Nieuwe Commissaris Van den Hengel grijpt persoonlijk in In't kort Jeugdland in de herfst: ontspanning op niveau jProgramma Jeugdland; hade aan DRIES Gasexplosie in Dieselstraat JAZZ BALLET Gratis zonnen in zwembad Zuid TAXI - 4.151122 RANDSTAD Stadsblad Juist kinderen prikken door goedkope zoethoudertjes heen" Jubileumfeest van St. Jan de Doperkoor Kies Dries!Da's pas VANDAAG: Bewonersvereniging Nieuwland wil eind maken aan doemdenkerij Grootscheepse oefening brandweer OVG medewerkers doen beroep op gemeente i Nieuwe Toyota Corolla: 'Wat goed is dat blijft' De aktie Zuinig Stoken is begonnen Korting voor onze lezers bij Duinrell en Drievliet wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 NR. 84 39e JAARGANG kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 Burgemeester Scheeres geeft tekst en uitleg tijdens een persconferentie over de bouw van het nieuwe hoofdbureau van politie SCHIEDAM De Schiedamse politie krijgt nog voor het eind van 1990 het zo vurig begeerde nieuwe hoofdbureau. Al heel lang staat een passend onderkomen boven aan het verlanglijstje van de plaatselijke wets- handhavers. Het was trouwens een publiek geheim dat het huidige pand aan de Lange Nieuwstraat van geen kant meer voldeed aan de eisen van deze tijd. Alleen leek het tot voor kort onmogelijk om verandering te brengen in die situatie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken - dat een groot gedeelte van de kosten op zou moeten hoesten - had al een prioriteitenlijst van gemeenten, die in aanmerking komen voor een nieuw politiebureau tot halverwege de jaren '90. En daarop kwam Schie dam niet vóór. Dat er nu onverwacht een doorbraak is gekomen, is voornamelijk te danken aan het daadkrachtig op treden van commissaris Piet van den Hengel. Ge wapend met een zwartboek - opgesteld door het vol tallige korps - toog hij naar Den Haag. Naar aanlei ding van dat bezoek stuurde de minister een af vaardiging die de toestand in het Schiedamse moest beoordelen. Die commissie was regelrecht ontzet en droeg Schiedam voor als kandidaat voor het pro- jekt „Bouwstroom". Dat experiment is door minister Van Dijk in het leven geroepen om de korpsen te helpen die ver schrikkelijk omhoog zit ten met de huisvesting van hun manschappen en die voorlopig niet in aan merking komen voor nieuwbouw langs de offi ciële weg. De proef berust op het principe dat het kostenbesparend is als er meerdere gelijksoortige gebouwen in eenzelfde periode worden neergezet. Zo snijdt het mes aan twee kanten: de politiekorpsen zijn uit de brand en de overheid bespaart op de lange termijn vele miljoenen guldens. Behal ve Schiedam, doen de gemeen ten Haarlemmermeer, Noord- wijk, Naarden en Laren hun voordeel met dit Haagse initia tief. Uitzondering Burgemeester Scheeres, hoofd van de plaatselijke politie is bijzonder in zijn nopjes met deze oplossing: „Tekenend voor de slechte staat van ons hoofdbureau is al, dat Schie dam het laatst werd aange meld voor Bouwstroom, en dat er bij ons nu het eerst wordt gebouwd. De nood was hoog, maar zelfs dan is het een uit zondering als de overheid snel beslissingen neemt." De bureau's van de vijf steden worden ontworpen door een zelfde architect en neergezet door één aannemer. De totale kosten worden geraamd op zo'n 37 miljoen. Het Schiedam se hoofdbureau slokt met 8 miljoen een belangrijk deel op van het budget. Het eigen aan deel, 2 miljoen, is daar nog niet inbegrepen. Maar ook daar hoeft het gemeentebe stuur zich geen kopzorgen over te maken: Het korps heeft dat geld zelf opgespaard. Gemotiveerd Van den Hengel: „We verke ren in Schiedam in de unieke situatie dat we als politie hele maal zelfstandig onze finan ciën mogen beheren. Dat is een paar jaar geleden inge voerd. We krijgen de rijksuit kering nu meteen op onze ei gen rekening gestort, de ge meente draagt niet meer bij als we tekort komen maar wij hoeven ook niet af te dragen wat we over hebben. We ziin heel blij dat we dat risico heb ben genomen. Want het lukt prima. Onze eigen mensen zijn ook meer gemotiveerd om te bezuinigen nu ze merken dat het 't korps ten goede komt. De burger merkt daar overi gens weinig van. Onze agenten rijden niet in een Volvo of Mercedes, maar in een be scheiden karretje." commissaris van den Hengel Voortvarend Dankzij die vrijheid heeft de politie inmiddels een reserve van 3Vi miljoen opgebouwd. Dat is overigens niet alleen te danken aan een kien beleid. Nog steeds is het korps niet op volle sterkte, maar krijgt wel voor een compleet personeels bestand betaald door het Rijk. En dat tikt lekker aan, volgens de commissaris, die er wel ge lijk aan toevoegt, dat hij hoopt. die openstaande vacatures toch op korte termijn op te vullen. Waar het nieuwe bureau gaat komen staat nog niet vast. De politie heeft zelf een sterke voorkeur voor een lokatie iets buiten het centrum in noorde lijke richting, bijvoorbeeld bij de spoorlijn of de snelweg. De gemeente wil het pand aan de Lange Nieuwstraat gaan verkopen. Maar die voortvarendheid waarmee Scheeres en Van den Hengel het gebouw hebben afge kraakt - slecht geïsoleerd, scheuren in de funderingen, een aan elkaar geplakt rom meltje - doen vrezen dat de kopers straks niet in drom men op de stoep zullen staan. SCHIEDAM De Nationale Kollekte voor Geestelijk Ge handicapten. Gehouden van 5 oktober tot 9 oktober, heeft een bedrag opgeleverd van ƒ20.740,10, bijna gelijk aan de kollekte in 1986. De stortingen via bank en giro zijn hierbij niet inbegrepen. SCHIEDAM Het blijft voor kinderen een bele ruk: de periode tus sen de herfst- en zomer vakantie. Vooral aan de eerste-, tweede- en der- ieklassertjes is het wen nen „aan school" af te den. Die vaste week vrij in oktober dit jaar vanaf aanstaande zater dag de 17de tot en met zondag de 25ste is dan ook iets waar door de jeugd reikhalzend naar wordt uitgekeken. Dat ligt meestal ietsje an ders voor hun ouders. Tenslotte leent het Hol landse klimaat zich in deze tijd van het jaar niet meer zo erg voor kleinere uitstapjes. En de portemonnee van het merendeel van de Schie damse vaders en moe ders is niet dik genoeg om tripjes naar een zon niger oord te bekostigen. Door ervaring wijs ge worden heeft de organi satie van Jeugdland dat de afgelopen zomer vakantie ruim 6000 kin deren trok zich daar om weer ingedekt voor een record-aantal bezoe kers. Het programma, dat loopt van maandagmorgen 10.30 uur tot vrijdag laat in de middag, be vat voldoende leuke aktivitei- ten om zelfs aan de grootste lastpost dagen lang geen kind te hebben. En dat betekent dat, ondanks de groei van het Schiedamse vakantie-evenement, de kwa liteit zorgvuldig bewaakt wordt. Maandag 19 oktober: 10.30 uur, NoordW.O.C. „De Blauwe Brug", Bachplein 590. Tekenfilms/kluchten Toegang 1 ■*14.00 uur, Zuid, O.V. 't Zuiderkwartier, Leliestraat 10, tekenfilms/kluchten, toegang 1,— 14.00 uur, Oost, Edisonplein, kreativiteit, toegang gratis. Dinsdag 20 oktober: 10.00 uur, Noord, Hof van Spaland, kreativiteit, toegang gratis, (gratis pannekoeken bakken). 10.15 uur, West, Frans Halsplein, spelcircuit, toegang gratis. 14.00 uur Centrum, Hemaplein, kreativiteit, toegang gratis (gratis pannekoeken bakken). 14.15 uur Noord, Schoolplein „De Klinker", Warmoezenierstraat, spelcircuit, toegang gratis. Woensdag 21 oktober: 10.00 uur Nieuwland, Dr. Wibautplein, kreativiteit, toegang gratis (gratis pannekoeken bak- - ken) 10 15 uur Noord, Schoolplein „Ouverture" Bachplein, spelcircuit, toegang gratis. 14.00 uur West, D.C. „De 4 Molens", Nieuwe Damlaan 766, Het Nederlands Manonettenthea- m ter met: „Aladdin en de wonderlamp" toegang 1, 14.00 uur Noord, Schoolplein „De Klinker7' Warmoezenerstraat, kreativiteit, toegang gratis. 14.15 uur Oost, Edisonplein, spelcircuit, toegang gratis. Donderdag 22 oktober: 10.00 uur Zuid, Wilhelminaplein, kreativiteit, toegang gratis. 10.15 uur Nieuwland, Dr. Wibautplein, spelcircuit, toegang gratis. m 14.00 uur West, Fabriplein, kreativiteit, toegang gratis. m Vrijdag 23 oktober 10.00 uur Noord, kantine „De Toekomst" Excelsior'20 Parkweg, inschrijven wandelspeurtocht O Pr. Beatrixpark, deelname gratis. 9 10.30 uur Noord, start wandelspeurtocht. 14.00 uur Centrum, Passagetheater, Het Limburgs jeugdtoneel met „de avonturen van meneer 0 PrikkcbGcn*' toG23n§ f Ij-- 1 Kaartverkoop voor Film/theater 15 minuten voor aanvang aan de zaal. Zoethoudertjes „Het is vakantie, dus de ont spanning staat voorop. Maar dat wil niet zeggen dat de akti- viteiten geen niveau hebben. De theatergroepen bijvoor beeld, die we hebben uitgeno digd, zijn gewoon klasse; prachtig van aankleding, schitterende kostuums. Ook over de spelcircuits en de kre- ativiteitsmiddagen hebben we terdege nagedacht Je wilt toch steeds met iets nieuws en pakkends komen. Juist die kleintjes prikken onmiddelijk door goedkope zoethoudertjes heen". Joop van Broekhoven, al jaren de grote man achter Jeugd land, is nog steeds gezegend met wat vaak 'beginners-en- thousiasme' wordt genoemd. „Als ik dat niet meer zou heb ben", zegt hij, „dan hield ik er acuut mee op. Maar dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Iets met en voor kinderen doen blijft verschrikkelijk leuk. Dat verveelt nooit". Zoals gebruikelijk zijn de sport- en spelactiviteiten weer verdeeld over alle wijken van Schiedam. In. verband met de grillige weergoden is het me rendeel van het programma 'binnen' gepland. Absolute toppers beloven de theatermiddagen te worden. Woensdag speelt het Neder lands Marionettentheater in 'De 4 Molens' Aladin en de Wonderlamp. Het Limburgs jeugdtoneel al voor de ne gen keer in Schiedam be sluit Jeugdland met een voor stelling in het Passage Theater over de avonturen van meneer Prikkebeen. Traditiegetrouw wordt vooraf gaand aan het slot een speur tocht door het Beatrixpark ge houden met pannekoeken eten toe. Aladdin en de wonderlamp SPAANSEPOUXR Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam tel. 010 - 415 45 4(1 oplage 39.135 SCHIEDAM Een gas explosie in de Diesel straat heeft donderdag morgen een geweldige ravage veroorzaakt. Door de kracht van de ontploffing vloog de voorgevel van de snack bar eruit en vernielde in de val twee ervoor ge parkeerde auto's. Het in terieur van de zaak werd totaal vernield. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De explosie is veroorzaakt door een kapotte gaslei ding in de keuken van de snackbar. Die werd vol gens de politie opzettelijk vernield, waarschijnlijk door een inbreker. Want uit de kassa wordt een be drag van enkele duizen den guldens vermist. Over de identiteit van de dader en de reden waarom er aan de gasleiding is gesleu teld, is momenteel nog niets bekend. De Nutsbedrijven moesten er aan te pas komen om de kapotte leiding te dichten. Ook de brandweer moest nog uitrukken naar de Dieselstraat. Door de grote hoeveelheid elektrische apparaten in de snackbar die bij het aanslaan von ken verspreidden vatten het gas vlam. Het vuur kon echter snel geblust worden. De bewoners van de boven en naast de snackbar gelegen flats zijn tijdelijk (vanwege ontplof fingsgevaar) tijdelijk on dergebracht bij buren, maar inmiddels alles weer terug in eigen huis. De ravage in de Dieselstraat SCHIEDAM Het jongeren koor St. Jan de Doper viert ndag 18 oKtooer naar zu-ia- rig jubileum met een feestelij ke dienst in de kerk op de No- lenslaan, die begint om 11.00 Vanaf 1967, zo'n beetie de tijd dat de Nederlandstalige mu ziek zijn intrede deed in de li turgische vieringen heeft het koor een grote groep jongeren aan zich weten te binden. In de loop der jaren is het uit gegroeid tot een goed lopende vereniging met zo'n 45 a 50 le den. Eens in de maand verzor gen ze een viering in de St. Jan de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan. Ook zingen ze re gelmatig in andere kerken. Voorts wordt met een populair repertoir af en toe opgetreden in tehuizen en andere instel lingen. Naast zingen zijn er nog een aantal nevenaktiviteiten zoals dagen en weekends uit en deelname aan sporttoernooien. Tijdens de viering van 18 ok tober, waarin even wordt in gegaan op de geschiedenis van het koor, viert meteen het be- jaardenwerk van de parochie zijn 25-jarig bestaan, een fees telijke gebeurtenis, waarbij oud en jong samen iets te vie ren hebben. Na afloop wordt er in de kerk koffie geschon ken en zingt het koor nog wat. Zoals elke vereniging kan ook dit jongerenkoor nog best wat nieuwe leden gebruiken. Tie ners en twintigers kunnen te recht tijdens de repetities op zondagavond van 19.45 tot 21.15 uur. Informatie bij Moni ca van Beurden (secretaresse) 4265085 en Dick Nels (diri gent) 4354353. SCHIEDAM Voor mensen die de afgelopen zomer de zon gemist hebben heeft het Schiedamse zwembad Zuid goed nieuws. Tijdens de herfstvakantie van zondag 18 tot en met zaterdag 24 ok tober kunnen alle bezoekers van het bad gratis gebruik maken van de zonneweide. De weide biedt permanent plaats voor zes personen. Het zonnen is niet alleen goed om bruin te worden, maar biedt nog verschillende andere voordelen. Het is ontspannend, zorgt voor een betere toevoer van zuurstof naar het bloed en een rustige en harmonische hartaktiviteit. Tevens organiseert het zwem bad in de vakantie een drietal bijzondere aktiviteiten. Maan dag 19 oktober is er van 7.00 tot 12.00 uur een grote water speeltuin. De jeugd kan de an dere dag, dinsdag van 7.00 tot 11.15 uur, tekenen met vinger- verf. Tot slot is er woensdag van 13.00 tot 15.30 uur een zwem-in-discotheek. VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN. TEL. 010-4370733 Politie voor eind 1990 in nieuw hoofdbureau autorichtspecialist Al uw reparaties mot FOCWA garantie. Ook*®01 Sauna Sport- en Fitnesscentrum Body-Care Graaf Florisstraat 62b - Schiedam Tel 010 - 473 36 77 Ma 18 30 - 19 30 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1