f Het Nieuwe Huurder Ridderkerksestraat kan het niet verkroppen 7 ,Electronica-bingo" op stadskantoor gaat minstens half miljoen kosten JAZZ BALLET- «SÈdw» Expositie Henny van Leeuwen In't kort TAXI - 4.151122 RANDSTAD EDITIES Stadsblad WÊÊÊkmSm IN SCHIEDAM 31 OKT.'87 Reünie Spieringshoek Sloopverbod voor gevel voormalige synagoge Aktiviteitenpakket „Eigenwerk" Relatiepakketten Nu bestellen! Hofland in Spaland h VAMDAAG: Boek van journalist/ vice voorzitter van de BVSZ Kor Kegel: Laat de Gorzen de Gorzen blijven' UVG heerst voorlopig in Schiedam Met ondermode geef je jezelf een kompliment Nieuwe Alfa 164 Enorme kip-auto' Inverse op de MSX wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 NR. 88 39e JAARGANG oplage 39.135 SCHIEDAM Meer dan 40 jaar heeft hij al zijn vakmanschap, enthou siasme, vrije tijd én spaargeld in zijn huis gestopt: de 71-jarige J. W. van Nimwegen uit Schiedam-Zuid. Met veel liefdevol zagen, schaven, schuren en ver ven timmerde hij zijn simpele bovenwoning om tot een paleis op maat. Blind vertrouwen in overheden en hoge heren heeft hij na zijn veelbewogen leven al lang niet meer. Maar dat hij ooit zou sterven op het plekje dat nog zoveel herinnerin gen heeft aan zijn vrouw en drie kinderen, daar van was J. van Nimwe gen overtuigd. Toen hij in september in de Gor- zette - nota bene het blad van zijn bewonersvere niging - las dat de Rid derkerksestraat gesloopt zou worden, was het of de grond onder zijn voe ten wegzakte. Niemand - noch van de gemeente noch van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid - was ooit een kijkje komen nemen in zijn badkamer, keuken of gang, die tot op de millimeter pas met het mooiste hout zijn volgespijkerd. Toch stond zwart op wit dat ook zijn pand niet meer te renoveren zou zijn en rijp was voor de sloop. „Toen ik hier kwam wo nen, vlak na de oorlog, waren zelfs de venster banken in de kachel op gestookt. Er zat niets van waarde meer in," vertelt de geboren Rotterdam mer, maar nu Gorzenees in hart en nieren. De Ridderkerksestraat staat op de nominatie om te verdwij nen. Warme deken Heb je ooit zo'n pico bello keuken gezien? Tot op het balcon toe heb ik alles winddicht getimmerd. Smoesjes Strijdlustig Ringetje SCHIEDAM Het com putertijdperk dreigt een flink gat te gaan slaan in het toch al krap be meten gemeentelijke budget. Tijdens de be handeling van de begro ting stelde CPN-voor- man Ulferd Bruseker enkele netelige vragen over een tot dan toe ver zwegen plan om ambte naren met grote korting een huiscomputer te la ten aanschaffen. De kos ten van dit lumineuze idee zijn nergens in de boeken terug te vinden, en dat kwam Bruseker nogal vreemd voor. Te meer omdat hij even te voren van wethouder Aad Wiegman (finan ciën) te horen had ge kregen dat er geen geld is voor een kwijtschel- dingsbeleid voor de mi nima. Maar de anders zo open hartige „schatkistbe waarder" kon zelfs bij benadering niet zeggen hoe diep de gemeente voor de computerproef in de beurs moet tasten. „Aan ieder type hangt een ander prijskaartje. Omdat we nog geen definitieve keuze hebben gemaakt, is het nog een schot in het duister om welke bedra gen het gaat. En daarom staat dit plan nog niet in de begroting vermeld," meende Wiegman de zaak af te kunnen doen. Maar zo gemakkelijk was hij niet van Bruseker af. „U begint iets waarvan u niet weet hoe duur het is?" vroeg de CPN-er ver bijsterd. Enquête Wethouder Aad Wiegman gaf het eerlijk toe: Ik kan nog niet bij benadering zeggen hoeveel de computerproef gaat kosten." ■TC VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER SCHIEDAM Ontmoe tingscentrum „Eigen Werk" in de Overschiese- straat 42 heeft een uitge breid aktiviteitenpakket samengesteld voor men sen zonder werk, arbeids ongeschikten, uitkerings gerechtigden en vutters die van knutselen houden. Er zijn altijd vakmensen aanwezig om liefhebbers met twee linkerhanden te helpen. I I. w Sloopbesluit voor 1 ,,Ik werkte in die tijd bij Wil ton als koperslager en kreeg 25 gulden weekgeld. Toch wis ten we iedere keer een beetje over te houden en daarmee ging ik gelijk naar de hout handel. In het weekend was het dan weer timmeren gebla zen. Vakantie, uitgaan, het kon er nooit vanaf. Als arbei der hou je dat niet over als je én een gezin moet onderhou den en je huis piekfijn in orde wil hebben. En van m'n huis baas heb ik nooit ook maar een kilo verf gehad. Iedere spijker die hier in de muren zit, heb ik zelf betaald." Uitverbouwd raakt J. W. van Nimwegen nooit, de bovenwo ning in de Ridderkerksestraat groeit als het ware nog steeds met hem mee. De knusse tie nerkamer van zijn oudste zoon is nu helemaal ingericht als werkplaats, met voor ieder boortje, zaagje of beiteltje een eigen plek. Een gedeelte van de vaste kast op de slaapkamer moest wijken voor een nis voor de televisie. „Nu ik wat ouder word, heb ik het sneller koud. Dan ga ik 's winters al om half zeven naar boven, lekker onder een warme de ken tv liggen kijken," zegt de heer Van Nimwegen tevreden. Ondanks zijn hoge leeftijd is hij niet van plan, zich neer te leggen bij het sloopbesluit van de gemeente. De planologen op het stadskantoor willen een verbindingsweg aanleggen tus sen de Groenelaan en de Bui- tensluis. Na een korte inspec tie van de buurt viel het von nis: de Ridderkerksestraat en de Lekstraat moesten weg. De Den Bommelsestraat mocht blijven staan omdat de huizen daar in redelijke conditie wa ren. „Smoesjes," zegt J. W. van Nimwegen verontwaardigd. „De Bommelse is dik dertig jaar eerder neergezet dan de mijne. Iedereen weet dat de woningen daar veel vochtiger zijn. Ze liggen ook ruim een meter lager. Kan je nagaan hoe de fundamenten er uit moeten zien." Op een informatieavond pro beerde hij vergeefs, de ambte naren op andere gedachten te brengen. Maar volgens hen zou instandhouden van de Ridderkerkse veel te duur worden. Van Nimwegen: „Ze vertikken 't gewoon om de ware reden te vertellen. Mijn huis staat een beetje scheef, zeggen ze. Nou en? Dan kan je half Schiedam wel afbreken. Laat ze er gewoon rond voor uit ko men daf, ze hier een weg wil len aai/eggen." am ewc ai z iyeg Een beetje succes heeft Van Nimwegen met zijn eenman- saktie inmiddels wel geboekt. Jan Goed, projektleider van de stadsvernieuwing in Zuid, is persoonlijk een kijkje komen nemen. Hij was het er volko men mee eens dat alles er even prachtig uitzag. Alleen, gaf hij de gedupeerde huurder bitter weinig kans dat z'n pand gespaard kan blijven. Wat Van Nimwegen het meest steekt, is dat de bewonersvere niging zich aan de kant van de gemeente heeft geschaard. Van de anders zo strijdlustige BVSZ had hij wel wat meer hulp verwacht. De hoge ver goeding die de bewonersvere niging heeft bedongen voor de straat, noemt hij maar een armzalige pleister op de won de: „De eigenaren profiteren daarvan, de huurders niet. Daar ben ik overigens niet ja loers op. Want waar koop ji nog een betaalbaar vrij huis je?" Ondertussen heeft ook BVSZ- voorzitter Albert Bons beloofd, eens polshoogte te komen ne men. Ondanks al zijn kritiek en verdriet, heeft Van Nimwe gen nu al zijn hoop gevestigd op dat bezoek: „Meneer Bons moet toch wel onder de indruk zijn als hij ziet wat ik allemaal heb gedaan. Het ziet er uit om door een ringetje te halen." Hoe trots J. W. van Nimwegen ook is op zijn huis, die grondi ge renovatie noemt hij nog steeds heel bescheiden „een verbouwinkje". „De gemeente is de enige die meteen dat dure woord stadsvernieuwing gebruikt. Nu ben ik wel oud, maar niet gek. Als ze hun plannen hier in de buurt door zetten, dan ziet het er straks niet meer uit." Goedkope huiscomputer voor ambtenaren Waarop Wiegman niet veel meer terug had dan: „De aktie is bedoeld om de gemeente ambtenaren warm te maken voor de computer. En dat is al tijd een goede investering. In andere gemeenten is een der gelijk plan trouwens ook heel positief ontvangen." Uit een enquête is gebleken dat ongeveer 600 Schiedamse ambtenaren wel oren hebben naar het plan. Ze hebben zich inmiddels aangemeld voor een huiscomputer met gemeentes teun. Wakker geschud door de kans op dit privé financiële voordeeltje, blijken zich on dertussen al vijf gesubsidieer de instellingen te hebben op gegeven voor deelname aan deze electronica-bingo. Sauna Sport- en Fitnesscentrum Body-Care •Graaf Florisstraat 62b - Schiedam - Tel 010 - 473 36 77 Ma 18 30 - 19.30 uur Ulferd Bruseker, die had becij ferd dat het plan tussen de 500.000 a 1 miljoen gulden gaat kosten, kreeg opvallend wei nig steun toen hij het financië le naadje van de kous wilde weten. Misschien hield de raad zich wel koest omdat zij mag mee doen aan de proef. De CPN- voorman zelf heeft in elk ge val geen behoefte aan een beeldscherm op zijn werkka mer: „Als raadslid moet je je informatie op straat halen, bij de bevolking, en niet uit een computer." Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond ZIE DE UITNODIGING OP PAG. 3. Bericht voor: HUURDERS EN ERFPACHTERS van bedrijfs- annex kantoorruimtes zie pagina 13 O'C» Mf'fct 5 3t'1 sa 8C etfi-1 I IWlXW tel C'MI'CJ'I VAGTGwED GV b g g c*M9 Delicatessen, groente en fruit Tel. 4706485 SCHIEDAM Scholenge meenschap Spieringshoek houdt een reünie voor alle-oudleerlingen. Zater dagavond 7 november tus sen 20.00 en 24.00 uur zal het grote schoolgebouw naar verwachting ruimte bieden aan ongeveer 1000 oud-leerlingen en tiental len docenten en oud-do- centen. De kosten voor de reünie zijn 10,per persoon en kunnen op de avond bij de ingang betaald worden. Een schriftelijke aanmel ding vooraf stelt de school op prijs, met vermelding van: jaar van vertrek, roepnaam (meisjes-)naam. SCHIEDAM De Schiedamse kunstenaar Henny van Leeuwen exposeert van 1 tot en met 28 november bij Gale rie Hachmang Moesman. Zijn schilderijen zien er in eerste instantie uit als „colour- field-paintings", maar bij nadere beschouwing blijken de kleurvlakken zeer zorgvuldig opgebouwd te zijn en is er veel aandacht besteed aan de huid van de verf. Er zijn dan ook verschillende niveau's waarop de schilderijen begrepen kunnen worden. Hun inhoud komt naar voren door de spanningen die worden opgeroepen door begrenzingen van de vormen en een specifiek kleurgebruik. Wat eerst heel formeel leek blijkt venijnig of poëtisch te kunnen zijn. Formaliteit is hier niet gebruikt als onderzoek naar wat de verschillende schildermiddelen kunnen doen, maar een gestructureerde methode om uitdrukking te geven aan gevoelens en emoties. Hierin onderscheidt Henny van Leeuwen zich duidelijk van de fundamentele schilders. De formaten zijn zeer uiteenlopend maar altijd min of meer vierkant. Zonder kracht te verliezen in de kleine en zonder te verdwalen in de grote formaten, lukt het Henny van Leeuwen om met bijna fundamentele schilderkunst een ui ting te geven aan zijn emoties die niet zonder humor hoeven te zijn. Galerie Hachmang Moesman op de Lange Haven 50 is ge opend van woensdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Medewerksters van de Kruis vereniging houden dinsdag 3 november een informatie middag over hun werkzaam heden tussen 14.00 en 16.00 uur. Ook het medicijngebruik en eventuele vóór en nadelen daarvan zullen dan aan de orde komen. De Erker wil in de toekomst vaker thema bijeenkomsten over de gezond heidszorg organiseren en roept belangstellenden op eventuele ideeën hiervoor in te leveren. SCHIEDAM De Vereniging „Onderling sterk" afdeling Schiedam houdt dinsdag 3 no vember een oprichtingsverga dering in het clubgebouw van de GJVW, is een belangen vereniging vóór en dóór mensen met een verstande lijke handicap. Inlichtingen bij Franka de Ruiter of Janny Lepolder, tel. nrs. 4737241 of 4707525. De Bethelkapel in de Gorzen is vanaf 3 november iedere dinsdagochtend tussen 9.30 en 11.30 uur geopend voor pu bliek. De bedoeling is dat be zoekers daar een kaartje kun nen leggen of een praatje kun nen maken met elkaar onge acht hun kerkelijke achter grond. ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN. TEL. 010-4370733 SCHIEDAM- De gemeen te heeft een sloopverbod uitgegeven voor de voor malige synagoge op het Raam. Daarmee zijn de langdu rige inspanningen van de Bewonersvereniging Schiedam Centrum - die zich al lang inspant voor het behoud van tenmin ste een gedeelte van het vroegere Joodse gebeds huis- beloond. De planologen op het stadskantoor zagen tot nu toe geen kans om de synagoge in te passen in de nieuwbouw die op het Raam moet gaan verrijzen. Het idee van de BVSC om de karakteristieke gevel van het pand als toegangspoort te gebrui ken voor het toekomsti ge huizencomplex bleek het ei van Columbus. Het Sherry de Terry ge bouw, dat naast de voor malige synagoge staat zal wel in zijn totaliteit worden neergehaald „Eigen werk" biedt het vol gende programma: Tekenen en schilderen voor beginners: donderdagmorgen van 9.30 tot 12.30 uur; Tekenen en schilderen voor gevorderden: woensdagsmor gens van 10.00 tot 12.30 uur. De kosten voor beide cursus sen zijn 15,borgsom voor het gebruik van een koker met 10 kwasten, 35,voor verf en kleine materialen. Op het eind van het cursusjaar wordt bij (verplichte) inleve ring van de kwasten 10, terugbetaald. Bloemschikken: dinsdagsmid dags van 13.30 tot 15.00 uur, alleen materiaalkosten; Handenarbeid: woensdagsmid dags van 13.30 tot 16.00 uur, alleen materiaalkosten; Molens maken voor in de tuin; dinsdags de hele dag. Materi aalkosten die in gedeelten be taald kunnen wórden. Metaaldraaien, houtdraaien, machinale bewerking etc. kan begeleid worden in een daar voor afgesproken tijd. Er zijn alleen materiaalkosten; Pottenbakken: Wie interesse heeft, doet er goed aan zich snel aan te melden. De cursus start over enkele weken; Klaverjassen. Dit vindt plaats op donderdag 29 oktober en/of 1 november. Darten. Daarvoor kunnen wedstrijden worden vastge legd. Informatie en opgeven bij het Ontmoetingscentrum tel. 0104263569 of bij Corry Bosch tel. 010—4262850.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1