f Het Nieuwe Nog steeds geen passende bestemming voor Korenbeurs i f A 5 N ieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs RIBC0RD- BR0EKEN Feestelijke lampion- optocht moet kerstperiode inluiden Éénmalige uitkering eerder uitbetaald RANDSTAD EDITIES GARS O 00 Stadsblad Korenbeurs door d'eeuwen heen College probeert het nog één keer: Nutsbedrijven hadden handen vol werk aan plotselinge sneeuwval Run op paspoorten nieuwe stijl onnodig 2e handsmarkt ski's en skischoenen 10.00 4.75 2.45 VISHAL RADIO ABA BROERSVEST 117, SCHIEDAM Schiedam kan bogen op nieuw eneregie- besparingsproject Centrum horeca mensen steken koppen bij elkaar Programma Passage Theater Winst UVG geflatteerd SVV blijft in de race wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 NR. 99 39e JAARGANG kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 ;t k i SCHIEDAM Presenta tor en regisseur Joop Scheltens van het Avro- programma „Ontdek je plekje" sloeg in een afle vering, gewijd aan Schiedam, de Koren beurs als sfeerbepalend monument aan de Lange Haven beslist niet over. Hij vertelde over de ge schiedenis van de beurs, dat er in het laatste kwart van de 17e eeuw, toen de brandersindus trie in betekenis toenam, behoefte was aan een ge bouw om moutwijn te verhandelen. Soms wil de presentator nader ingaan op de huidi ge functie van een monu ment. Maar bij de Koren beurs liet hij dat wijselijk achterwege. Wat had hij het Nederlandse volk via de beeldbuis moeten ver tellen: dat er een tafelten nisvereniging speelt. Dat de beurs, vroeger het mid delpunt van fikse onder handelingen tussen kopers en verkopers, nu het strijdtoneel is van een pingpongballetje? De Korenbeurs wordt maar mondjesmaat ge bruikt voor activiteiten met een al dan niet cultu rele inslag. Tijdens de Mo lendagen bijvoorbeeld, of drie jaar geleden: de Ber liner Nacht, een waar spektakel, georganiseerd door de Schiedamse kunstenaars. De tafelten nisvereniging was niet zo blij met deze happening, weet mede-organisator Harr Wiegman zich nog te herinneren. Maar van te genwerking was geen sprake. Invulling Bemoeid Receptie ii SCHIEDAM Publici teit, gerichte uitnodigin gen naar verschillende groeperingen en een op perbeste lokatie: de Ko renbeurs. De gemeente onderneemt een laatste poging om de nieuw jaarsreceptie voor de burgerij tot een onverge telijk festijn te verhef fen. Lukt het dit jaar niet, valt de belangstel ling wèderom tegen, dan wordt de nieuwjaarsre ceptie voorgoed uit de gemeentelijke agenda geschrapt. Discussies Roes Mosselen Gebakken kult Zalmsalade ViSSCHAlEN TV DEFEKT? Vldeospectalisten STRAK/HALFWIJD 89.50 Jt Monument: strijdtoneel van pingpongballetjes De Korenbeurs kwam door de Berliner Nacht even in de schijnwerpers te staan. Kran ten schreven erover. „Is er friet dit gebouw niet wat meer te doen?", aldus de strekking van de artikelen. Even was er sprake dat het Nationaal Ge distilleerd Museum een plaats je zou krijgen in de Koren beurs, maar al spoedig ver dwenen de koperen ketels met aanverwante attributen naar een speciaal ingerichte kelder van het Stedelijk. Wethouder Luub Hafkamp (o.a. cultuur en sport) heeft om in zijn terminologie te blij ven nog geen handjes en voetjes gegeven aan een nade re invulling van de Koren beurs. „Een goede bestemming ligt op dit moment niet voor handen", zegt hij letterlijk. Voor de tafeltennisvereniging is best een andere lokatie te vinden, merkt Hafkamp op. „Maar dan moeten er wel al ternatieven worden aangedra gen die een dagelijks gebruik van de beurs garanderen". De wethouder laat zich geen voor beelden ontfutselen. Over bij voorbeeld een artotheek aan de Lange Haven, die eigenlijk zo goed als zeker in De Blau we Brug komt (een wijkcen trum in Noord dat bij het slaan van de eerste paal al een „bouwkundige" vergissing was) zwijgt hij. Over de Ko renbeurs als centrum voor kleinschalige dans-, muziek- en toneeluitvoeringen even eens. Organisatie als Stichting Be schermd Stadsgezicht en de historische vereniging hebben zich nooit bemoeid met de Ko renbeurs, althans niet met de huisvestingsproblematiek. Frans Geerdes, voorzitter van de stichting, weet zich alleen de mogelijke inwoning van het jenevermuseum te herinneren. Voor de rest vindt hij het een zaak van de gemeente. De his torische vereniging 't zelfde laken en pak. Het gebouw ver keert in puike conditie de witkwast is onlangs over de beeldgroep gegaan en dat is voor hen het voornaamste. Ze zijn allang blij dat er perma nente „bewoning" is, zowel be- m neden (de sportvereniging) als boven (Stichting Gezinsver zorging Schiedam). Leegstand leidt tot verval. De gemeente maakt de tweede dag van volgend jaar direkt gebruik van de mogelijkheden van de Korenbeurs: de nieuw jaarsreceptie voor de burgerij. Het mag in de geschiedenis boeken. Moeten we hieruit een hernieuwde gemeentelijke be langstelling voor de beurs des tilleren. Vliegen dadelijk de ideeën onder het genot van een hapje en een drankje werkt altijd inspirerend over tafel. Volgens illustrator Harr Wiegman hebben de or ganisatoren van de receptie bij het uitkiezen van de lokatie zeker teruggedacht aan de Berliner Nacht. De Koren beurs is nu eenmaal een aan trekkelijke lokatie waar succes verzekerd is. De tafeltennis vereniging- weet daar alles van. SCHIEDAM In de tach tiger jaren van de 18e eeuw werden de eerste plannen gemaakt voor een koopmansbeurs. Vanaf 1718 was er al sprake van een beurs, waar moutwijn werd verhandeld. Maar dat geschiedde in de open lucht aan de walkant. Tus sen de Westmolenstraat en de Korte Haven. In 1782 riep de „Oecono- mische Burger Maatschap pij" een prijsvraag in het leven. Voor het beste ont werp van de beurs stelde deze „instelling" 30 duca- ten beschikbaar. De win naar was stadarchitect Rutger van Bol'Es. Toen hij zijn gekozen plek ging afpalen om aan de heren Burgemeesters toen wa ren er meer dan één te laten zien, keurden zij het plan af. Een gebouw lood rechte staande op de Dam en Korte Havne, met een ingang aan de Dam ont sierde de haven en belem merde de scheepvaart. Beter was een pand in de lengterichting van de Dam en zo besloten de stadbe- stuurders het plein te ver groten door afbraak van drie belendende panden. Van Bol'Es en de Haagse architect Van Gunckel, die ook aan de prijsvrag had meegedaan, kregen op nieuw opdrecht tekenin gen te maken met opgaaf van kosten. De Rotterdamse architec ten Judice en Giovanni Giudici leveren ook hun tekeningen in. Zij waren van mening dat het geko zen terrein te klein was. De laatste adviseerde ook om de voorgevel aan de zijde van de Lange Haven te stellen. Op 14 februari 1786 nam de Vroedschap (gemeente raad) een beslissing. Alle plannen werden om uit eenlopende redenen ver vallen verklaard. De stad sarchitect Bol'Es moest een nadere tekening ma ken met als basis de plan nen van Van Gunckel en Giudici. Op 17 april 1792 was het pand van 80.000 gulden gereed. De ontwerpen van Giudici zijn niet bewaard gebleven, maar historici menen dat gezien mans ideeën en stijlopvattingen de Italiaan de voornaam ste architect is geweest. Rutger van Bol'Es wordt beschouwd als de tweede architect van de beurs die de ontwerpen van Giudici aan de stedelijke normen aanpaste. De beurs brand de op 2 september 1840 he lemaal af, maar werd spoedig in de oorspronke lijke vorm herbouwd. In 1952 werd het gebouw ge restaureerd. De Korenbeurs aan de Lange Haven. Verleden jaar besloot het col lege te stoppen met de eerste receptie van het jaar. Een storm van kritiek brak los. Werd Schiedam de enige ge meente van Nederland waar de burger niet de kans kreeg de hand van het college te schudden? Werd één van de middelen om het contact tus sen bestuurder en inwoner te bevorderen resoluut afge schaft? Siem Rosman, fraktie- leider van het CDA, vond on danks de geringe belangstel ling voor de receptie, dat het college er alles aan moet doen om er toch een succes van te maken. En dat gebeurt dus. De nieuwjaarsrecepties van de gemeente Schiedam zijn altijd het onderwerp van felle dis cussies geweest. In '83 werd de drankfles verbannen. Niet be paald naar Schiedams gebruik. Dat de aanwezigen weinig trek hadden in een flesje bron water of een glaasje vruchten sap, bleek wel uit het feit dat menigeen een zakflacon alco hol bij zich droeg. In '86 was er sprake van een hoogtepunt, eenmalig weliswaar. Dick van der Lugt, redacteur van Het Vrije Volk schreef de tekst voor „Jan en Kaat". Daarin werden de politieke gebeurte nissen op komisch-satirische wijze op het toneel aan de kaak gesteld. De (laatste?) nieuwjaarsrecep tie wordt niet gehouden op nieuwjaarsdag, maar één dag later, op zaterdag 2 januari van 17.00 tot 19.00 uur. De or ganisatoren hopen dat feest gangers hun roes dan hebben uitgeslapen. In het verleden kwam het nogal eens voor dat Schiedammers dronken op de receptie verschenen. „Daar door voelden veel mensen zich niet meer op hun gemak en bleven weg", verklaart Jan Brouwer van het kabinet de teruglopende belangstelling. 2 zakken voor nu 250 gram per 100 gram Bwtet nu voor de kerstdagen vanaf 30.- per 4-pereonen Geldig tot 18-12 in de bij Bas v.d. Heijden BROERSVELD Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 ol 01899-15874 Groenelaan 95 Vutoop Inruil Rtptrtt» Ook voorn wumtchirm m kottuHun De sjoelvereniging van Wijk centrum De Erker houdt een groot Kerst- en Sjoeltoernooi op zondag 13 december om 14.00 uur. De inschrijfkosten bedragen 5,- per persoon. Belangstel lenden kunnen zich uiterlijk tot vrijdag 11 december 22.00 uur inschrijven. Informatie bij Wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32, tel. 4267767-4263161. SCHIEDAM Schiedam mers hoeven geen haast te maken met het aanvragen van een nieuwe paspoort naar Europees model. Om technische reden is dat vóór 1 april '88 nog niet verkrijg baar op de afdeling Burger zaken op de 's Gravelandse- weg. Het nieuwe fraude bestendige paspoort naar Europees model wordt vanaf 1 januari inge voerd. De invoering zal gefa seerd geschieden, dat wil zeg gen in de loop van 1988 en van gemeente tot gemeente. Zodra over de datum van in voering in Schiedam meer duidelijkheid bestaat, zal dit tijdig worden gepubliceerd. Paspoorten van oud model, die al zijn uitgereikt of in de loop van 1988 nog uitgereikt zullen worden, blijven geldig voor de duur die in het paspoort ver meld staat. Het reizen naar bepaalde lan den met een minder dan 5 jaa verlopen paspoort blijft ook né 1 januari 1988 nog mogelijk. Berichten, dat het binnenkort al onmogelijk zou worden om naar bepaalde landen op een verlopen paspoort te reizen, zijn dan ook niet juist. Wan neer deze mogelijkheid zou komen te vervallen, zal daar van in ruime mate kennis worden gegeven aan het pu bliek. 19 december a.s. in het Hof van Spaland 15 te Schiedam. U kunt uw oude ski's en/ of skischoenen inleveren tim 17 december a.s. in het Hof van Spaland 15 en aan de Peppelweg 95-97. Pèppelweg 95-97 Rotterdam - Schiebroek Telefoon 4222188 Hof van Spaland 15 Schiedam Telefoon 4704242 SCHIEDAM De sociale dienst heeft besloten van hun medewerkers extra inzet te vragen om de één malige uitkering 1987 nog voor de kerstdagen uit te betalen. Degenen die mo gelijk recht hebben op de éénmalige uitkering krij gen daarover schriftelijk bericht. Voorwaarden om tot uit betaling over te gaan zijn: Het toegezonden aan vraagformulier moet ui terlijk vrijdag 11 december 1987 in het bezit zijn van de sociale dienst; Tegelijk met het formulier moeten alle noodzakelijke stukken worden bijge voegd, zoals bijvoorbeeld een afschrift van inko- mensgegevens, een bewijs stuk dat kinderbijslag SCHIEDAM Als de plot selinge sneeuwval van dins dagochtend doorzet, dan zou de ontsteking van de ver lichting in de denneboom op de Koemarkt - op donder dagavond 10 december - wel eens in echte kerstsfeer kun nen plaatsvinden. Het lijkt trouwens of de organisato ren van deze feestelijke plechtigheid daar min of meer op hebben gerekend. Net zoals voorgaande jaren mag ook ditmaal burgemeester Reinier Scheeres samen met de directeur van Sandvik Ne derland bv - het bedrijf dat de boom schonk - op de lichtknop drukken. Maar voorafgaand aan dit officiële gedeelte is een complete happening georgani seerd. De twee hoge gasten vertrekken vanaf de Grote Markt om 19.00 uur in een ar restee en rijden dan via de Hoogstraat naar de Koemarkt, waar ze rond 19.30 uur worden verwacht. Het is de bedoeling' dat ze op hun tocht bijgelicht worden door grote schare kin-' deren met lampionnen. Deel name aan deze lichtjesstoet is 'gratis en de „papieren lan- taarntjes" zijn tot het tijdstip van vertrek nog te koop bij een stand voor het stadhuis. Uiteraard zulten ook enkele plaatselijke muziekkorpsen acte de presence geven. Kwam die zachte witte vlok- kendeken precies op tijd om de start van de kerstperiode in te luiden, de Openbare Nuts bedrijven hadden meteen han den vol werk aan het bestrij den van de gladdigheid. On danks de onverwachte intrede van Koning Winter, slaagden de medewerkers van de ONS er toch in de wegen en straten begaanbaar te houden. Dankzij het snelle inzetten van strooi wagens deden zich geen onge lukken voor. De gladheidsbestrijders van de Nustbedrijven verzoeken de automobilisten wel met klem eep beetje geduld te hebben als ze bezig zijn met deze niet ongevaarlijke klus en de strooiwagens niet te passeren. wordt ontvangen en be wijsstukken van premie betaling ziektekostenver zekering. Het inleveren moet per post gebeuren; dus per post opsturen of zelf in de brievenbus van de sociale dienst deponeren. De sociale dienst heeft speciale spreekuren geo pend voor die mensen die moeite hebben met het in vullen van het formulier. Vanaf maandag 7 decem ber kan men op deze spreekuren terecht van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Hier voor hoeft vooraf geen af spraak te worden ge maakt. De mensen die hun for mulier na 11 december 1987 inleveren zullen om streeks 15 januari 1988 de éénmalige uitkering tege moet kunnen zien. Nteuwt

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1