GEKAPTE BOMEN DOOR NIEUWE VERVANGEN CHRIS BIERBOOMS: „ONDER EEN LANTAARNPAAL METEN WE DE HOOGSTE VERLICHTINGSSTERKTE" GERj DÖNܧ HAKKINDA BILGI VERME AK§AMI EENMALIGE UITKERING 1987 In 1987 is er voor de laatste keer een eenmalige uitkering voor meerjarige echte minima. Dat zijn degenen die de uitkering van 1986 hebben ontvan gen en nog steeds een minimum-inkomen hebben. In tegenstelling tot vo rige jaren is de uitkering dit jaar niet voor alle meerjarige echte minima bestemd. Personen die in 1984 voor het eerst de eenmalige uitkering ontvingen, hebben alleen recht op de uitkering voor 1987 als zij kinderen hebben. Van iedereen die van onze gemeente in 1986 een eenmalige uitkering ont ving, gaat de GSD na of die voor de eenmalige uitkering 1987 in aanmer king komt. Deze personen ontvangen automatisch een aanvraagformulier. Deze formulieren worden omstreeks 30 november verzonden. Zij die in 1987 in Schiedam zijn komen wonen en in 1986 in de vorige gemeente een eenmalige uitkering hebben ontvangen, dienen zelf een aanvraagformulier aan te vragen bij de Sociale Dienst. Het aanvraagformulier kan na 2 december worden afgehaald bij de recep tie van de GSD 's Gravelandseweg 567. Dit formulier moet vóór 31 januari worden opgestuurd naar de GSD. De afdeling eenmalige uitkering heeft een rechtstreeks telefoonnummer: 426.57.04. De afdeling is bereikbaar vanaf 2 december. In november is de dienst gemeentewerken begonnen met het jaarlijkse boomonderhoudsprogramma. Tussen november en eind maart vindt het meeste rooi- en snoeiwerk plaats. Chris Bierbooms bij een oude lantaarn die zo hier en daar nog wei worai gebruikt. Openbare verlichting staat voortdurend in de belangstelling. Intensiteit van het verkeer op wegen is maat voor aan te brengen openbare verlichting. De Nutsbedrijven hebben onlangs de laatste energiezuinige lampen in Schiedam aangebracht in Kethel. Daarmee beschikt Schiedam over een installatie met vooral gasontladingslampen. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 'T STADSERF PAGINA 3 Bu ak§am Rijnmond Bölgesi Yabanci i§giler Kurumu geri dönü§ hakkinda bir bilgi to- plantisi düzenlemektedir. Toplantiya saat 20.00'de baglanacak olup, toplanti yeri gög- menler merkezi 't Parkweg, Parkweg 195, Schiedam'dir. Bu ak§am Türk mukimler igin düzenlenmektedir. Geri dönü§ hakkinda gö- revli memur, bayan de Zeeuw, geri dönü§ uygulamasindaki son degi§iklikler hakkinda bilgi verecektir. Schiedam polisi yabancilar dairesinde görevli bay Batenburg da konugma yapacaktir. Ayrica Hukuksal Yardim Bürosu ile Avukatlar Bürosu da igbirligi yapa- caklarina dair söz vermi§lerdir. Toplanti sirasinda bir Türk tercüman da hazir buluna- caktir. Yabanci i§gi!er Kurumu en kisa za- manda Fasli mukimler igin de bir toplanti düzenlemeyi arzulamaktadir. Daha fazla bilgi igin müracaat Rijnmond Yabanci iggiler Ku rumu, tel. 4331911. Uitgangspunt is dat voor elke gekapte boom een nieuw exemplaar wordt ge plant. Bomen zijn immers onmisbaar. Ze produceren zuurstof, zuiveren de lucht, dempen verkeersgeluid en bieden be schutting. Bovendien geven ze aan stra ten, pleinen en parken een eigen karak ter. Het kan om verschillende redenen nood zakelijk zijn om bomen te rooien. Zo is rooien nodig wanneer bomen ziek zijn of slecht van kwaliteit. Helaas moesten de afgelopen zomer ruim honderd bomen worden gerooid als gevolg van de iepziek te en de watermerkziekte. En door de storm op 16 oktober van dit jaar waren zo'n negentig bomen dermate beschadigd dat ze moesten worden gerooid. Ook an dere bomen moesten soms worden ge kapt. Een aantal straten is namelijk ooit beplant met zogenaamde snelle groeiers. Zo kregen die straten snel een „groen" uiterlijk. Na verloop van tijd zijn deze bo men echter zo groot dat ze beter kunnen worden vervangen door kleinere exempla ren. Dat gebeurt overigens niet in één keer. De vervangingswerkzaamheden worden (op basis van een meerjarenplan) over een aantal periodes verdeeld zodat een straat nooit helemaal kaal gekapt hoeft te worden. Besparing van energie en kosten zijn be langrijke beleidspeilers geweest waarop het installeren van openbare verlichting rust. Bij het bepalen van de hoeveelheid te installeren lichtsterkte, resp. verlich tingssterkte, spelen diverse argumenten een rol. Naast de verkeersveiligheid vor men ook argumenten als veiligheidsge voel, behaaglijkheid en zichtbaarheid van omringende objecten voor de langzame weggebruikers. Samen met Chris Bier booms, chef Openbare Verlichting, gaan we wat nader in op het begrip zien en de werking van de ogen. Kleurweergave in de openbare verlichting is daarbij een be langrijk element. Chris Bierbooms: „Om tot een goed in zicht te komen is het van belang de ei genschappen van het menselijk oog te kennen. Op het netvlies bevinden zich ontvangers die het waargenomen beeld via de zenuwbanen naar de hersenen doorgeven. Aan de achterzijde van het netvlies bevinden zich staafjes en kegel tjes, de „ontvangers". De kegeltjes zijn kleurgevoelig en functioneren bij verlich- tingsniveau's van 40 lux en hoger. De staafjes zijn zeer gevoelig en functioneren bij lage verlichtingssterkten. Bij waarden van 0,1 lux tot 0,01 lux zijn het uitsluitend de staafjes die zorgen voor de informatie overdracht naar de hersenen. In het overgangsgebied tussen 40 lux en 3 lux werken zowel de staafjes als de ke geltjes. Bij 40 lux ontvangen onze ogen een goede kleurindruk, bij afnemende lichtsterkte wordt de kleurindruk steeds minder en bij 3 lux houdt de kleurindruk op. We zien bij 3 lux als het ware alleen nog maar grijstinten als op een zwart-wit foto. Soms zijn onze hersenen zo geconditio neerd dat we bij deze lage lichtsterkten nog kleuren „zien" in een bekende omge ving. Een objectieve waarnemer zal hier echter geen kleuren kunnen waarnemen", legt Bierbooms uit. „Op een zonnige zomerdag kunnen we op het vrije veld een horizontale verlichtings sterkte meten van 10.000 lux. Op een zonnige winterdag meten we 10.000 lux. Het maanlicht geeft 0,2 lux tot 0,01 lux. In de openbare verlichting wordt gewerkt met het begrip verlichtingssterkte in woonstraten en het begrip luminatie voor doorgaande wegen en snelwegen. Onder een lantaarnpaal meten we de hoogste verlichtingssterkte, midden tussen twee lichtmasten meten we de laagste verlich tingssterkte. Als mininumnorm wordt in Schiedam een gemiddelde horizontale verlichtingssterkte aangehouden van 3 lux voor woonstraten. Dat betekent dat we slechts een kleurindruk waarnemen in de onmiddelijke omgeving en recht onder een lantaarnpaal als we lichtbronnen zou den toepassen die licht uitzenden met een goede kleurweergave", vindt chef Open bare Verlichting. „Recht onder een lantaarnpaal meten we in Schiedam 15 a 20 lux, tussen twee lichtmasten (midden) meten we 1,5 lux. Over de helft van de afstand tussen twee lichtmasten is absoluut geen kleurwaarne ming mogelijk. In de onmiddellijke omge ving van een lichtmast kunnen we kleuren gaan waarnemen van 0% tot max. 50% bi toepassing van een lichtbron met een kleurweergave-index Ra=60%. Recht on der een lichtmast voorzien van hogedruk- kwiklamp was een kleurwaarneming mo gelijk van maximaal 0,5x60 30%", be sluit Chris Bierbooms. Vanwege de slechte kwaliteit of in ver band met gevaar van besmetting door ziekten moeten in de komende maanden bomen worden gerooid en vervangen aan de Warande, Schiedamseweg, Nieuwe Haven, Westfrankelandsedijk, Arij Prins laan en de Willem de Zwijgerlaan. In de volgende straten worden (te) grote bomen gerooid en vervangen: Westfrankelandse- straat, Prof. Kamerlingh Onneslaan, Po pulierenlaan, Piersonstraat, Mgr. Nolens- laan en de Smetanalaan. Van de groep populieren aan de Van Hogendorpstraat moeten enkele exemplaren worden ge rooid om de overige bomen in de groep voldoende groeiruimte te geven. Het to taal aantal bomen in Schiedam bedraagt ongeveer 25.000, waarbij het straatbo- menbestand vanaf 1970 met de helft is toegenomen tot ongeveer 9.000. Het hui dige bomenbestand moet tenminste op peil worden gehouden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 29