Speelgoed van het jaar Spannend: een eigen zaklamp Groene Draeck voor pikeurs Wat had je gedaan willen hebben: Kroelknuffelaars ook levensgroot Questran gooit hoge ogen I Gezellig om de tafel Fitness thuis bij de buis Kom de mensheid maar te hulp Stapelbekers met net iets meer Nopper in het zonnetje Bouwen voor het oudere kind Bouwpakketten Viltstift en veiligheid Monorail Lego f f P^HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 PAGINA 13 Playmobil valt nog al eens in de prijzen en is er dit jaar ook weer bij. In de categorie: speelgoed voor het schoolkind, wist men het beeldje, dat bij deze prijs hoort, te veroveren met een reddingshelicopter. Daarmee kun je talrijke span nende avonturen beleven, zo als het redden van slachtof fers, vervoer van hulpmidde len naar rampgebieden, een brand blussen en noem maar op. Niet, dat je daar nou vrolij ker van hoeft te worden, maar het hoort bij de realiteit van het leven, dus kom je op jouw manier de mensheid maar te hulp met je reddingshelicop- ter. Die biedt plaats aan twee piloten, een dokter, een assis tent en patient. Zelfs aan EHBO is met ademhalingsap- paratuur, infuus en uitneem- bare draagbaar gedacht. Een echt werkende I^ndlier, red- dingstuig, een bluscontainer en nog zo wat, maken met die 44 onderdelen, jou en je heli copter de redder in nood. Zo'n 3.5 miljoen Nederlandse kinderen besteden in de eerste twaalf jaar van hun jonge leven naar schatting samen 25 miljard uren aan het spelen met speelgoed. Het bekende „Mijn spelen is leren" gaat daarbij nog steeds op, want zeker als een kind jong is betekent be zig zijn werken /en leren tegelijk, met -alstublief- toch een groot stuk plezier erbij. Dat zijn dan als 't ware die rose-gele „spekkies" tussen de oh zo gezonde stukjes augurk en worst, waar het jonge mensdom tegenwoor dig in school op pleegt te trakteren. Ofschoon heel veel kinderen best weten, wat ze (graag) hebben willen, kan anderzijds de keus uit het grote aanbod best wel lastig zijn. Een leidraad is voor menig een dan „Speelgoed van het jaar", aan het begin van iedere herfst weer een bescheiden gids in speelgoed- land, juist voor de tijden, waarin er het meest wordt gekocht met het oog op de decembermaand. Waarbij de Stichting „Goed Speelgoed" altijd nadrukkelijk her haalt, dat ander speelgoed dan de bekroonde artikelen, niet minder goed hoeft te zijn. We geven even een beeld van deze uitkiezerij, die is onderverdeeld in verschillende leeftijdsgroepen. Rages bij speelgoed steken hun kop op, verdwijnen weer van het toneel om plaats te maken voor iets, wat ineens elk kind moet hebben. Omdat rages nooit voorspelbaar zijn, maar de speelgoed-ingewijden trends niet uit de weg gaan, is er de laatste jaren ook vaak een eervolle vermelding voor zo'n trendartikel. Dit jaar kwam daarbij een- .zaklantaarn uit de bus. En denk nu niet hoe verzinnen ze het, want zaklanlaarns zijn er al jaren. Dit is er zonder meer een voor kinderen, want je kunt het ding uit je handen laten kletteren zonder dat'ie kapot gaat. 'UW THUIS- KRANTS' redaktie heeft het bij de presentatie niet bij fabri kanten-woorden willen laten, maar dat zelf uitgeprobeerd bij wat de naam Playskool Dura- cell Lantaarnm heeft. Door een knop kun je de licht kleur veranderen in rood, wit of groen, het glas is onbreek baar en vooral nieuw is de au tomatische uitschakelaar. Lig je dus stiekum in bed te le zen, sukkel je in slaap en ver geet je je lamp...na dertig se conden gaat die vanzelf uit. Dat scheelt je een slordige cent aan zakgeld. Voor de kleinste kinderen (vanaf een jaar of drie) moet het ouderen een veilig gevoel geven, dat ze niet met lampje of batterijen in aanraking kunnen komen. Daar komt namelijk een schroevendraaier aan te pas. Veilig dus en leuk, zo'n eigen lamp, die je overal in het al of niet griezelige donker mee naar toe kunt nemen. Donker? Niks aan de hand! Je hebt je eigen zaklantaarn. Moeten die stapelbekers nu de bekroning hebben bij het ba byspeelgoed, is een eerste in val als je zo'n toren van zes ge kleurde bekers bekijkt, waar mee Borka uit Etten Leur de bekroning in de wacht sleepte. Tot je die dingen (waarmee de meeste mensen, die dit lezen, vast zelf nog hebben gespeeld) nader bekijkt. In de twee grootste zitten gaat jes, zodat je ze mee in bad of naar 't strand kunt nemen om jezelf te besproeien. Alle ande re bekers kregen een figuurtje in de bodem, zodat je er in het zand afdrukken mee kunt ma ken. De goed schoon te maken be kers hebben frisse kleurtjes, die kleintjes aanspreken en stapelen is nog steeds een kunstje, dat ieder pukkie best leren mag. Kan ook mee naar bad of strand. Heel wat mensen met peuters kennen „Nopper" van Plays kool. Zo niet, dan kan het een goede keus zijn voor die peu ters en kleuters, omdat de ver schillende speelstukken alle maal pinnetjes hebben waar door ze makkelijk op elkaar passen. Ze kunnen er, ook om dat de afmetingen en kleuren varieren, eindeloos mee spelen en nabouwen, wat ze uit„de grote mensen wereld" begrij pen. Of er hun eigen draai aan geven. Nopper, in de handel gebracht door MB International, mag best eens in het zonnetje worden gezet, zo dacht de jury, die de bekroningen voor Je noppert maar een eind weg. „Speelgoed van het jaar" vast stelde. Temeer, daar kinderen er, al spelend, ook hun spieren mee leren beheersen. Daarom is Nopper eveneens geschikt voor gehandicapte kinderen. In de bekroonde basisdoos zit ten 54 stukjes, waaronder en kele kopjes(gezichtjes). Voor wie Nopper al in huis heeft, kan uitbreiding uiter aard een prima kado zijn voor verjaardag, Sint of (nog beter) zo maar eens tussen door. Nu ook space bij Construx. Fisher Price is niet over een nacht ijs gegaan met „Con strux", een van de eerste ont werpen uit de serie „speelgoed voor het oudere kind". Men heeft op enige basisscho len te Amsterdam kinderen tussen de vijf en veertien laten bouwen met Construx, waarbij al gauw bleek, dat de meeste kinderen dingen maakten, die bij hun leeftijd pasten. Eenvoudig begonnen werden er steeds moeilijker construc ties in elkaar gezet. Dit met als basis de grijze rechte en krom me balkjes, die aan elkaar be vestigd (geklikt) kunnen worden door draaibare con tactblokjes. Elk van de zes vlakken heeft daarbij een be vestigingspunt. Specifieke on derdelen kunnen worden in gebouwd, zodat er gereden, ge takeld, open- en dichtgeklapt, gedraaid en gesjeesd kan worden. Aktie dus. Met het inbouwen van het mo torblok vast onderdeel van twee dozen) maakt men het model klaar voor de start. Na de introduktie van Con strux Action in '86 is er pas „Contrux Space" bij gekomen. Zowel fantasierijke als minder creatieve kinderen bleken bij de test met Contsrux aan hun trekken te komen. Het koninklijk jacht nu authentiek na te bouwen. Uit het verschijningsgebied van 'UW THUISKRANT' is het Overbeek BV te Vlaardin- gen, die in de categorie hobby en techniek de prijs mee naar huis kon nemen. Dit met het neusje van de zalm voor modelbouwers: het koninklijk jacht „De Groene Draeck". Gebouwd in 1957 op de werf van G. de Vries Lentsch Jr is het een exponent van de goed zeilende vissers boten, die in de 19e eeuw en later de Zuiderzee en onze kustwateren doorkliefden. Nu zet de ingewijde modelbou wer (want het is geen model voor beginners) zich neer om die „Groene Draeck" authen tiek na te bouwen. Al is de prijs niet laag, voor een zo complete set vond d^ jury het uit te geven bedrag zonder meer verantwoord. Sinds een tijdje denkt Reveil (goede naam bij hobbykits) ook aan de jongere kinderen met een juniorlijn bij model bouwpakketten. Bouw je graag? Dan wil je vast weten, dat er de afgelopen maanden weer nieuwe modellen zijn bij gekomen voor leuk, maar vooral snel bouwen. Er is wat gebeurd...jij moet gaan helpen met je helicopter Gauw gekocht, graag gekre gen, aardigheidje erbij vilt stiften. Wat daar nu nog nieuw aan kan zijn? Let op, zegt Bruynzeel: er zitten wel licht wetten aan te komen, die (zoals reeds in Amerika en Frankrijk) bij bepaalde door kinderen gebruikte artikelen speciale voorzieningen eisen. Voor kinderen, jonger dan vier jaar, mag speelgoed niet zodanig zijn, dat het in de zo genaamde „testholte"= keel holte past. Verder mag het geen losse, afneembare of af- bijtbare onderdelen bevatten. Daarom brengt Bruynzeel thans viltpunters en een vo gelserie viltstiften, resp. onder de nummers 7001 en 3001, die aan de bestaande en toekomst- gige internationale normen voldoen. Veilig gevoel bij deze uitwas- en uitwisbare viltstiften. Om aan te geven hoe belangrijk spel, dus vaak ook speelgoed, voor kinderen is, schotelt men ons vanuit die speel(goed)wereld vaak wat cijfers voor. Zo kom je dan aan de weet, dat in de eerste zes levens jaren een gezond kind ongeveer 15.000 uren speelt. Dat opent uiteraard perspektieven voor nieuwe impul sen in speelgoedland, terwijl verbeteringen of uitbrei dingen van bepaalde programma's, vertrouwde uit-' gangspunten bij 't spelen nieuw leven in kunnen bla zen. Met de koop- en geefdagen op dit gebied weer in het vooruitzicht, zetten we wat noviteiten of andere we tenswaardigheden voor het spelende kind, bij elkaar. Lego in huis? Dan ben je de enige niet. Ben je echt een Lego-ist, dan is het misschien goed te lezen, dat in de serie ruimtevaart er pas een exclu sieve monorail bijgekomen is. De monorail-cosmo-trein met 9 volt motor is er kompleet met baan, station, goederen overslag, voertuig, personeelp en zo gaan die van Lego nog wel een tijdje door. Voor kinderen tussen vijf en twaalf jaar denkt dit bekende merk het spoor van de toe komst te hebben ingeslagen met ouderwets veel speelple- zier. Er zijn trouwens nog vier (nieuwe) Lego-dozen in de fu turistische sfeer. Lego's nieuwe monorail. Panda's in alle maten, zelfs aan je voeten. Een knuffeldier. Of zo'n pop. Of iets anders (liefst zachts) om mee „te kroelen", zoals dat vroeger heette. Nou, gekroeld wordt er nog steeds en zelfs (levensgrote) dieren blijken als noviteit blikvangers. Vooral omdat zo'n koe, paard, pony of hond zeer natuurgetrouw overkomt. Die levensgrote moet je (meestal) bestellen, de kleinere exemplaren kom je overal te gen. Dat lekkere zachte aai-spul als gebruiksvoorwerp zie je ook steeds meer. Bax BV (tel.01650-36920) doet er met dieren in de vorm van een kapstok, pyamazak, lampjes, pantoffels en slippers heel wat aan. Zo sta je op lief/warme voet met een panda-pantoffel tje en is er in deze tijd een dier, dat meer tot de jeugdige verbeelding spreekt dan juist die panda? In maart geintroduceerd als noviteit op de Utrechtse voor- jaarsbeurs, heeft de „Que- stron" leespen (van Otto Si mon) nu al de ogen van speel goed ingewijden tot zich ge trokken. "Questron" (een Hollandse naam op de doos zal zeker te kostbaar worden...) is een elec- tronische leespen met vragen- boekjes in keuzevorm. Multi ple choise, zo heet dat op scho len al jaren. Je drukt je pen op het gekozen antwoord, krijgt met enthousiaste bijgeluiden het groene licht als je goed zit, maar rood licht en een lage bromtoon betekent: fout. De jury vond het educatief speelgoed met een hoge speel- waarde en aantrekkelijke uit voering. Groen en gejubel: goed Rood en gebrom: fout Er zijn inmiddels al achttien boekjes, dus heb je eenmaal zo'n pen, dan kun je eindeloos door gaan. Hoe ouder je wordt, hoe moeilijker de inhoud van de boekjes, die er overigens ook zijn met spelletjes er in. Bekroond in de categorie kleu ters, kunnen er ook grotere kinderen, tot zelfs volwasse nen erg fijn mee bezig zijn. Er zit ook altijd een spel bij het „Speelgoed van het jaar". „De Reis om de wereld in 80 dagen", een avontuur, dat wel altijd tot de verbeelding zal blijven spreken, viel de eer te beurt. Bij dit gezelschapssel voor twee tot zes spelers vanaf de leeftijd van tien jaar, nemen die spelers de plaats in van Phileas Foggg, die (in het boek van Jules Verne, maar dat weet bijna iedereen) dus bin nen tachtig dagen rond de we reld moet gaan. Het is een echt familiegezel schapsspel en door juist dat uit te kiezen, wilde de jury weer eens accentueren hoe volwas senen en kinderen samen met zo'n spel heel wat gezellige uurtjes om de tafel kunnen zit ten. Spellenfabrikant Otto Maier maakte er een (fabrieksmatig) degelijke uitvoering van. Niet passief televisiekijken, een televisiespel doen of ach-, ter de computer zitten, maar met je eigen teve-toestel wer ken aan je gezondheid. Fitness voor de tv. Dat is (uit Amerika overgewaaid) de nieuwste manier om lijf en le den gezond te houden en dat gewoon thuis voor de buis. Het gaat om een conditietrai ning voor het hele gezin, waarbij je kunt springen, reii- nen en kruipen, kortom al je spieren bewegen, al naar je ge lang je dat kunt. De naam is Nintendo Enter-1 tainment System en Bandai BV uit Breukelen (tel. 03462- 64744) introduceert het. Bij dit systeem horen tal van spel- en speelmogelijkheden, maar die Family Fun Fitness zal als eer ste programma best eens hoge ogen kunnen gaan gooien. Het systeem kan op de televi- - sie worden aangesloten en via? een los speelveld (een soort* mat) voor je beeldbuis, test je-- je lenigheid, uithoudingsver mogen, beweeglijkheid, con centratie en snelheid uit, ter wijl je op je beeldscherm zelf ziet wat je moet doen, dan wel laten. "T? Het spel heeft een trainings programma en een beginners- alsmede gevorderde wedstrijd. Door het invoeren van leeftijd en geslacht, wordt voor iedere individuele deelnemer de tijdslimiet bepaald. Eerlijker kan het al niet als je met je fa milie, vrienden of kennissen bezig bent. Spelend werken aan je kondi- tie dus, dit vanaf begin no vember als Bandai er mee in speelgoedzaken en tevezaken komt. radio- en Fit voor je eigen buis fttltljj- Springen voor de buis knuffelen met je panda

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13