t I Goed tv-signaal net zo gewoon als kraanwater Tienjarig kabelnet pas aan begin van ontwikkeling Televisie in beeld Prins Frans geïnstalleerd CC K gS FIJNSTE DONSDEKBEDDEN VINDT U BIJ UWSLAAPVOORLICHTER 3Q Straatrovers aktief Paul Berg verkoopt brillen en heeft zelf uitstekende ogen! I IS U 11 NS Spinnenjager" dader van brandstichting^ SCHEPER 58.- 29.- Drie pompstations overvallen 'het NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG ll NOVEMBER 1987 PAGINA 3 v i,w: '.-w Hans van der Sloot SCHIEDAM Tien jaar is een hele tijd, gemeten op de beperkte schaal van de televisie die we nauwelijks twee, drie generaties kennen. Al leen in de ontwikkeling van een kind zijn tien jaar een periode van be tekenis. En toch gaat de ontwikke ling op en van de televisie nog sneller. Daar lijken tien jaren ruimte te geven voor de inwisseling van een komplete kuituur. Zie de beelden van pakweg vijftien of twintig jaar ge leden, de doorzichtigheid van een oude film, het ontbreken van enige ons nog aansprekende humor in registraties van komie ken die ook nu nog het scherm vullen. Tien jaar geleden nog werden strenge codes ge hanteerd omtrent hetgeen er op het nieuws wel en niet mocht worden ver toond. In 1987 is sterven tijdens de koffie van acht uur een gewoon item en verwerken wij achteloos de overgang van een ramp, het uitzagen van verongelukten of de te rechtstelling van een gij zelaar. Met de televie be leven we feesten en slachtpartijen, vieren we op één dag Sinterklaas en zijn we aanwezig bij de verschijning van de ko meet van Halley. Politie rapport SCHIEDAM Frans van Krugten is op het openingsbal van „De Rietzeilers" geïnstal leerd als de nieuwe Het Nieuwe Stadsblad prins voor de komende carnavalperiode. Traditie Het gaat er Paul Berg niet zozeer om of u een bril wilt of lenzen. Hij heeft dan ook fantastisch mooie monturen. Omdat hij zelf uitstekende ogen heeft hoeft hij zelf dus geen keuze te doen, dat maakt het voor hem nog makkelijker om egn eerlijk en objec tief advies te geven. Jammer voor 'm want 'wie appelen had gevaren, had appelen gegeten...' Maar als u komt kunt u rekenen op 'n eerlijk advies. Daar komt u toch voor!? Prima opticien eigenlijk... Verschil Tevreden Getob ANVC-contactlensspecialist - OV-optometrist Nolenslaan 418 - Schiedam - tel: 010-4735384 ^Sslaapc^iforf^gS Kontakt Warboel 18-40 jaar Kinderen 40 jaar en ouder Kinderen 70.- 35.- JUWELIER Hof van Spaland 9, Schiedam/Kethel Telefoon(ri(M7(n314^londerdagavor^ Daken zonder antennes: een blik in het verleden en tegelijk misschien in de toekomst. SCHIEDAM Het collecte ren voor „Jantje Beton" is een 15-jarige Schiedammer duur komen te staan. De jongen - lid van de Scoutinggroep Bur gemeester van Haaren - liep met zijn collectebus in de West Frankelandsestraat en werd ingesloten door twee leeftijd genoten. Terwijl de één hem vasthield, wist de ander met geweld de bus uit zijn hand los te peuteren. Het stel verdween daarop te voet richting PK- laan. De inhoud van de collec tebus wordt geschat op onge veer 60 gulden. I! SCHIEDAM De elfde van de elfde lijkt nauwe- lijks een dag voor een se rieuze gebeurtenis, zeker niet in een carnavalsstad als Schiedam. Toch werd, uitgerekend op 11 novem ber, nu precies tien jaar geleden, een mijlpaal be reikt. Na maanden wroe tten in de aarde brachten medewerkers van de openbare nutsbedrijven de eerste verbinding van het nieuwe CAI-net tot stand, 1! de ondergrondse kabels die voortaan het woud van lil televisiemasten op de da ken zouden vervangen. Op die najaarsdag van 1977 drukte Reinier II! Scheeres, toen nog wet- II! houder in plaats van bur- gemeester, in een huiska mer in Schiedam-West op de knop. Op het tv-toestel III van de familie Strik ver- ggg scheen een glashelder beeld. „De ontvangst is II! stukken beter", oordpel- II den Schiedams eerste CAI-abonnees al meteen. Sindsdien hebben de Nuts bedrijven keihard gewerkt om de service uit te brei den: met meer buitenland se zenders voor steeds meer abonnees. Storing en sneeuwzijn voor de kij kers bijna vergeten be lli grippen geworden. In die tien jaar is er veel veran derd en omdat de tijd en de techniek niet stilstaan lijkt het einde van de „ka- I belrevolutie" nog lang niet in zicht. Bij het tweede lu strum van het CAI-net dook ONS-voorlichter III Mari Dingenouts voor het Nieuwe Stadsblad in de (foto)archieven. Hans van der Sloot schreef er het I volgende verhaal bij. Een 48-jarige stadgenote is donderdagavond laat beroofd van een schoudertas. Zij was via de Kethelstraat op weg naar de Nieuwe Damlaan en werd door twee jongens inge sloten op een voetgangerstrap je. Het stel verdween lopend in de richting van de Bree- straat met meedenemen van haar tas. De inhoud ervan be- stond uit diverse sleutels en persoonlijke papieren. karnavalsprins Frans, UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Vpor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 Van Krugten zal als prins Frans de Tweede de feesten van de Schiedamse carnavals vereniging „De Rietzeilers" in goede banen moeten leiden. De nieuwe prins is directeur van Nicoverken, een bedrijf gespecialiseerd in onderhoud en reparatie van schepen, en bestuurslid van de Nederland se Vereniging tot Bevordering van Handel en Nijverheid, afd. Schiedam. Hij staat ook te boek als een aktief lid van de Bewoners vereniging Kethel-Oost. Op sportief terrein ligt zijn inte- Voor het eerst in haar geschiedenis heeft Schjiedam ook een carnavalsprinses. Het was een plechtig moment toen prins Frans zijn vrouw de kroon op het hoofd zette. resse op het gebied van (zaal- jvoetbal. Hoewel er binnen de carna valsvereniging „De Rietzei lers" stemmen opgingen om prins Ton de Eerste Ton Groeneveld, een pr-man van een autofabrikant) voor een tweede keer als leidsman in carnavaleske tijden te kiezen, zette de senaat het beleid van de laatste jaren voort: iedere keer een andere prins. Vorst Luud Snel: „Er loopt genoeg talent in Schiedam rond". Ton Groeneveld is tijdens het ope ningsbal in residentie „De Blauwe Brug" benoemd tot lid van het seniorenkonvent (een club van oud-prinsen die als denktank voor de vereniging fungeert, red). If I Di- en vrijdagmorgen I 9.30 - 10.30 uur I (kinderopvang aanwezig) Sauna - Sport- en Fitnesscentrum Body-Care Graaf Florisstraat 62b - Schiedam - Tel 010 - 473 36 77 De Afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers houdt op 13 en 14 november een tentoonstel ling met onderlinge wed strijd. De leden hebben in to taal 559 vogels ingebracht in vele soorten en kleuren. Bondskeurmeesters zullen de kampioenen aanwijzen. Infor matie over de tentoonstelling op tel. 4269652. De televie volgt, verslaat zo goed en zo kwaad als het kan (want het menselijk begrip van de kommentator gaat ook niet verder dan het onze) amuseert, verstrooit en over stroomt ons met een wanorde aan gegevens, belevingen en beelden in technisch steeds perfekter staat. Tien jaar geleden zagen wij vanuit onze stoel in de verte op het scherm de winnaar van de Tour de France de eind streep naderen. Tegenwoordig hangen we op een meter af stand achter de eerste rijder van de elfstedentocht, horen zijn ademhaling en de slagen op het ijs en kijken voor de af wisseling over z'n schouder mee op z'n schaatsen. Zo zijn we ook tegelijkertijd getuigen van een tuinfeestje in Holly wood en van een ceremonieel gebed van een zenboeddist in Japan. Veertig miljoen ande ren kijken op hetzelfde mo ment mee. Wat dit alles met Schiedam te maken heeft? Veel. De Cen trale Antenne Inrichting zorgt sedert tien jaar dat ons huise lijke venster op de wereld plaatselijk optimaal geopend is. Tien jaren betekent in Schie damse televisie-ogen niet al leen het verschil tussen zwart wit en kleur, tussen de profes sionele gilletjes van een nog jonge Mies Bouwman en de nog even fabrieksmatige spon- taandoenderij van iets oudere Mies. De CAI in Scheidam betekent meer. Het verschil tussen wel en geen beeld in veel gevallen, tusen kunnen kiezen uit zes tien verschillende kanalen, in- plaats van misschien twee, een vaste radio-ontvangst en een avond lang een beeld van per- fekte kwaliteit. De CAI is een service waar mee de Schiedammers tien jaar lang vertrouwd zijn ge raakt. Zozeer dat een goed beeld even gewoon wordt ge acht als water uit de kraan, gas en een behoorlijke elektri citeitsvoorziening. Een prettig gegeven, waarbij niemand meer stil staat bij de moeite die het heeft gekost deze voor ziening hier te krijgen. En hoeveel ervoor komt kijken om hem in stand te houden. En, zijn de Schiedammers er tevreden mee? Net zo tevre den als met al die andere nuts voorzieningen die meer door- gewoon worden naarmate ze beter funktioneren. Hetgeen in het geval van de CAI bete kent dat niemand die de knop indrukt zich de gemeentelijke inspanning voor een goed sig naal realiseert. Net zomin als we bedrijven, spaarbekkens en moeizaam internationaal over leg zien achter de kraan of ons elke keer weer afvragen waar ons gas vandaan komt. Ja dus, al komt niemand daar van getuigen. Dat blijkt ook uit de kijkcijfers van de bui tenlandse zenders. Zo ver trouwd als het KNMI zal Uk- kel nooit worden, maar zeker zijn vooral de Belgische kana len de Schiedammers ver trouwd. Ook Duitsland en Engeland trekken veel kijkers. Precieze cijfers hierover zijn niet voor handen, een onderzoek is te duur en waarschijnlijk zijn exakte uitkomsten hiervan niet relevant. De mate waarin deze zenders worden bespro ken geeft voldoende aan dat ze bekeken worden. Om hun in formatie, om de beter geheten programma's of om de uren te vullen dat de Nederlandse net ten echt niets te bieden heb ben. De televisie bij wijze van etalage, geregeld vanuit de stoel. In dat opzicht is de CAI een enorme verbetering geble ken. Zo ook vanuit het oogpunt van de techniek. In het schakelen en doorgeven evengoed als in het afstemmen van de tech niek op de vraag van het pu bliek. Televisie gaat snel. Maar doet als medium dat het merendeel van de aandacht voor zich op- Uw slaapvooHichter slaapvoorlichter^ Beddenspeciaalzaak - Slaapkamers - Slaapsystemen - Linnenshop. Hoogstraat 46-48 Schiedam tel.: 010 - 4 26 87 17 De televisie is een van de weinige dingen waarvoor de Schiedammers op de barricades zijn geklommen. Hier wordt het resultaat van een handtekeningen-aktie om de BBC op de kabel te krijgen overhandigd aan wethouder Nutsbedrijven Aad Wiegman. Schiedam life in beeld, dat gebeurde even tijdens de Bran derfeesten in '87 en is misschien dagelijkse kost in het jaar 2000. eist, ook snel vergeten. Het kost moeite in herinnering te roepen hoe het was voordat in Schiedam de CAI was inge voerd. Het getob met de ont- vangstmasten bijvoorbeeld, voor wie geen antenne had die vanuit de huiskamer met een elektromotortje in de juiste stand kon worden gezet. De metersbrede huiswerken voor Nederland één en twee, het matje voor de ontvangst van België en de nog vreemdsoor- tiger samenstellen van stangen en draad voor het verkrijgen van nog verder verwijderde zenders. Ver verwijderd lijken de bos- sages van antennes op elke flat de installateurs die dagwerk hadden aan het richten en re gelen van ontvangstmasten en toestellen, de speciaalzaken in signaalversterkers en fijnafs- terrimers en bijna vergeten is dat een avond ongestoord Ne derland twee kijken een ge beurtenis was en gespreksstof voor de hele straat. Slechte ontvangst vergalde ons kij kersleven en elke keer dat de televisie recht deed aan de door haar zelf opgeroepen be lofte deed de televisiekijkers in sommige delen van Schie dam opleven, gewend als ze waren aan sneeuw en dubbele beelden en het rusteloos ver schuiven van diepe schaduwen in het beeld, elke keer als zich een kraan in de haven ver plaatste. Pas voorbij en toch schijnbaar al zo lang geleden is de tijd dat een ongestoorde ontvangst in deze stad slechts voor een deel van de televisie- bezitters was weggelegd. Bijna net zo ver als de komst van de kleurentelevisie vanuit een zwart-wit verleden, de plastic voorhangvellen waarmee Frits Tors een blauwe kin en een bruinrood kruintje kreeg, tan- tie Hannie en de vlag van de NTS. Het langzaam daarentegen ontwikkelt zich de samenle ving. Waarmee we op het punt zijn gekomen dat we met de CAI een buitengewoon poten- tioneel in huis hebben, maar er nog niet helemaal uit zijn wat ermee aan te vangen. Met de huidige stand van za ken kunnen we met de CAI méér, veel meer dan alleen signalen doorgeven. De instal latie biedt alle mogelijkheden om een telekommunikatienet- werk op stedelijke schaal op te zetten. Biedt perspektieven om het rechtstreeks kontakt met de bevolking te vergroten, de mogelijkheden om, gekoppeld aan andere systemen, inlich tingen en vragen uit te wisse len, een eigen televisiestation te starten, radiouitzendingen te verzorgen en wat al niet meer. Deze mogelijkheden hebben van meet af aan een rol ge speeld in de overwegingen om de CAI te starten en uit te breiden tot de huidige perfek- tie. Talloos zijn de beraadsla gingen waarop een breder ge bruik een rol heeft gespeeld. Tot nu toe heeft de inschake ling van de CAI voor een funktie in het stedelijke open bar leven, slechts beperkt plaats gehad. Met gebrek aan visie, ^ngst voor dé openbaar heid en de gevolgen van een slecht beheerd kommunikatie- kanaal heeft dat niets te ma ken. Het medium heeft zich sneller ontwikkeld dat de sa menleving die van dit medium gebruik kan maken. Net zo min als er cijfers zijn over het precieze gebruik dat de Schie dammers van de zestien aan geboden kanalen maken, valt precies te zeggen wat men nu eigenlijk verder wil. Er zijn plannen voor de toekomst. En tegelijkertijd is men toch voor zichtig met het kiezen uit de vele mogelijkheden. De tien jaar die de CAI bestaat zijn niet voldoende om te komen tot een uitgekristalliseerde meningsvorming. Gelukkig. Eerst zal moeten worden uit gemaakt waar de grens ligt tussen dienstverlening en dienstbevel, tussen vrijmoedig informeren en opgedrongen leuteren, tussen wat kan en wat wenselijk is. De korte geschiedenis van de centrale antenne inrichting heeft duidelijk gemaakt dat de CAI een nutsvoorziening is waaran de bevolking hetzelfde gewicht is gaan toekennen als aan de kraan, de elektriciteit en de gasvoorziening. Waar de diskussie nu over verder zal gaan, is welk ge bruik er meer van de CAI kan worden gemaakt. Hoe het sy steem te integreren in het kommuniceren tussen stadsbe stuur en stadsbewoners en stadsbewoners onderling. Van uit de televisie gezien waren tien jaar CAI een periode waarin, in beelden, in geluid, in uitbreiding van kanalen en keuzemogelijkheden, in tech nische perfektionering en in verbreding van kommunika- tiemogelijkheden, zoveel is ge beurd dat ons alleen de in drukken maar zijn bijgeble ven. In deze tien jaar hebben de CAI zich van luxe-voorziening zien ontwikkelen tot de meest acceptabele en beste manier van signaalverspreiding. Van mogelijkheid om eindelijk een konstant beeld te verkrijgen en af te geraken van die war boel op de daken. Nu, na tien, jaar, komen we toe aan de ver dere mogelijkheden. En dat zijn er veel ongetwijfeld, want ook in het volgende decen nium zal de techniek niet stil blijven staan. En evenmin de lust om daar iets meer mee te doen, dan alleen maar het doorgeven van algemeen amu sement. Al is dat misschien het gene dat de Schiedammers voorlopig als belangrijkste voordeel van de centrale an tenne zijn gaan zien. SCHIEDAM De dader - van de brandstichting op het Bart Verhallenplein, op za-_ terdag 19 september, is ge'-" pakt. Na een intensief buurt- onderzoek heeft de politie j vorige week dinsdag een 17- t jarige Schiedammer aange- houden. De jongen heeft in- middels bekend de brand 3iie woedde in een dilatatievoeg - en zes flats tijdelijk onbe- woonbaar maakte door gifti- j ge gassen per ongeluk te hebben aangestoken. Hij zou op spinnenjacht z£jn j geweest met een „zelfgema^'k- j te vlammenhouder", bestaan- de uit een voetbalpompje pjiet 'I een spiritusblokje voor de bar becue erop vastgebonden. Als hij het blokje aanstak;en pompte ontstond er een steek- vlam van 15 centimeter waar- i mee hij de diertjes kon rooste ren. Bij het uitoefenen van zijn hobby zou een brandend blok- je precies in een dilatatievoeg j zijn gevallen. De jongen ver- klaarde dat hij nog geprobeerd had het vuur te blussen, maar j dat hij toen dat niet lukte i verschrikt de benen had ge- nomen. De schade veroorzaakt door de braneh^op het Bart Verhallenplein bedraagt zo'n 1 36.000 gulden. Doorbraak in ziektekostenverzekering No-claim 50% premie Assurantie financu Lange Haven 102 Schiedam Telefoon 010-4262633 Iedere dinsdagavond van 20.30 uur tot 21.30 uur en van 21.30- 22.30 uur kan er gebadmin tond worden in Wijkcentrum de Erker. Het gaat om rekrea- tief badminton. Er wordt dus geen les gegeven. De kosten bedragen 10,- per maand. Be langstellenden kunnen zich inschrijven in Wijkcentrum de Erker, Jav. van Avennesstraat 32, tel. 4267767-4263161. In Trefpunt-Oost start vrij dagsmorgens een Yogacursus voor beginners tussen 10.45 en 11.45 uur. Opgeven en inlich tingen in de Celsiusstraat 2, tel. 4621089. SCHIEDAM Het afgelo pen weekend zijn drie pomp stations -twee in Schiedam en één in Rotterdam- over vallen op bijna identieke wijze door waarschijnlijk dezelfde dader. In de nacht van vrijdag op za terdag vroeg een man bij een benzinestation in de 's Grave- landse Polder om tien losse guldens en een paar bougies. Toen de 28-jarige pompbedien de zich omdraaide naar zijn voorraadkast deed de 'klant' een greep in de geldla en ver dween met ongeveer f 700,-. Op precies dezelfde manier werd zaterdagavond een ben zinestation beroofd op de Oost- molenwerf in Rotterdam. Zon dagavond om half zeven sloeg de dader -ongeveer 35 jaar oud en in het bezit van een Ford Taunus- opnieuw toe, ditmaal bij het Esso Station op de Rot- terdamsedijk. De 23-jarige vrouwelijke pompbediende probeerde hem nog tegen te houden, maar moest dat met een paar klappen bekopen. De man -van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt- verdween met een bedrag van 200 gul den. 14- Karaats gouden ring met een echt diamantje. met certificaat voor slechts t"y^^V|ANT wc// wet c/c/zs wc

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3