volgende stagnatie kan algemeen genoemd worden. De huidige trek naar de stad is weliswaar niet massaal maar toch duide lijk zichtbaar. Waarschijnlijk echter is er meer aan de hand dan alleen een mode verschijnsel. Het ligt ook aan de struc tuur van het onroerend goed. Zaken zo als onroerend goed en woonomgeving kunnen niet weggegooid worden als ze niet meer bevallen. Evenmin kan bij de productie met van de een op de andere dag wisselende trends rekening worden gehouden. Het bouwproces neemt im mers maanden in beslag. In dit opzicht wijkt de woningmarkt dan ook sterk af van modeverschijnselen die snel op kun nen komen en vaak ook weer snel ver dwijnen. Kortom de keuze voor de woonomgeving heeft wel kenmerken van een modeverschijnsel maar wel met een geheel eigen karakteristiek. Bij het invullen van de eigen woonstijl, worden het natuurlijke rotan en pitriet steeds meer toegepast. Menig ontwer per, ook die tot de 'moderne school' be hoort, gaat deze materialen niet uit de weg. Zo was het 'Meubel van het jaar', ont worpen door Jack Crebolder, een pitrie- ten bank met leren kussens, zoals 'UW THUISKRANT' een paar weken geleden al liet zien. Deze foto geeft er via een pas uitgeko men eetkamer naar een ontwerp van Jan des Bouvrie eveneens een indruk van. In zwart? Gedurfd en toch wel met het etiketje 'modern' er op. In naturelkleur of een van de zachte ivoor-parelmoertin- ten, misstaat zo'n eethoek of enkele los se stoel, ook niet in menig meer klassiek interieur. Rohé brengt het uit. Mode en Wonen J*"** IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII FH rtou/aarhevt IIIIIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIIII 0 0 Minder scheidslijnen bij het interieur y c O*-'

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13