Buurtbewoners vinden geen enkel gehoor op het stadhuis Verpaupering bedreigt binnenstad ■Toepasselijk kadootje voor 'prille moeders'- Goedheiligman zal straks de roede niet sparen RANDSTAD EDITIES -4' Qi bene Ion Stadsblad Dieven gebruiken foefje Sport-inbraken Gemeente werpt brochure en contactpersoon in de strijd Politie gaat foutparkeerders 's Gravelandseweg bekeuren VANDAAG: Veiligheid blijkt breed begrip Jan van Veen sleept Excelsior '20 er door DWS aan begin zeven vette jaren John Vreeswijk judokampioen Frisse Jongens in De Passage wekelijks met 71 edities IN HEEl ZUID-HOLLAND WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 NR 93 39e JAARGANG kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 Het op dit moment al ontta kelde NMB- gebouw op de Nieuwe Haven SCHIEDAM De ver paupering van de binnen stad neemt zulke onrust barende vormen aan, dat de gemeente een aantal krachtige maatregelen gaat nemen. Eind vorige week hebben alle bezitters van een monument of een zogenaamd beeldbepalend pand in Schiedam (tesa- men zo'n 360) een brochu re in de bus gekregen waarin de wirwar van subsidiemogelijkheden zo overzichtelijk mogelijk op een rijtje is gezet. De afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht, die verant woordelijk is voor de uit gave, hoopt met deze „di- rectmailing" te bereiken, dat huiseigenaren aan het renoveren slaan. Met name aan de Lange Haven is een aantal monu mentale gebouwen drin gend aan een opknapbeurt toe. De ambtenaren op het stadskantoor hebben de indruk dat er door onwe tendheid nog veel te wei nig gebruik wordt ge maakt van de financiële steun in de rug die het rijk kan geven. Ook de gemeente zélf is bereid in de buidel te tas ten om het in deze zorgza me samenleving zoveel ge roemde particulier initia tief verder te stimuleren. Panden kunnen worden opgenomen in het ge meentelijk meerjarenpro gramma restauratie rijks monumenten. Deze pan den kunnen dan voor sub sidie in aanmerking ko men. Voor beeldbepalende panden is aparte subsidie te krijgen uit het stadsver nieuwingsfonds. In totaal is voor de restauratie van de historisch waardevolle panden in Schiedam jaar lijks ruim 1 miljoen gulden beschikbaar. Verder kan over de restauratiekosten gemeentegarantie worden verstrekt Een andere maatregel is de aanwijzing van een ge meentelijke restauratie-ad viseur. Peter van Velzen (Bouw- en Woningtoe zicht) is benoemd tot con tactpersoon voor de burge rij en is als zodanig belast met de coördinatie, stimu lering en begeleiding van alle werkzaamheden op dit terrein. Mevrouw Verkaik overhandigt een exemplaar van Negen maanden samen' aan een 'prille moeder' in het Schielandziekenhuis. SCHIEDAM Een zon dagskind mag dan auto matisch een gelukkige toekomst beschoren zijn, deze week boften de moeders van de maan dagbaby's. Alle vrou wen, die de 16de bevielen in het ziekenhuis kregen een aandenken aan de periode die ze net had den afgesloten in de vorm van het boek 'Ne gen maanden samen'. De gulle gever van dit toe passelijke geschenk was de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynae cologie die op die datum precies 100 jaar bestond. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest riep het week blad Libelle haar lezeres sen op om de emotionele belevenissen tijdens een zwangerschap in dicht vorm op schrift te stellen. 'Moeders voor Moeders' stelde uitgeverij Michon uit Bussum in staat uit de meer dan duizend reakties een bundel samen te stel len met een selektie van de beste inzendingen. 'Moeders voor Moeders' is een organisatie die urine inzamelt van zwangere vrouwen en van vrouwen die 55 jaar of ouder zijn. Uit deze urine worden hormonen gewonnen die bepaalde vormen van on-^ vruchtbaarheid bij de man of vrouw kunnen ophef fen. Door de steeds grotere vraag naar deze hormonen die niet op een andere wij ze verkregen kunnen worden, dreigt er een te kort'te ontstaan. De orga nisatie hoopt met de uitga ve van 'Negen maanden samen' nog eens de aan dacht op dit nijpend pro bleem te vestigen. Me vrouw Verkaaik, informa- trice van 'Moeders voor Moeders' in Schiedam kwam het bundeltje maan dagmiddag op de kraamaf- deling van het Schieland ziekenhuis uitreiken. TV DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten SCHIEDAM Met een foefje hebben twee mannen vrijdag middag een dure lammy-coat weten te stelen bij lederhandel Diones op de Hoogstraat. Terwijl de verkoopster één vön hen hielp bij het passen van een leren broek, pakte de ander de jas stiekem uit het rek. Toen het duo zonder iets te kopen de zaak wilde verla ten, vroeg het meisje nog wel wat ze mee naar buiten na men. „Een mes," luidde het antwoord, waarop de verkoop ster afzag van verdere aktie. De waarde van de lammy-coat bedraagt 1250 gulden. Ook Rideco-foto op de Hoog straat werd het slachtoffer van inbrekers maar dan in de nacht van vrijdag op zaterdag. Daar werd een aanzienlijke hoeveelheid video- en foto-ap- paratuur weggenomen van een nog onbekende waarde. SCHIEDAM Het inbrekers gilde had het het afgelopen weekend vooral op de sporters gemunt. Vanuit de kleedkamers van de Margriethal werden zaterdag en zondag twee portefeuilles met inhoud ontvreemd van een 17- én een 25-jarige stad genoot. Een 17-jarige Vlaar- dinger moest terug naar huis zonder zijn leren jas en zijn busabonnement, gezamenlijke waarde: 600 gulden, Van een vlakbij de Margriet hal geparkeerde wagen werd de voorruit met een baksteen ingegooid, waarna de daders met grof geweld de radio-cas setterecorder uit het dash board sloopten. De schade hiervan is nog niet bekend. Ook de schietsportvereniging op de Lange Haven kreeg in het weekend ongewenste be zoekers. Zij forceerden de voordeur én de toegangsdeur tot de recreatieruimte en gin gen er vandoor met 150 gulden bargeld. SCHIEDAM De politie gaat Optreden tegen bestuurders van motorvoertuigen die par keren op de pas geasfalteerde hoofdrijbanen van de 's Gra velandseweg, tussen de De Brauwweg en de Ringerstraat. De 's Gravelandseweg in in dustriegebied 's Graveland wordt gereconstrueerd. De hoofdrijbaan is inmiddels ge wijzigd. Deze bestaat nu uit twee geasfalteerde rijbanen, gescheiden door een midden berm. Op deze rijbanen is par keren verboden. Over enige tijd zullen ook de nieuwe pa rallelwegen gereedkomen. Langs deze wegen worden in de tussenbermen haakse par keervakken aangelegd. Overigens gold ook al in de oude situatie een parkeerver bod, maar parkeren aan weerszijden van de hoofdrij baan van de 's Gravelandse weg werd oogluikend toege staan. Op grond van het nieu we profiel is parkeren op de hoofdrijbaan nog bezwaarlij ker dan in de oude situatie. De politie zal daartegen dan ook gaan optreden, in eerste in stantie door middel van waar schuwingen, maar daarna zal ook worden bekeurd. Het parkeerverbod staat ter informatie nu nog extra aan gegeven op tijdelijke tekstbor den. Na verloop van tijd zullen deze worden weggehaald. Het parkeerverbod blijft dan ech ter onverminderd van kracht. SCHIEDAM Wat in al zijn robuuste eenvoud meer dan een eeuw het symbool leek van onver gankelijke degelijkheid, wordt nu in een paar weken tijd door de slo pershamer neergehaald. Het statige herenhuis aan de Nieuwe Haven dat diende als onderko men voor de NMB, moet plaatsmaken voor nieuwbouw. Maandag werd begonnen met de afbraak: het dak is in middels verdwenen en het zal niet lang meer duren of ook de fiere voorgevel en imposante entrée zijn prijsgegeven aan de vergetelheid. Met één pennestreek vel de de bankdirektie het vonnis over het pand, dat zich zelfs niet liet overvleugelen door de torenhoge flat Over de Vesten. De aanblik van het uit 1860 daterende gebouw was voor meni ge voetganger en auto mobilist een verademing na de betonnen „wal", precies op de plek waar ooit de gebeeldhouwde deuren van de Franke- landsekerk wijd open stonden. Met iedere mo kerslag verdwijnt weer een stukje historisch Schiedam. Zullen toevallige voorbijgan gers zich daarover verbazen, de omwonenden slaan de sloop letterlijk met verbijstering gade. Kinderfeestje „Als je een kinderfeestje hebt, geef je-je buren al een seintje. Maar de NMB gooit de beuk er in, en wij kregen zelfs geen briefje in de bus. En dat heet nou de bank die met u mee denkt." Mevrouw M. Ein- wachter kijkt vanuit haar flat in Over de Vesten precies uit op het ontmantelde dak. De kale spanten en het balken- werk zijn pijnlijk zichtbaar en het duidelijkste bewijs dat de tand des tijds ook het inwendi ge van het pand nauwelijks heeft aangetast. Als Nieuwe Havenbewoonster is mevrouw Einwachter een aktie gestart uit protest tegen de afbraak en de nieuwbouw- plannen. Het bleek dat een groot deel van de buurt net zo veel moeite heeft met de in grijpende wijziging van de om geving. Een brandbrief aan het college van burgemeester en wethou ders werd door 35 medestan ders ondertekend. Een resul taat dat de initiatiefneemster bepaald niet tegenvalt: „Nor maal gesproken klim ik niet zo snel op de barricaden. Maar dit kan ik niet zonder slag of stoot over m'n kant geven. Kijk je dit hele rijtje huizen aan de Nieuwe Haven langs, dan vraag je je af waarom juist 't mooiste moet wijken. De Vi- nolia-fabriek zakt van ellende in elkaar; waarom zet de NMB daar geen nieuw kantoor neer?" Verbazing De verschraling van het stads beeld is niet het enige waaro ver de bewoners zich opwin den. Ze vrezen ook dat hun huizen in waarde zullen dalen als het ontwerp zoals het er nu ligt, wordt neergezet. „De ge plande ramen aan de zijkant zullen hinderlijke inkijk in de flats aan Over de Vesten ge ven, met een onoverkomelijk verlies aan privacy als ge volg," schrijven de aktievoer- ders aan b en w. Het enige antwoord tot nu toe was een bevestiging van ont vangst van hun brief. Maan dagochtend in alle vroegte in formeerde mevrouw Einwach ter telefonisch op het stads kantoor waarom er zonder enig overleg toch al met de sloop begonnen was. Haar ver bazing steeg ten top toen de ambtenaar opmerkte dat ze weinig recht van spreken had. „U woont immers zelf ook in een flat waarvoor een oude kerk is afgebroken," werd me vrouw Einwachter toegevoegd. Als eigenaar van een pand dat niet op de monumentenlijst staat, mag de NMB daar mee doen wat ze wil, volgens de woordvoerder op het stadhuis. De gemeente heeft in dit geval niets in te brengen als lege briefjes. Betonnen bunker Desondanks blijft mevrouw Einwachter het een rare zaak vinden, dat het stadsbestuur zo weinig moeite heeft gedaan om het historische pand te be houden, en maar meteen de vereiste bouwvergunning heeft afgegeven. „Waaraan je maar weer eens kan zien dat het grootkapitaal altijd aan het langste eind trekt,' zegt zij wrang. Dat dat ook wel anders uit kan pakken, wordt onder andere in Vlaardingen en Delft bewe zen. Het historisch besef van bank Mees Hope was daar groot genoeg om een paar waardevolle oude gebouwen weer in oude luister te herstel len en toch aan te passen aan de eisen van deze tijd. Misschien hoeft ook Schiedam de hoop niet op te geven. Ten slotte is de Bondsspaarbank nog steeds op zoek naar een passend hoofdkantoor. Hoe aardig zou het zijn als de Bank met de S haar geld nu eens niet in een betonnen bunker ergens in een polder stak, maar er een monument mee van de ondergang zou behoe den. De f ietscrossbaan die door de bank is bekostigd, is leuk voor de jeugd van nu, van een gerenoveerde Korenbeurs bij voorbeeld zou 2elfs het nage slacht kunnen genieten. 'Tb-t A SCHIEDAM Ondanks zijn eeuwenlange erva ring wordt zelfs de Sint nog wel eens voor onop losbare problemen ge steld. Na langdurig, ver moeiend inpakwerk stak de Goedheiligman vorige week in Spanje van wal, in de vaste ver onderstelling, dat alles in kannen en kruiken was voor zijn barre tocht over de daken van het kille Nederland. Blijkt er in zo'n nietig plaatsje als de Branders- stad ineens trammelant te zijn ontstaan rond zijn aankomst. De orga nisatoren op het stads kantoor hebben de fees telijke intocht op zater dagmiddag 28 november gepland. Dat nu had een week eerder moeten zijn, volgens de plaatselijke middenstanders, die^ ber gen moois hebben inge kocht voor alle zoete kindertjes in Schiedam. Tenslotte is die jaarlijk se winkelpartij van de gulle gever een noodza kelijk extraatje voor hen. En zo'n baas moet je wel de tijd gunnen in de volle magazijnen rond te kijken. Een spoedoverleg met de ge meente leverde echter niets op. Zo'n happening van formaat, waarbij tientallen vrijwilligers betrokken zijn, vervroeg je niet zomaar eventjes. Bovendien gaat het gerucht dat de politiek met deze late komst de minima een paar keer schoenzetten wil bespa ren. Goede raad was duur. Vandaar dat de Goedheilig man middels een telegram de brandende kwestie kreeg voorgelegd. De bebaarde grijs aard, in sommige opzichten niet van gisteren, vond na enig piekeren het Ei van Co lumbus. Overwintering Op zaterdag 21 november stuurt hij een belangrijke af vaardiging Pieten naar het centrum van de Brandersstad. Die kan dan vast een beetje in de 5 december sfeer komen. Maar de Sint heeft in de loop der jaren teveel gevoel voor humor ontwikkeld, om echt de kool en de geit te sparen. Het zit er dus dik in, dat hij de 21ste rond een uur of twee zelf toch onverwacht polshoogte komt nemen op de Broersvest. Als hij zijn vermetele planne tje helemaal ten uitvoer brengt, kunnen bovendien heel wat volwassen stadgeno ten op een gratis overwinte ring in Spanje rekenen. Intocht 28 november Gelukkig maar dat oo"k de vergevingsgezindheid van de zuidelijke bisschop haast spreekwoordelijk is. Officieel maakt Sint Nicolaas zijn in tocht in Schiedam op 28 no vember. Hij vertrekt om 13.00 uur van uit de Buitenhaven via de Lange Haven naar de plaats van aankomst aan de Lange Haven tegenover de Koren beurs. Daar stapt de Sint met zijn gevolg om 13.45 uur aan de wal om zich daarna naar het stadhuis op de Grote Markt te begeven. Daar zal loco-burgemeester Zijdeveld de Sint en zijn Pieten verwel komen. In afwachting van de komst van Sint-Nicolaas speelt de Drumband O.B.K. op de Grote Markt St. Nicolaasliedjes. Na ontvangst door de burgemees ter vertrekt de Sint om 14.30 uur per open rijtuig, gevolgd door een paardetram met kin deren, voor een rondrit door het Centrum van de stad. De route omvat; Grote Markt Hoogstraat Broersvest (rechterzijde) keren richting Hemaplein Broersvest (lin kerzijde) Hoogstraat Grote Markt (stadhuis). De stoet zal worden vooraf gegaan door het Tambour- en Trom petterkorps „Gusto" met het Majorettenkorps. Omstreeks 15.30 uur is Sint weer terug bij het stadhuis, waar de kinderen tussen 15.30 en 17.00 uur hun tekening, die zij gekleurd hebben (de kleur plaat vanuit Het Nieuwe Stadsblad van 18 november) persoonlijk aan Sint-Nicolaas kunnen geven. Zij krijgen hiervoor een leuke verrassing! De intocht zal muzikaal omlijst worden door drumband „Har- pe Davids", Drumband en ma jorettenkorps „Juliana", drum band en majorettenkorps „O.B.K." en tambour en trom petterkorps en majoretten „Gusto". 1 w Nieuwe ..Historisch Schiedam gaat langzaam ten onder" Wij helpen direktül Tel. 4260778-4733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Vwtocp Inn* Hepen* Oct nor uw wcmtchinm m kodkmtcc r L. a Hoogstraat 6 Tel. 010-4270688 SCHIEDAM Dames- en herenkleding Problemen rond intocht Sint Mcuwc

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1