Nieuwe Woudhoek nog steeds geen paradijselijk woonoord Prominente plaatjes m Liftobjekt in Nieuwland uitkomst voor ouderen Bouman RANDSTAD EDITIES ff'" DECEMBER KADO-MAAND Stadsblad Vroege vogel Ontsteking kerstboom wordt happening Gymnastiek voor ouderen Nieuw boek van Herman Noordegraaf Geen paniek bij HBSS Schiedam schaakt Moderniseringen bij Mazda 323 i Nona in letters van chocola Kalender op MSX Model van Tilbury r wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID'HOLLAND VRIJDAG 4 DECEMBER 1987 NR. 98 39e JAARGANG kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Het feest in de Woudhoek is ogen schijnlijk compleet. De huurders boekten vorige week succes in hun strijd tegen de gemeente over hun maandlasten, de eigenaren van huizen in dit noordelijke stukje Schiedam kregen dins dagavond het gelijk aan hun kant. Zij worden de komende jaren allemaal in de gelegenheid ge steld, om hun erfpacht scanon af te kopen tegen de taxatiewaarde van de grond. Met dit opzienbarende besluit is een eind geko men aan jarenlang poli tiek bakkeleien tussen de PvdA enerzijds en D'66 en CPN anderzijds. Hoewel de gemeente raad de beslissing nog officieel moet goedkeu ren - wat waarschijnlijk nog deze maand zal ge beuren - kon de voor man van de Democraten, Adri Reijnhout, de buit al binnenhalen. In een zeer druk bezochte com missievergadering voor economische aangelegen heden, stapte het meren deel van de PvdA-ers af van het principe dat de huurprijs van de grond iedere vijf jaar via het indexcijfer moet worden bijgesteld. Erfpachters kunnen nu in één keer voor vijftig jaar aan hun financiële verplichtin gen voldoen, waarbij de taxatiewaarde van de grond als norm wordt gehanteerd. In de praktijk komt het er op neer, dat ze dan wel 20 a 30.000 gulden in de ge meentekas moeten stor ten. Een bedrag dat niet iedereen in zijn vestzakje heeft of kan lenen bij de bank. Consumptiegoederen LIJNBAAN en OOSTERHOF lift Bakzeil Speerpunt maw». m m -a De Woudhoek: veel ooit door de gemeente beloofde voorzieningen ontbreken nog. SCHIEDAM De hei paal van klein formaat, die woensdagmiddag vakkundig de grond in werd geslagen door wet houder Hans van Kleef, aan de Idenburgstraat, krijgt grote gevolgen. Met die officiële hande ling werd de bouw ge start van zes liften aan evenzoveel galerijflats in Nieuwland. Een flink aantal ouderen wordt daarmee uit de brand ge holpen. Veel van hen vestigden zich zo'n der tig jaar geleden met kleine kinderen in wat destijds Schiedams para- dijselijkste woonoord heette. De praktijk van nu is, dat die dertigers van toen een geïsoleerd leven zijn gaan leiden. De trappen vormen vaak zo'n hindernis, dat bejaarde bewoners hun deur niet meer uit ko men en ook bezoekjes van leeftijdgenoten moeten missen. „Wat dacht je, mijn fami lie en vrienden worden ook een daje ouder. Die halen het niet meer tot mijn voordeur," zegt Kees Huisman. Het oud-ge meenteraadslid voor de PvdA is een van de geluk kigen die samen met zijn vrouw Carla straks maar op een knopje hoeft te drukken om van boven naar beneden of omge keerd te komen. Zelf is het echtpaar Huisman nog goed ter been, maar ze weten dat dat voor som migen van hun buren an ders ligt. Carla Huisman: „Als je jong bent bent sta je er nooit bij stil, dat een tas met een paar bood schappen gaat doorwegen als je er de trap mee op moet. Dan zijn twee pak ken melk al een zware last." Uniek experiment MET KADOBON Wethouder Hans van Kleef sloeg de eerste paal voor het liftproject in Nieuwland. i V V mm Als uw kapper u wéér niet begrijpt: Visie Ü- Doorbraak in erfpachtkwestie Een andere eis van D'66, dat de gemeente zich daarvoor ga rant zou stellen, maakte geen schijn van kans in de commis sie. Ook het generaal pardon - dat liefhebbers metéén de ca non mogen afkopen - is van de baan. Huiseigenaren moeten gewoon wachten tot de datum waarop hun grond volgens de oude vijfjarenregeling aan erf pachtsherziening toe is. Het is dus nog maar de vraag, hoe veel mensen echt van het nieuwe systeem kunnen profi teren. Toch spreekt Adri Reijnhout, die zijn tweede raadszetel in 1986 te danken heeft aan de SCHIEDAM Heel wat peuter-, kleuter- en familie-albums kunnen dankzij een initiatief van de Hoogstraat-winkeliers met een bijzonder plaatje worden opgesierd. Voor één keer in zijn lange carrière was de Sint op verzoek van de middenstanders in de Brandersstad bereid zich te on derwerpen aan een uitgebreide fotosessie. Heel de woensdagmiddag zat hij in de mooiste zetel van Sit- tons Party House met steeds een ander kleintje op zijn knie. De jeugd anno 1987 is tenslotte zo beschroomd niet meer als vroeger. Heel wat kleintjes gingen maar wat graag met zo'n prominent op de kiek. Fotograaf Van Vuuren moest maar liefst 200 keer de heilige met een ander Schiedammertje vereeuwigen. De afdrukken kunnen zaterdag 5 december gratis worden afgehaald bij Van Vuuren zélf of bij het Prins Sjoppie op de Hoogstraat. Mooi meegenomen natuurlijk, ook als extra Sint kadootje voor trotse grootouders. stemmen van de Woudhoe kers, van een grote overwin ning: „Ik ben er dolgelukkig mee. De meerderheid van de PvdA heeft de redelijkheid van onze voorstellen ingezien en zijn strikte dogma's losgela ten. Voor mij heeft de demo cratie gezegevierd. Daar heb ik wel eens somberder over gedacht." De problemen rond de erf pacht begonnen omstreeks 1980, toen de inkomens daal den en de prijzen stegen. Daardoor ging ook het index cijfer, dat is samengesteld uit prijzen van consumptiegoede ren, omhoog. Hoewel grond in die periode minder waard werd, ging Schiedam steeds meer erfpacht vragen. Naar de letter van de wet had de ge meente daar gelijk in. Toch was er op dat moment al sprake van een misstand vol gens de voorman van D'66: „Er staan nog meer huizen in Schiedam op erfpacht, bijvoor beeld bij het Hargplein en aan de Oever. Die canon wordt om de 25 jaar herzien, nadat eerst de grondwaarde getaxeerd is. Dat kan een grote stijging be tekenen, maar 't is in ieder geval wel eerlijk. Natuurlijk hebben de mensen die in de zeventiger jaren een huis kochten in Woudhoek geen bezwaar gemaakt tegen her ziening op indexbasis. Alleen, toen zaten de lonen in de lift en hadden ze er geen idee van wat ze zich op de hals haalden. Bovendien was er weinig keus. Er heerste grote woningnood, dus iedereen wilde wel teke nen. Dat waren heus niet alleen mensen met dikke salarissen. Het ging vaak om premie A of beschutte sfeerwoningen en daar kwam je niet in terecht als je redelijk verdiende." Hoe verhit de gemoederen wa ren, bleek tijdens een bijeen komst in 1983. Bijna alle bewo ners en politieke partijen ga ven daar acte de presence - be halve de PvdA. VVD, D'66 en CPN zaten destijds nog op één lijn. Korte tijd later haalden de liberalen bakzeil, en gingen Adri Reijnhout en Ulferd Bru- seker (CPN) verder op de in geslagen weg. De vlam sloeg in de pan toen de gemeente nieuwkomers in de Woudhoek wél de kans gaf, hun erfpacht voor 50 jaar af te kopen. „Op dat moment kon je spreken van pure rechtsongelijkheid," vindt Reijnhout. „De bouwers raakten hun koopwoningen minder snel kwijt en dreigden zich terug te trekken uit Schiedam. Daarop ging de gemeente heel snel door de bocht. Maar ze verga ten, iedereen dezelfde kans te geven. Ik heb altijd het argu ment bestreden dat huiseige naren de lasten makkelijk kunnen dragen omdat ze rijk genoeg zijn. Veel Woudhoek- bewoners hebben hun auto moeten wegdoen en hun krant moeten opzeggen omdat ze de kosten niet konden opbrengen. Verder gaat het om een princi pe: erfpacht is geen belasting en ook geen handelswaar, zo als appels en peren. Het hoort direkt samen te hangen met de waarde van de grond." Hier en daar klinken gelui den dat de gemeente, als ze helemaal eerlijk was ge weest, de tarieven al jaren V tw fM fff *f 1 SCHIEDAM De politie heeft haar vuurwerk voor oud en nieuw al weer binnen. Bij een huiszoeking werd woens dagmiddag in een woning in de Berard IJzerdraadsingel een partij van 80 kilo aange troffen. De eigenaar, een particulier, verkocht het vuurwerk aan buurtbewoners, zonder dat hij in het bezit was van een ver gunning. De politie zal de par tij te zijner tijd vernietigen. SCHIEDAM Vrijdagavond 11 december kan er gedanst worden in Wijkcentrum De Erker in de Jan van Avenne- straat onder vakkundige lei ding van Wim van der Broek. De avond begint om 20.00 uur; toegang 2,50. Het Bureau Sociaal Raads lieden op de Broersveld 140 is tussen donderdag 24 december - vanaf 13.00 uur - en maan dag 4 januari gesloten. Vanaf 5 januari is het bureau weer geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur en op donderdag avond tussen 17.00 en 19.00 uur. geleden verlaagd had. z-o mooi als de folders ooit be loofden, is Woudhoek niet geworden. De toegezegde scholen, sportvoorzieningen en toegangswegen zijn er nooit gekomen. Heel wat be woners, die destijds juist daarom de voorkeur gaven aan Schiedam boven onder andere Vlaardingen-Holy, voelen zich flink bekocht. „Doe iets voor Noord" is al jaren een speerpunt in het verkiezingsprogramma van D'66. Het ziet er naar uit dat dat ook in de toekomst geen overbodige kreet is. Mini-heipaal' met grote gevolgen Hans van Kleef noemde de aanleg van de liften de eerste daadwerkelijke stap om de hele wijk weer leefbaar te ma ken. Hoewel de discussies over de rest van Nieuwland waar schijnlijk nog jaren voort zul len woeden, lijken de plannen voor de Idenburgstraat en om geving (het complex 479) al vast st staan. Als de bewoners ermee akkoord gaan, worden de galerijen dichtgebouwd, de toegangen tot de flats afgeslo ten en de onderdoorgangen af gedicht en verhuurd. Met het hele projekt is een be drag van 2,8 miljoen gulden gemoeid. Voorlopig betaalt Gemeentelijk Woningbeheer de 1,7 miljoen voor de liften uit eigen zak. Wethouder Van Kleef hoopt, dat het rijk in be langrijke mate gaat bijdragen: „Het kabinet heeft de verhuis kosten voor ouderen, die naar een woning op de begane grond willen, afgeschaft. Wij zorgen er voor dat een grote groep ouderen niet hoeft te verhuizen. Het ministerie zou mijn inziens dit unieke experi ment om die reden moeten be lonen." Architect Bram van Hengel, die het renovatieplan heeft ontworpen, was in de vijftiger jaren ook al bij de aanleg van Nieuwland betrokken. Bent u uitgekeken op uw oude meubelen óf heeft u een spijtkoop gedaan en wilt u nog vóór de Kerst nieuwe meubelen in huis... Dan doet Bouman u een uniek aanbod. December is de kado-maand bij uitstek en dat maken we waar ook. Bij aankoop van nieuwe meubelen in de periode van 1 december t/m 24 december a.s. gaat de Bouman kado-schatkist open. En hoe! De spelregels vertellen wij u graag bij uw bezoek in onze zaak. Laat deze kans, om nog dit jaar met extra feest-voordeel in het bezit van nieuwe kwaliteits meubelen te komen, niet lopen. En... uw oude meubelen nemen we gratis mee terug. HEEFT T SOWIESO mm 10 Speciaalzaken onder 1 dak Usselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingseveer), Tel.010-4508033 SCHIEDAM Het officiële begin van de kersttijd in Schie dam in voorgaande jaren plechtig, maar sober van aard wordt ditmaal een hele happening. Traditiegetrouw zal burgemeester Reinier Scheeres op de Koemarkt de feestver lichting in de kerstboom ontsteken samen met de directeur van Sandvik Nederland B.V. te Schiedam, de heer P. L. A. Cuppens. Voorafgaand aan deze officiële handeling is voor de jeugd een uitgebreid programma gepland: onder muzikale begelei ding van de harmonie Harpe Davids zullen de burgemees ter, de heer Cuppens en een kerstman, gezeten in een arres tee om zeven uur vertrekken vanaf de Grote Markt om zich via de Hoogstraat naar de Koemarkt te begeven. De Schie- damse kinderen worden hierbij uitgenodigd om met hun lampion in deze optocht mee te lopen. Voor de kinderen die niet in het bezit zijn van een lampion is de gelegenheid aan wezig deze op een verkooppunt op de Grote Markt aan te schaffen. Aangekomen op de Koemarkt zal rond de kerst boom onder muzikale begeleiding van Harpe Davids en het kinderkoor Jong Begin een samenzang plaatsvinden en zal de feestverlichting in de kerstboom door een druk op de knop worden ontstoken. praat eens met Koppie shoppie dames- en herenkapsalon. Schiedamseweg 41, Schiedam. Tel. 4700868. Toch staat het schaamrood over de betrekkelijk korte tijd dat de wijk aan de hoogge spannen verwachtingen heeft voldaan, hem geenszins op de kaken. „De samenleving is nu eenmaal in snel tempo veran derd. Daar hoef je niet somber over te doen, daar moet je maatregelen tegen nemen. We hebben deze buurt neergezet naar Zweeds model, met grote open stukken. Dat 't tochtga ten zouden worden waar niks groeide, konden we niet voor zien. Het afdichten van gale rijen is een ideaal antwoord op de Hollandse wind. En als we de flats minder toegankelijk maken, hou je ook het vanda lisme binnen de perken." Aannemer Van Ostade, die het karwei gaat uitvoeren, hoopt de eerste liftschacht in maart volgend jaar op te leveren en de laatste in juli. Ook R. Kam steeg, direktielid van het Rot terdamse bedrijf is vol lof over Schiedams bestuurderen: „De toekomst is een gesloten boek. Hoe het er in Nederland uit gaat zien valt niet te voorspe len. Maar dit liftprojekt - dat staat vast - getuigt van een goede visie van wethouder Van Kleef." Dat er zes liften komen, is overigens meer te danken aan de inzet van de bewoners dan aan het inzicht van de ambtenaren op het stadskantoor. Vliegenstraatbewoner H. van Dooren - de enige op de lijst van officiële sprekers woens dagmiddag, die in het feestge druis vergeten werd - hield een handtekeningenaktie on- der zijn buren om ook in zijn eigen flat een lift te krijgen. Allemaal ondertekenden zij het verzoek dat wethouder Van Kleef prompt inwilligde. „We zijn hem daar bijzonder dankbaar voor," vertelt de be jaarde Nieuwlander. „Ons blok viel eerst buiten dit projekt omdat het maar drie verdie pingen telt. Maar ook dat is te veel voor ouderen die slecht ter been zijn. Bovendien liggen de kelderboxen op de begane grond, zodat we uiteindelijk net zoveel moeten klimmen als de mensen uit de andere flats." Het UI. ilrvUWV

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1