Woonparadijs of niet: Nieuwland blijft paradepaardje Filmnet en Schiedam Centrum horecamensen steken koppen bij elkaar: In t kort Ledenwerf-aktie Amnesty Tarieven bibliotheek omhoog Ik ben GOLD A DOOF 11 december 1 JAAR, Aktie sneeuwruimen geprolongeerd SCHEPER PRAKTIJK GESLOTEN HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA 3 Wethouder Zijdeveld maakt bij de gebruikneming van de turbo- verwarmingsinstallaties meteen duidelijk wat de bedoeling is. Als de verwachtingen kloppen zullen de bewoners van de Dr. de Visserlaan het niet alleen behaaglijker hebben in hun huis, maar ok tussen de 10 en 30 gulden besparen op hun energie- rekening. SCHIEDAM Nieuw land mag dan al lang geen aanspraak meer kunnen maken op de ti tel „woonparadijs", het blijft een gemeentelijk paradepaardje. Werd de wijk begin 50-iger jaren overal bestempeld als architectonisch hoog standje, nu lijkt ze toon aangevend te gaan worden op energie-ge bied. Maandagmiddag sloot wethouder Chris Zijde veld officieel de renova tie af van een flatblok in de Dr. de Visserlaan. In de periode van zes maanden tijd zijn alle voorbalkons van het vier verdiepingen en 32 woningen tellende ge bouw vergroot en als serre met schuifpui bij de zitkamers getrokken. De achterbalkons zijn overdekt en bij de ge heel vernieuwde keuken „ingelijfd". Daaraan ill Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM Amnesty International afdeling Schiedam gaat een le- den-wervingsaktie hou den. Komende week zul len huis-aan-huis folders verspreid worden en za terdag 12 december staat er een speciale informa tiestand in de Hof van Spaland waar liefheb bers zich op kunnen ge ven als lid of donateur van deze wereldwijd verspreide organisatie. Ziektekostenverzekering budget jong polis vanaf59.95 pp. vast zijn smalle zeem- balkons aangebouwd voor de was en de vuil nisbakken. Bovendien is uitgebreid aandacht be steed aan de isolatie door middel van onder andere dubbele begla zing. Maar de belang rijkste verbetering is wel de luchtverwar- mings-installatie die in alle flats is aangebracht en nog nergens eerder werd toegepast. Reumatiek Proefkonijnen De balcons aan de voorzijde van het flatblok zijn vergroot, overdekt en van een schuiofpui voorzien. Billy O Haire moet een van de troeven worden in de Kerst- jazznight zaterdag 19 december. Hij treedt vanaf 23.00 uur op in caé 't Fust. SCHIEDAM De cen- trum-horecamensen heb ben de koppen bij el kaar gestoken en gaan de Schiedammers rond de feestdagen nu eens een toepasselijker rela tie-geschenk geven dan een ballpoint of een por- temonneetje met hun naam voorop. In de nacht van 19 op 20 december zal er in maar liefst 16 café's rond Hoogstraat en Koe markt een band spelen. Hoewel deze muzikale happening een begrip moet worden in de Bran- dersstad en wijde omge ving als Kerstjazznight, dekt die titel de lading maar gedeeltelijk. Want ook swingende rock-and-roll en wee moedige bluess zullen rijkelijk vertegenwoor digd zijn in de tegen die tijd naar dennen en kaarsen geurende plaat selijke etablissementen. De organisatoren hebben dan ook voornamelijk die naam gekozen, omdat ze van plan zijn van deze nieuwkomer op evene menten-gebied net zo'n succesvol blijvertje te ma ken als de inmiddels roemruchte jazznight tij dens de Brandersfeesten in september. Initiatieven daarom trakteert mijn mammie en ik word Hof van Spaland 9, Schiedam-Noord, 0104701314 Vanaf 11 december t/m 24 december iedereen op 10% korting K. Tandarts A.J. Tijssen Schiedam kan bogen op nieuw ienergiebesparingsprojekt 'V' f#. Msmm*' -jay< L SCHIEDAM Schiedam staat ten opzichte van buurge meente Vlaardingen bekend als de stad van de gemiste kan sen. Dat is al zo sinds het eind van de tweede wereldoorlog en de voorbeelden in Schiedam zijn er talrijk van. Gelukkig is er de laatste jaren een wat frissere wind gaan waaien, maar van het aloude gezegde vrijheid blijheid heeft men kennelijk in Schiedam nog nooit gehoord. Het gaat dan met name om de aansluiting op het abonnee t. v. kanaal Filmnet. Maassluis en Rotterdam zijn al aangeslo ten en de Vlaardingse gemeenteraad nam afgelopen week de beslissing om in 1988 het t.v. net op groen te zetten voor Filmnet. De Openbare Nutsbedrijven, als beheerder van de kabel en dan met name de verantwoordelijke PvdA wethouder Aad Wiegman liet nog niet zo lang geleden weten dat er bij de bevolking toch geen interesse zou zijn en dat er geen t.v. kanaal in Schiedam meer over zou zijn en men graag een t.v. kanaal in reserve wenst te houden. Wat een onzin, want in Vlaardingen, waar men over dit soort zaken wat breder denkt, heeft men precies hetzelfde aantal t.v. kanalen ter beschikking. Of wil Schiedam misschien een t.v. kanaal ter beschikking houden ter meerdere eeren glorie van wethouder Wiegman de en de zijnen. Vooral van wethouder Wiegman valt o.a. het tegen houden van Filmnet op de Schiedamse kabel t.v. tegen. In de jaren 70 was hij het immers die met vele Schiedam mers, waaronder ondergetekende, strijd voerden met het toenmalige gemeentebestuur onder het motto vrijheid blij heid. Dat wij het tenslotte verloren en de Brandersbuurt vrijwel met de grond werd gelijk gemaakt doet aan dit principe niets af. Wethouder Wiegman verschuilt zich verder bij het tegen houden van Filmnet achter het argument dat er geen inte resse is omdat er voor Filmnet flink moet worden betaald. Er zijn daar drie soorten namelijk ochtend, middag avond of totaal. Een wethouder zit er tenslotte niet om te beslissen wat de burgers willen. Vrijheid blijheid. Een onderzoek is niet inge steld door de ONS en door wethouder Wiegman. Er is dus sprake van natte vinger werk. Opnieuw een gemiste kans tegenover Vlaardingen. Ruud van Houwelingen. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 Amnesty bestrijdt al meer dan 25 jaar mensenrechtenschen dingen. In die periode heeft Amnesty aan 30.000 dossiers van individuele gevangenen gewerkt, '.aarvan tot op he den 24.000 zijn vrijgelaten. Alle akties die Amnesty on derneemt, of het nu gaat om schrijven voor geadopteerde gevangenen, bliksemakties of grote campagnes, voert zij op basis van door haarzelf verza melde en gecontroleerde infor matie. Informatie verzamelen kost geld. Deze informatie moet natuurlijk wijd en zijd bekend gemaakt worden, ook dit kost geld. Als Amnesty een gewetensge vangene adopteert en uit on derzoek blijkt dat de gevange ne geld voor juridische bij stand, medicijnen of andere materiële hulp nodig heeft, dan kan Amnesty ook daarbij helpen. Lange Haven 102 i-irlQ Vaartuigenverzekering: no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremies mogelijk. Voorbeeld: Fiat Panda (668 kg) premie 75% no-claim WA132.- Casco per jaar197.- Opel Kadett (890 kg) oremie 75% no-claim WA... 183.- Casco per jaar306.- Schiedam - Tel. 010-4262638. De Erker start binnenkort met gymnastiek voor 65-plussers, waarbij het gaat om aangepas te oefeningen, zittend op een stoel. Met de persoonlijke ge steldheid van iedereen wordt rekening gehouden. De aktivi- teit staat onder deskundige lei ding van Liesbeth Geerdes. Zij is fysiotherapeute. De gymnas tiek wordt op de maandagmid dag gegeven van 13.30-14.30 uur en kost f 5,75 per maand. Informatie of opgeven bij wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32, tel. 4263161 of 4267767. Het apparaat, de zogenaamde „Combiduct" heeft het for maat van een keukenkastje en regelt ventilatie verwarming, warm watervoorziening én warmteterugwinning. Daar mee behoren de geysers en gaskachels in de Dr. de Visser laan voorgoed tot de verleden tijd. Iets waar de voornamelijk oudere bewoners bijzonder ge lukkig mee zijn. „Ik stierf 's winters van de kou, dat was gewoon ver schrikkelijk," vertelt een be jaarde dame, die al 25 jaar een flat huurt in het complex en net als veel leeftijdgenoten last heeft van reumatiek. „Als het echt ging vriezen moest ik met mijn jas aan in de kamer zit ten. Dat is nu allemaal over. Deze week hebben ze proefge- stookt en mijn hele huis was lekker warm. Of door al die isolatie het 's zomers niet te heet wordt, moet ik nog af wachten. Maar december en januari kom ik in ieder geval comfortabel door." Net als de meeste van haar bu ren heeft ze ondanks de lage AOW, de 70 gulden huurver hoging - de huisbaas, het ge meentelijk woningbeheer, re kent nu 297 per maand - er best voor over. Of het nieuwe verwarmings systeem de tand des tijds zal doorstaan, of net als het ont- werp van heel Nieuwland ach teraf bijgesteld zal moeten worden, is nog maar de vraag. Zelfs wethouder Chris Zijde veld, zoals gebruikelijk in z'n nopjes met dit zoveelste ener- giebesparings-projekt in Schie dam, sprak van een experi ment dat z'n bruikbaarheid op grotere schaal nog moet gaan bewijzen. Zijdeveld: „Er is op technisch hoog niveau uitgebreid over legd en nagedacht. Maar hoe goed plannen op papier ook lijken, in de praktijk kunnen ze anders uitpakken. Aan zo'n proefneming kleeft bovendien het nadeel dat klei ne foutjes alle aandacht krij gen. We moeten natuurlijk wel met beide benen op de grond blijven. Kinderziekten heb je bij ieder renovatieprojekt. De bewoners van de Dr. de Vis serlaan fungeren een beetje als onbetaalde proefkonijnen. Ze hebben daardoor wel het voor deel dat allerlei instanties in de bus willen blazen. Zo heeft het ministerie meer subsidies toegekend dan anders en heeft het Projektbureau Energie-on derzoek (Peo) een bedrag ge schonken en een kleurenfol- der samengesteld over dit plan." Ongetwijfeld gaat Schiedam die brochure gebruiken om haar naam als energiezuinige gemeente meer bekendheid te geven. De Nieuwlandbewo- ners zullen ondertussen moeten afwachten of de ver- warmingsproef aan alle eisen voldoet. Pas als een onderzoek van de Erasmusuniversiteit en TNO de komende twee jaar positief uitvalt, zullen ook de andere 400 portiekwoningen, die voor renovatie in aanmer king komen, er mee worden uitgerust. De Vrouwenadviescommissie stelt zich iets gereserveerder op over die toekomst, dan de optimistische Zijdeveld. De drie vertegenwoordigers van die commissie, die bouwplan nen sinds acht jaar mee mag beoordelen, zeiden maandag middag ronduit dat de woonsi tuatie nooit helemaal ideaal zal worden: „Aan alles wat je wil, hangt een prijskaartje. De dou ches in de Dr. de Visserlaan zijn bijvoorheeld naar ons idee nodig aan vervanging toe. Maar de gemiddelde huurders daar kunnen niet meer optre den dan 300 gulden, dan ben je uitgepraat." Met Kerst jazznight als gevolg Want - dat erkennen zelfs no toire zwartkijkers - die bracht een ommezwaai in het denken en doen van tal van café-eige naren in het stadshart. Met lede ogen zagen zij jaren lang vooral in het weekend de vrolijkste stappers uitwijken naar buurgemeenten als Vlaardingen en Rotterdam. Achter de stille tap ontsproten dan soms de mooiste fanta sieën in de trant van: als er nu eens een goeie bioscooop zou komen in Schiedam of meer artiesten van kaliber dan. Totdat een paar hele slimme jongens besloten niet langer af te wachten en zelfs eens wat initiatieven te gaan ontplooien. De eerste jazznight in septem ber '86 sloeg meteen in als een bom. Alle zaken zaten stamp vol en de Hoogstraat en Koe markt - waar je normaal 's a- vonds laat een kanon af kunt schieten - veranderden in een uitgaanspromenade van allure. „Als je daar dan een dik pak sneeuw bijdenkt en feestver lichting, dan weet je ongeveer hoe het er straks uitziet," blikt Jan Leermakers vast in de toekomst. De eigenaar van café Proosje op de Hoogstraat was een van degenen die een paar weken geleden op het lu mineuze idee kwam weer eens een feestje te bouwen met zijn allen. Toen bleek hoe de aktie- bereidheid - in positieve zin dan - onder zijn vakgenoten stormenderhand is toegeno men. In krap veertien dagen was voor elkaar wat vroeger maanden van praten en over leggen kostte: zestien horeca mensen regelden zelf ieder voor zich live muziek en de kerstjazznicht was in principe een feit. Gezamenlijk gaan ze nog een affiche en folders met het definitieve programma uit geven. Die zullen eind deze week in het stadscentrum worden uitgedeeld. De contributie en donaties van leden en donateurs vormen de belangrijkste inkomstenbron voor Amnesty, maar om haar onafhankelijkheid te waarbor gen accepteert Amnesty geen gebonden giften of overheids subsidies. Het is Amnesty meer dan 25 jaar lang gelukt om met be houd van haar onafhankelijk heid geld bijeen te brengen dat nodig is om aktie te voeren. En toch blijft er nog steeds on derzoek liggen en kunnen daardoor akties niet uitge voerd worden omdat de finan ciële middelen tekort schieten. Daarom heeft Amnesty geld en nieuwe leden nodig. Men sen kunnen Amnesty finan cieel steunen door lid of dona teur te worden of een éénmali ge gift te doen. Voor verdere inlichtingen bij: Nienke Kool, Postbus 224, 3100 AE Schiedam, tel. 010-4268153. SCHIEDAM Leners van boeken bij de Gemeenschap pelijke Openbare Biblio theek moeten in '88 gaan meebetalen aan de wettelij ke leenrechtregeling voor auteurs en uitgevers. Vanaf 1986 ontvangen deze een ver goeding voor elke uitlening van hun werk door de Open bare Bibliotheek. JUWELIER De abonnementsprijzen zullen vanwege deze leenrechtrege ling enigszins worden ver hoogd. In Schiedam zal het ta rief voor volwassenen van 19,00 naar ƒ21,00 gaan, voor CJP houders van 13,50 naar 15,00 en voor Pas 65+ hou ders van 9,50 naar 10,-. Deze laatste groep is daarmee bewust ontzien. Het lenen door jeugd tot 18 jaar zal ook in 1988 gratis blijven. In de nog steeds groeiende Fo- notheek in filiaal Noord in de Blauwe Brug zal het abonne mentsgeld niet worden ver hoogd en dus 17,50 per jaar blijven. Nieuw is hier dat voor CJP houders een gereduceerd tarief van 12,50 wordt inge voerd. Pas 65+ houders beta len 5,00 per jaar. De leengel den voor grammofoonplaten blijven ongewijzigd op 1,50 per plaat. Die voor compact discs worden vanwege het steeds groeiende kollektie-aan- bod op 2,00 per CD per week gebracht. SCHIEDAM De taakgroep Aktiviteiten van de S.S.V.O. organiseert in samenwerking met de Vrouw en Werkwinkel op donderdag 11 december een thema-avond over Vrouw en automatisering Deze thema-avond wordt ge houden in Vrouwenoritmoe- tingscentrum „Barrika",' Lan ge Kerkstraat 62 te Schiedam. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang is gratis. Tijdens deze avond wordt ge keken naar hoe een computer in elkaar zit en welke maat schappelijke aspekten er aan kleven (werkgelegenheid, pri vacy en dergelijke). Ook wordt gekeken naar be roeps- en opleidingsmogelijk heden voor vrouwen in deze regio. Tijdens deze avond wordt de videoband „het zit in de computer" vertoond. Het vrouwenontmoetingscentrum is open vanaf 19.30 uur. SCHIEDAM In de week van 27 november t/m 3 de cember 1987 GEBOREN: Edward, z.v. Strörmaan-van Gog; Sanne, d.v. Vrijland-van der Most; Rianne, d.v. Kooij- van Wieringen; Jeffrey, R. S., z.v. Peters; Tim, z.v. Kool-van der Vlis; Robin, z.v. van Osta- Dries; Linda, d.v. Rorijs-Brök- ling; Malissa, d.v. Hendriks- Reinders; Rian, z.v. in 't Veld- Scheepers; Hüseyin, z.v. Sari- kaya-Sarikaya; Timontheus, P., z.v. Stoopman-Backx; Nik- ki, F., d.v. Olthof-Janse. IN ONDERTROUW GE GAAN: R. Böhm, 34 jr. en J. de Ruij- ter, 30 jr.; A. T. Heesbeen, 27 jr. en C. M. T. Wijzenbroek, 26 jr.; C. J. G. M. Janse, 24 jr. en J. C. Vriens, 29 jr.; M. Smits, 24 jr. en L. G Weiland, 24 jr.; W. J. van der Velden, 27 jr. en M. de Boer, 23 jr. GEHUWD: J. S. Kerremans, 34 jr. en J. P. D. Noordzij, 31 jr.; H. Eekman, 35 jr. en J. M. Borgers, 30 jr.> C. van der Klooster, 24 jr. en E. van den Broek, 23 jr.; P. J. Breijer, 32 jr. en M. van der Kaaden, 27 jr.; R. Stout, 27 jr. en K. de Vries, 23 jr.; P. J. de Bruin, 24 jr. en J. Goeders, 25 OVERLEDEN: G. van der Linden, vr., 89 jr., geh. gew. met J. J. van de» Schilt; P. J. den Herder, vr., 71 jr., geh. gew. met J. Vreeswijk: M. H. Vavier, vr., 88 jr., geh. gew. met W. K. Verdoes; A. Ai Kuijpe4rs, vr., 75 jr., geh. gewï met T. H. Lansbergen; J. vart der Laan, vr., 78 jr.; M. G. J. Gouka, man, 73 jr.; J. HJ Schreurs, man, 55 jr.; J. MoL man, 75 jr.; A. van Dijk, man, 90 jr.; J. Potuijt, man, 81 jr.; Mi M. Hoek, vr., 74 jr., geh. gewj met M. J. Rissema; D. Groene- weg, man, 90 jr.; H. A. V. LouJ rens, man, 64 jr.; P. C. Cam- pen, man, 44 jr.; F. W. Holsi man, 71 jr.; L. Bevelander, vr., 86 jr., geh. gew. met J. van Wijk; S. M Bos, vr., 57 jr., echtgen. van H. Harte; J. C. II- mer, vr., 70 jr., geh. gew. met H. P. M. Lourens. vrijdag 11 december Telefoon 4267385 SCHIEDAM Als de sneeuw zich weer eens In voldoende mate laat zierf, dan haalt de gemeente Schiedam direkt de aktie sneeuwruimen van stal. Deze aktie stimuleert de inwoners van Schiedam de stoepen of gedeelten voor de woning of bedrijf sneeuw- of ijsvrij te ma ken en te houden. De ge meente Schiedam beloont iemand uit elke Schiedam se wijk die voorbeeldig sneeuw heeft geruimd. De gladheidsbestrijders van de Nutsbedrijven^ kijken tijdens hun rondje strooien uit naar potentiële kandi daten, die in eerste instan tie in aanmerking komen voor een ferme ruiker en een ijstaart. De uitverko renen ontvangen dan te vens een uitnodiging voor: Een dagje uit in energieke stad Schiedam, een kijkje nemen in de keuken van de gladheidbestrijders be hoort tot een programma onderdeel. In november 1985 introdu ceerde de gemeente Schie dam de aktie sneeuwrui men, die bij de burgers in goede aarde viel en vol gens de Chef buitendienst Piet Jongbloed effect sor teerde. Vooral oudere stadsgenoten waardeerden deze aktie zeer. Dat bleek uit de positieve reacties die toen bij de Nutsbedrij ven binnenkwamen. In ae winter van 1986/1987 had den de gladheidbestrijders weliswaar hun handen vol, maar sneeuwval van enige betekenis kwam niet voor. Mocht Koning Win ter voor sneeuwval zorgen dan gaan de Nutsbedrijven ervan uit vele enthousiaste sneeuwruimers te ontmoe ten aan het begin van een Dagje uit in eigen stad, medio maart. Deze dag is de bekroning van de aktie sneeuwruimen 1987/1988.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3