Bewonersvereniging Zuid maakt hete hangijzers bespreekbaar Bibliotheek direkteur houdt het in Schiedam voor gezien. Bibliotheek overstelpt met emotionele reacties Duizenden kilometers door de Sahara met een VW IS Winnaar ballonnenwedstrijd ZDNNECENTRUIK RANDSTAD EDITIES VAN DER WAAL Stadsblad 4 RADIO ABA Donderdag en vrijdag wegens verbouwings werkzaamheden gesloten. Zaterdag 14 november weer open _Jfoto film video MO; Eerste winst DWS heren Tienjarig kabelnet pas aan begin ontwikkeling Programma Passage Theater Museumconcert: Cultureel hoogtepunt wekelijks met 71 edities kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Bij ge brek aan beter lijkt de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid (BVSZ) de horzelfunctie in de plaatselijke politiek te gaan vervullen. Hield de actieve vereniging van Gorzenezen het tot nu toe bij de eigen wijk, za terdag worden de gren zen definitief overschre den. In de conferentie 'Veiligheid in de woon omgeving' die de BVSZ 14 november orga niseert komt een pro bleem op hoog stedelijk niveau aan de orde. Wat de overheid kan doen om de bevolking een ge voel van geborgenheid terug te geven is een the ma dat momenteel furo re maakt in discussies tot ver huiten Neder land. Misschien dat ge luk dan in de jaren ne gentig weer heel gewoon wordt. Zuid heeft wat dat betreft een voor sprong op andere stads delen. In het gemoedelij ke buurtje waar ieder een elkaar kent krijgen de kleine criminaliteit en vereenzaming nauwe lijks kans. Met deze conferentie springt de bewonersvere niging dan ook in de bres voor die wijken waar het bekende touwtje uit de brievenbus allang is ver vangen door dubbele grendels, nachtsloten en dievenklauwen. Lange adem Alleenstaanden Uitgeslapen De organisatoren van de Stadsconferentie in Zuid. Van links naar rechts: Maarten van Otterdijk (Opbouwwerker), Ar- mand van Puyvelde (bestuurslid BVSZ) en Bea Oomens (lid Schiedamse Vrouwen emanciaptie Organisatie). SCHIEDAM De wie- gedood blijkt zo'n bela den onderwerp, dat de bibliotheek een tentoon stelling erover voortij dig heeft afgebroken. De expositie, afkomstig uit 's-Hertogenbosch, werd een week geleden geo pend in het filiaal in de Blauwe Brug en zou tot eind deze maand blijven in Schiedam. Overdon derd door de emotionele reacties van een aantal bezoekers en personeels leden besloot biblio theek- direkteur Henk Ewoldt al het foto- en in formatiemateriaal nog vóór het weekend weer in te pakken. De gebroerders Kroon en Huib Povel vertekken naar Afrika. SCHIEDAM Het zou de titel van een span nend avonturenboek kunnen zijn: „Povel gaat naar Afrika" met ingre diënten als: woestijnro vers, fata morgana's en cyaankali-pillen als de uitdroging nabij is. Mis schien worden de avon turen van Huib Povel (43) eens in een boekje opgetekend. Weinigen maken nu eenmaal een 9000 kilometer lange reis met een tien jaar oude Volkswagen Kever naar Burkina Faso, het voormalige Opper-Volta, waar dagbladen de staatsgrepen niet kun nen bijhouden. Een tra ject dat nota bene voor het grootste gedeelte door de Sahara loopt, een broodplaats van slangen en schorpioe nen. De winnaars van de ballonnenwedstrijd pakken hun kadootje uit bij Zeemans ijzerhandel. Kaart Tijd Bang Systeem TV DEFEKT? Vldeospeelallsten ■J WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 NR. 91 39e JAARGANG Nieuwe Grensverleggend debat over (on) veilig Schiedam De BVSZ mag dan de rol van weldoender op zich nemen, toch is het organiseren van de stadsconferentie niet helemaal een vorm van belangloze bu renhulp. „Wij vinden dat discussies over hete hangijzers veel te veel binnenskamers worden gevoerd", stelt bestuurslid Ar- mand van Puyvelde' „Door dit soort onderwerpen nu een openlijk aan de kaak te stel len, hopen we wat meer leven te brengen in de gezapige Schiedamse politiek. We zijn van de stadsconferentie van plan een traditie te maken. Thema's zijn er genoeg te be denken." Het ziet er overigens wel naar uit dat de pioniers uit zuid bij dit loffelijk streven een lange adem nodig zullen hebben. Tot nu toe hebben zich slechts een handjevol ge meenteraadsleden voor d^ de batten aangemeld. Als aanzet voor de discussies op de 14e hebben werkgroe pen de veiligheid onder de loep genomen van een drietal woonblokken in Nieuwland, West en Oost. Het is de bedoe ling dat deelnemers aan de conferentie gaan praten over knelpunten die tijdens deze onderzoeken aan het licht zijn gekomen. Van Puyvelde: „We hebben daarbij met opzet niet de en- quete-vorm gebruikt. Anders loop je het risico dat je de mensen problemen aanpraat. Een aantal bewoners is door ons uitgenodigd om in een on gedwongen gesprek hun hart te luchten." Het resultaat van alle inspanningen leidt op het eerste gezicht niet tot opzien barende conclusies. Onverlich te galerijen, onoverzichtelijke keldergangen, donkere straat jes en slecht hang- en sluit werk zijn tenslotte punten die al in heel wat rapporten ver meld staan. Opvallend is ei genlijk alleen een mening die in Nieuwland werd genoteerd: heeft de toename van het on veilige gevoel bij mensen niet te maken met het groeiend aantal alleenstaanden? „Lastige en vervaarlijke ogen de honden" worden in Oost opgevoerd als veroorzaker van angst en onbehagen. In Nieuwland denkt een enkeling dat de aanschaf van zo'n "vechtmachine" juist het ge volg is van bangheid. Deelnemrs aan de Stadsconfe rentie mogen zich over dit soort stellingen gaan buigen onder toezicht van een ge spreksleider en een tweetal onafhankelijk deskundigen, zoals landschapsarchitect Loes van Delft en welzijnsonderzoe- ker Infrid Rohde. Het evene ment wordt financieel moge lijk gemaakt door de gemeente Schiedam die een subsidiever- leende in het kader van de wooncunsumenteregeling. Om welke som het precies gaat wil Van Puyvelde niet kwijt. Hij houdt het op "een aardig be dragje". De Schiedamse politici zijn kennelijk wel uitgeslapen genoeg om hun kritici lek ker aan het werk te houden. Vorig jaar maakte de Schie damse vrouwen Emanciap- tie Organisatie (SVO) een lijvig boekwerk over onvei lige plekken in de stad. Het luxe uitgevoerde rapport van de BVSZ zal het er leuk naast doen op de boeken plank van de bestuurderen. De Stadsconferentie over veiligheid wordt gehouden op zaterdag 14 november in klubuis Zuid in de Dwars straat 42. Aanvang 10.00 uur; afsluiting 15.30 uur. Voorafgaande aan de discus sies zal wethouder stadsont wikkeling Hans van Kleef een korte inleiding houden. SCHIEDAM Henk Ewoldt direkteur van de Gemeen schappelijke Openbare bibliotheek, gaat Schiedam ver laten. Met ingang van 1 maart 1988 wordt hij direkteur van de bibliotheek in Tilburg. Toen Ewoldt een dikke drie jaar geleden solliciteerde in Schiedam werd hem als lokkertje een gloednieuw pand beloofd. Inmiddels is er voor kapitalen gediscusieerd, vergaderd en gepraat op hoog niveau over een andere huisvesting van de bibliotheek. Maar nog steeds is er geen paal de grond in ge slagen. Het huidige onderkomen aan de Lange Haven gaat in financieel opzicht steeds meer lijken op de beruchte bo demloze put. Komende maand moet de verwarming ver nieuwd worden - kosten 46.000 gulden- in het gebouw dat eigenlijk al is afgeschreven. Henk Ewoldt's ongenoegen over de hele gang van zaken is groot. Toch is dat volgens de bibliotheekdirekteur niet de voor naamste reden van de ontslagaanvraag die hij eind vorige week naar het college van burgemeester en wethouders heeft gestuurd. Henk Ewoldt: „Ik heb jaren in het Zuiden gewoond en gewerkt en vind het prettig terug te keren naar mijn oude stek. Bovendien heeft Tilburg bijna het dubbele I aantal inwoners van Schiedam. De bibliotheekvoorzienin gen zijn daaraan aangepast. Wat dat betreft ga ik er dus een stuk op vooruit. Natuurlijk speelt ook mee dat ik hier vooral de laatste tijd niet zo naar zijn zin heb gehad". De laatste paar maanden van zijn dienstverband in Schiedam hoopt Ewoldt nog 'een paar karren te kunnen trekken'. Zo wordt er gestart met de automatisering van de bijfilialen en is het de bedoeling dat de verbouwing van de Oost- bieb voltooid is tegen de tijd dat Ewoldt naar Tilburg verhuist. De jaarlijkse Ouderraad van RSG-Schravelant wordt ge houden in de kantine van de school. De avond begint om 19.30 uur met een huishoude lijk gedeelte. Na de pauze zul len een beroepsvoorlichter van de Shell en een beroepsconsu- lente van het Arbeidsbureau adviseren vanuit de praktijk. De avond is niet alleen be doeld voor ouders en verzor gers, maar ook voor leerlin gen. De problemen zijn te wijten aan een verkeerde inschatting vooraf, volgens de bibliotheek direkteur Henk Ewoldt: „Onze vaste tentoonstellingsruimte in de Blauwe Brug hebben we uitgeleend aan de onderwijs- consulent voor de expositie „Aai eens een krokodil". Het materiaal over de wiegedood moesten we dus noodgedwon gen neerzetten tussen de kas ten op de volwassenen-afde ling. Bezoekers konden niet kiezen of ze er wel of niet mee geconfronteerd wilden worden. En daar kregen we de nodige kritiek op. Dat begrijp ik best. In Noord wonen veel gezinnen met kleine kinderen en dood bij baby's is een teer onderwerp juist bij hen. We hadden de wiegedood-exposi- tie beter uit kunnen stellen tot een latere datum, als we weer een aparte ruimte beschikbaar hadden gehad. Maar dat soort dingen bedenk je nu eenmaal vaak pas achteraf. Gorzenees op ontdekkingsreis ..:vv>y Huib Povel (43 en Gorzenees) vertrok afgelopen zaterdag naar donker Afrika. Huib mocht mee. De gebroeders Arie en Martin Kroon uit Friesland gingen toch op pad met twee wagens. Arie Kroon is coördinator van het Steun fonds Sahel-projekten. Het fonds realiseert in stadje Oua- higouya (10.000 inwoners en 180 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Ouagadouga) een jongerenproject. De Fries wil zich gaan vestigen als ver pleger. De wagens, afgeladen met gereedschap voor dat pro- jekt, blijven hoe dan ook ach ter. Martin Kroon is automon teur. Nooit weg in deze tocht die zich moeiteloos laat verge lijken met „Parijs-Dakar". In zijn woning aan de Putters- hoeksestraat bekeek Huib Po vel één dag voor vertrek de kaart van Afrika nog maar eens. Terwijl de hond voor de open haard gestrekt lag - nog niet in de gaten dat z'n baas er zes weken vandoor ging gleed de wijsvinger van de Schiedammer (herstel: Gorze nees) in luttele seconden over het duizenden kilometers lan ge traject dat hij na Tiger (een plaats in het Noorden van Afrika) „de piste" noemt. Bij de bibliotheek sloeg hij voor de zekerheid nog wat boeken in over Burkina Faso. Volgens Povel is november de beste tijd van het jaar om een dergelijke onderneming op po ten te zetten. In april-mei is het bloedheet. En tot eind sep tember zijn de wegen boter zacht (regentijd). Voor Povel zal de aankomst in Ouahi- guoya een hernieuwde kennis making zijn. In zijn praktijk jaar aan de Hoge Technische School was hij betrokken bij de bouw van een dam in Mali. Sindsdien bezocht hij dit ge deelte van Afrika vijfmaal. Drie jaar geleden ontmoette hij Arie Kroon, vanwaar de huidige samenwerking. Bang uitgevallen is Huib Povel niet. Althans niet waarneem baar aan de buitenkant. Een verdwaling in de woestijn be hoort tot de risico's van het vak. „Er zijn sporen in de Sa hara die soms een paar kilo meter breed zijn. Het is moge lijk dat je een vals spoor volgt. In dat geval moet je bij de wa- SCHIEDAM De ballon nenwedstrijd van de Broersvestwinkeliers tij dens de kindermiddag op de Brandersfeesten, heeft Marcel Blom geen windei eren gelegd. Zijn ballon, voorzien van kaartje en adres, kwam helemaal in het Finse Li- vonsaari terecht, toch mooi zo'n 1500 kilometer van Schiedam. Daar wonen kennelijk aardige mensen, want ze stuurden per kerende post een berichtje terug naar de Brandersstad. Daar stond al een zak vol met brieven uit allerlei landen, tenslot te waren er in september zo'n 1350 ballonnen de lucht ingegaan. De ANWB moest de win keliers zelfs een handje helpen bij het vinden van alle verre oorden waar ze allemaal terecht gekomen waren. Marcel Blom kwam na intensief topo grafisch speurwerk uitein delijk als de beste uit de bus. Woensdagmiddag kreeg hij samen met de andere prijswinnaars zijn prijs uitgereikt door de voorzitter van de Broers vestwinkeliers de heer Zeeman. Alle andere deelnemers aan de ballonnenwedstrijd waarvan de kaartjes voor de vinders zijn geretour neerd, kunnen binnenkort een VVV-kadobon in de bus verwachten. LVIlMbVkM I i\vn\ STUNT - VACANTIEBRUIN MET ONZE SNELBRUINER Sauna - Sport- en Fitnesscentrum Body-Care 5-Rittenkaart Graaf Florisstraat 62b - Schiedam - Tel 010 - 473 36 77 37,50 gen blijven. Alleen dan kun nen ze je vinden en kan je zelf signalen geven, bijvoorbeeld door een autoband of benzine in brand te steken". Ook is er een systeem van af- en aanmelden bij diverse poli- tiepostjes. Hoe dit allemaal werkt is Povel een groot raad sel. De toekomst zal het leren. Huib en de twee Keverfanaten moeten het doen met tien liter water per man per dag. Vrese lijke wegen, stof happen, kou de nachten. Huib Povel heeft het er allemaal voor over om nog een keer zijn geliefde va- kantiestek te bezoeken. „De mensen in Burkina Faso ge ven hun laatste bezittingen nog weg. Je bent een lid van de gemeenschap. Hier in het rijke Europa is iedereen een nummer. Het klimaat kan on draaglijk zijn, de insekten hin derlijk, maar daar heerst men selijkheid. De Jubileum-drive van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft verdeeld over vier lijnen de volgende winnaressen opgeleverd: A-lijn: 1. Voorwinde-Bakker, 60.42 B-lijn: 1. Tamboer- Smits, 61.90 C-lijn: 1. R. Brussé-van Ravens, 63.49 D-lijn: 1. Entingh-Simonis, 61.90 Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenmaan 95 Vérkoop Inruil Ropêrtlio Ook voor im wotmachinos on koolkotton Zie onze advertentie in de krant van a.s. vrijdag Rembrandtlaan 71, Schiedam, telefoon 010-4264373 Het Nieuwe V

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1