4^ Asielzoekers naar Schiedam ABP wil binnen drie maanden herbouwen Politie-aktie besluit reeks incidenten L •i ZONNECENTRUhK DE MOOISTE SLAAPKAMERS VINDT U BIJ UW SLAAPVOORLICHTER* mm oo 'Xj' 'n RANDSTAD EDITIES Stadsblad OlEIS 4 4IIINS RADIO ABA \Q: Rietzeilers gooien trossen los De teleurstelling van een sportieve duizendpoot Wijkpost Zuid in nieuw jasje UVG collectief op de goede weg Muzikale hoogstandjes in Passage Theater wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 NR. 89 39e JAARGANG SCHIEDAM Schiedam gaat gastvrijheid verlenen aan 21 asielzoekers. Eind november worden de eer ste vluchtelingen - Tamils afkomstig van Sri Lanka - verwacht. Zij zullen worden gehuisvest in wissel woningen op de Burgemeester Honnerlage Grete- laan in Nieuwland. De keuze van die plek lijkt in strijd met eerdere plannen van het gemeentebestuur, dat concentratie van buitenlanders in dat stadsvernieuwingsgebied juist tegen wilde gaan. Toch is er in dit geval geen sprake van een twee slachtig beleid, volgens Rob van der Nol, ambte naar bij de afdeling Algemene Burgerzaken op het stadskantoor. kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 Voor de brandweer was het blussen een riskante klus vanwege het instortingsgevaar SCHIEDAM Dat ze op het stadhuis de rode lo per voor hem zouden uit leggen, had George Toth niet verwacht. Maar dat alle deuren hermetisch gesloten zijn gebleven, bij de gemeente Schie dam, is hem toch wel bitter tegengevallen. De ondernemer in hart en nieren werd een half jaar geleden eigenaar van het zogenaamde „Bols-complex", de voor malige branderij De Ko ning aan de Burgemees ter Honnerlage Grete laan in Nieuwland. Met de regelmaat van de NU OOK IN SCHIEDAM BROERSVEST 125 ZIE ADV. ELDERS IN DIT BLAD klok kreeg de dynami sche hemelbestormer de pin op de neus gezet om dat, volgens de overi gens zeer begripvolle za kenman, de plaatselijke ambtenaren zijn tempo niet kunnen bijbenen. Een politie-aktie heeft vorige week dinsdag in één klap een eind ge maakt aan het geduld van Schiedams meestbe- sproken projektontwik- kelaar. Met grote overmacht be traden de wetshandha- vers, vergezeld van en kele vervaarlijke hon den, Toths terrein om een portocabin waar geen vergunning voor was verleend, te verwij deren. De man die zich zelf beschouwt als de ge roepene die de werkgele genheid en economie van de Brandersstad uit het slop moet halen, voelt zich nu behandeld als een ordinaire misda diger. Vlekkeloos Goudschaaltje 131 m m Tl De politie voorkwam esca laties door tactisch op te tre den. "I Horizonvervuilend TV DEFEKT? Vldeospeciallsten Wirwar Robin Hood VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN SB slaapco/vifoiTBH beddenspeciaalzaak - slaapkamers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel.:010-4 26 87 17 Het Bolscomplex vlak tegenover Molen De Palmboom STUNT - VACANTIEBRUIN MET ONZE SNELBRUINER SCHIEDAM Het ABP gaat. alles op alles zetten om binnen de drie maan den de sporen uit te wis sen van de felle uit slaande brand die vrij dagavond een gedeelte van bedrijfsverzamelge bouw Torendijk in de as legde. Door de vuurzee, die voor veertig miljoen gulden schade aanricht te, werden drie onderne mingen dakloos. De ge meente heeft inmiddels voor hen een geschikt tijdelijk onderkomen weten te regelen. Volgens de Schiedamse brandweer scheelde het niet veel of het comple te, 30 bedrijven tellende complex aan de 's Gra- velandseweg/Caland- straat was in vlammen opgegaan. „Tijdens het blussingswerk heeft het er constant om gespan nen, houden we het of houden we het niet," zegt plaatsvervangend commandant Ad van Leeuwen. Hij noemt de- brand van afgelopen vrijdag één van de meest ingewikkelde waarmee Schiedam ooit werd geconfronteerd. „Onze jongens hebben een topprestatie geleverd," al dus een tevreden Van Leeuwen. In dat compli ment betrekt bij ook de korpsen van Vlaardingen, Maassluis, Rotterdam en Capelle aan den IJssel, die bijstand verleenden in de industriepolder. Wonder Riskante klus Miljoenenstrop m w Nieuwe Van der Nol: „Ik weet dat op sommige plaatsen in Nieuw land de rek er uit is voor de Nederlanders. Zij herkennen hun direkte omgeving niet meer als hun eigen wereld, maar dit stukje Nieuwland ligt helemaal apart. In Schiedam is nu een groot gebrek aan goede en betaalbare woningen. Nu wil het geval dat op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan net die portocabins leegkwamen. Die zijn gestoffeerd en uiter mate geschikt voor deze opvang. Dan ga je niet verder zoe ken. Eventueel verplaatsen van die wissel woningen naar een andere wijk zou veel te duur worden." De portocabins - die niet zo lang geleden als wisselwoning voor ouderen uit Huize Frankeland werden gebruikt - staan al een tijdje leeg en kosten de gemeente dus geld. De opvang van vluchtelingen - het Rijk betaalt hun huur- en levenson derhoud - is toch geen winstgevende bezigheid voor Schie dam, vertelt Rob van der Nol: „De portocabins worden straks weer bewoond, maar dat levert de gemeente niets op. De woningen moeten nog gemeubileerd worden en ook wordt er extra inzet van het ambtelijk apparaat verwacht. Als je dat omslaat,, betwijfel ik of deze gastvrijheid zelfs maar kostendekkend is." De asielzoekers krijgen in Schiedam hulp van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland. Bovendien kunnen ze ge bruikmaken van de voorzieningen die er al zijn in de Bran- dersstad voor buitenlanders. Het zal gemiddeld twee jaar duren voordat het ministerie over hun aanvraag voor een definitieve verblijfsvergunning heeft beslist. In die periode mogen de Schiedamse vluchte lingen gebruik maken van de wisselwoningen op de Hon nerlage Gretelaan. Daarna zullen ze elders worden gehuis vest. Touwtrekken om toekomst Bolssilo „Laat ik voorop stellen dat de politie zeer correct is opgetre den," zegt de Hongaar van ori gine. „Maar de zaak had ge makkelijk uit de hand kunnen lopen. Dat keetje was daar neergezet als voorlopige kan toorruimte voor één van mijn huurders die met mijn steun een autohandel voor de smalle beurs wilde opzetten. Hij heeft toevallig ook een paar flinke honden. Gelukkig zaten die opgesloten in een auto, anders was het leed niet te overzien geweest. Ik geef gelijk toe, dat mijn verzoek om een portocabin te mogen plaatsen, was afgewe zen. Alleen ben ik waarschijn lijk de enige in Schiedam die geen toestemming krijgt om zo'n tijdelijk keetje neer te zet ten. Bovendien, is het nu no dig om bij zo'n toch kleine overtreding met zoveel uiter lijk vertoon op te treden? En dit is nog maar een voorbeeld van de vele incorrecte benade ringen, die ik te slikken heb gekregen. De maat is vol voor mij." De geschiedenis van George Toth lijkt op die van de haast spreekwoordelijke krantenjon gen die het tot miljonair schopt. Als klein kind emi greerde hij met zijn ouders naar Nederland zonder ook maar één woord van de taal te begrijpen. Inmiddels drukt hij er zich vlekkeloos in uit en heeft hij een klein zakenimpe- rium weten op te bouwen. Hoe succesvol zijn onorthodoxe aanpak kan werken, bewijst alleen al het riante kantoren complex aan de Tuinlaan. Dwars tegen alle adviezen in, kocht Toth het compleet ver vallen bejaardentehuis op, re noveerde het in extreem korte tijd van top tot teen en wist er huurders van buiten de standsgrenzen voor te vinden. Diezelfde formule, maar dan in het groot, wilde hij nu gaan toepassen op het „Bols-com plex." Maar dat zat hem niet glad. Toth: „Ik heb er resepct voor als Bouw- en Woningtoe zicht me op de vingers tikt als ik wat te voortvarend ben. Maar élles wat ik doe wordt op een goudschaaltje gewogen. Terwijl ik voor deze plek al dertien huurders naar Schie dam heb gehaald. Mijn enige doel is om de werkgelegenheid in de stad een oppepper te ge ven - al zal ik niet ontkennen dat ik daar zelf ook aan wil verdienen. Al deze panden stonden te verkommeren zon der dat er iets mee gebeurde. Nu pak ik de boel aan, stuit ik op tegenwerking. Dat kan je toch geen konsekwent beleid noemen in een stad die zo graag ondernemers binnen wil halen." Ondanks de vele teleurstellin gen van de afgelopen maan den heeft George Toth de hoop nog niet opgegeven om tenminste met de gemeente rond de tafel te gaan zitten. Tot nu toe bleven de kontak ten beperkt tot een formele briefwisseling met een geïrri teerde ondertoon. Pas vorige week liet wethouder Hans van Kleef weten, wel eens met Toth te willen praten. De oorzaak van de wat stugge houding van de autoriteiten blijkt bij navraag op het stads kantoor de uiteindelijke be stemming van de Bols-silo te zijn. In vroeger tijden werd die betonnen kolos gebruikt voor de produktie van jene vergrondstoffen. De gemeen telijke planologen noemen de toren „horizonvervuilend" en zouden hem het liefst met dy namiet opblazen. Een riskant, maar vooral onbetaalbaar kar weitje. Toth denkt het gevaarte te kunnen ombouwen tot luxe kantorenflat. „Dan zal hij eerst met een financieel en tech nisch verantwoord ontwerp moeten komen," verdedigt ad- junct-direkteur Frans Griffi oen de gereserveerdheid op het stadskantoor. „De silo is naar ons idee voor niets anders bruikbaar dan voor de opslag van bulkgoede- Wij helpen direktlll Tel. 426077W733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 VKtoop - Inruil - Rupmtru Ook voof uw woomochmot oo kooikootoo ren. Om die omhoog te persen is een zware installatie nodig. Zo'n bedrijf zou dan in catego rie 4 in de zin van de hinder wet vallen. En dat laat zich niet combineren met anders oortige firma's of woonhuizen. Als we nu allerlei vergunnin gen uitgeven en mijnheer Toth maakt van de silo uiteindelijk toch een buikopslag, dan zitten we als gemeente met de ge bakken peren. Tenslotte is het onze verantwoordelijkheid dat dit soort open plekken in de stad goed worden opgevuld." De politie-aktie van vorige week dinsdag mag dan voor de Hongaar de druppel zijn die de emmer deed overlopen, op het stadskantoor werden tegelij kertijd de grenzen van het ge duld overschreden. Frans Griffioen: „Wij hebben Toth al diverse malen gewaar schuwd zijn illegale bouwakti- viteiten te staken. Maar hij creëert een wirwar van namen, firma's en adres sen en is persoonlijk onbereik baar voor ons. Kort geleden heeft hij nog zonder toestem ming een inrit aangelegd bij voorbeeld. Ditmaal ging hij echt over de schreef en wilden we niet langer lijdzaam toekij ken. Nieuwland is verklaard tot stadsvernieuwingsgebied en er is ons alles aangelegen de zaken daar grondig aan te pakken." Het lijkt er op of het sprookje van de moderne Robin Hood een voortijdig einde vindt in wederzijds onbegrip. Toch be staat er een kans dat het steek spel niet veel meer betekent dan wat overbodig wapenge kletter. Beide partijen hebben de hoop op een onverwachte wending niet verloren. „We hebben alle waardering voor mijnheer Toth en weten uit het verleden dat hij moeilijke klussen aankan," verzacht het adjunct hoofd van gemeente werken de ogenschijnlijk zo harde standpunten. En ook de Hongaar zelf laat zich niet on betuigd: „De gemeente Schie dam en ik hebben elkaar no dig. Ik heb er het volste ver trouwen in, dat het alsnog tot een dialoog komt." sneV°<Upe,Vee< IC Op: Sbuna - Sport en Fitnesscentrum Body-Care 5-Rittenkaart Graaf Flonsstraat 62b Schiedam - Tel 010 473 36 77 37,50 Dankzij die grote slagkracht van 120 brandweermensen bleef het overgrote deel van het complex, waaronder de kantorenflat, gespaard. Burge meester Reinier Scheeres volg de gespannen vanaf de negen de verdieping ervan de strijd tegen de oprukkende vlam men en verklaarde achteraf dat hij zelfs op die hoogte het gevoel had, bij een open haard te staan. Van Leeuwen noemt het dan ook nog steeds een wonder dat de hoogbouw niet veel meer opliep dan rook- en water schade. Volgens hem is dat mede te danken aan de uitste kende brandwerende voorzie ningen in het acht jaar oude pand. De daken van de be drijfshallen waren met opzet zo licht geconstrueerd, dat ze -bij een eventuele ramp snel in elkaar zouden storten. De hitte kon daardoor naar buiten stro men in plaats van zich een weg te banen naar de bedrij ven er naast. Bovendien wa ren isolatie-materiaal en dak bedekking van een hoge brandvertragende kwaliteit- Het vuur kon zodoende niet „weglopen". Van Leeuwen: „Toch bleef het voor ons een riskante klus. Onze mensen moesten diep het pand in en dat was gezien het instortingsgevaar geen kleinig heid. Twee jongens kregen een muur over zich heen, maar kwamen er gelukkig betrek kelijk goed vanaf. „Een geluk bij een ongeluk noemt de plaatsvervangend comman dant het dat de brandweer net twee weken geleden een grote regionale rampenoefening heeft gehouden om de verbin- dings-commandowagen te tes ten. Met name die ervaring kwam vrijdag goed van pas. De hulptroepen waren nu in een mum van tijd op de juiste plek en met het juiste materi aal aanwezig. Ondertussen is na een uitge breid onderzoek aan het licht gekomen, dat de brand ver moedelijk is aangestoken. Het vuur ontstond bij Vilters BV, een groothandel in elektrisch materiaal en volgens de politie was daar kort voor het uitbre ken van de brand ingebroken. Behalve Vilters BV, gingen ook Jurid BV (rem- en in structiematerialen) en Kinman BV (technische groothandel) in vlammen op. Een tiental firma's liep vrij ernstige scha de op. Het Algemeen Burgelijk Pen sioenfonds is ondanks de mil joenenstrop blij met de uitein delijke afloop. In een grote ad vertentie op de voorpagina van het Algemeen Dagblad be dankte ABP maandagochtend de Schiedamse brandweer en politie voor hun snelle en doelmatige optreden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1