VEEL BELANGSTELLING VOOR BEJAARDENWONINGEN WATTSTRAAT MENSEN MAKEN SCHIEDAMS STRAATLEVEN BOEIEND KIJKVERHAAL NIEUWE BROCHURE SUBSIDIEREGELINGEN MONUMENTEN UITZICHT GEVELSTENEN 1 MILJOEN GULDEN RESTAURATIE-ADVISEUR De twintig bejaardenwoningen op de hoek van de Wattstraat en de Singel in Schiedam-Oost zijn bijna klaar. De belangstelling ervoor is groot. Foto's zeggen vaak meer dan mensen kunnen vertellen. Dat blijkt ook (weer opnieuw) uit het interessante boek 'Schiedams straatleven' van A. Kieia, dat recent is verschenen. De uitgave van het Fonds Historische Publikaties Schiedam boeit door de grote aantallen Schiedammers, die alleen of in groepsverband het leven van vroeger etaleren. Met "vroeger" wordt in dit geval de periode tussen de jaren 1898 en 1957 bedoeld, waarin menig Hollandse stad ingrijpend van aanzien veranderde. Ook Schiedam onderging de sloop van oude, vervallen buurtjes en de fris ogende nieuwbouw van voor en (direct) na de oorlog. Opvallend is zegt Kieia heel terecht hoe niet alleen de bebouwing wijzigde, maar ook het "meubilair" op straat; de middelen van transport bijvoorbeeld. Met nostalgie kijken we dan naar de autobus van de Schiedamsche Auto-Omnibus Dienst, kortweg de S.A.O.D. genaamd. Of de eerste veegmachine uit 1906, bestaan de uit een rolveger getrokken door paarden. En dan de gewone handkarren en paard en wagens niet te vergeten. Een prachtig exemplaar van een honde- kar vinden we anno 1906 in de Nieuwstraat. Aan de zijkant prijkt het Schie damse stadswapen. Het lijkt alsof de leeuw z'n poten iaat hangen. Is het me delijden met de hond, die zielig wegkruipt onder de kar? Onwillekeurig vergelijkt de lezer van Schiedams Straatleven de oude beelden met het Schiedam van nu. Soms lijkt 't alsof er niet veel verandert, zoals aan de Harreweg in Kethel 1925). Of aan de Broersvest, waar de opening van de Passage in 1932 een massa mensen op de been brengt. Het lijkt wel op de Brandersfeesten anno 1987! Toch overheersen de verschillen. De Singel is niet meer zoals het vroeger was, noch de Laurens Costerstraat, die overigens rond de eeuwwisseling Sin gelkerkstraat heette. Even verder in Schiedams Straatleven vinden we de Hoogstraat, waar het zo'n vijftig jaar geleden kennelijk ook al druk was. De winkels tonen een knusse, nog huiselijke aanblik. Natuurlijk wordt Kieia's beeldverhaal gemaakt door de mensen, die op allerlei wijzen hun rol vervullen. Bewust stilstaand, om te kijken naar de man met de kiekkast, of in de gewone werkhouding zoals de man met de scharensliep op pagina 19. Volwassen Schiedammers en kinderen wisselen elkaar vrolijk af. In 1917 poseren een heleboel meisjes en jongens (met pet) in de Nassau- straat. Dat gebeurt een jaar later in de ...Kinderbuurt, een straatnaam die overigens in 1930 kwam te vervallen. De unieke fotoselectie toont ook over heidsdienaren. In de Lange Kerkstraat onderbreekt een buitenploeg van het electriciteitsbedrijf (de O.N.S. zouden we nu zeggen) het werk voor de foto graaf. We spreken over 1919. Hun tent kan zo weer worden opgezet! In een boek over het straatleven mag de politie niet ontbreken. Die stellen zich met hun voertuigen medio 1937 in het Volkspark op. Een pracht plaat, maar dat zijn er veie in de zorgvuldig samengestelde verzameling, die thans voor een groot aantal belangstellenden toegankelijk Is geworden. T.R Geve! complex bejaardenwoningen Wattstraat doet speels aan. De gemeente gaat het opknappen van monumenten en beeldbepalende pan den in Schiedam bevorderen. In een overzichtelijke brochure zijn alle be staande subsidiemogelijkheden op een rij gezet. Bovendien heeft de gemeen te zelf een aantal extra maatregelen genomen, waaronder een aktieve bege leiding van eigenaren die willen restaureren. Deze foto staat niet in het boekje, maar zou er niet in hebben misstaan. Het is een straatbeeld rond 1937. Voor de winkel van Staal, achter de Teerstoof mevrouw Staal staat helemaal rechts hebben de kinderen uit de buurt zich opgesteld voor de fotograaf. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 'T STADSERF PAGINA 7 Ontwerper en projectleider van het wo ningbouwplan is Jan Deenik, hoofdafde lingschef volkshuisvesting en bouwkunde bij de dienst gemeentewerken. Hij is erin geslaagd een plan te realiseren dat zowel aan de buiten- als aan de binnenkant aantrekkelijk oogt en aan de specifieke wensen van bejaarden beantwoordt. De buitenkant sluit goed aan op de omge ving. Drie woonlagen aan de Singel-kant, die het „hoge" karakter van de Singel ac centueren. Twee woonlagen aan de kant van de Wattstraat, waar de overige pan den ook wat lager zijn. Deze panden hou den daardoor bovendien voldoende zon- lichtinval. De gevels zijn uitgevoerd in baksteen en doen speels aan door de in springende veranda's. De woonkamers grenzen allemaal aan de straatkant en mede door de verlaagde ra men hebben de bewoners daardoor een goed uitzicht op straat. Precies op de hoek van de Singel en de Wattstraat ligt de ingang tot het blok. Een nadeel is dat deze via enkele treden bereikt moet worden. Door het hoogteverschil tussen de Singel en de Wattstraat kon dat helaas niet anders. Wie echter moeite heeft met deze treden kan ook via de achteringang aan de Watt straat, zonder opstapjes in de hal komen. Voor de woningen op de verdiepingen is een lift aangebracht. In de woningen zijn korte loopafstanden tussen de verschillende vertrekken, bij voorbeeld tussen de slaapkamer en de toiletruimte. Tussen de woonkamer en de slaapkamer zit in de meeste woningen een vouwwand. Iemand die bedlegerig is kan via de open wand contact houden met de woonkamer. Het toilet is in de rui me doucheruimte geplaatst zodat even tuele hulp mogelijk is. De woningen heb ben een aansluit-mogelijkheid op het cen trale alarmeringssysteem. Er is gezorgd voor goede ventilatie en voor energiebe sparende maatregelen. De woningen zijn voorzien van luchtverwarming met warm- teterugwinning. De gemiddelde huur van de woningen bedraagt ca. ƒ430,- per maand. Om het Schiedamse karakter van het pro ject te versterken heeft Jan Deenik in ver schillende muren en gevels oude gevel- en sluitstenen laten inmetselen. Deze ste nen zijn bewaard gebleven na sloop van diverse panden in de stad en vinden nu dus weer een passende bestemming. Daarnaast is in de hal het gemeentewa pen in metselwerk uitgevoerd, twee meter hoog en ruim een meter breed. Dat is ge daan door leerlingbouwvakkers die aan het bouwplan hebben meegewerkt. In de gemeente Schiedam staan 160 rijks monumenten en meer dan 200 beeldbe palende panden. Veel van deze panden zijn binnen nu en tien jaar aan restauratie toe. Daarbij kan van verschillende subsi diemogelijkheden gebruik worden ge maakt. Zo is er sedert 1 januari 1986 een nieuwe rijks-subsidieregeling voor het restaureren van monumenten. Ook heeft het rijk een Nationaal Restauratie Fonds in het leven geroepen. Door onder meer voorfinanciering, leningen tegen lage ren te en fiscale duidelijkheid vooraf, hoopt het rijk de mogelijkheden voor restauratie te hebben verruimd. Maar de maatrege len blijken vaak niet toereikend of zo on doorzichtig dat restauratie-initiatiefne mers zich snel terugtrekken. De gemeente heeft dan ook een aantal extra maatregelen genomen om het parti culier initiatief verder te stimuleren. Pan den kunnen worden opgenomen in het gemeentelijk meerjarenprogramma res tauratie rijksmonumenten. Deze panden kunnen dan voor subsidie in aanmerking komen. Voor beeldbepalende panden is aparte subsidie te krijgen uit het stads vernieuwingsfonds. In totaal is voor de restauratie van de historisch waardevolle panden in Schiedam jaarlijks ruim 1 mil joen gulden beschikbaar. Verder kan over de restauratiekosten gemeentegarantie worden verstrekt. De dienst gemeentewerken heeft de bro- Subsidie Regelingen Monumentei Schiedam chure „subsidieregelingen monumenten Schiedam" samengesteld om oVer al deze mogelijkheden duidelijke informatie te ge ven. In de brochure staat alles over de re gelingen en de te volgen procedures. Met het uitbrengen van deze eerste gemeen telijke brochure hoopt de gemeente voor al de eigenaren van beschermde monu menten en beeldbepalende panden te be reiken. De eerste exemplaren van deze brochure zullen dan ook worden ver spreid onder de monumenteneigenaren in de stad. Overige belangstellenden kunnen een brochure verkrijgen bij de hoofdafde ling bouw- en woningtoezicht van de dienst gemeentewerken. Een andere maatregel is de aanwijzing van een ge meentelijke restauratie-adviseur. De heer P. van Velzen (bouw- en woningtoezicht) fungeert als contactpersoon voor de bur gerij en is als zodanig belast met de coör dinatie, stimulering en begeleiding van alle werkzaamheden op dit specifieke ter rein.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 33