Nieuwe Gloednieuwe managementtop naar ander hoofdgebouw ZONNECENTRUNv 2.09 MAAR BlSlïÜD IS VAN DER HIDDEN RANDSTAD EDITIES Stadsblad Autodiefstallen overspoelen Schiedam Viering Wereldspaardag mefidOfflmtüxedüymi Vertrouwde inbreker VILLERIUS SPORTS Nieuwe Haven afgesloten GEEN Wereldwinkel doet mee aan aktie tegen honger RADIO ABA Turkse vrouwen halen zwemdiploma Wegwijzer gezondheidszorg voor buitenlanders uitgegeven Uitzendkrachten gewilde werknemers DWS kruipt door het oog van de naald Jules Deelder in de passage wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDA' 3 14 OKTOBER 198 NR. 83 39e JAARGANG* kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 Direkteur: „Tri Dat spul gebruiken we niet' SCHIEDAM Bodemverontreiniging voor de deur. De bewoners aan de Warande hebben ermee te ma ken. Op het terrein van de voormalige chemische wasserij „Spring Grove" zijn olie en giftige stoffen perchlooretheen (oplos- en ontvlekkingsmiddel) en trichloorethyleen (oplosmiddel voor harsen en vet ten) gelokaliseerd. In hoeverre de grond buiten het terrein van „Spring Grove" besmet is, is koffiedik kijken. De Grondmij uit Den Bilt, die enkele dagen geleden met een lijvig rapport over deze zaak naar buiten kwam, verrichtte alleen boringen op het complex zélf. „Het verspreidingsplaatje moeten we nog onderzoe ken," vult J. H. J. Meesters, stafmedewerker bij de gemeente inzake bodemverontreiniging en lozings zaken aan. „Maar we kunnen hier zeker spreken van een verontreiniging." Wordt één van Schiedams meest unieke straten betrokken bij een gifschan daal? Ernstiger Comité Neproma Makelaar: „Niet alleen de Warande is vervuild" De voormalige chemische wasserij aan de Warande. BVSZ: „Voor ons wordt veel duidelijk" Vervuiler TV DEFEKT? Videospeclalisten WINTERMODESHO W SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De Bonds spaarbank Schiedam- /Vlaardingen staat aan het begin van een nieuw tijdperk. De eerste aan zet daartoe werd vorig jaar al gegeven bij de fu sie tussen de banken met de S van beide ste den. De ingrijpende ge volgen ervan worden nu pas goed duidelijk. De Bondsspaarbank zal in de toekomst bestuurd worden door een com pleet management team bestaande uit drie direk- teuren. Zij zullen opere ren vanuit een gloed nieuw hoofdkantoor, dat het kloppend admini stratief centrum van het concern moet gaan worden. Waar dat pre cies komt, is nog niet be kend. sOeV pe< faVI II IkVkl H IWI w STUNT - VACANTIEBRUIN MET ONZE SNELBRUINER Onderbezetting Ruimtegebrek Klaas van de Geest: algemeen direkteur van de Bondsspaarbank Jeugd Bloemenmeisjes Speciale spaarrekening f 4 Grond voormalige wasserij verontreinigd van het terrein in de nabije toekomst wil gaan bouwen." Direkteur Pons, die hoog en droog vanuit Arnhem zijn zaakjes regelt, weet echter niets van de giftige stof tri chloorethyleen af. „Dat spul gebruiken we niet in de che mische wasserij." Volgens makelaar N. J. van der Laan, bemiddelaar tussen Neproma en de projektontwik- kelaar, die behalve een par keergarage ook bedrijfsruimte en woningen in zijn plannen heeft opgenomen, is de vervui ling van de bodem ernstiger dan verwacht. „Het ongeluk van vijf jaar geleden heeft al leen de bovenste vijf meter grond verontreinigd, maar in '47 is er op het terrein van „Spring Grove" een bron ge slagen, die met een snelheid van 20 kubieke meter per uur „De vervuiler betaalt," zegt ook stafmedewerker Meesters. „De vervuiler moet aantonen dat de giftige stoffen niet van hem afkomstig zijn. In dit ge val praten we dan over tri chloorethyleen. Misschien heeft „Spring Grove" deze gif tige stoffen niet direkt ge bruikt, maar kleefde het bij voorbeeld aan overalls die ge wassen moesten worden. Nog maals, wij richten ons voorlo pig alleen op de chemische wasserij. Diana Mak, Ton Dekker en Tiny Clausing hebben inmid dels een comité in het leven geroepen. De bewoners aan de Warande bogen zich de afgelo pen drie dagen met een ency clopedie binnen handbereik, die over het lijvige rapport van de Grondmij. „Voor een leek moeilijk te begrijpen," Anna Molenaar van de Bewo nersvereniging Schiedam-Zuid ;s somber gestemd. Deskundi gen wezen haar op het gevaar van de giftige stoffen „per" en „tri". „Ratten en muizen worden na besmetting totaal krankzinnig. En deze stoffen kruipen, gezien de stroom van het grondwater, vijf a tien me ter per jaar voor de helft rich ting Nieuwe Haven en voor de andere helft richting Waran de. Ook het feit dat „per" en „tri" kunststof aantasten, maakt voor mij veel duidelijk. Bewoners aan de Warande hebben vaak problemen met teevee- en radio7ontvangsten." De chemische wasserij „Spring Grove" verhuisde twee jaar geleden naar het Schiedamse industriegebied, waar het nu onder de naam Neproma ope reert. Dat wasserij „Spring Grove" nooit zo schoon is ge weest, is volgens direkteur Pons geen geheim. „Vijf jaar geleden kwam er door een ongeluk met een ma chine 200 liter „per" vrij. Dit is gelijk aan de betrokken in stanties gemeld. Ook de olie vervuiling is voor onze reke ning. Alles zou afgegraven worden in verband met de parkeergarage die de koper grondwater wegzoog. Ook grondwater van de asbestfa- briek, de gas- en glasfabriek, Bingham met z'n zeilen en niet te vergeten de V.V.O.- verf fabriek. Niet alleen de Warande is vervuild, ook een deel van de Gorzen vermoed ik. De grote vraag is nu: wie gaat dat allemaal betalen?" „De vervuiler betaalt," zegt een woordvoerder van de Dienst Centraal Milieubeheer, „maar juridisch zit het alle maal lastig in elkaar. In hoe verre kun je de eigenaar ver wijtbaarheid aanwrijven." zucht coördinatrice Mak. „Ik begrijp wél dat de bovenste vijf meter grond alleen door olie is vervuild en dat ratten en muizen alleen bij erg hoge concentraties gif het loodje leggen. Al die scheikundige namen in dat rapport. Bah, wat een rotgezicht. Maar hoe ernstig de situatie is? Ik heb geen idee. Ik wil gewoon we ten of ik nog in m'n tuintje kan zitten. Zoiets simpels. Ge lukkig komt er binnenkort een milieudeskundig^ aar Schiedam die ook het rapport bestudeerde. SCHIEDAM,^- Een jong poes je heeft zondagmiddag heel wat onrust veroorzaakt in de Aletta Jacobsstraat. Zijn jeug dige baasje was buiten aan het spelen, hoorde het dier miau wen en rommelen, maar was zijn sleutel vergeten. Samen met een vriendje klom hij daarom via een raam aan de tuinkant naar binnen en sloot het beestje op in de keu ken waar het geen kwaad kon. Gewoon via de voordeur ver liet het tweetal kort daarop weer het huis. Overburen die het duo naar binnen had zien klimmen, dachten dat het inbrekers wa ren en waarschuwden de poli tie. Agenten troffen bij onder zoek niemand meer aan in het pand. Pas toen de jongen kwam kijken wat de surveil lancewagen bij zijn huis deed, werd duidelijk hoe het een en ander zich had toegedragen. Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Vorkoop kmü RtpvtH Ook norm wttmochinot n koelkatto Voor de a.s. zaterdag zondag zijn nog een beperkt aantal gratis kaarten af te halen bij: Broersveld 127, Schiedam tel. 4733316 Bondsspaarbank aan begin van nieuw tijdperk De nieuwe koers - waarbij de Bondsspaarbank overigens uit drukkelijk het vertrouwde image van „het kantoor-om- de-hoek waar je makkelijk even binnenstapt" wil behou den, betekent niet alleen een uitbreiding van de top. Ook het personeelsbestand is de af gelopen maanden gegroeid met 20 mensen naar een totaal van 140. Sauna Sport- en Fitnesscentrum Body-Care 5-Riltenkaart Graaf Florisstraat 62b - Schiedam - Tel 010 - 473 36 77 37,50 SCHIEDAM Het aantal autodiefstallen dreigt de pan uit te rijzen. Het afgelopen weekend werden er in maar liefst zeven straten, onder andere de Burg. van Haarenlaan en de Schiedamseweg wagens opengebroken. De schade, voornamelijk stukgeslagen ruiten en geforceerde portieren bedraagt, inclusief de weggenomen radio's en cas setterecorders, minstens 5000 gulden. In mei van dit jaar nog ondernam de politie met succes een poging om met behulp van de burgers het aantal autodiefs tallen in Zuid binnen de perken te houden. Omdat het euvel zich nu door heel de stad heen heeft ver spreid ziet de politie geen kans meer om afdoende extra maatregelen te nemen. Het is bijzonder moeilijk volgens een woordvoerder van de politie om autodieven op heterdaad te betrappen, en ze dan ook nog eens voor de rechter te krijgen. „Het autokraken is een heel apart fenomeen. De goederen worden om te begin nen altijd direkt geloosd en dan is het voor ons moeilijk om nog iets te bewijzen. Die mensen zijn zo gesloten als een vis en gebruiken bijna altijd handschoenen. Sporen en vingeraf drukken hebben we dus meestal ook niet." Die uitbreiding komt vooral de Vlaardingse filialen van de Bank met de S - De Bonds spaarbank heeft in totaal 14 vestigingen gelijkelijk ver deeld over Vlaardingen en Schiedam - ten goede. Volgens Klaas van de Geest was deze, zoals hij het noemt, fenomenale stijging van het aantal vaste krachten drin gend noodzakelijk. De algemeen direkteur: „Vooral in Vlaardingen had den we eigenlijk te kampen met onderbezetting van het personeel. Als het daar druk werd aan de balie moesten we meisjes bij de administratie weghalen om te helpen. We hebben nu een duidelijke afba kening van taken gemaakt en dat soort situaties behoren voorgoed tot het verleden. Bovendien hebben we alle kleine twee-mans kantoren nu voorzien van een kracht. Dat was noodzakelijk in verband met de veiligheid." Lagen de problemen in Vlaar dingen vooral in de personele sfeer, in Schiedam was het continu woekeren met de ruimte. Klaas van de Geest: „Het is natuurlijk heel prettig dat we continu groeien en kunnen blijven investeren, maar in onze gbouwen zit daarvoor eigenlijk te weinig rek. De administratie zit nu bijvoorbeeld verdeeld over schillende filialen en dat is niet bevorderlijk voor de com municatie. Bovendien hebben we te kampen met een enorm gebrek aan magazijnruimte. Met een nieuw hoofdgebouw - we zijn nog aan het bekijken of we een bestaand pand gaan verbouwen of echt over moeten gaan tot nieuwbouw - kunnen we beide problemen in één klap opvangen. De stijgende lijn zit vooral in SCHIEDAM De Nieu we Haven zal vanaf maandag 19 oktober 1987 ter hoogte van de Maria- straat voor al het ver keer zijn afgesloten in verband met het plaat sen van riooloverstorten. Afhankelijk van de weersomstandigheden zullen de werkzaamhe den ongeveer 2 weken duren. Het verkeer wordt omge leid via de Burgemeester Knappertlaan, Aleida- straat, Vlaardingerdijk en omgekeerd. Deze rou tes worden met oranje omleidingsborden aange geven; mom de hypotheken, de verzekerin gen en het reisgebeuren. On danks alle positieve geluiden gaat het met het sparen vol gens de topman van de Bonds spaarbank „rampzalig slecht": „Het is een landelijke trend maar ook bij ons is het afgelo pen jaar veel geld weggehaald. Dat heeft te maken met het Ruding-effekt. De mensen hebben geen trek belasting te moeten betalen over de rente van hun spaargeld. Het gene raal pardon, dat iedereen die voor 31 december opening van financiële zaken geeft automa tisch kwijtschelding krijgt van boete, doet daar weinig aan toe of af." Het zijn overigens vooral de „dure jongens met het grote geld" die hun rekeningen plunderen. Voor Jan met de Pet maakt de maatregel van Ruding weinig uit. Van de Geest verwacht dat de „spaar- markt" volgend jaar weer aan zal trekken. =li|||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! SCHIEDAM/ VLAAR DINGEN Een van de eerste gezamenlijke aktivi- teiten van de gefuseerde Bondsspaarbank Vlaardin- gen/Schiedam is de vie ring van de 63ste wereld spaardag op dinsdag 20 ok tober. Traditiegetrouw ligt er dan weer een exemplaar van de Spaarbankkalen der klaar. Deze is gratis verkrijgbaar bij alle kanto ren. In 1988 is het thema "Kind en Muziek". Deze kalender is gemaakt door de tekenares Betty van Spijker. Eveneens op deze dag ont vangt iedere bezoeker een gratis kopje koffie en een presentje van de Bank met de S. Een grime-team, dat be staat uit enkele visagistes, zal gedurende Wereld spaardag alle kantoren be zoeken om de kinderen te voorzien van een leuk masker. Op alle kantoren van de Bank is informatie aanwezig omtrent de be zoektijden van dit team. Een groep bloemenmeisjes zal buiten de kinderafde lingen van de ziekenhui zen in Schiedam en Vlaar dingen ook enkele bezoe ken brengen aan jarigen en jubilarissen, die woon achtig zijn in bejaarden en verzorgingstehuizen. In de week van 19 t/m 23 oktober heeft de Bank een rekening met een hogere rente, de zogenaamde Top- rekening. Deze rekening met een looptijd van één jaar en een minimum in leg van ƒ500,- geeft 5%% rente. Het is dit jaar 63 jaar geleden dat tijdens een congres in Milaan is besloten om een jaarlijks terugkerende Wereld spaardag te vieren. In vele landen vieren nog steeds alle banken een Wereld- spaarweek/dag met tal van aktiviteiten. nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIHIfiT. SCHIEDAM De Wereld winkel Schiedam doet mee aan de landelijke aktie „Hon ger hoeft niet" tussen 10 en 17 oktober. In de etalage van de winkel op de Hoogstraat - waar tal van produkten en le vensmiddelen uit de derde we reld worden verkocht - is een kleine informatieve tentoon stelling ingericht. De openingstijden van de We reldwinkel zijn als volgt: don derdag van 19.00 tot 21.00 uur; vrijdag van' 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1