Korting op schilderwerk Een aannemer inschakelen v<" Kunnen onderhoud niet afdwingen Niet zomaar op straat WOONDROOM Riant en vrij 7 verwarming Kachels, verwarming en isolatie Inzinking bouw gehandicapten Rente in beweging HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 PAGINA 9 Eindredaktie Marijke Sterk tel. 03473-72727 Hoeveel en wat Wanneer De aanvraag De meeste mensen zullen bij een ingrijpende verbouwing de hulp van een aannemer en een architect inroepen. Dit zal zeker het geval zijn als u een geheel nieuw huis wilt bouwen. Vanwege de kosten wordt nog wel eens afgezien van een architect, maar een aannemer heeft u altijd nodig. De aannemer is immers de bouwer. Aan de hand van de tekening en het bestek bouwt de aannemer het huis of voert de verbouwing uit. Aanbesteding Aannemingsovereen komst Huurverhoging beat bet H«£t «m met de btromrbogHtg, vrgjjtf bet buis Is jarenlang door tte btwsfeaas verwaarbMwd. Of u vindt tie smfcefcflStea oaredeli)k boogt Das kulM a slcii weödèö tot eea van de 61 Hanrcontial&stes* De &«orcoatR»ssfes worden Ia boe werfcaaaiebeden ondersteund door 22 sec- rétarbrten. De Minister van Volkshuisvesting:, HidndBtijfee Ordening en Mtïlen, wil ftcfaatitai secretariaten verminde* reu tot Hi Daarom spraken wij over de taken van de Dnnreoïnmisste en de geplande bezuinigingen met voorn ril ter mevrouw J, Mi tugt«nbergt en F» Akkermans, secretaris van de Euurconmtissies in de zessorten 8otter- dam, Schiedam en Örieile, Bezwaar Servicekosten Vermindering Nieuwe huisbaas Opzeggen Willen we ons huis in goede staat houden, dan moet het houtwerk regelmatig een likje verf krijgen. Zowel binnen als buiten. Mis schien is het geen slecht idee dit uit te stellen tot de wintermaanden. Dan een vakman vragen ons huis piekfijn in de verf te zetten en de muren opnieuw te behangen. Door gebruik te maken van de Winterschilderregeling krijgen we een behoorlijke korting op de kos ten. Wanneer komt men nu in aanmer king voor deze premie? Een eerste voorwaarde is, dat het werk door een vakman wordt gedaan. De re geling is in het leven geroepen door het Bedrijfsschap Schilders bedrijf. Dit Bedrijfsschap betaalt, gesubsidieerd door de overheid, de premie. Het schildersbedrijf dat u kiest moet bij het Bedrijfs schap zijn aangesloten. Het premiebedrag is 50 gulden per dag voor binnenschilderwerk en 35 gulden voor buitenwerk. De schilder moet in totaal tenminste 22,5 uur bezig zijn. Vraag daarom altijd eerst een schatting van het aantal uren dat de schilder nodig heeft, voor u de opdracht geeft. Overuren vallen niet onder de pre mieregeling. Over het algemeen is er geen twijfel over wat binnen- en buitenwerk is. Er zijn echter rand gebieden. Portieken, gemeen schappelijke trappenhuizen en bergingen worden als binnenwerk beschouwd. Tenminte als deze ruimten centraal verwarmd zijn. Nog een voorwaarde is dat het on derhoudswerkzaamheden moet betreffen. Schilder- en behang- werk in nieuwbouw kent een eigen regeling. De „winterschilder" gaat aan de slag in de periode tussen 23 no vember en 18 maart. De periode van 21 december tot en met 1 ja nuari wordt niet gewerkt. U mag de „winterschilder" niet langer dan 75 dagen in huis hebben. Voor het buitenwerk geldt een vorstverletregeling. Als het kou der is dan -3 graden Celsius dan heeft de schilder vorstverlet en werkt hij dus niet. Deze dagen tel len niet mee. Alleen gewerkte dagen komen in aanmerking voor premie. De premieregeling geldt alleen voor particulieren. Dus de eigenaar of huurder die de woning bewoont en die de opdracht ver leent voor eigen rekening. Ook een collectiviteit van eige naars/bewoners, zoals je veel te genkomt bij flats, valt onder de regeling. De premie wordt aangevraagd door middel van een speciaal for mulier. Uw schilder heeft deze aanvraagformulieren. De omvang van het werk wordt er in vastge legd. De schilder die de opdracht uitvoert en de opdrachtgever moe ten beide de aanvraag onderteke nen. Van het Bedrijfsschap ont vangt u na enige weken een pre mietoezegging. Is het werk klaar en volledig betaald, dan kunt u een declaratieformulier inzenden. Eveneens zowel door u als het uit voerend schildersbedrijf onderte kend. De uiterste inzenddatum van het declaratieformulier is 22 april. De regeling „winterschil der" moet u zien als een extraatje. Pas wanneer u de opdracht tot schilderwerk heeft gegeven be paalt het Bedrijfsschap of u pre mie krijgt. Het geld ontvangt u wanneer het gehele bedrag uiter lijk 22 april betaald is. Meer infor matie kunt u krijgen bij Het Be drijfsschap Schildersbedrijf te Rijswijk, telefoon 070-999555. - Een aannemer kan op twee manie ren worden ingeschakeld. Recht streeks of door middel van „aan besteding". Er is sprake van rechtstfeêkse inschakeling wan neer de aannemer als enige een prijsopgave doet. Een aannemer een prijsaanbieding te vragen ligt het meest voor de hand wanneer hij u al vanaf het begin heeft bij gestaan. Kent u geen aannemer, informeer dan eens bij vrienden en bekenden naar hun ervaringen. Het ge meentelijk bureau Bouw- en wo ningtoezicht is ook een goede in formatiebron. De tweede manier om de juiste aannemer te vinden is door middel van aanbesteding. Een aantal aan nemers wordt tegelijkertijd uitge nodigd een prijsaanbieding te doen. Een veel gevolgde procedure wan neer een architect bij het bouw plan betrokken is. Over het algemeen melden de aan nemers elkaar wanneer zij een aanvraag tot het maken van een offerte hebben gekregen. De aan nemer die u de opdracht geeft be taalt de andere aannemers een re- kenvergoeding. Dit bedrag kan af hankelijk van de hoogte van de bouwsom oplopen tot 500 gulden. Het zal waarschijnlijk in de prijs opgave verwerkt worden. De eerst gekozen aannemer is rechthebbende. Een tweede aan nemer kan de klus alleen krijgen als hij minstens vijf procent goed koper uitkomt. Spring dus voor zichtig om met het maken van keuzes. Heeft u een aannemer gekozen dan wordt er een aannemingsove reenkomst opgesteld. Deze over eenkomst bevat alle punten die van belang zijn bij de uitvoering van het bouwplan. Belangrijke punten in de overeenkomst zijn: een duidelijke omschrijving van de opdracht, de prijs, het moment van betalen, de duur van de bouw. of verbouwing. Verder wordt de verzekering ge durende het werk en de garantie bepalingen geregeld. Dikwijls gaat het om aanzienlijke bedragen. Ongeveer 5000 aannemers zijn aangesloten bij de NVOB (Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid). Deze aan nemers houden zich aan de door de NVOB gestelde regels en bepa lingen. Zo ligt het stramien voor de aannemingsovereenkomst vast in de AVKA-voorwaarden (Alge mene Voorwaarden Uitvoering Kleine Aannemingen). Dit geeft u een flink stuk rechtszekerheid. Ook bemiddelt de NVOB bij ge schillen. In geval van faillissement van de NVOB-aannemer is het mogelijk dat de NVOB diens ver plichtingen overneemt. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met de NVOB te Baarn, telefoon 02154-27911. De taken en functie van Huurcommissies De regio waarin een huurcommis- sie werkzaam is heet een ressort. Verschillende huurcommissies maken gebruik van eenzelfde sec retariaat. Naast het voeren van administratie zijn de taken van het secretariaat, het plegen van onder zoek en het geven van voorlichting aan de consument. De bulk van een aantal zaken dat de Huurcom missies behandelt betreft de jaar lijkse huurverhoging en een goede tweede zijn de geschillen rond ser vicekosten. Akkermans: „Iemand die onder houdsklachten heeft moet die di rect melden. Als men wacht tot de eerstvolgende huurverhoging aan gekondigd wordt is het te laat. De verhuurder moet ruim de tijd krij gen om de gebreken te verhelpen. Vage klachten vertragen eveneens de procedure. De huurder moet zo duidelijk mogelijk zijn bezwaren omschrijven. Dus „het dak lekt, de vloeren zijn verrot". We kun nen zeggen: Hoe beter het be zwaarschrift is ingevuld, hoe snel ler de procedure verloopt. Logten- berg: „Huurders denken vaak dat de Huurcommissies de gebreken aan de woning kunnen laten her stellen. Dat is niet zo! De commis sie kan alleen bepalen of de huur verhoging voor dat jaar wel of niet doorgaat. Daarbij geldt dat het woongenot ernstig moet zijn geschaad. Een voorbeeld: De buitenboel is in geen jaren geschil derd. Dat is natuurlijk vervelend, maar het is geen reden om de huurverhoging niet te laten door gaan. Evenmin als de inko menspositie van de huurder. De huurcommissie beoordeelt uitslui tend de kwaliteit en onderhoudssi- tuatie van de woning. De kwaliteit wordt bepaald aan de hand van een puntentelling. De oppervlakte van de woning, de keuken, het sa nitair, de woonomgeving, al deze zaken krijgen punten toegekend. Aan de hand daarvan kan de kwa liteit worden bepaald. Het Mini sterie van Volkshuisvesting Ruim telijke Ordening en Milieu geeft een brochure uit, waar die punten- berekening precies in staat. Aan de hand van deze brochure kan iedereen d e kwaliteit van zijn wo ning berekenen. Tot 12 augustus kon er door de huurder bezwaar gemaakt worden tegen de huurverhoging van 1 juli 1987. Logtenberg: „De procedure gaat als volgt: De huurder maakt schriftelijk bezwaar tegen de voorgestelde huurverhoging. De verhuurder dient dan een verzoek schrift in bij de Huurcommissie, waarin gevraagd wordt om uit spraak te doen over het geschil. Dat kan tot en met 22 september 1987. Het komt voor dat de huur der niet reageert op de huurverho ging en hem ook niet betaalt. Ook dan stapt de verhuurder naar de Huurcommissie. Deze stelt een zo geheten rappelbrief op. De huur der wordt nogmaals in kennis ge steld van het voorstel tot huurver hoging. De huurder heeft dan zes weken de tijd om de huurcommis sie te verzoeken een uitspraak te doen met betrekking tot het ge schil. Reageert de huurder niet op de rappelbrief, dan moet hij de voorgestelde huurprijs betalen vanaf de datum van ingang. Log tenberg: „De commissie Rotter dam heeft in september van dit jaar meer dan 10.000 verzoek schriften m.b.t. de per 1 juli 1987 ingestelde huurverhoging ontvan gen. Door die grote aantallen kun nen we veelal pas in december of januari de rappelbrieven verstu ren. Dan heeft de huurder zes we ken om te reageren. Moet er nog een onderzoek ter plaatse worden ingesteld, dan kan het gebeuren dat de zaak pas na 1 juli van het volgend jaar afgehandeld wordt. Als men een bezwaarschrift in dient, zodra de huurverhogings- brief van de verhuurder is ontvan gen, dan verloopt de procedure bij de Huurcommissie veel sneller. Wat betreft de huurverhoging zijn we nu bezig met de laatste zaken uit 1986, terwijl die van '87 ook al weer binnen zijn". Dit heeft te maken met het aantal verzoeken, maar ook met een structurele on derbezetting van het secretariaat. De Huurcommissies van Rotter dam kampen al jaren met een ach terstand. Vanaf 1982 is het ons nog niet gelukt om alle verzoek schriften die betrekking hebben op de verhogingsronde van een bepaald jaar, ook in datzelfde jaar af te ronden. De achterstand wat betreft de servicekosten is ze ker niet minder". Servicekosten zijn kosten die buiten de kale huurprijs in reke ning worden gebracht voor tussen verhuurder en huurder overeenge komen levering en diensten zoals: stookkosten, glasverzekering of schoonmaakkosten, en dergelijke. Akkermans: „In het verleden is het gebeurd, maar ook nu komt het nog voor dat zaken via de ser vicekosten in rekening worden ge bracht die eigenlijk in de kale huur thuishoren. Aanlegkosten van verwarmingsinstallaties bij voorbeeld moeten onder de kale huur vallen. Het aantal service kostenzaken dat wij jaarlijks te behandelen krijgen stijgt nog steeds. Bovendien wordt de mate rie steeds ingewikkelder. Er zijn dikwijs weken van onderzoek mee gemoeid. Akkermans: „De voorgestelde vermindering van secretariaten zal naar onze mening niet veel gevol gen hebben voor de consument. Er zullen misschien minder plaat sen zijn waar de consument te recht kan voor voorlichting. Maar zelfs dat hoeft niet, want de voor lichtingscapaciteit op zich blijft gelijk. Huurders zijn afhankelijk van de huiseigenaars. Deze afhan kelijkheid is geen grillig lot. De Nederlandse wet geeft een aan tal regels waardoor de belan gen van de huurders worden beschermd. „Ons huis is eigendom van een huisbaas die nog enkele huizen verhuurt. De laatste tijd heeft hij verschillende panden ver kocht. Vandaag of morgen verkoopt hij misschien het huis dat wij huren. Wat gebeurt er dan met ons? Moeten wij dan ons huis uit? Huurders van woningen kun nen niet zomaar op straat gezet worden. Ook wanneer een huiseigenaar overlijdt of wan neer een huisbaas het pand ver koopt, zijn de huurders niet aan hun lot overgelaten. In de wet, het Burgerlijk Wetboek, staan regels en voorschriften die de huurder beschermen. Deze huurbescherming voor komt willekeurige uitzetting uit huizen. Als huurder van een woning kan men op twee manieren te maken krijgen met een nieuwe huisbaas. Als een huiseigenaar de verhuurde woning ver koopt, of wanneer de huiseige naar overlijdt en het huis ei gendom wordt van de erfgena men. In beide gevallen veran dert er voor de huurder weinig. Het bestaande huurcontract blijft gewoon van kracht. De nieuwe eigenaar is verplicht de huurovereenkomst gewoon voort te zetten. Het is niet on denkbaar dat de nieuwe eige naar de woning heeft gekocht om er zelf in te gaan wonen. Ook al heeft de koper de wo ning heel dringend voor eigen gebruik nodig, dan nog kan hij de huurder niet op straat zet ten. Tenminste niet zomaar, niet op korte termijn. Vanaf het moment dat de huurder schriftelijk op de hoogte is ge bracht wie de nieuwe huisbaas is, moet er eerst drie jaar ver strijken voordat de nieuwe ei genaar de huur kan opzeggen vanwege het zelf willen gebrui ken van de woning. Het opzeggen van de huur door de huiseigenaar kan niet via een simpel briefje of een telefonische mededelingen. Wil de opzegging rechtsgeldig zijn, dan moet de huisbaas dat door middel van een aangetekende brief doen. Daarin moet staan wat de reden is van de opzeg ging, en de vraag om binnen zes weken schriftelijk te reage ren of men al dan niet accoord gaat met het beëindigen van de huur. Laat de huurder weten dat hij toch graag de woning wil blijven huren, dan is daar mee de kous niet af. De huisei genaar zal dan hoogstwaar schijnlijk naar de (kan tonrechter stappen. Deze doet dan een uitspraak of de huuro vereenkomst beëindigd mag worden. Doorslaggevend is de reden die de huiseigenaar aan geeft om de verhuur te stop pen. Want de huur kan alleen worden opgezegd op wettelijke gronden. Zo vindt de wet bij voorbeeld het niet nakomen van verplichtingen (afspraken in het huurcontract) een gel dige reden. Huurders die me nen ten onrechte een huurop- zegging te krijgen, kunnen voor informatie en advies con tact opnemen met de huurcom missie in de regio. Het stookseizoen is weer van start. Niet altijd betekent dat au tomatisch de thermostaat van de cv omhoog. In veel gevallen kan worden volstaan met het snel op temperatuur brengen van het ver trek. Daarvoor zijn sinds enige ja ren allerlei vormen van bijverwar ming in zwang. Voorbeelden zijn ventilatorkachels, stralingspane len, oliegevulde radiatoren en combinatiekachels. De stichting vergelijkend warenonderzoek heeft een onderzoek gedaan naar de effectiviteit en veiligheid van deze kachels. Verwarmingska chels bijvoorbeeld verwarmen snel maar geven grotere temperatuur schommelingen te zien dan andere kachels. Opwarmen door middel van radiatoren en stralingspanelen duurt het langst. De belangrijkste conclusies van het onderzoek zijn verwoord in de brochure „ver plaatsbare elektrische verwar ming" te bestellen door overma king van 3,50 op postgiro 1477321 tnv Stichting VWO in Den Haag onder vermelding van de brochu- renaam. Het kopen van duurzame ge bruiksgoederen is geen eenvou dige opgave. Het grote assorti ment aan kachels, open haarden en verwarmingssystemen en der gelijke bemoeilijkt de keus. Dat verklaart de aanwezigheid van een groot aantal bladen waarin ver schillende keuzemogelijkheden op een rijtje worden gezet. De Welke- serie bestaat uit verschillende koopgidsen. Onlangs verschenen in deze serie „Kachels en open haarden" en „Verwarming en iso latie". Bladen die voor 4,95 te koop zijn bij de tijdschriftenhan- del. Het Ministerie van VROM, ver wacht voor de jaren '88 en '89 een inzinking in de bouw. Daarna zal er voor deze bedrijfstak weer een licht herstel optreden. De relatieve werkloosheid is volgens het mini sterie nu bijna op het niveau van de andere bedrijfstakken geko men. Het beeld voor '88 is niet zo gunstig. De totale afzet zal vooral als gevolg van een lagere produk- tie in de nieuwbouwsector van wo ningen naar verwachting met één procent dalen. Geen gunstige voorspellingen dus voor deze branche. Maar de gevolgen van een stagnerende bouw zullen ook in andere sectoren merkbaar zijn. De bouw wordt niet voor niets „de motor van de economie" ge noemd. gen met 0,2 tot 0,3 procent. Van zelfsprekend brengt een en ander enige onrust teweeg op de woning markt. Toch moeten aspirant-ko pers zich niet door dergelijke ont wikkelingen laten opjagen. Door gaans is een stijging van enige tienden van procenten wel op te brengen. Er vanuit gaande dat de voorgenomen hypotheeklening in verhouding tot het inkomen op een redelijke niveau ligt. Als men echter geen verhoging van de hy- potheeklasten wenst dan zijn er nog twee mogelijkheden. Wach ten tot er een wat goedkoper huis wordt aangeboden waardoor een lagere hypotheeklening mogelijk is of door middel van onderhan delingen proberen het favoriete huis goedkoper te kopen. Per jaar worden circa tienduizend woningen aangepast aan de woon wensen van gehandicapten. Vaak blijken noodzakelijke aanpassin gen in bouwtechnisch opzicht niet haalbaar. De enige oplossing is dan verhuizen met alle vervelende gevolgen van dien. „Aanpasbaar bouwen" moet uitkomst brengen. In Oosterhout is onlangs een der gelijk project van tien woningen opgeleverd. Huizen die zodanig zijn geconstrueerd dat ze be woond kunnen worden door én gezonde en gehandicapte mensen, bijvoorbeeld rolstoelgebruikers. Ondanks het feit dat nagenoeg ie dereen deze ontwikkeling toe juicht lijken ook hier de bezuini gingen toe te slaan. Staatssecreta ris Heerma gaf bij de oplevering van de Oosterhoutse woningen aan dat zijn ministerie de kosten van het aanpasbaar wonen zwaar laat wegen. In het kader van het woningbouwfestival in Den Haag is een prijsvraag uitgeschreven on der de titel „Aanpasbaar bou wen". Een initiatief van Het Cen traal Coördinatiepunt ter bevor dering van Toegankelijkheid. Deelname staat vrij aan studenten en pas afgestudeerden van oplei dingen voor ontwerpers. Er is weer volop beweging aan het rentefront. In de Verenigde Staten vertoont de „prime rate" een stij gende tendens en datzelfde geldt voor de rente die Ruding op staatsleningen verstrekt. Deze stij ging is voor veel geldverstrekkers aanleiding geweest ook de rente voor hypotheekleningen te verho- In Spijkenisse vonden we deze woondroom. Gelegen aan de Wes tersingel 1, een prachtige bunga low met garage. De tuin grens aan een vijver en een park. De schitte rende aanleg van de tuin geven de indruk dat men in een park woont. De bungalow zelf is door dacht gebouwd, gericht op maxi male privacy en woongenot. De woonkamer is groot, met vrij uit zicht op de tuin en een schuifpui naar het terras. Er zijn vier slaap kamers, naast de keuken ligt een bijkeuken. Het huis is optimaal geïsoleerd zowel het dak, de spouwmuren als de ramen. Een uiterst comfortabel huis vooral ook omdat alle vertrekken op de begane grond zijn gesitueerd. De vraagprijs bedraagt 398.000,- Kosten Koper. Voor verdere in lichtingen kunt u zich wenden tot Makelaardij Kompas in Spijke nisse, telefoon: 01880-21933.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 9