VENTILEREN VAN LEVENSBELANG VOOR U EN UW GASAPPARATEN VOOR BENT U TOE AAN EEN NIEUWE CV-KETEL? GOED ONDERHOUD NOODZAKELIJK GASTOESTELLEN VERBRANDINGSGASSEN SCHOORSTEEN VEGEN VERBOUWEN WANNEER MIS? CV-KETEL WENSLIJSTJE De bladeren vallen, de dagen worden korter. Het wordt langzamerhand kou der. De gaskachel of centrale verwarming wordt weer aangestoken om een aangenaam klimaat in huis te brengen. Om die kachel of centrale verwarming te kunnen laten branden is naast gas ook lucht nodig voor de verbranding van dat gas. Dat geldt al evenzeer voor het verbranden van gas In een kook- toestel, in de geiser of in de boiler. In z'n algemeenheid is er tienmaal méér lucht dan aardgas nodig om een gasvlam goed te laten branden. Daarom is het noodzakelijk dat ruimten waar gasapparatuur opgesteld staat goed ge ventileerd worden. VRIJDAG 23 OKTOBER 'T STADSERF PAGINA 3 Goed ventileren is noodzakelijk. De bouwers van een huis houden reke ning met die ventilatie. Zij hebben daar voor voorzieningen getroffen door het aanbrengen van roosters bijvoorbeeld. Het is dan ook verstandig dat u reten, kieren en ventilatieroosters die open ho ren te zijn ook inderdaad open houdt, le der jaar opnieuw proberen mensen met plankjes, doekjes en proppen papier te verhinderen dat verse lucht die o zo nodig is voor de verbranding van gas hun wo ning binnendringt. Dat kan gevaar opleve ren. Maak ook geen tochtstrip onder de deur als de kier opzettelijk wat groter is gemaakt dan de kieren onder de andere deuren. Goede ventilatie is bitter hard no dig. Als we over ventilatie praten gaat het niet alleen om verse lucht nodig voor de ver branding van aardgas, maar ook om het afvoeren van de verbrandingsprodukten van gas. Die verbrandingsgassen dienen goed en zo snel mogelijk naar buiten ge loodst te worden. Waarom? Het inade men van verbrandingsgas kan hoofdpijn veroorzaken of zelfs ernstiger gevolg heb ben voor uw gezondheid. Zo'n onvolledi ge verbranding kan ontstaan door een te kort aan verse verbrandingslucht, maar ook door bijvoorbeeld vervuilde branders. Hoe moeten de verbrandingsgassen worden afgevoerd? Een gashaard, gaska chel of convector moet op een schoor steen zijn aangesloten. Ook de badgeiser, boiler of cv-ketel moet op een afvoerka naal zijn aangesloten. Dat is niet altijd het geval met een keukengeiser. In de keuken moet u ook al in verband met de ver brandingsgassen die bij het koken vrijko menaltijd zorgen dat de verbrandings gassen door ventilatie-openingen kunnen worden afgevoerd. Vaak zit in een keuken een mechanisch afvoersysteem, maar ook muurroosters en raamroosters leveren een bijdrage aan de ventilatie. Bij gevel kachels worden de verbrandingsgassen via de geveluitlaat direct afgevoerd. Vroeger bij de kolenkachel was het heel gewoon dat ieder jaar de schoorsteenve ger langs kwam. Veel gastoestellen zijn op een traditionele schoorsteen aangeslo ten, andere gasapparaten hebben een ei gen afvoerpijp naar buiten. Het is wel zaak dat ieder jaar die schoorsteen en af- voerpijpjes nagekeken worden. Ze kun nen uiteindelijk verstopt of vervuild raken met alle nare en veelal gevaarlijke gevol gen vandien. Het zelf sleutelen aan gasapparaten is pertinent verboden. Zowel het installeren als onderhoud van gasapparatuur is werk voor de erkende gasvakman. Toch ont staan ieder jaar opnieuw levensgevaarlij ke situaties menigmaal met doden als gevolg door het ondeskundig aanslui ten van gasapparatuur op afvoerkanalen. Een voorbeeld daarvan is het ondoor dacht aansluiten van een wasemkap of kanaalventilator op een afvoerkanaal waarop bijvoorbeeld de badgeiser al is aangesloten, leder jaar weer zijn er doden te betreuren omdat de rookgassen dan niet afgevoerd kunnen worden en in de badkamer terecht komen. Het is overi gens niet aan te raden om de badgeiser in de badkamer zelf neer te hangen. De erkende gasvakman kent de ventilatie- voorschriften. U doet er verstandig aan voordat u in huis aan het verbouwen slaat hem te raadplegen. Zit het na de verbou wing van de keuken nog wel snor met de ventilatie? Moet er niet als het karwei ge klaard is toch nog ergens een rooster of afvoerkanaal gehakt worden? Het is beter de zaak meteen goed aan te pakken, zo dat aan de ventilatie-eisen wordt voldaan. Wanneer is er iets mis met de ventilatie in uw huis? Dat is het geval als de ruiten meestal beslagen zijn, als u gas of kwalij ke luchtjes ruikt, als het bedompt is in het vertrek waar u kookt of stookt en als de brander van uw gastoestel met lange gele vlammen brandt. Zodra één van bovenstaande verschijnse len zich voordoet is het verstandig de er kende gasvakman te raadplegen. Ook uw gasbedrijf kan u alles vertellen over venti latie. Vraag naar afdeling Inspectie. Tele foon 4622222. Steeds meer CV-ketels in ons land zijn aan vervanging toe. Dat is niet zo verwon derlijk, want volgend jaar profiteren we al 25 jaar van de schone en makkelijke brandstof aardgas. Vooral in het begin van de jaren zeventig, toen er ook veel nieuwe huizen werden gebouwd, zijn grote aantallen cv-ketels geplaatst. Ruim éénderde van alle cv-ke tels in ons land is ouder dan 10 jaar. Bij elkaar zijn dat er ruim 1,1 miljoen. De ver wachting is dat circa 100.000 daarvan dit jaar aan vervanging toe zijn. Misschien is uw ketel daar ook wel bij. Na tien jaar, uitkijken naar een andere ketel. Met een cv-ketel ben je gemiddeld zo'n 15 jaar "getrouwd". En dat betekent, dat een goede keuze u 15 jaar plezier kan opleve ren. Van een verkeerde keuze daarente gen ondervindt u jaren later nog hinder en ongemak. Vandaar dat wij u adviseren u tijdig te oriënteren als u een ketel hebt die ouder dan tien jaar is. Als u wacht tot uw ketel het begeeft en u letterlijk in de kou komt te staan, dan is het te laat. U wilt dan zo snel mogelijk een andere ke tel. Tijd om eens rustig op een rijtje te zetten welke eisen u stelt en welke moge lijkheden er precies zijn, is er dan vaak niet. Trouwens, tegenwoordig zijn de cv- ketels een stuk zuiniger dan vroeger. Daarom kan het soms om puur financiële redenen al aantrekkelijk zijn om een nieu we ketel aan te schaffen. Combi-ketels: voor verwarming én voor warmwater Bij het kiezen van een nieuwe cv-ketel ko men meer zaken aan de orde. Zoals de isolatie van de woning. Maar ook de vraag hoe warmwater in de woning wordt bereid. Op dit moment staat al in 15% van alle Nederlandse woningen een com bi-ketel. Zo'n ketel zorgt niet alleen voor het ver warmen van het cv-water, maar ook voor de bereiding van het warme water dat u in de keuken of in de badkamer nodig hebt. De verwachting is dat er in de toe komst steeds vaker combi-ketels ge plaatst zullen worden. Als uw cv-ketel dus wat ouder is, kan het van belang zijn om ook uw geiser of gasboiler bij de nieuwe aanschaf te betrekken. Soms is het mo gelijk om een cv-ketel aan te schaffen die later kan worden uitgebreid met een deel, dat zorgt voor de bereiding van warmwa ter. U hoeft in dat geval uw geiser of gas boiler'dan nog niet meteen weg te doen. Als u dit ingevulde lijstje meeneemt naar uw installateur, weet hij precies in welke richting u het zoekt. Hij heeft ongetwijfeld dé ketel naar maat voor u. Moet de cv-ketel ook zorgen voor de bereiding van warmwater? Wat is uw gasverbruik de laatste jaren geweest? Wilt u een extra zuinige HR-ketel? Gebruikt u de cv om het hele huis of om een deel ervan te verwarmen? Waar staat de cv-ketel nu? Wilt u hem straks ergens anders geplaatst heb ben? Is uw huis geïsoleerd? Goed onderhoud kan gas besparen Vervuiling of een onjuiste afstelling kan er de oorzaak van zijn dat uw c.v.-ketel of gaskachel teveel gas verbruikt. Binnen kort gaat u de verwarming meer gebrui ken. Voor die tijd kunt u, als dat nodig blijkt te zijn een onderhoudsbeurt laten geven. Vraag dan ook aan de erkend gas- installateur of de onderhoudsdienst na gaat of uw verwarmingsapparaat niet te veel gas verbruikt. Een rendementstest noemen we dat. Informeer wel vooral wel ke kosten aan zo'n test verbonden zijn. Dan weet u waar u aan toe bent. De uitslag van de test geeft aan of uw toestel niet beneden zijn capaciteit werkt, waardoor uw gasrekening onnodig hoog kan zijn. Soms kan een juiste afstelling en een goede schoonmaakbeurt veel nuttig werk verrichten. Soms blijkt bij een toe stel het gasverbruik toch wat tegen te val len, maar is de kachel of c.v.-ketel tech nisch nog in uitstekende staat. In dat ge val is het goed te bedenken, dat er tegen woordig zeer zuinige gasapparaten zijn. Misschien is het dan om economische re denen aantrekkelijk om een ander appa raat aan te schaffen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 21