Nieuwe „We zijn doeners in plaats van praters" Feest „Tweede gedeelte Hoogstraat bloeit op" Dubbel feest op Het Nieuwe Stadsblad Ravage op Rijksweg 20 JAZZ BALLET- STAD EDITIES 1 Stadsblad Halve oren rijksweg 19 2 november open Laatste weekend,Cr laatste kans Met deze krant thuis in wonen NATIONALE A. C. Baantjer te gast in Schiedam JACOMO ƒ- i ■I. 1 i'rj I AO: Jamrax in Paradiso Cor Maltha: nieuwe impuls SZC waterpolo m NS houdt open dag KLM heeft band met gedistilleerd Peugeot 405 Bril steeds meer oogvriendelijk Aktie zuinig stoken zondag van start Wie zoekt die vindt CLS maar dan anders... ^ff" wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 NR. 82 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM De E.H.B.O.- vereniging St. Liduina viert 6 november in de Rank (Ke- thel) feest. Genodigden zijn van 17.00 tot 18.30 uur wel kom. 's Avonds is de zaal al leen voor de leden afge huurd. Bestuursleden en leden van de jubileumcommissie van de E.H.B.O.-vereniging St. Liduina uit Kethel. SCHIEDAM Maarten Lugtenburg, eigenaar van petit restaurant „De Passant" op de Hoogstraat, drukt zijn gezicht tegen de ruit en kijkt tevreden naar buiten. „Het tweede gedeelte van de Hoog straat is nu eindelijk een winkelstraat van allure met de komst van slijterij Alambic, schoenenzaak Ten Hoven, Bloemenhuis Schiedam en kruiderij Zilverschoom. Slechts één winkel staat nog leeg." De uitbater van „De Passant" spreekt nadrukkelijk van het tweede gedeelte, dat begint bij de Appelmarktbrug en eindigt bij de Grote Markt. „Oftewel het mindere stuk, want koop lustigen sloegen maar al te vaak dit gedeelte over. En, laten we eerlijk zijn, onge lijk kon je ze niet geven. Te veel winkels stonden leeg en het aanbod was te eenzijdig." Jan Baard van Delta Flowers .c met zijn hoofd instem mig mee. „De winkeliers hier hebben er weer zin in. Ze knappen hun pandjes op en gaan boven de zaak wonen. Ja, noem het maar „leefbaar ma ken". Leegstand betekent ar moede. Zelf zit ik nog naast een lege zaak. Ik betaal daar door meer premie aan de brandverzekering en heb last van dat geklieder met spuit bussen en viltstiften. Wordt dat vuilnisbakje naast mij op gevuld. Kijk, dan valt de rot zooi ook weer mee. Allemaal van invloed op elkaar." Voortouw Maarten Lugtenburg heeft sinds zijn komst uit de Hofstad altijd het voortouw genomen om „zijn stukje winkelstraat" op een zo'n leuke manier naar buiten te brengen. Een voor beeld was de prijsuitreiking van de World Runnersloop. „Het is een kleine gemeen schap op zich," vult hij aan. „Er is geen overleg maar spe lenderwijs gaan we met elkaar om en organiseren iets leuks. Behalve alle oude en ver trouwde adressen zitten De Kaartenmarkt, Stof Studio Shop en Ron's Tabak Shop hier ook niet zolang. Het is een gevarieerde winkelstraat ge worden." „Het tweede gedeelte" van de Hoogstraat WATERWEG NOORD Op maandag 2 novem ber gaan, zonder enig of ficieel vertoon, de halve oren van en naar rijks weg 19 open. Dat bete kent dat de auto's recht streeks vanuit Vlaardin- gen oost of Schiedam west naar deze rijksweg toe kunnen rijden. Ook een afrit naar beide stadsdelen is dan moge lijk. Men spreekt over halve oren omdat er al leen autoverkeer moge lijk is van en naar de Vlaardingerdijk (Schie dam) en mr. L. A. Kes- perweg (Vlaardingen). Men kan dus alleen van en naar het Kethelplein rijden en auto's vanuit de Beneluxtunnel zullen nog hun grote omweg moeten maken om naar Vlaardingen en/of Schie dam te rijden. SCHIEDAM (...Pak de tong beet en trek haar naar voren. Knoop nu een niet te dun touwtje om de tong, trek beide uiteinden van het touw aan en knoop deze in den nek vast...). „Kunstmatige adem haling was toen nog een hele klus," schrijft Wim Groenedaal in het speciaal uitgegeven boekje ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de E.H.B.O.-vereniging „St. Liduina" uit Kethel. De technieken zijn in de loop der jaren sterk veran derd, maar de mentaliteit van de hulpverleners bij ongelukken is deelfde gebleven. Ze noemen zich doeners in plaats van praters. Niet dat ze de publi citeit schuwen. Het 50-jarig jubileum is een prima gelegenheid om naar buiten te treden en het belang van het E.H.B.O.-diploma onder aandacht van de medemens te brengen, menen ze. St. Liduina is één van de vier E.H.B.O.-verenigingen in Schiedam en telt 115 leden, waarvan 80 procent in Kethel woont. Het ledental stemt het bestuur tot tevredenheid. „Maar er waren moeilijke tij den," geeft Theo de Veth, voorzitter van de jubileum commissie toe. „Geen be stuursleden, geen dokter die ons les gaf, geen onderkomen voor de vereniging en slechts tussen de 40 en 50 leden." Geschiedenis De bekende Kethelse huisarts P. J. van der Kuij was de gees telijke vader van de E.H.B.O.- vereniging. Hij wees op het belang van efficiënte hulp bij ongelukken gezien de oorlogs dreiging. De kerkgemeenschap zag het als een vorm van naas tenliefde en zo werd op 1 no vember 1937 door enkele en thousiaste mensen de E.H.B.O- vereniging St. Liduina opge richt. Gedurende de oorlogsja ren kwam er van het vereni gingsleven niets terecht. Dok ter van de Kuij hervatte na de oorlog de cursussen. Op 1 ja nuari 1949 werd St. Liduina lid van de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O. Deze bond eiste een jaar later 40 procent van de kollektegel- den op. St. Liduina droeg dit bedrag niet af (f 44,50), zodat het bestuur geroyeerd werd. Dit incident drukte een stem pel op de groei en bloei van deze Kethelse vereniging. Slechts twee cursisten meld den zich dat jaar aan. Van een pastoor uit de Gorzen mocht niet meer aan de kerkdeur ge collecteerd worden. Ook het R.K. Episcopaat zette St. Li duina onder druk. „Betaal of je verliest R.K. voor je naam". Er werd betaald. In het seizoen '67/'68 stopte dok ter Van de Kuij, de grote voor vechter van het E.H.B.O.- werk, met lesgeven. Hij werd opgevolgd door dokter Schlut- ter.. Achtereenvolgens namen de artsen R. van der Veer, Henriette Verwey en P. van Dijk de taak van het lesgeven op zich. In 1977 kreeg de E.H.B.O.-vereniging St. Lidui na eindelijk beschikking over een prima ruimte in het Kruisgebouw. Familie De leden van de E.H.B.O.-ver eniging St. Liduina voelen zichzelf volwaardige leden van een grote familie die eerste hulp verleent. „Neemt het Le ger des Heils de geestelijke nood voor haar rekening en zien wij de wegenwachters als „E.H.B.O.-ers" langs de route. Wij staan mensen terzijde bij de eerste lichamelijke nood," verklaart Wim Groenedaal, de spreekbuis van de vereniging. Momenteel hebben honderd duizenden mensen in Neder land het E.H.B.O.-diploma op zak. „Maar met het behalen van 't kruisje ben je er nog niet, verzekert Theo de Veth die al 20 jaar lang tot de aktie- ve leden gerekend mag worden. „Zestig tot zeventig procent volgt de cursus be roepshalve en een groot aantal hiervan laat de zo belangrijke vervolgcursussen schieten. De vereniging probeert op haar beurt de lessen zo gezellig mo gelijk te laten verlopen, aan sprekende onderwerpen als hartreanimatie en sportblessu repreventie te introduceren en twee keer per jaar een spreker naar het Kruisgebouw te ha len." Probleem Een ander probleem, waar niet alleen St. Liduina maar alle E.H.B.O.-verenigingen in den lande mee te maken krijgen, is de ziekte AIDS. Wim Groene daal: „Bij mij op de zaak ging 20 procent niet bij de reanima- tiecurssus op herhaling, hoe wel mond-op-mond-beade- ming niet besmettelijk is. Het zal in de toekomst nog een groter probleem worden." Aan het begin van de herfst staat wonen volop in de be langstelling. Oktober is de nationale woonmaand. Voor de derde keer georganiseerd en nu bij velen al een begrip. Ook dit jaar wapperen de rood wit blauwe vlaggen weer bij tal van woninginrichters, op welk vlak ze zich ook be wegen. 'UW THUISKRANT' blijft daar zeker niet bij achter. En brengt - een gewaardeerde traditie! - een speciale uitgave met veel over wonen met voor bijna iedëreen wel wat. Vandaag in dit blad: veel re- daktioneel en commercieel nieuws in het kader van de Nationale Woonmaand Okto ber. Jan Groeneveld, bureauleider van Het Nieuwe Stadsblad opent met het onthullen van een panoramafoto het nieuwe kantoor aan de Dam 2. SCHIEDAM Dubbel feest was het gistermiddag bij UW THUISKRANT Het Nieuwe Stadsblad. In de eerste plaats werd de nieuwe vestiging aan de Dam 2 in het hartje van Schiedam officieel in ge bruik genomen en daar naast vierde bureauchef Jan Groeneveld zijn 25-ja- rig jubileum. In deze funktie is hij ver antwoordelijk voor de commerciële en admini stratieve zaken van UW THUISKRANT Het Nieu we Stadsblad. Velen kwamen gistermid dag naar de Dam om Jan en Lenie Groeneveld te um en namen tegelijk de gelegenheid te baat een kijkje te nemen op één van de mooiste plekjes van Schiedam. t i SCHIEDAM Een fou tieve invoegmanoeuvre heeft woensdagmiddag een kettingbotsing ver oorzaakt op de Rijksweg 20. Een vrachtauto, be stuurd door een 25-jarige Delftenaar, reed op de linker rijstrook richting Hoek van Holland. Daarbij schatte hij de snelheid van het verkeer - dat langzaam reed van wege wegwerkzaamhe den - verkeerd in. Door zijn te grote vaart, botste de Delftenaar te gen de achterzijde van een passerende perso nenwagen, bestuurd door een 37-jarige Maas- sluizenaar. Die werd naar links gedrukt, waarop de Delftenaar te gen de rechterzijde van de wagen van een 39-jari- ge inwoner uit Spijke- nisse tot stilstand kwam. De ravage op Rijksweg 20 (foto Aad van der Drift). Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, maar de materiële scha de was aanzienlijk. SCHIEDAM De bekende detectiveschrijver - oud re chercheur Baantjer zal zater dag 31 oktober in de Noord- bieb op het Bachplein voorle zen uit eigen werk tussen 11.00 en 12.00 uur. Van 12.30 tot 13.30 uur zal hij boeken signeren bij boekhan del Mercurius in de Hof van Spaland. Gratis toegangskaarten zijn vanaf nu verkrijgbaar bij de bibliotheek en bij boekhandel Mercurius. Boss, Nik Boll, Porto Bello, Zimbello, René Lezard, Ciao, Di Maggio, Trenco, Bergerie Di Cania, Matinique St. Liduina: halve eeuw NP^I BEPAS8AWT Nog tot en met zondag: Femina 40, bruisend consumentenfeest in Ahoy'. Nog twee dagen shows en demon straties, akties en attrakties, snoe pen en proeven, snufjes en nieuw tjes... èn nog volop kans op één van de honderden dag-^en hoofdprijzen in het kansrijke Jubileum-Prijzenfestival! Mode van toen, van straks... van nü; gepresenteerd door Ciska Peters Handig Huishouden Betaalbaar Wonen Jubileum-Promenade 'n Echte bakkerij Meesterkappers Jubileum Prijzenfestival Fruit-Show Proeven en Snoepen 'N DAGJE FEMINA. N FÉÉSTDAG OPEN: 11.00 17.00 UUR EN 19.00 22.30 UUR: ZONDAGS 10.00 17.00 UUR. t jut I Sauna Sport- en Fitnesscentrum Body-Care Graaf Florisstraat 62b - Schiedam - Tel 010 - 473 36 77 Ma 18 30 - 19 30 uur eksklusieve herenmode HOOGSTRAAT 116 VLAARDINGEN HOOGSTRAAT 8 SCHIEDAM ••w siUz

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1